print header

עצות למניעת דימוי גוף שלילי בקרב ילדים קטנים

 אנו נוטים לחשוב שבעיות דימוי גוף מתחילות להשפיע על ילדים בגיל ההתבגרות, אך האמת היא ששורשי התופעה מתחילים להתפתח בגיל מוקדם יותר וחשוב שהורים יהיו מודעים לכך ויעצרו את התהליך. למעשה, לפי מחקר שנערך בשנת 2016, כמעט 50% ממטפלי הילדים בבריטניה נתקלו בחרדות של ילדים בקשר לדימוי גוף בגיל 6-10, ואפילו בגיל 3-5 יש לתופעה נוכחות משמעותית אצל 24% ממטפלי הילדים. הורים אולי לא מתייחסים ברצינות להערות בסגנון "אני שמן/שמנה" או לזמן התבוננות ממושך במראה בקרב ילדים קטנים, אך הנתונים האלו ואחרים מצביעים על כך שהגישה הזאת חייבת להשתנות אם אנחנו רוצים לגדל ילדים שירגישו בנוח עם הגוף שלהם ולא יסבלו מבעיות דימוי וביטחון עצמי נמוך. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על הדרך הנכונה לעשות זאת ולהבטיח לילדים שלכם עתיד בריא ומאושר יותר.
 

1. דברו על פרסומות ותכנים דומים

מתי בפעם האחרונה ראיתם אדם בעל משקל עודף או אפילו מבנה גוף מלא בפרסומת להמבורגרים או שוקולד? כנראה שאף פעם, וזה כמובן לא במקרה, אלא מתוך כוונה ברורה של יצרני המזון והמפרסמים להימנע מקישור בין המוצרים האלו ואחרים לעלייה במשקל הגוף. ילדים מוקפים בפרסומות ובתכנים כאלה כל הזמן, ואם לא תדברו איתם על הנושא הזה הם עלולים לחשוב שמשהו לא בסדר איתם מכיוון שהם עולים במשקל בעקבות אכילת מאכלים משמינים, אך האנשים שמאחורי המסכים כלל לא מושפעים מהם. הסבירו לילדים קטנים שהרבה ממה שהם רואים באמצעי המדיה השונים הוא פשוט לא מציאותי, ואם הם כבר יחסית מבוגרים אל תפחדו להיכנס איתם לעומק העניין. כך או כך חשוב מאוד שתעזרו להם להבין את ההשפעות שיש למאכלים מסוימים על הגוף, ושאפשר לאכול מהם, אבל במינון. כמו כן, אל תשכחו להדגיש שהדוגמנים והדוגמניות שהם רואים אינם מייצגים באופן מציאותי את הגוף או המראה שצריך להיות לילדים או למבוגרים.
 
 
איך למנוע דימוי גוף שלילי בקרב ילדים:

2. אל תתמקדו במראה החיצוני של הילדים, שלכם או של הסביבה

כמו נושאים רבים אחרים, הדוגמה האישית שאתם ההורים מציגים היא בעלת השפעה רבה על בעיות דימוי הגוף של הילדים שלכם. אם תקללו במילים כמו 'שמן', 'גמדה', 'פרה',  או תבקרו את עצמכם בקול על כל ק"ג עודף של המשקל שלכם או מאפייני גוף אחרים, הילדים שלכם יבינו שאלו דברים שליליים ויפתחו מערכת יחסים רעה עם הגוף שלהם. הקשר הישיר הזה אף הוכח במסגרת מחקר משנת 2015, שהראה שילדים בני 5-8 אשר חשבו שהאימא שלהם לא מרוצה מהגוף שלה היו בסיכון גבוה יותר לסבול מדימוי גוף שלילי לגבי עצמם. במקביל, גם כאשר אתם נותנים מחמאות לילדים שלכם, לעצמכם או לאנשים אחרים, התמקדו קודם כל בתכונות אופי ואישיות, ורק אז (אם בכלל) במראה חיצוני ובמשקל בפרט.
 
 

3. בחנו את הצעצועים של הילדים שלכם

הצעצועים שהילדים שלנו משחקים איתם עלולים לחזק במוחם את התפיסה שהגוף האנושי צריך להיראות בדרך מסוימת שכלל לא תואמת למציאות. אלו יכולים להיות בובות צעצוע של חיילים עם שרירים מנופחים, בובות עם גוף צר ושיער בלונדיני ארוך ואפילו פאזלים ומשחקים אחרים שבהם יש דמויות "מושלמות" שהילדים שלכם כנראה ירצו לחקות. כדי שהרצון הזה לא יהפוך לצורך קיצוני שיפגע בדימוי הגוף הבריא של הילדים שלכם, יש כמה דברים שניתן לעשות. הראשון הוא ליצור גיוון במשחקים ובמידת הצורך לחפש באופן מודע דמויות מציאותיות עם מבנה גוף נורמלי. השני הוא כמובן לדבר על הנושא ולהסביר לילדים שלמרות שהם אוהבים צעצוע או בובה מסוימים, הם צריכים להבין שאין קשר בינם לבין המציאות או השאיפות שלהם מבחינת מבנה הגוף. ההצעה השלישית היא לשלב במשחקים יותר דגש על פעילויות ומסרים שקשורים למשקל תקין וביטחון עצמי בגוף. אם אתם משחקים במטבח למשל, במקום להכין פיצה תכינו סלט, אם אתם נלחמים בחייזרים, אל תשכחו להתאמן ולעשות קצת מתיחות לפני, ואם אתם מנהלים דו-שיח בין בובות, אל תתמקדו במראה החיצוני, כפי שכבר הוסבר בסעיף הקודם.
 
איך למנוע דימוי גוף שלילי בקרב ילדים: בובת ברבי

4. חשבו לעומק על הבגדים שאתם קונים לילדים שלכם

על מה אתם חושבים שאתם הולכים לקנות בגדים לילדים שלכם? כנראה שעל מחיר, נוחות, צבע והתאמה למזג האוויר, אבל מה לגבי ההשפעה שלהם על דימוי הגוף? ביגוד הוא הרי תחום שקשור לדימוי הגוף בקשר הדוק, ובהמשך למה שנאמר בסעיף הראשון, אמצעי התקשורת השונים ופרסומות לא תמיד מושכים לכיוון הנכון מבחינת דימוי הגוף. אז מה הפתרון? מומחים מביאים את העצות הבאות: לפקוח עין על בגדים שקטנים מדי על הילדים שלכם ואשר עלולים לגרום להם להרגיש שמנים, אפילו אם הם פשוט גדלים, ולהחליף אותם במהירות. לאפשר לילדים ביטוי עצמי בלבוש, אבל להגביל אותם מבחינת תלבושות שחושפות אותם במידה קיצונית ומחפיצות את גופם. להחמיא לילדים על תלבושת חדשה או על המראה שלהם באופן כללי, אך לעשות זאת באופן זהיר ובאיזון עם מחמאות אחרות שיעזרו להם להבין שמראה חיצוני הוא לא הכל בחיים.

5. שלבו פעילות גופנית מסוג כלשהו בשגרה המשפחתית שלכם

אמנם החורף כבר כאן ואנחנו עדיין בעיצומו של משבר הקורונה, אבל עם קצת יצירתיות עדיין אפשר להקפיד על פעילות גופנית בכל מצב. חשוב שתעשו זאת עבור המשפחה שלכם מפני שככה הילדים שלכם ילמדו שגוף בריא שגם נראה טוב (אבל לא מושלם) הוא תוצר של עבודה ורצון מודע. כדי לוודא זה יקרה, הקפידו לדבר איתם על הנושא בהתאם לגיל ורמת ההבנה שלהם. וזכרו שאין צורך להגזים בתיאורים "מפחידים" שישיגו את התוצאה ההפוכה מזו שאתם רוצים. הדוגמה האישית שלכם חשובה גם ביחס לעצה הזאת, ואם תרצו לנצל אותה בדרך הטובה ביותר יש שפע של תרגילי כושר מומלצים להורים וילדים שניתן לבצע ביחד. כאשר הילדים שלכם יראו ששמירה על הגוף והמשקל היא שאיפה שניתן לאזן ושלא רק הם חושבים עליה, יוקל להם מאוד והלחץ שמוביל לבעיות דימוי גוף שלילי יקטן בהרבה. 
 
איך למנוע דימוי גוף שלילי בקרב ילדים:

6. צרו תוכנית ארוחות משפחתית בריאה ביחד עם הילדים

הרגלי תזונה ודימוי גוף הולכים יד ביד, וכאשר יש בעיה באחד השני עלול להוביל לבעיות כמו אנורקסיה, בולמיה וכדומה. ניתן לפעול כדי למנוע את הופעת הבעיות האלה כבר מגיל צעיר ולערב את הילדים הקטנים שלכם בתכנון הארוחות שלהם או של כל המשפחה בטווח יומי, דו-יומי או אפילו שבועי אם זה אפשרי, אך זה לא הכרחי. במהלך התכנון הקפידו לדבר איתם, בהתאם לגילם, על חשיבות הצריכה של מאכלים שונים, על אבות המזון, על התפקיד של מינרלים וויטמינים שונים וכדומה. כאשר אתם עושים זאת רצוי שלא לתת למאכלים מסוימים תווית של 'טובים' או 'רעים', אלא של לפעמים ותמיד. פירות, ירקות, בשר רזה, דגנים מלאים וכדומה הם דוגמאות למאכלים שהילדים שלכם תמיד יכולים לאכול, לעומת שוקולדים, חטיפים ומזון מהיר שניתן לאכול רק לפעמים. המסגור הזה עוזר לילדים להבין שזה בסדר לאכול מאכלים מסוימים ושהם לא צריכים להרגיש רע בקשר לעצמם, אלא רק להקפיד על מידתיות ועל אכילתם לעיתים רחוקות ולא קרובות.

7. שפרו את הביטחון העצמי של הילדים שלכם

לסיום, כל העבודה הקשה שתעשו במסגרת הקפדה על העצות שתוארו עלולה להיות לשווא אם הילדים שלכם יתמודדו עם בעיה עקרונית של ביטחון עצמי, אשר עלולה להשליך על הדימוי העצמי שלהם. לכן, אנחנו ממליצים לכם להכיר גם את העצות שבכתבה הבאה שיעזרו לכם לגדל ילדים עם ביטחון עצמי גבוה. הרי דימוי גוף שלילי עלול להתפתח לא רק בגלל בעיות משקל, אלא גם בשל צבע שיער חריג, נמשים, גובה ומאפיינים אחרים שלמען האמת אין בהם שום פסול, אך ביטחון עצמי נמוך עלול לגרום לילדים להתבייש בהם ולפתח מערכת יחסים רעה עם הדברים שהופכים אותם ליפים ומיוחדים באמת. אם אתם מודעים לכך שיש מאפיין כזה או אחר שהילדים שלכם מתביישים בו, נסו להחמיא להם עליו באופן ממוקד ולהראות להם דוגמאות לאנשים בעלי מאפיינים דומים במשחקים, סדרות, סרטים וסרטונים שהם אוהבים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.