print header

12 דברים נכונים על אהבה שאולי עוד לא הפנמתם

כולנו התרגלנו עוד מילדות לחכות לסוף הטוב בכל סיפור, בין אם מדובר בספר, סרט או סדרת טלוויזיה. התרבות בה אנו חיים יצרה אצלנו ציפייה ל"אושר ועושר" מהאגדות, שהובילה אותנו לא פעם לתחושה שגם החיים שלנו, ובכללם מערכות היחסים הזוגיות, אמורים להתנהל כל הזמן על מי מנוחות. עם זאת, האמת היא שבדיוק כפי שהחיים אינם מושלמים, כך גם מערכות היחסים שלנו. הן דורשות מאמץ וסבלנות אינסופית, ומחייבות אותנו לבחון בכל פעם מחדש את המיתוסים המוכרים שהתרגלנו להאמין בהם. 12 הסעיפים הבאים כוללים אמיתות חשובות לגבי מערכות יחסים שעל אף שלעיתים קשה להתמודד איתן, רק באמצעותן נוכל לפנות מקום בחיים לזוגיות נהדרת שתוכל להחזיק זמן רב.
 
האמת על זוגיות: גבר מחזיק אישה בשעת שקיעה מול אגם

1. "נפש תאומה" היא פשוט בן או בת זוג אוהבים שמוכנים לעבוד קשה על מערכת היחסים שלכם

למרות שהתרגלנו לחשוב שנפשות תאומות הם אנשים שמזהים האחד את השני ומתאהבים ממבט ראשון, בפועל דברים עובדים בצורה שונה. חלקנו יכולים לדחות בני זוג פוטנציאליים על דברים קטנים ושוליים, ואחרים מסוגלים לחשוב שהסיבה שהיחסים שלהם עולים על שרטון היא כי הם לא מצאו עדיין את אותה נפש תאומה.
 
מובן שאין הדבר אומר לפתח מערכת יחסים עם אנשים שאינם מתייחסים אלינו יפה או שאיננו מוצאים איתם שפה משותפת, אך ההמתנה לנפש התאומה עלולה ליצור אצלנו ציפיות לא מציאותיות מבן הזוג העתידי ולהוביל לאכזבות רבות. הדבר שהופך בן זוג טוב לנפש התאומה שלנו זה האכפתיות והמחוייבות שלו כלפינו, ואלה הם הדברים שיש לחפש בקשר.

2. מערכת יחסים יציבה בנויה על פתיחת קשרים ולא על הימנעות מהם

כל זוגיות ארוכה רצופה בלא מעט בעיות קטנות, וגם בכמה בעיות גדולות יותר. אם נדמה את מערכת היחסים לחבל ארוך, כאשר אנחנו ניצבים בפני מצבים בעייתיים, אלו הם קשרים הסבוכים שמתגלים עליו, והתגובה הראשונית שלנו יכולה להיות אכזבה או כעס. בהמשך לכך, חלקנו עשויים לרצות להיפטר מהחבל כולו, ואחרים יעדיפו להתעלם מהקשרים ולהעמיד פנים שאינם רואים אותם. מערכת יחסים יציבה בנויה על ניסיונות כנים של שני הצדדים לפתור את הבעיות שעולות כל הזמן, ואילו התעלמות מבעיות שעולות לאורך הקשר לא תצליח להעלים אותן.
האמת על זוגיות: חבל קשור

3. ויכוחים הם דבר חיובי

ויכוחים וחוסר הסכמה הם דברים שכל זוג חווה, גם אם מעטים רוצים להודות בכך. אצל כולנו קיימים נושאים קבועים שמובילים מעת לעת לחיכוך, ודברים שבעיני זוג אחד הם שוליים, עלולים להיות הנקודות הרגישות ביותר של זוגות אחרים. המילים הנכונות לא תמיד באות בקלות, אבל הימנעות משיחה אחת תוביל בסופו של דבר לוויכוח גדול בהרבה. דווקא היכולת לנהל ויכוח מבלי לפגוע האחד בשנייה ולדבר על נושאים קשים בצורה מודעת ובזהירות, הם שהופכים מערכות יחסים לחזקות ומאפשרים לבני זוג להישאר יחד גם במצבים קשים. 

4. חלק מהצלקות שאנחנו נושאים ממערכות יחסים קודמות יכולות לא להגליד לעולם

אנשים רבים מגיעים אל מערכות היחסים המשמעותיות בחייהם לאחר שכבר חוו אושר עם בני זוג אחרים, אבל במקביל גם לא מעט כאב וצער. חלק מה"צלקות" שאנו נושאים איתנו קשורות לפגיעה שחווינו, ואחרות לבחירות שגויות שביצענו או להחלטות שלא קיבלנו בזמן. כמה מהצלקות הללו עשויות להגליד, אולם אחרות עלולות ללוות אותנו במשך שנים רבות גם אם אנחנו כבר מצויים בזוגיות ארוכה ויציבה.
 
קיימת טענה שהסימן לזוגיות טובה הוא יכולתו של בן הזוג לרפא את כל הצלקות הללו, אבל לעיתים הדבר פשוט בלתי אפשרי. אף בן זוג לא יודע במאת האחוזים מה קרה לנו בעבר, והדבר הטוב ביותר שנוכל לעשות כדי להתקדם הלאה הוא לא להטיל את האחריות למצבנו על מישהו אחר. בן זוג תומך הוא לא בהכרח מי שרוצה לשפר אותנו, אלא מי שמכיר את הצלקות שלנו ומקבל אותנו כמו שאנחנו למרות מה שעברנו, ובעיקר בזכות זה. 
האמת על זוגיות: פרחים על טבלטורה

5. קנאה ואכפתיות הם שני דברים שונים

החשש שבן או בת הזוג לא יגלו כלפינו אכפתיות עלול להוביל חלק מאיתנו לחשוב שבן זוג אכפתי הוא בהכרח גם קנאי. עם זאת, האמת היא שבזמן שאכפתיות קשורה בטיב היחסים, קנאה קשורה אך ורק בביטחון העצמי של בן או בת הזוג שלכם. למרות שבמרבית המקרים הפיתרון היחיד לבני זוג קנאיים קשור לשינוי תפיסתי שלהם את עצמם, רבים לוקחים על עצמם את האשמה על בני זוג שכאלה. אם אינכם חשים בנוח מול ההתנהגות של בני הזוג שלכם, התייעצו עם אנשים שמכירים את שניכם או שוחחו עמם בעצמכם.

6. מילים לעולם לא ידברו באותה עוצמה כמו מעשים

אף על פי שרובנו נהנים מהודעות וואטסאפ או שיחות טלפון באמצע היום, שני אלה הם לא המפתחות למערכת יחסים יציבה ואוהבת לאורך זמן. הטכנולוגיה מאפשרת לנו להיות בקשר זה עם זה בקלות לאורך מרבית שעות היום, אולם היא לא יוצרת קרבה אמיתית ולא מונעת ריבים. למרות שבספרים רבים הצהרת האהבה היא המפתח לחיים מאושרים, במציאות רבים מהריבים בין בני זוג קשורים לכלים בכיור, בגדים מלוכלכים בסל הכביסה או איחור לפגישה משותפת.
 
במילים אחרות, עשיית דבר אחד נוסף ביום עבור בן או בת הזוג, תיצור אווירה חיובית בבית יותר מאשר עשרים הודעות. עם זאת, מילים הן כמובן תוספת נהדרת למעשים: הקפידו להודות לבני הזוג על דברים שהם זכרו או עשו עבורכם, על מנת שלא יחושו לרגע שאתם מתייחסים אל המאמצים שלהם כאל מובן מאליו.
האמת על זוגיות: זוג מבוגר בנדנדה

7. בני זוג הם לא קוראי מחשבות

בין שלל המטלות שיש לנו, אנחנו עשויים להרגיש לא פעם שטעויות של בני הזוג שלנו הן דבר שבהכרח נובע מזלזול או חוסר אכפתיות. זאת למרות שבעיות רבות מקורן באי הבנה תמימה. חלק גדול מזוגיות הוא גילוי סבלנות והבנה, ולפעמים היא גם דורשת מאיתנו לבקש סליחה או לסלוח בעצמנו.
 
לפני האשמת בן הזוג ודאו האם עשיתם את הכל על מנת להסביר את הצד שלכם, ובדקו האם יש משהו שתוכלו לעשות כדי להקל על בני הזוג להרגיש ולהבין את הצד שלכם. האם תוכלו לשלוח את רשימת הקניות לסמארטפון שלהם במקום להניח פתק שהם שוכחים לקחת? האם ניתן ליצור לוח שנה משותף ומקוון שתוכלו לשתף בו את הפעילויות של שניכם על מנת שלא לפספס אף אחת מהן?

8. אתם יכולים לשנות רק את עצמכם 

רובנו כבר מכירים היטב את בני הזוג שלנו על חולשותיהם וחזקותיהם, אבל עדיין עלולים לחוש מתוסכלים מפעם לפעם על שאיננו מצליחים לשנות התנהגות מסוימת שלהם שמפריעה לנו. למרות שאנחנו נוטים לחשוב שאנשים משתנים עבור מי שיקר להם, ברוב המקרים קשה לצפות שזה יקרה. הדרך הטובה ביותר לאהוב מישהו היא לא לשנות אותו, אלא לעזור לו להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמו.
 
שתפו את בני הזוג בתחושות שלכם לגבי התנהגותם והציעו לעשות את כל שביכולתכם על מנת לסייע להם. אם בן או בת הזוג לא רוצים לשתף פעולה בשום צורה, החליטו אם מדובר בנושא שאתם יכולים להתגמש בו או שמא מדובר בדבר מה שלא תוכלו לוותר עליו.
האמת על זוגיות: זוק קשיש הולך יד ביד בחורף

9. מערכות היחסים הטובות ביותר הן תוצר של אהבה ולא של צורך

"אני לא יכול בלעדייך" הוא אמנם משפט נהדר, אבל יש לזכור שמערכות היחסים הנהדרות באמת הן אלה בהן בני הזוג אוהבים יותר מאשר הם נזקקים האחד לשנייה. אם אתם מרגישים שאתם נשארים במערכת היחסים רק על מנת לפצות על תחומים אחרים בחייכם בהם אתם חווים משבר או חוסר ודאות, לא תוכלו להרגיש מסופקים באמת. זכרו לעבוד גם על הצרכים האישיים והמקצועיים שלכם, ולא לקוות שבן הזוג יפתור עבורכם משברים שלא קשורים אליו.

10. אהבה ומשיכה משתנים כל הזמן

השגרה היומיומית גוזלת מאיתנו זמן ואנרגיה ומובילה לשינוי ביחס אל בני הזוג, אולם למרות שמדובר בסוגייה מוכרת, רבים מאיתנו עלולים להיפגע או להתאכזב משינויים שכאלה. המיתוס שתשוקה חולפת פירושה מערכת יחסים שנמצאת בצרות, עלול לגרום לנו לחשוב שמערכת היחסים נגמרה ושאין סיבה לעבוד עליה במקום לשבת ולנסות לפתור את הבעיה. זוגות רבים עשויים לגלות שהם יוצאים לבלות אך ורק עם זוגות נוספים ולא מקדישים זמן בו הם יבלו רק האחד עם השנייה. נסו לקבוע מראש לצאת יחד לדייט, או אפילו שבו לארוחת ערב משותפת כאשר הילדים כבר נרדמו. 
האמת על זוגיות: צללית של זוג מצמיד ראשים

11. אהבה לא פותרת הכל

גם מערכת היחסים האוהבת ביותר לא יכולה לשנות את חייו של אדם שלא מרוצה מעצמו. אם אתם נמצאים בשלב בחיים בו אתם בוחרים להתחיל לצאת שוב עם בני זוג לאחר תקופה ארוכה שלא עשיתם זאת, אל תצפו לתחושה מיידית של אושר או שמחה. בעיות במקום העבודה או עם בני המשפחה נותרות בעינן, ולמרות שזוגיות היא דבר משמח, אל תחשבו שהיא תשליך גם על אזורים אחרים בחייכם. במקום להקשיב לעצות של אנשים שינסו להסביר לכם למה זוגיות היא הפיתרון לכל בעיותיכם, ייתכן שכדאי לכם לפתור בעצמכם חלק מהעניינים בחייכם האישיים לפני שתוכלו ליהנות ממנה באמת. 

12. אף זוגיות לא נמשכת לנצח

אנשים לא חיים לנצח, אולם פעמים רבות השגרה והלחצים היומיומיים גורמים לנו לשים את בני הזוג במקום האחרון. הזכירו לעצמכם כמה שיותר את הסיבות להעריך את הקשר שזכיתם בו: הסיבות שהתאהבתם בבני הזוג, הרגעים המשותפים והפרטיים לכם וכדומה. למרות שהחיים הם קצרים, אנחנו עלולים להיזכר כמה אנשים מסוימים חשובים לנו רק לאחר שהם כבר לא חלק מחיינו, והדבר החיובי ביותר שתוכלו לעשות למען הזוגיות שלכם ברמה היומיומית הוא לחיות כך שלא תרגישו חרטה לגבי דברים שלא אמרתם או לא עשיתם יחד עם בני הזוג רק כי חשבתם שתוכלו לעשות זאת בהמשך.
האמת על זוגיות: גדר עם מנעולים

השורה התחתונה היא שלמרות שאסור להתפשר לגבי מידת ההתאמה של בני הזוג שלנו אלינו או לגבי הדרישות מהם, חשוב לזכור שכל מערכת יחסים מצריכה סבלנות ומאמץ. השגרה והשנים יראו את אותותיהם על כל זוג, אבל בני זוג שמוכנים להתאמץ, לחזק את הצד השני ולבחור בכל פעם מחדש להמשיך הלאה, יגרמו לזוגיות שלהם לנצח גם אם היא רחוקה מלהיות מושלמת.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.