print header

המדריך לבחירת הדאודורנט הנכון בשבילכם

 בתקופת הקיץ הישראלי, האפשרות שחיינו ימשיכו להתקיים ללא דאודורנטים נשמעת מופרכת ובלתי נתפסת, במיוחד בגלל שאנו חיים במדינה חמה ולחה. הרי כולנו כמעט סובלים מהזעה, אך במקביל גם אוהבים להיות בחברת אנשים אחרים ורוצים לשמור על ריח גוף נעים - דבר שניתן להשיג בעזרת הדאודורנטים השונים. עם זאת, רובנו לא יודעים להתאים את הדאודורנט הנכון בשבילנו, לא מכירים את ההבדלים בין הסוגים השונים ולא מודעים לסכנות האפשריות שעלולות להיגרם בשל חלק מהרכיבים שבהם. לכן, מוטב שתמשיכו לקרוא ותגלו את כל זאת ועוד במדריך לבחירת הדאודורנט הנכון.
 
המדריך לבחירת דאודורנט: אישה מרימה את ידה ומציגה פתק לבן ליד בית השחי שלה

מהו דאודורנט?

המילה דאודורנט היא צירוף של המילים הלטיניות "דה" ו-"אודורנט", שבעברית משמעותן "חומר מונע ריח". הריח שהדאודורנט מיועד למנוע הוא זה של הזיעה האנושית, שניחוחה חריף במיוחד באזור בית השחי. ריח זה נובע מאוכלוסיות חיידקים שמשגשגות בסביבה הלחה של הזיעה, והחום השורר מתחת לבית השחי תורם להן רבות. מניעת הריח ניתנת להשגה באמצעות מספר דרכים, כאשר העיקרית שבהן היא צמצום ההפרשה של זיעה מבלוטות הזיעה או מניעתה המוחלטת. את זה עושים באמצעות תת-קבוצה של דאודורנטים הנקראת "אנטיפרספירנטים", ובעברית "נוגדי זיעה". הרכיבים שיש באנטיפרספירנטים עוזרים למעשה לסתום את צינורות בלוטות הזיעה - וכך נמנעת הפרשת הזיעה מהם, וכן גם מייבשים את נקבוביות העור, גורמים להן להתכווץ וכך מונעים מהזיעה להגיע אל פני העור.
המדריך לבחירת דאודורנט: שלושה דאודורנטי ספריי

ההבדל בין דאודורנט לאנטיפרספירנט

צריך לדעת כי ישנו הבדל מהותי בין דאודורנטים רגילים לבין דאודורנטים אנטיפרספירנטים; דאודורנט רגיל מתמודד עם החיידקים המופעים על העור כאשר אנו פולטים חלבונים ושומנים דרך הזיעה שלנו ומצמצם את העוצמה של ריח הגוף. לעומתו, דאודורנט אנטיפרספירנט מיועד למנוע את הזיעה והלחות שנמצאים מתחת לבית השחי מלכתחילה. אם אתם לא אנשים אשר מזיעים רבות, דאודורנט בסיסי יכול להיות הפתרון בשבילכם, אבל אם אתם סובלים מהזעת יתר, עדיף לבחור באנטיפרספירנט כדי להישאר יבשים לאורך זמן. רופאת העור ד"ר אליזבת' טנזי טוענת כי רוב תכשירי האנטיפרספירנטים מכילים מלחי אלומיניום כלורי המסייעים לסתום את בלוטות הזיעה, אך ישנה בעיה בדבר זה - מכיוון שתהליך ההזעה הוא תהליך טבעי, ביולוגי וחיוני, הנדרש לצורך תפקודו התקין של הגוף, ופגיעה בו עלולה לגרום בעיות שונות.
המדריך לבחירת דאודורנט: שלושה דאודורנטים

הסיכונים בשימוש באנטיפרספירנט

חשוב לציין כי הסיכונים בשימוש באנטיפרספירנטים הם נמוכים, זאת בשל הכמות הקטנה יחסית של חומרים מסוכנים שהם מכילים, אך עדיין חשוב להכיר אותם. בקרב מעט אנשים ובמקרים נדירים, מלחי האלומיניום שבתכשירים אלו סוגרים לגמרי את נקבוביות העור ועלולים לגרום לתהליך דלקתי שדומה לתגובה אלרגית. יתרה מזאת, האלומיניום כלורי שבאנטיפרספירנט הוא שמזיק למערכת העצבים, ועל אף שברוב המוצרים הוא מצוי בריכוזים נמוכים, צריך לדעת שבמינונים גבוהים הוא עלול לגרום לבעיות במוח ולהוביל למחלת האלצהיימר.
במחקר שנערך על מלחי אלומיניום נמצא שאלומיניום, כאלומיניום כלורי או כאלומיניום כלורוהידרט, הוא חומר בעל רעילות גנומית ויכולת לגרום לשינויים ומוטציות ב- DNA, אשר עלולים לשחק תפקיד בהעלאת הסיכון לסרטן השד - זאת בתנאי שהחומר אכן יוצר שינויים בתאים אלו. בנוסף, מנהל המזון והתרופות האמריקאי טוען כי כמויות קטנות של אלומיניום עלולות להיספג בדם דרך העור או מערכת העיכול בעקבות שימוש באנטיפרספירנטים. בעקבות זאת הוכרז ששימוש יומיומי בדאודורנטים מסוג זה עלול לסכן אנשים שסובלים מבעיות בתפקוד הכליות, והומלץ להם להיוועץ ברופא לפני שישתמשו במוצרים שמכילים מלחי אלומיניום.
המדריך לבחירת דאודורנט: סמיילי עצוב חבוש בראשו

איך לבחור את נוסחת הדאודורנט הנכונה?

אם גם אתם מרגישים כי הדאודורנט שלכם לא עוזר לכם יותר, או לחלופין אתם משתמשים באותו סוג כבר הרבה שנים - דעו כי זהו סימן לכך שהגיע הזמן לעשות שינוי. בדומה לאנטיביוטיקה, החיידקים סביב בתי השחי שלכם יכולים לפתח חסינות לנוסחת הדאודורנט או האנטיפרספירנט בו אתם משתמשים. לכן, ד"ר טנזי ממליצה להחליף דאודורנט כל חצי שנה, וכעת בזכות הידע שרכשתם בדבר ההבדלים בין דאודורנט לאנטיפרספירנט, תוכלו לבחור את התכשיר המתאים בשבילכם – מונע הזעה או מנדף ריח.
אם אתם בוחרים באנטיפרספירנט, מוטב לקחת מוצר עם כמה שפחות אלומיניום כלורי, ובכל מקרה להקפיד לבחור באחד שבו כמות החומר הזה לא עולה על 20%; יתרה מזאת, ד"ר טנזי טוענת כי מוטב להשתמש במוצרים שכאלו דווקא לפני השינה, כך הם יוכלו לשמור עליכם יבשים ביום המחר. באשר לדאודורנטים הרגילים, ישנם סוגים שונים – ספריי, ג'ל, קרם וסטיק, וכעת נעמוד על ההבדלים ביניהם ומי מהם חזק ביותר בנידוף ריח הזעה חריף.
המדריך לבחירת דאודורנט: סימני שאלה מונחים על רצפה ואחד מהם בצבע כתום

דאודורנט ג'ל

מוצרי דאודורנט ג'ל הם בהירים, קרירים וניתן למרוח אותם ישירות על העור כדי למנוע הזעה משמעותית ולנדף ריח הזעה חריף. לאחר השימוש בו, חשוב מאוד לתת לו להתייבש לפני שאתם מתלבשים, כך תזכו ליהנות מהיתרון שלו בשמירה על הבגדים שלכם ללא כתמי דאודורנט, אף לא כתמים שקופים. ד"ר טנזי מסבירה כי דאודורנטים מסוג ג'ל הם בלתי נראים על הבגדים שלכם, אבל הם יכולים להיות מעט דביקים ולהתייבש במהרה. אז אם אתם רוצים למנוע כתמים לבנים מכוערים על בגדיכם, להגן בצורה טובה מהזעת יתר והעור שלכם נוטה להיות מגורה, מוטב להשתמש בדאודורנט ג'ל.

דאודורנט ספריי

מוצרי דאודורנט ספריי ברוב הפעמים הם הכי יעילים לשימוש בקרב אנשים אשר לא מגלחים את בית השחי שלהם – בדגש על גברים. עם זאת, מי שבוחר לגלח את בית השחי שלו, חשוב שידע כי תכשירים שכאלו מכילים אלכוהול והשימוש בהם עלול לגרות את העור, כך מסבירה ד"ר טנזי. אם אתם מעוניינים בהגנה קלה, מפני שאתם לא סובלים מהזעת יתר או ריח זיעה חריף, או שאתם מעוניינים בפתרון ריחני ומהיר לאחר אימון בחדר הכושר - מוטב שתשתמשו בדאודורנט ספריי.
המדריך לבחירת דאודורנט: דאודורנט ספריי

דאודורנט סטיק

כנראה שהשתמשתם בשלב מסוים בחייכם בדאודורנט סטיק כזה או אחר וזאת בשל סיבה טובה, "דאודורנטים אלו עשירים בדימטיקון, תרופה המסייעת להרגיע את העור, והיא פתרון יעיל להזעה בקרב אנשים רבים, במיוחד אלו שנוטים לגלח את בית השחי שלהם", כך מסבירה ד"ר טנזי. אם אין לכם דרישות מיוחדות מהדאודורנט שלכם וכל מה שאתם צריכים זה רק הגנה טובה, ואתם גם לא מוטרדים מכתמים לבנים בחולצות ולא מתאמנים באופן סדיר - מוטב שתשמשו בדאודורנטים מסוג זה. אם הכתמים בכל זאת מטרידים אתכם, אבל אתם מעוניינים להמשיך להשתמש בדאודורנט סטיק, נסו למרוח כמות מופחתת ממנו או פשוט להחליף סוג - כי יכול להיות שבנוסחה המסוימת של הדאודורנט שבו אתם משתמשים כעת יש כמויות גבוהות של אבץ או אבקה.

דאודורנט קרם

דאודורנט קרם יכול להגיע בצנצנות או בשפופרות אותן ניתן למצוא במחלקות הקוסמטיקה בבתי המרקחת וברשתות הפארם השונות. ד"ר טנזי מסבירה כי דאודורנטים מסוג זה הם הטובים ביותר לשימוש בקרב אנשים עם עור רגיש, מפני שיש בהם רכיבים שמעניקים לעור לחות בנוסף למלחי אלומיניום. החומרים שבסוג הדאודורנטים הזה מנטרלים את פעילות החיידקים שמייצרים את ריח הזיעה, אבל לא פוגעים בפעילות של בלוטות הזיעה. בנוסף, הם לרוב כוללים רכיבים בעלי ניחוח עדין שמתאים לגברים ונשים כאחד והם מושלמים לשימוש יומיומי, טיולים ואימונים גופניים.

מקור התמונות: Your Best Digs

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.