print header

8 דרכים מומלצות לשימוש נכון וחכם בתכשירי הגנה

 רבים מקפידים להתמרח בקרם הגנה בימי הקיץ העליזים, בעיקר לפני שהם הולכים לבלות כמה שעות בים או בטיול באוויר הפתוח. הם עושים זאת בזכות המודעות הגבוהה שיש כיום לסכנות שעלולות להיווצר בעקבות שהייה ממושכת בשמש, כמו זירוז הזדקנות העור או התפתחות סרטן העור. אנשים שרוצים להגן על עצמם מפני השמש יכולים למצוא כיום שלל תכשירים, שכוללים קרמים, תרסיסים וחמאות ברמות הגנה שונות. כדי לעזור לנו להתמרח נכון ולהיזהר מנזקי השמש, מפרסם ארגון ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) כל כמה שנים המלצות הנוגעות ליעילותם, איכותם ובטיחותם של מוצרים אלו, כשהעדכניות ביותר יצאו ממש לאחרונה ויוצגו בכתבה הבאה. אחריהן, תכירו 8 דרכים יעילות לשימוש נכון בתכשירי הגנה, שיעזרו לכם ליהנות משהייה בחוץ מבלי לחשוש מנזקיה של השמש.

תכשירי הגנה: קרם הגנה בחול

המלצותיו החדשות של ארגון ה-FDA

 • על תכשירי הגנה להכיל שני מרכיבים בטוחים לשימוש שידועים ביעילותם כחוסמי קרני שמש, כמו אבץ וטיטניום.
 • כדי לזכות בהגנה מרבית, רצוי להשתמש במקדמי הגנה +50. מי שרוצים להשתמש במקדמי הגנה נמוכים יותר, כמו ברמה 15, צריכים לכסות את עצמם בדרכים נוספות, כמו לבוש סגור
 • יש לציין על גבי התכשירים באופן ברור מידע שנחוץ למשתמש, כמו מרכיבים פעילים, כפי שמופיע על קופסאות של תרופות.
 • סוגי התכשירים שאושרו לשימוש הם: שמנים, קרמים, תחליבים, ג'לים, חמאות, משחות, מסיכות, מקלות (סטיקים) ותרסיסים (שעדיין נבדקים).
תכשירי הגנה: תרסיס הגנה

דרכים להגן על עצמכם נכון מהשמש

1. בחרו תכשיר שמתאים לכם

הדבר הראשון שעליכם לבדוק בעת בחירת תכשיר הגנה הוא הניחוח שלו – מכיוון שאם לדעתכם הוא לא מריח טוב, סביר להניח שלא תשתמשו בו. לאחר שתעברו מכשול זה ותמצאו מספר תכשירים שהם לטעמכם, כדאי לבחור במרקם המתאים לצרכים שלכם מבין אלו שקיימים, בידיעה שיש כאלו שמומלצים לאזור מסוים בגוף ולעיתים גם לסוג עור, כפי שנציג כעת:
 • קרמים- לפנים ולעור יבש בכלל חלקי הגוף.
 • ג'לים- לאזורים עם שיער, כמו קרקפת וחזה של גבר.
 • מקלות (סטיקים)- מסביב לעיניים.
 • תרסיסים- חשוב לדעת שה-FDA עדיין בודק את בטיחותם ויעילותם של תכשירים שכאלו, אך באופן כללי הם מומלצים לילדים שמביעים התנגדות למריחת קרמים, ולכן עדיף שיקבלו הגנה כלשהי מאשר שיישארו חשופים לשמש. בנוסף, השתמשו בתרסיסים בנדיבות, מכיוון שהם לא כוללים מריחה ישירה על הגוף ולכן עשויים להתפזר באוויר ובכך לאבד מיעילותם. 

2. רכשו קרם הגנה עם ספקטרום רחב

יש להגן על הגוף מפני שני סוגים של קרני שמש: UVB - שגורמות לאדמומיות ולכוויות, ו-UVA - שחודרות לעור ועלולות לגרום לסרטן עור ולכתמי גיל. בעוד שתכשירים רגילים מתמודדים בדרך כלל רק עם אחד משני הסוגים הללו, אלו שמוגדרים כבעלי ספקטרום רחב חוסמים את שניהם ולכן מומלצים יותר לצריכה. כמו כן, בניגוד לדעה הרווחת שלפיה יש להתמרח רק כששמשי בחוץ, בפועל קרני השמש מגיעות לעורכם גם בימים מעוננים ולכן עליכם להקפיד לעשות זאת לפני כל יציאה החוצה.
 
בנוסף לשימוש היומיומי שיש לעשות בתכשירים אלו, מומלץ גם לבחור את אלו שהם ברמות של 30 או 50, ואם אתם מתכוונים לשהות בשמש לזמן ממושך –השתמשו במוצר עם מקדם הגנה 50+. כמו כן, יש לקחת בחשבון שכל התכשירים מספקים הגנה נמוכה יותר מזו שמצוינת על אריזתם, בעיקר תרסיסים - אשר נחשבים להכי פחות מומלצים בגלל הסיבות שציינו בסעיף 1. 
תכשירי הגנה: שמש מבעד לעננים מעל לים

3. העדיפו תכשירים עם אבץ וטיטניום

ישנם שני סוגים של קרמים שכדאי לכם להכיר ולהבדיל ביניהם: הראשון עשוי מחומרים כימיים שסופגים קרינת UV והופכים אותה לחום שנפלט מהעור, והשפעתם מורגשת רק כחצי שעה לאחר השימוש בו. השני מורכב מחלקיקים של מתכות או מינרלים שמחזירים קרני שמש, ולכן הוא נחשב לטבעי יותר, שבין רכיביו ניתן למצוא אבץ וטיטניום, אשר כאמור מומלצים על ידי ארגון ה-FDA. כדאי להשתמש בסוג השני שציינו משתי סיבות נוספות: הוא מותאם לבעלי עור רגיש, ובניגוד לסוג הראשון של התכשירים שהוזכר- הוא פועל מידית. בשל כך, כשאתם הולכים לקנות קרם הגנה, בדקו ברשימת מרכיביו האם הוא מכיל אבץ וטיטניום, שנחשבים ליעילים ולבטוחים לשימוש.

4. חדשו את המריחה כל כמה זמן

אנשים רבים בטוחים שברגע שהם נמרחים פעם אחת, הם מוגנים למשך כל היום מפני השמש. אך למעשה, זה לא ממש נכון: תכשירי ההגנה מאבדים מיעילותם כשאנחנו שוהים בחוץ הרבה זמן, ולכן כדאי שתמרחו אותם כחצי שעה לפני חשיפה לשמש, ושוב בכל שעתיים מהרגע שאתם יוצאים מהבית. חשוב גם להקפיד להשתמש בהם פעם נוספת לאחר הזעה, ניגוב הגוף או פעילויות במים כמו שחייה. בנוסף, ניתן למצוא תכשירים שמוגדרים כ"עמידים במים" או "מיועדים לפעילויות ספורטיבית"; לפני שאתם רוכשים אותם, בדקו האם מצוין עליהם כל כמה זמן יש לחדש את מריחתם – 40 או 80 דקות, ואם אין מידע שכזה, עשו זאת כאמור לאחר כל יציאה מהמים, ניגוב של הגוף או לחלופין כל שעתיים.
תכשירי הגנה: גבר שוחה בבריכה

5. הגנו גם על אזורים חשובים בפנים

רבים מאיתנו מקפידים למרוח את גופם בקרם הגנה כשהם יוצאים לשמש, אך לא את פניהם. אם אתם נוהגים כמוהם, דעו שהפנים הם אזור חשוב שיש להגן עליו מפני נזקי הקרינה, בדיוק כמו על שאר הגוף. אם אתם חפצים בתכשיר מיוחד שיכסה את פניכם ושלא יגרום לגירויים כמו אקנה - שעלולה להיווצר בעקבות שימוש בתכשיר רגיל - חפשו אחר קרמים הקיימים בשוק ונועדו לאזור רגיש זה. 
 
אלו הם האזורים שכדאי שתשימו לב אליהם בעת הגנה על הפנים:
 • עפעפיים- מומלץ גם להרכיב משקפי שמש שחוסמים 100% קרינת UV.
 • מצח- השתמשו במקלות (סטיקים) ולא בקרמים או בתחליבים, שעלולים לנזול ולהיכנס לעיניים בעת הזעה.
 • שפתיים- מכיוון שהשפתיים רגישות יותר מעור רגיל (בעיקר השפה התחתונה) חשוב לספק להן את ההגנה הנחוצה. רוב התכשירים שמורחים עליהן, כמו אודמים ושפתונים, לא מכילים רמות הגנה, ולכן כדאי שתחפשו מוצרים שכאלו או תכשירי הגנה שמצוין עליהם בפירוש שהם מגנים על חלק זה בפנים מפני השמש.
 • אוזניים ומאחוריהן.

6. שימו לב גם לאזורים בשאר הגוף

האם קרה שחזרתם עם גוון שיזוף נהדר ברוב הגוף לאחר ביקור בחוף, אך נשרפתם באזור שליד בגד הים? אנחנו מקווים שלא, אך אם כן - דעו שזה מצב נפוץ, למרות שיש דרך להימנע ממנו. אנשים שסובלים מכוויות שכאלו כנראה לא רוצים למרוח מקדמי הגנה בצמוד לבגדיהם כדי לא ללכלך אותם – ומשלמים על כך ביוקר. כדי להימנע מכאבים שכאלו ולהקטין את הסיכוי להיווצרות סרטן עור, כדאי להכתים מעט את לבושכם - זהו נזק משני ביותר ביחס לסכנות שנובעות מחשיפה לשמש. כמו כן, השיטה הפשוטה ביותר להגן על כלל גופכם ולהימנע מכוויות בצמוד לשולי הבגדים, היא למרוח את כל הגוף בעודכם עירומים, רגע לפני שאתם יוצאים מהבית. כשאתם עושים זאת, ודאו שאתם לא מפספסים אזורים חשובים כמו כפות הרגליים ואצבעותיהן, החלק האחורי של הצוואר והצד הפנימי של הזרועות.
תכשירי הגנה: רגליים בים

7. השתמשו בתכשירים שבתוקף

אנו מניחים שאתם בודקים תאריכי תפוגה של מוצרים שאתם קונים, ושאתם אף מקפידים לא לשתות חלב פג תוקף, אך האם אתם נוהגים כך גם בכל הקשור לתכשירי הגנה? אם לא – כדאי שתתחילו לעשות זאת, כדי ליעל את השימוש בהם ולזכות בהגנה המיטבית שהם מסוגלים לספק לכם. עם זאת, לעיתים קצת קשה למצוא את פרט המידע הנחוץ הזה, כי הוא לא תמיד מוטבע על האריזה או כי הוא נמחק עם הזמן. במצב שכזה, כדאי שתכירו את העובדות הבאות ושתנהגו בדרכים המומלצות האלו:
 • לפי ארגון ה-FDA, כל תכשירי ההגנה פועלים באותה עוצמה למשך 3 שנים לפחות, לכן עליכם להיפטר מאלו שנמצאים אצלכם תקופה ארוכה יותר מזו.
 • מיד לאחר שאתם קונים תכשירים הגנה - רשמו עליהם את תאריך רכישתם, כך תדעו מתי בדיוק לזרוק אותם.
 • היפטרו מתכשירים שיש שינוי בצבעם או במרקמם.

8. הגנו על עצמכם בדרכים נוספות

למרות שתכשירי ההגנה שכאלו עושים לרוב את עבודתם נאמנה, הם לא מספקים לכם את מלוא הביטחון לו אתם זקוקים. בשל כך, מומלץ להיזהר מהשמש בדרכים נוספות, למשל, להימנע מיציאה החוצה בשעות החמות של אמצע היום, שידועות כמסוכנות ובעלות קרינת שמש חזקה במיוחד. בנוסף, כדאי להצטייד בפרטי לבוש שיגנו עליכם, כמו כובע ובגדים ארוכים, ושקלו גם שימוש במטריות כאמצעי להסתרת השמש. אם תנהגו בדרכים אלו ותשתמשו בטיפים שפרטנו מעלה, תוכלו להגן על עורכם ובעיקר – על חייכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.