print header

10 טיפים לניהול כספים נכון – מפי וורן באפט

  אם יש שם אחד שמזוהה ביותר עם עולם ההשקעות, הרי זה וורן באפט. איל ההון האמריקאי הזה נחשב למשקיע הפרטי הגדול ביותר בעולם, כשבאוגוסט 2020 הונו נאמד במעל ל-81 מיליארד דולר. כשמדובר בסכומים כאלה, ברור שזה לא רק המזל שהאיר לו פנים, ומה שהביא אותו למקום שבו הוא נמצא היום זה בעיקר התנהלות כלכלית חכמה – בעיקר בנוגע להשקעות, אך לא רק. בין אם אתם משקיעים חובבים בעצמכם ובין אם אתם רק מחפשים איך להתנהל נכון יותר מבחינה כלכלית, לוורן באפט יש לא מעט עצות לתת לכם, ו-10 הבאות הן הטובות ביותר שתוכלו לקבל ממנו ושיובילו אתכם לביטחון כלכלי.

1. אף פעם אל תפסידו כסף

אמנם אי אפשר למנוע זאת לחלוטין, אך עליכם לפתח גישה שעל פיה הפסד כספים הוא דבר שאינו מתקבל על הדעת. וורן באפט אפילו מדגיש זאת כך: "כלל מספר 1, אף פעם אל תאבדו כסף. כלל מספר 2, אף פעם אל תשכחו את כלל מספר 1". הטיפ הזה נוגע בעיקר להשקעות, אך הוא תקף גם לכל התנהלות כלכלית אחרת, וזה מתבטא בין היתר גם בטיפ השני שלנו.
 
טיפים לחיסכון מוורן באפט: איש ומאחוריו גרף של מניה שנופלת

2. השיגו ערך גבוה במחיר נמוך

"מחיר זה מה שאתה משלם, ערך זה מה שאתה מקבל", כך כתב באפט במכתב למחזיקי מניות של חברת הביטוח ברקשייר האת'ווי אשר בבעלותו. על פי דבריו, את הכסף שלכם אתם מפסידים כשהמחיר שאתם משלמים לא תואם לערך שאתם מקבלים. "בין שאנחנו מדברים על גרביים או מניות, אני קונה מוצרים איכותיים שהמחיר שלהם זולים", כך הוא מוסיף. 
 
זה תקף גם בנוגע לשירותים שאתם משלמים עליהם שלא לצורך, פשוט מכיוון שאינכם מקבלים מהם שום ערך כלל וכלל. למשל ייתכן שאתם משלמים מדי חודש על כרטיס אשראי שאתם כמעט ולא משתמשים בו או על ערוצים כאלה ואחרים בכבלים או בלוויין - שימו לב לכך והתחילו לעשות משהו בנידון.

3. צרו לעצמכם הרגלים כלכליים בריאים

"רוב ההתנהגויות שלנו נובעות ממנהגים שיצרנו לעצמנו", כך אמר באפט בנאום שנשא בשנת 2007 באוניברסיטת פלורידה, "וכפי שאומרים, שלשלאות המנהגים קלות מדי כדי שנרגיש אותן, אך כבדות מדי כדי שנשבור אותן". אפשר לשנות מנהגים, אך זה קשה, לכן מומלץ לעשות זאת כמה שיותר מוקדם, לפני שזה נהיה קשה מדי.
 
"אני חושב שהטעות הגדולה ביותר היא לא ללמוד כיצד לחסוך בשלב מוקדם, מכיוון שחיסכון הוא הרגל", אומר באפט. לכן הקדישו תשומת לב להרגלים שלכם בכל הנוגע לפיננסים ולמדו כיצד לשנות אותםולא פחות חשוב מכך – גם להרגלים של ילדיכם, והדריכו אותם כיצד לפתח הרגלי חיסכון טובים.
טיפים לחיסכון מוורן באפט: ילד יוצר מגדל ממטבעות

4. הימנעו מצבירת חובות, במיוחד בכל הנוגע לכרטיס האשראי

וורן באפט בנה את הונו על ידי כך שגרם לריביות לעבוד בשבילו, במקום שהוא יצטרך לעבור קשה על מנת לשלם ריביות – כפי שרובנו עושים. "ראיתי יותר אנשים נופלים בגלל אלכוהול, נשים ומנופים פיננסיים", אומר באפט. "לא באמת צריך מנוף פיננסי בעולם הזה. אם אתה חכם, אתה יכול לעשות הרבה כסף בלי ללוות אותו", אמר באפט בנאום שנשא בשנת 1991 בנוטרדאם.
 
באפט מזהיר במיוחד מפני כרטיסי אשראי, כשהעצה שלו היא להימנע מהם באופן מוחלט. "הריביות הן גבוהות מאוד בכרטיסי אשראי", הוא אומר, "לפעמים הן מגיעות ל-18% או 20%! אם הייתי לווה כסף בריבית שכזו, הייתי מרושש היום".

5. דאגו שיהיה לכם כסף מזומן זמין

וורן באפט ממליץ שתמיד תשמרו עתודת כספים מזומנים ליום גשום. "אנחנו תמיד שומרים לפחות 20 מיליון דולר, ולעיתים אף יותר, במזומן", דיווח וורן באפט בדו"ח השנתי של חברת ברקשייר האת'ווי בשנת 2014. בעזרת הכסף הזה באפט מאפשר לחברת הביטוח שלו להישאר על הרגליים, אפילו לאורך תקופות של מיתון, בהן עסקים אחרים נאבקים ונופלים.
 
בין אם מדובר בעסק ובין אם מדובר באדם פרטי, כל אחד עלול להתפתות לשים כסף נזיל בהשקעות כאלה ואחרות. "כסף מזומן עבור העסק זה כמו חמצן עבור האדם: אנחנו אף פעם לא חושבים עליו כשיש לנו אותו, אך הוא הדבר היחידי שמצוי במחשבותינו כשהוא חסר", אומר באפט. 
טיפים לחיסכון מוורן באפט: אישה סופרת דולרים

6. השקיעו בעצמכם

"השקיעו בעצמכם כמה שאתם יכולים, שכן אתם הנכס הגדול ביותר שלכם", כך אומר באפט. בראיון לרשת CNBC הוא גם אמר, "כל דבר שאתם יכולים לעשות כדי לחדד ולשפר את הכישרונות שלכם ולהפוך את עצמכם לבעלי ערך רב יותר, ישתלם בצורת כוח רכישה גדול ואמיתי בהתאם". לכן אם יש קורס שאתם מעוניינים להירשם אליו ושיעזור לכם להיות טובים יותר במה שאתם עושים, לכו על זה.
 
התשואות האלה יכולות להיות גדולות יותר ממה שנראה לכם, כשבאפט אף אומר, "כל דבר שתשקיעו בעצמכם יחזור אליכם פי 10". שלא כמו נכסים או השקעות אחרים – "אף אחד לא ייקח מכם על כך מסים, ואי אפשר לגנוב את זה מכם". ההשקעה הזו גם לא חייבת להיות כספית, אלא אפילו השקעה של זמן בלבד, ועליכם רק להחליט שאתם באמת רוצים להשתפר כדי למצוא את המועד הפנוי לשם כך.

7. למדו על כסף

חלק מההשקעה העצמית שתעשו בעצמכם צריכה להיות למידה בנושא הכסף שלכם, וזה כולל את הצורך ללמוד כיצד לנהל אותו נכון. כמשקיע, עבודתו של וורן באפט סובבת הרבה סביב מזעור החשיפה שלו להפסדים והקטנת הסיכונים האפשריים. "סיכון מגיע מחוסר ידיעה בנוגע למה שאתם עושים", אומר באפט, וככל שאתם יודעים יותר על כסף, כלכלה ופיננסים, כך תוכלו למזער יותר את הנזקים שאתם עושים למצב הפיננסי שלכם.
 
לכן קראו, הקשיבו להרצאות והתעניינו בנוגע לכלכלה באופן כללי, ולכל הפחות לניהול פיננסים אישיים. כפי שאמר שותפו של המיליארדר, צ'רלי מאנגר, "הנוסחה של באפט היא פשוטה: לקרוא הרבה. כך בונים ידע, בדיוק כמו ריבית מצטברת".
טיפים לחיסכון מוורן באפט: יד מכניסה מטבע לקופת חיסכון בצורת חזיר עם משקפיים

8. סמכו על קרנות אינדקס זולות בתיק ההשקעות שלכם

בעוד שהרבה מהחכמה של באפט נוגעת בתחומים רבים שאף גובלים בפילוסופיה, הטיפ הזה מהווה את העצה הכי מעשית מבין כולן אם אתם מעוניינים להיכנס לתוך עולם ההשקעות. עבור המשקיע הממוצע, באפט ממליץ להתחיל עם קרנות אינדקס. "שימו 10% מהכסף שלכם באגרות חוב (אג"ח) ממשלתיות לטווח קצר, ואת 90% הנותרים בקרן האינדקס הזולה S&P 500 לטווח ארוך" כך הוא הציע למשקיעים בחברה שלו במכתב ששלח להם ב-2013. 
 
זוהי למעשה עצה שבאפט נותן למתעניינים בהשקעות כבר במשך שנים רבות. "אם אתם משקיעים בקרן אינדקס זולה מאוד, שאליה לא תכניסו כסף בבת אחת, אלא תפרשו זאת לאורך 10 שנים, מצבכם יהיה טוב יותר משל 90% מהאנשים שהתחילו להשקיע באותו זמן כמוכם ולא עשו את זה". 

9. תנו בחזרה לאחרים

"אם אתם מבין 1% של בני המזל שבינינו, אתם חייבים לתת בחזרה ל-99% הנותרים" כך אמר באפט באירוע התרמה פוליטי בשנת 2007, וכאחד מבין אותם אנשים שנמצאים ב-1% העליון של עולם הכלכלה, באפט לא רק מדבר, אלא גם עושה. ביולי של שנת 2015 הוא תרם 2.8 מיליארד דולר ל-5 ארגוני צדקה שונים, והוא גם המייסד של המיזם "התחייבות הנתינה" (יחד עם ביל גייטס), אשר בו הוא פנה למיליארדרים מרחבי העולם וביקש מהם להתחייב לתרום מעל ל-50% מהונם לצדקה על ידי חתימה על מסמך משפטי.
 
נכון לשנת 2020, חתמו על ההבטחה הזו 211 מיליונרים ומיליארדרים מ-23 מדינות שונות, כשהסכום המוערך שכולם התחייבו לתרום יחדיו עומד על כ-1.2 טריליון דולר. את הכסף הם התחייבו לתרום במהלך חייהם או אחרי מותם. אם גם אתם זכיתם להיות בני מזל, אל תשמרו את כל ההון שלכם לעצמכם ותנו ממנו גם לאלו שזקוקים לו יותר מכם – זה באמת הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות איתו.
טיפים לחיסכון מוורן באפט: צנצנת עם כסף לצדקה

10. הסתכלו על כסף כמשחק לטווח ארוך

"מישהו יושב היום תחת צל מכיוון שהוא נטע עץ באותו מקום לפני הרבה מאוד זמן", כך אמר פעם באפט, ואין אמרה יותר נכונה מזו. נטיעת הזרעים להצלחה פיננסית יובילו לכך שתוכלו ליהנות מ"צל" בהמשך החיים, דבר שיתבטא למעשה בחופש מחובות, פרישה עם תחושת ביטחון כלכלי או היכולת לשלם על ההשכלה הגבוהה של ילדיכם ואף לקנות עבורם דירה.
 
ראייה ארוכת טווח שכזו בנוגע לכסף נמצאת במרכ ההחלטות הכלכליות של באפט. במכתב שכתב למשקיעים בחברה שלו בשנת 2014 הוא אמר להם, "השקיעו עם חזון לכמה עשורים. עליכם להתרכז בהשגת תשואות גבוהות והגברת כוח הרכישה שלכם לאורך חייכם כמשקיעים", זאת כמובן במקום להיכנס ל"השקעות של רגע" בשווקים תנודתיים ובעת מצבי חירום כלכליים.
 
לוקח הרבה זמן לבנות הון אמיתי וביטחון כלכלי, וסביר להניח שתיתקלו באתגרים כלכליים לאורך הדרך, שלעיתים אפשר להימנע מהם ולעיתים לא. אך כל עוד תסתכלו על מצבכם הפיננסי כטיפוס מתמשך לאורך כל החיים, תוכלו להישאר במסלול הנכון על אף הקשיים ולספק לעצמכם יסודות פיננסיים שישתלמו בהמשך. רק זכרו את 10 הטיפים האלה של באפט, ופעלו על פיהם ללא חשש – זו תהיה הדרך הטובה והמובטחת ביותר שלכם להצלחה כלכלית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.