print header

5 דרכים להסרת כתמי שוקולד ושוקו מבגדים, ריפוד ושטיחים

  אחד התענוגות הגדולים בחיים, ועל כך יעידו לא מעט אנשים, הוא ליהנות מקוביית שוקולד אחת או יותר בסיומו של יום ארוך ומייגע. לרוע המזל, לפינוק המתוק והמפנק יש מחיר לא רק בקלוריות שבסוכר, אלא גם בכך שהשוקולד נוטה להימס ולמצוא את דרכו ללכלך את הבגדים, השטיחים, הרהיטים והמצעים שלנו. כתמי שוקולד יכולים להיות טריקיים ביותר להסרה וניקוי מאחר שמדובר ברכיבים שונים הנפרדים וגורמים להכתמה – כך שיש כאן הרבה גורמים שצריך להתמודד איתם בבת אחת כדי להיפטר מהכתם. אז כדי לעזור לכם להבין איך אפשר בכל זאת למחות כתמים שוקולדיים עקשניים ולהשיג את היעלמותם המלאה – הכנו לכם רשימת טיפים מעולה שיכולה לסייע בכך.

1כך תסירו כתמי שוקולד טריים ועיקשים מבגדים

כדי להסיר כתמי שוקולד טורדניים מפריטי ביגוד והלבשה, אתם צריכים להצטייד בשני רכיבים בלבד:

 • 8 כפות של נוזל לשטיפת כלים
 • 1 כוס מי חמצן

לפני שאתם מטפלים בכתם העיקש עצמו, אתם צריכים לגרד מהבגד כל שארית שוקולד אחרת שנותרה בו במקרה – אך רק ודאו שתוך כדי כך אתם לא גורמים להתפשטות הכתם עצמו. לאחר מכן, ערבבו את שני רכיבי הניקוי בקערה קטנה וכסו את הכתם בתערובת. תנו לה להיספג והשרו בה את הבגד למשך 15 דקות, ולאחר מכן שטפו את הבגד במים, בטמפרטורה החמה ביותר הניתנת לסוג הבד שלו. ברגע שהכתם נעלם לגמרי – הניחו את הבגד במייבש הכביסה וייבשו אותו.

דרכים להסרת כתמי שוקולד: אדם מביט על החולצה שלו שהוכתמה מעוגת שוקולד

2. איך להסיר כתמי שוקולד שהתייבשו

אם קרה שהחמצתם כתם שוקולד שהתגבש על החולצה האהובה עליכם, כיבסתם אותה כך ואז גם השלכתם אותה למייבש הכביסה – הכתם עלול להפוך ליציב במיוחד ויהיה קשה ומתסכל מאוד להסירו. למזלכם, יש דרך טובה להיפטר מכתמי שוקולד יציבים ועמוקים שאלו, כך שלא תצטרכו להיפטר מהבגד המועדף עליכם רק מאחר שהוכתם בטעות. מה שתצטרכו לשם כך זה בסך הכל 2 רכיבים:

 • 1 כוס מסיר כתמים (תוכלו למצוא הוראות להכנת תרכובות ביתיות מצוינות שכאלו להסרת כתמים שומניים בכתבה הבאה)
 • 1 כוס מים קרים

טבלו את האזור המוכתם בשוקולד שבבגד בתערובת שיצרתם ממסיר הכתמים והמים. בעזרת הידיים הפעילו מעט לחץ על הכתם כדי לשחרר אותו ולאפשר לתערובת לחדור דרך הבד. טבלו את הבגד בקערה קטנה של נוזל כביסה, לפי שתעבירו אותו למכונת הכביסה. כבסו את הבגד במים קרים, ובדקו לאחר מכן שהכתם אכן התמוסס ונעלם סופית לפני שאתם מעבירים את הפריט למייבש.  

דרכים להסרת כתמי שוקולד: אדם מכוון זכוכית מגדלת לכתם שוקולד שעל חולצתו

3. איך להסיר כתמי שוקולד מריפוד

מציאת פיסת שוקולד קטנה שנמסה על הריפוד של הספה או הכורסה בסלון והשאירה שם כתם בל-ימחה יכולה להיות עניין מתסכל במיוחד. ללא קשר לסוג הבד שממנו הרהיט שלכם עשוי, הסרה מוחלטת של הכתם הזה ממנו עלולה לקחת לכם זמן ומאמץ – אבל השיטה הבאה יכול לעשות את העניין קצת יותר פשוט ולהבטיח הצלחה בכך. אלו הפריטים שתזדקקו להם עבורה:

 • כמה קוביות קרח
 • ¼ כפית נוזל ניקוי כלים עדין
 • קמח תירס
 • חתיכת קרטון או סכין חמאה
 • דף נייר
 • שקית פלסטיק
 • ספוג
 • מטלית לבנה

התחילו בגירוד הכתם באמצעות הקצוות של הקרטון שבידיכם או עם סכין החמאה. התחילו מהחלק החיצוני של הכתם ונועו פנימה לכיוון מרכז הכתם – על מנת למנוע את פיזורו והרחבתו. הצמידו את שולי דף הנייר שבידיכם אל הכתם כך שתוכלו לאסוף אליהם את פירורי השוקולד שמשתחררים מפעולת הגירוד. המשיכו בפעולה לרוחב כל האזור עד שתסירו כמה שיותר חלקים מהכתם, עד כמה שניתן.

אם עדיין ישנן שאריות שוקולד על הריפוד והכתם לא הושמט לחלוטין, שימו כמה קוביות קרח בשקית פלסטיק אטומה והניחו אותה על גבי האזור המוכתם למשך 10 דקות. לאחר מכן הסירו את השקית וחזרו שוב על התהליך של גירוד השאריות. לאחר מכן, אם הכתם עדיין שם, הספיגו את הספוג שבידיכם בנוזל הכלים, והחלו להעביר אותו על גבי הנקודה המוכתמת הנותרת; שפשפו אותה משוליה החיצוניים כלפי פנים הכתם, כדי להצליח להעלים את כל מה שנותר. לאחר מכן שטפו את הספוג במים ונגבו שוב את האזור כדי להסיר את שאריות הסבון, ולאחר מכן טפחו קלות עם מטלית לבנה נקייה כדי לייבש את האזור.

לבסוף בזקו על האזור המוכתם (שבתקווה הוא כעת נקי יותר) מקמח התירס והשאירו אותו על הריפוד למשך 30 שניות – כדי לספוג את השאריות השמנוניות שנותרו בריפוד ולמנוע כתם חדש. לאחר מכן, כפעולה אחרונה, נגבו את הריפוד עם מטלית יבשה ונקייה.

דרכים להסרת כתמי שוקולד: ריפוד מוכתם של ספה

4. איך להסיר כתמי שוקולד משטיחים

אם אתם מתמודדים עם כתמי שוקולד שצצו על אחד משטיחי ביתכם – אתם יכולים לנקוט באותם צעדים עליהם המלצנו בסעיף הקודם לניקוי ריפוד. אם הטכניקה שתיארנו למעלה לא מצליחה והכתם מסרב להיפרד מן השטיח, אתם יכולים לנסות להשתמש בסולבנט (ממיס) לניקוי יבש שמוכרים בחנויות המתמחות בחומרי חיטוי. כדי להשתמש בתכשיר הזה על השטיח, כדאי שקודם תבדקו את הסולבנט באזור נסתר – כדי לראות שאין לפעולתו השפעה מזיקה עליו. לאחר מכן שפכו כמות קטנה מהסולבנט על גבי מטלית נקייה והחלו בשפשוף האזור המוכתם. לאחר שהכתם הוסר, שטפו את המקום ביסודיות ככל הניתן כדי להיפטר משאריות התכשיר לחלוטין.

דרכים להסרת כתמי שוקולד: שוקולד שנפל על שטיח

5. איך להסיר כתמי שוקו משטיחים

שוקו הוא קצת כמו שוקולד נוזלי, טעים וממכר להפליא – וכמובן גם אהוד על ילדי כל העולם (ויש גם לא מעט מבוגרים שעדיין שבויים בקסמו). עם זאת, כששוקו נשפך על השטיח הוא יכול להשאיר עליו כתם דביק ומעצבן, שבסופו של דבר גם מדיף ריח לא נעים אם לא מסירים אותו בהקדם האפשרי. הכתם יכול להתפשט בקלות רבה, מאחר שסיבי השטיח סופגים במהירות את שאריות הנוזל. אך אל דאגה, יש לנו שיטה טובה עבורכם שיכולה לעזור לכם לטפל בכתמי שוקו מעצבנים שכאלו על המרבד בקלות ובמהירות. כל מה שאתם צריכים עבורה הם הדברים הבאים:

 • מגבות נייר
 • מלח שולחן
 • כף סבון כלים נוזלי
 • 5 כוסות מים חמים
 • כוס אחת של חומץ לבן

השתמשו במגבות הנייר על מנת לספוג את שאריות השוקו הנוזליות עד שלא נותרות עוד. פזרו על הכתם שנותר מלח שולחן והשאירו אותו כך להיספג בשטיח למשך 20 דקות, ולאחר מכן בצעו שאיבה בשואב אבק. ערבבו 2 כוסות של מים חמים עם סבון הכלים הנוזלי בתוך דלי, טלו מטלית נקיה והספיגו אותה בתערובת; החלו לשפשף את הכתם עם המטלית – התחילו בצד החיצוני ועשו את דרככם לכיוון המרכז. לאחר מכן נקו את תערובת הסבון מהמרבד באמצעות טפיחה עליה עם מטלית לחה ונקייה.

דרכים להסרת כתמי שוקולד: אדם משפשף כתם משטיח

אם הכתם עדיין מחזיק חזק ומסרב להתפוגג, ערבבו כוס אחת של חומץ עם כמות שווה של מים פושרים והשתמשו בספוג על מנת לשפשף בשנית את האזור המוכתם. לאחר מכן השתמשו במגבת ישנה וטפחו על האזור כדי לנקותו משאריות התערובת. לסיום, בזקו על האזור מעט סודה לשתייה ושאבו עם שואב אבק – לאחר מכן תנו לשטיח להתייבש, וכנראה שתזכו סוף סוף לראות איך גם הכתם העיקש ביותר נעלם לו.

מקור התמונות: canva.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.