maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

11 טיפים לנישואים בריאים מאושרים וארוכים

כולנו רוצים לחיות חיי נישואים מאושרים וארוכים, אך מה הוא הסוד להשגתם? ובכן תשמחו לדעת שהדרך לחיי נישואים מאושרים אינה שמורה בסוד כלל וכלל, ונעשו שלל מחקרים בנושא שמצאו תשובות מעניינות וברורות שכל אחד יכול ליישם. גם אם עדיין אינכם נשואים, כדאי לכם לקרוא את הטיפים הבאים שיעזרו לכל מערכת יחסים להיות בריאה וארוכה, ומומלץ להעביר את המידע הזה לכל מי שלדעתכם יוכל להפיק ממנו תועלת. 

נישואים
 

1. חתונה לא חייבת להיות יקרה

אתם אולי תתפתו לערוך את חתונת החלומות הענקית שלכם,בין אם זאת החתונה הראשונה או השנייה, אך לפי מחקר שנעשה באוניברסיטת אמורי שבאטלנטה, זוגות שערכו חתונות אינטימיות וקטנות היו בעלי סיכויים גבוהים יותר להישאר ביחד בהמשך חיי הנישואים. מבין הזוגות שנחקרו, סיכוייהם של אלה שחתונתם עלתה יותר מ-20,000 דולר להתגרש, היו גבוהים פי 3.5 מאלה ששילמו על חתונתם רק 5,000-10,000 דולר.

2. השתמשו באתרי הכרויות

לפי מחקר שפורסם באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב, מסתבר כי לזוגות שנפגשו באתרי היכרויות יש סיכוי נמוך יותר לגירושין, והנחקרים העידו כי הם מסופקים במידה ניכרת מהנישואים שלהם. היום קיימים שלל אתרי היכרויות באינטרנט כמעט לכל סוגי האוכלוסיות והגילאים, כך שאם לא מצאתם את בחיר/ת לבכם ברחוב או בפאב, תוכלו (ואפילו מומלץ) להכיר את בן/בת זוגכם לעתיד באינטרנט.

3. הימנעו מרשתות חברתיות

זהירות! פייסבוק גורם לגירושין, כך עולה ממחקר שפורסם השנה באוניברסיטת בוסטון. המחקר מצא כי השימוש בפייסבוק וברשתות חברתיות אחרות מגביר את חוסר הסיפוק שבחיי הנישואים ומגביר את הסיכוי לגירושין. המחקר גם גילה כי בין המשתמשים ה-"כבדים" ברשתות החברתיות, 32% חשבו להתגרש מבני זוגם, בהשוואה למשתמשים "קלים", ביניהם רק 16% חשבו על גירושין.

נישואים
 

4. תראו סרטים ביחד

לפי מחקר שפורסם במגזין הייעוץ והפסיכולוגיה הקלינית האמריקאי עלה כי זוגות שצופים בסרטים ביחד באופן קבוע, נשארים ביחד. כשהחוקרים ביקשו מהנחקרים לצפות בסרטים ולדבר למשך 30 דקות על היחסים הרומנטיים בין הדמויות, תדירות הגירושין הצפויה על פי הסטטיסטיקה ירדה במחצית. הסיבה לכך היא שהשיחות על הדמויות יצרו סביבה בטוחה בה הזוגות יכלו לחשוב ולדבר גם על היחסים הרומנטיים שביניהם. 

5. גברים: תגיבו כשהנשים שלכם מדברות אתכם

לפי הפסיכולוג ג'ון גוטמן, כשבנות הזוג שלכם מדברות בזמן שאתם קוראים עיתון או רואים משחק כדורגל, אפילו על נושאים "לא חשובים", הן לא מנסות לבדר אתכם, אלא מחפשות תשומת לב חיובית. אם אתם מגיבים לרוב עם תשובות כמו "לא עכשיו, אני עסוק", אתם פוגעים ביחסים ביניכם.

לאחר כמה מחקרים שנעשו בנושא על זוגות צעירים בשנה הראשונה לנישואיהם ו-6 שנים לאחר מכן, גוטמן גילה שהזוגות שנשארו נשואים הקדישו תשומת לב רבה לבני הזוג שלהם בזמן השיחות ה-"לא חשובות" האלה 9 פעמים מתוך 10, בעוד שזוגות שהתגרשו הקדישו תשומת לב לשיחות האלה רק 1-3 פעמים מתוך 10.

6. השתמשו במילה "אנחנו" בשעת וויכוח

"אני" אוהב/ת "אותך" זה נהדר, אך "אנחנו" אוהבים "אותנו" זה אפילו יותר טוב! לפי מחקר שנעשה באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה, זוגות שהשתמשו במילה "אנחנו" בשעת וויכוחים, הצליחו להגיע לפשרה וסבלו פחות מלחץ עקב הוויכוחים האלה, בהשוואה לזוגות שהשתמשו במילים כמו "אני" ו-"את" או "אתה". המחקר הראה גם ששימוש במילים המבדילות האלה, הוביל לחיי נישואים לא מאושרים ולאחוז גירושין גבוה יותר.

נישואים
 

7. העריצו את בני הזוג שלכם

חושבים שבן או בת הזוג שלכם נפלו מהשמיים והיו מלאכים בגלגול הקודם? שמרו על המחשבה הזו למשך כל חייכם. לפי מחקר שפורסם באוניברסיטת בפאלו שבניו יורק, ראיית בן/בת זוגכם בעיניים מעריצות היא המפתח לחיי נישואים בריאים. המחקר ביקש מ-222 זוגות לדרג את בני הזוג שלהם ואת עצמם על פי שלל קטגוריות ומאפיינים מספר פעמים במשך 3 שנים. אלו שהכבירו במילים טובות על מאפייני בני זוגם היו בעלי סיכוי גבוה יותר לחיות חיים ארוכים ומאושרים ביחד.

8. עשו דברים ששניכם נהנים מהם

אתם אולי חושבים שלחלוק זמן איכות אחד עם השני זה אחד הדברים החשובים ביותר בחיי הנישואים, אך מחקר שפורסם במגזין הנישואים והמשפחה האמריקאי הראה כי חוויה משותפת בשעות הפנאי עם תחביב שאחד מבני הזוג לא אוהב לעסוק בו, מפחיתה את האושר שבחיי הנישואים. כשזוגות בילו יחד ועשו פעילויות ששניהם נהנו מהם במידה שווה, האושר שבנישואיהם התעצם בטווח הקצר והארוך. מהמחקר הסיקו גם כי פחות חשוב לחלוק זמן אחד עם השני, מאשר לעסוק בנפרד בפעילויות שכל אחד מבני הזוג נהנה מהם לבדו בשעות הפנאי שלו, אבל חשוב לשמור על איזון. 

9. מתנות קטנות

לא צריך לחכות עד ליום הנישואין או ליום ההולדת כדי לפנק אחד את השני במתנות, וצריך גם להבין שלא כל מתנה חייבת להיות זר פרחים, שוקולדים או חולצה חדשה. מחקר שנעשה בבית האבות הגדול ביותר בסידני מצא כי מרבית הזוגות שבילו את כל חייהם יחדיו ידעו לפנק זה את זה באופן קבוע. פרח בודד שראיתם ברחוב בדרך הביתה מהעבודה, תמונה מיוחדת שראיתם באינטרנט וריגשה אתכם, כל אלו ועוד יכולים להיות מתנות נפלאות שלא יגזלו מכם זמן וכסף, אך יוסיפו הרבה נחת ושמחה למערכת היחסים שלכם. 

נישואים
 

10. כנות לגבי המצב הכלכלי

אחד הגורמים המובילים לגירושין ברחבי העולם הוא המצב הכלכלי של בני הזוג, ושקרים שבני הזוג מספרים כדי לכסות על האמת מטעמי בושה או חלוקת תפקידים בבית. הדרך הטובה ביותר לשמור על נישואים מאושרים לאורך זמן היא לשתף את כל המידע לגבי המצב הכלכלי שלכם. החל משיתוף מידע בנקאי, דרך דיונים על העלאת משכורות במקום העבודה ועד לגילוי נאות לגבי עלות מתנה או קנייה משמעותית לבית. כל זוג היה רוצה שנישואיו יהיו ארוכים ומאושרים ככל האפשר, ומשמעות הדבר היא שעליכם לשתף זה עם זה את המידע הכלכלי שישפיע על עתיד משותף זה. 

11. ניהול וויכוחים

למרות כל המאמצים שלכם, וויכוחים ומריבות הם חלק בלתי נפרד מחיי הזוגיות. ד"ר טרי אורבוץ' מהמכון לחקר ההתנהגות באוניברסיטת מישיגן מציינת שישנם כמה חוקים פשוטים ומדעיים שיעזרו לכל זוג ליישב את חילוקי הדעות ביניהם בצורה נעימה ומהירה.

  • קחו הפסקה – מרבית הריבים נוטים להגיע לנקודות שבהם הדיון הוא מעגלי והזוגות לא משיגים התקדמות בנושא. כדי להימנע ממצב שכזה מומלץ לקבוע חוק בכל מערכת יחסים שכאשר מתנהל וויכוח, שני הצדדים מסכימים לקחת הפסקה של חמש דקות לאחר 10 דקות של שיחה. ההפסקה תיתן לשני הצדדים זמן להירגע ולנתח את הנקודות שהועלו.
  • דברו על עצמכם – כפי שכבר נאמר, תמיד כדאי לדבר על עצמכם בלשון רבים כזוג באמצעות מילים כמו "אנחנו" אך לפעמים הדבר לא מתאפשר. כאשר אתם חייבים להדגיש נקודה שמתייחסת אל בן או בת הזוג, עשו זאת בצורה שתתאר את האירוע דרך נקודת מבטכם. במקום להגיד "את/ה לא מנקה את הבית", יש להגיד "מאוד קשה לי לראות את המצב של הבית כשאני חוזר/ת מהעבודה".
  • התייחסו לבעיה – קל מאוד להגיד על אדם שהוא עצלן, עצבני או חסר התחשבות, אבל אלו הן תכונות אישיות ולא התנהגות שניתן לשנות. העברת ביקורת על האישיות של בן או בת הזוג מתפרשת כעלבון ופגיעה קשים בהרבה מאשר התייחסות לבעיה התנהגותית כגון "אתה רואה יותר מדי טלוויזיה". כמו כן, הצד השני יהיה הרבה יותר פתוח לבצע שינויים בהתנהגותו מאשר באישיות העמוקה שלו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו