print header

כך תמזערו תסמינים של הפרעות קשב וריכוז בעזרת תזונה

  בשני העשורים האחרונים מאובחנים יותר ויותר ילדים עם לקויות למידה, ובעוד שיש וויכוח על הסיבות מאחוריי זה, דבר אחד בטוח – התופעה הזו מקשה על חייהם. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, או ADHD, מתקשים להתרכז בדברים חשובים, נוטים להיות היפראקטיביים וכתוצאה מהתנהגותם, רבים מהם גם מתויגים כ"ילדים בעייתיים" שלא לצורך. למרות שיש תרופות שעוזרות לטפל בסוגים שונים של הפרעות קשב וריכוז, ניתן למתן את המצב גם בעזרת תזונה נכונה. על ידי הימנעות ממאכלים מסוימים שמחריפים את התופעות של הפרעות קשב וריכוז וצריכה מוגברת של מזונות מומלצים, תוכלו לסייע לילדיכם ליהנות מאורח חיים בריא יותר וגם למזער במידה ניכרת את דפוסי ההתנהגות של הפרעות מסוג זה.
 
איך למזער תסמינים של הפרעות קשב וריכוז עם תזונה: ילד יושב מול צלחת עם אוכל ומביט למצלמה
 

מאכלים שמומלץ להימנע מהם:

1. מאכלים עם צבעים מלאכותיים
לתזונה יש השפעה ניכרת על חיינו, אין בכך ספק, והיא יכולה להחריף או למתן תסמינים של הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים. לפי הפסיכיאטר דיוויד שאב מהמרכז האוניברסיטאי הרפואי קולומביה שבארה"ב, אחד המזונות שמחמירים תופעות של הפרעות קשב וריכוז הם צבעי מאכל, ובייחוד אדום 40#, כחול 2#, צהוב 5# וצהוב 6#. ניתן למצוא את הצבעים הללו בחטיפים מלוחים ומתוקים למיניהם, משקאות מוגזים וממותקים ודגני בוקר מעובדים, ולכן חשוב לבדוק היטב את התוויות של המאכלים השונים שאתם רוכשים עבור ילדיכם' כדי לוודא שהם לא יצרכו את הצבעים המזיקים הללו שגורמים כאמור להחרפה של הפרעות קשב וריכוז.
 
2. מאכלים עם ערך גליקמי גבוה
קפיצות של רמות הסוכר בדם גורמות להחרפה של תסמיני הפרעות קשב וריכוז, ולכן יש להימנע ממאכלים עתירי פחמימות פשוטות, כמו לחם לבן, אורז לבן, מזון מהיר, מזון מוכן באריזות ועוד. מלבד אלו מומלץ שתבדקו בתוויות של מאכלים שונים שאתם רוכשים האם הם מחביאים בתוכם סוגים אחרים של סוכרים פשוטים, כמו מלטודקסטרין למשל, או פשוט הציצו ברשימה שנמצאת בקישור שכאן, המפרטת את המזונות שעלולים להחמיר תסמינים של הפרעות קשב וריכוז.
איך למזער תסמינים של הפרעות קשב וריכוז עם תזונה: כפית סוכר
 
3. תוספים מלאכותיים
במחקר שנערך בשנת 2007, חוקרים מצאו שתוספים מלאכותיים במזונות גרמו לילדים ללא הפרעות קשב וריכוז להיות היפראקטיביים והחריפו תסמינים של התופעה בקרב ילדים שאובחנו עימה. כתוצאה מכך, באירופה כבר החלו לסמן מזונות מסוימים ככאלו שגורמים להשפעות מסוג זה, אך עד שהסימונים הללו יגיעו לישראל, מומלץ למנוע מילדים לאכול מאכלים עם תוספים מלאכותיים. גם במקרה הזה חשוב שתקראו תוויות של מוצרי מזון שונים ותעדיפו את אלו שאין בהם חומרים משמרים ותוספי טעם וריח על מנת שילדיכם לא רק יזכו לתזונה בריאה, אלא גם יוכלו לגבור במידה משמעותית על התופעות הנלוות להפרעות קשב וריכוז.
 
4. תרופות ומאכלים המכילים חומצה סליצילית
חומצה סליצילית משמשת כאחד ההורמונים הצמחיים החשובים ביותר, ויש לה שימושים נרחבים בתעשיית התרופות וגם הטיפוח. מלבד השימוש הנפוץ שלה והעובדה שהיא מיטיבה עם מרבית האנשים, החומצה הזו גורמת גם להחרפה של אסתמה, עייפות וכן תופעות של הפרעות קשב וריכוז. לכן, מומלץ להימנע מתרופות המכילות את החומצה הזו, כמו אספירין, ולבקש מרופא הילדים חלופה שלא מכילה אותה. מעבר לכך, צמצום באכילת מזונות עתירי חומצה סליצילית, כמו צ'יפס, קרקרים, שקדים, שזיפים, תפוזים, אננס, פטריות משומרות, זיתים, מחית ורוטב עגבניות ועוד, יעזור למזער את הצריכה של החומצה הזו ואת תופעותיה השליליות.
איך למזער תסמינים של הפרעות קשב וריכוז עם תזונה: קרקרים

מאכלים שמומלץ לצרוך מהם יותר:

כעת שאתם יודעים מאילו מאכלים חשוב להימנע כדי למזער את התסמינים של הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים, חשוב שתדעו גם מאילו מזונות מומלץ לצרוך יותר על מנת לשפר את כושר ההתמקדות שלהם אף יותר:
 
1. מאכלים עשירים בחומצת אומגה 3
לחומצת אומגה 3 יש השפעה מיטיבה על מספר תסמינים של הפרעות קשב וריכוז, כמו היפראקטיביות, אימפולסיביות וריכוז נמוך. הסיבה לכך היא שהחומצה החיונית הזו, שגופנו אינו יכול לייצר לבדו, חיונית לתפקוד תקין של המוח, ובקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, היא ממעיטה במידה ניכרת את התסמינים השליליים של התופעה. במחקר משנת 2009 שנערך בשבדיה, בקרב 25% מהמתבגרים שנבדקו וקיבלו מנה יומית של אומגה 3 חלה ירידה ניכרת בתסמינים של הפרעות קשב וריכוז לאחר שלושה חודשים. לאחר חצי שנה, חל שיפור בקרב 50% מהמתבגרים שנבדקו, כך שבהחלט מומלץ להכניס לתזונה של ילדיכם מאכלים עתירים בחומצה הזו. לחצו כאן כדי לגלות 12 מאכלים עשירים בחומצת אומגה 3. 
 
2. תוספי ברזל
הורים רבים ואפילו מומחים מסוימים בתחום לא מודעים לחשיבות של ברזל בכל הנוגע למיתון של הפרעות קשב וריכוז. במחקר שנערך על ידי האיגוד הרפואי האמריקני, נמצא כי בקרב ילדים הסובלים מההפרעה, רמות הברזל בדם היו 22 לעומת ילדים ללא הפרעות מסוג זה, שרמת הברזל שלהם הייתה 44 על פי מדדים אמריקאיים. 22 עדיין נמצא בתחום הנורמה, ולכן רבים נוטים להתעלם מהבעיה הזו כי היא לא מצביעה על אנמיה, אך עדיין - רצוי להיות בטווח הגבוה מבחינת המדד של המינרל החיוני הזה. מחסור בברזל מחריף תסמינים של הפרעות קשב וריכוז, ולכן חשוב לשמור על כך שהוא יהיה לפחות בגבול הנכון (בקרב ילדים בישראל – 50-120 מק"ג/ד"ל). מלבד רמות הברזל, חשוב לבדוק גם את רמות הפריטין בדם כדי לבחון האם הן נמוכות וצריך להעלותן. במקרה שהתוצאות אכן יוצאות נמוכות, חשוב להתייעץ עם רופא הילדים בנוגע למתן תוספי ברזל כדי שרמותיו יעלו ויניבו את התוצאות הרצויות מבחינת צמצום הפרעות הקשב והריכוז.
איך למזער תסמינים של הפרעות קשב וריכוז עם תזונה: לבורנטית במעבדה
3. מאכלים עתירים באבץ ומגנזיום
מלבד הברזל, גם אבץ ומגנזיום הם שני מינרלים שמשחקים תפקיד משמעותי במיתון של תסמיני הפרעות קשב וריכוז. אבץ מווסת את רמותיו של המוליך העצבי דופמין, והוא משפר את יעילותה של תרופת הריטלין שניתנת לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. לכן, חשוב לשמור על רמות תקינות של המינרל הזה כפי שמומלץ בפירוט בקישור הבא. בנוסף לאבץ, גם המגנזיום משחק תפקיד משמעותי בוויסות תסמינים של הפרעות קשב וריכוז על ידי סיוע בהתמקדות, דבר שילדים עם ההפרעות הללו מתקשים לעשות. לחצו כאן כדי לגלות אילו מאכלים מכילים רמות גבוהות של מגנזיום. למרות שאין ממצאים חד משמעיים בנוגע להשפעה של שני המינרלים הללו על רמת הקשב והריכוז, נצפה מתאם בין רמות נמוכות שלהם ובין החרפה של תסמיני ההפרעה, ולכן חשוב לשמור על מינונים תקינים מהם בגופם של ילדיכם. 
 
4. דיאטת אלימינציה
הפרעות קשב וריכוז מתבטאות באופן ודרגת חומרה אחרת אצל כל ילד בגלל השוני הפיזיולוגי של כל אחד מאיתנו. לכן, מומלץ לבחון האם מאכלים מסוימים גורמים להחרפה של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדיכם, כדי לגלות האם הם אלו העומדים מאחוריי חלק מהתסמינים. כדי לעשות זאת, מומלץ להתייעץ עם מומחה לתזונה ולהוריד בכל פעם פריטי מזון מסוימים מהתפריט של ילדכם, כמו למשל כאלו המכילים גלוטן או לקטוז, כדי לבדוק האם הוא מושפע מכך. במקרים רבים חלה ירידה בתסמינים של הפרעות קשב כאלו ואחרות אצל ילדים שמנסים תזונת אלימינציה, כך שמלבד תרופות, מומלץ לבחון האם יש דרכים טבעיות לשפר את המצב בעזרת אכילה נכונה ומותאמת אישית לילדכם. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו