print header

9 פעילויות גינון נפלאות שילדים יאהבו

  עבודות גינון הן חלק מהפעילויות המהנות והמרגיעות ביותר שאנו יכולים לעשות בסביבת הבית והן בהחלט מניבות תוצאות יפות במיוחד. למרות שהפעילות הזו נתפסת כנחלתם של מבוגרים בלבד, גם הילדים בבית יכולים ליהנות מגינון אם מוצאים את הדרך הנכונה לעורר בהם עניין ולשלב אותם במלאכה. למרבה השמחה, יש לפניכם לא רק שיטה אחת לערב ילדים בעבודות גינון, אלא 9 דרכים נפלאות ומהנות לעשות זאת ולהפוך את הגינון לתחביב משפחתי משותף ואהוב.
 

1. "פיצת" גינה פורחת

פעילויות גינה לילדים: ילדים יושבים סביב פיצת צמחים
גינה לא חייבת להיות שטח ריבועי שבו שותלים פריטים שונים, היא יכולה להיות כל מה שתרצו, אפילו פיצה! כדי שילדיכם ייקחו חלק פעיל בטיפוח הגינה, הקדישו להם פינה מיוחדת בחצר שתהיה רק שלהם והכינו בה "פיצה" צבעונית. כדי לעשות זאת, השתמשו בגיגית בה תיצרו חורים בתחתית, וחלקו את חלקה הפנימי למשולשים בעזרת חוצצי פלסטיק, עץ או כל פריט קשיח ושטוח שיש ברשותכם. פזרו אדמה בין החוצצים, שתלו בכל חלקה ירק, פרי או פרח שילדיכם אוהבים, השקו אותם וטפחו ביחד את "הפיצה המיוחדת" שתגרום לילדיכם להתאהב בגינה.

2. אדנית של הרפתקאות

פעילויות גינה לילדים: אדניות עם צמחים ובובות של בוקרים ודינוזאורים
כדי להכניס קצת טבע וצבע לבית, וגם על מנת שילדיכם ירצו לקחת חלק בעבודות גינון מהנות, נסו את הפעילות הבאה. מלאו אדנית באדמה, שתלו בה שתילי קקטוס, סקולנטים (צמחים בשרניים) וצמחים עמידים אחרים והניחו ביניהם בובות ודמויות שילדיכם אוהבים, כמו בוקרים, דינוזאורים ואפילו אסטרונאוטים. דמיון היא מילת המפתח כאן, ובעזרתו ילדיכם יוכלו ליצור עולם קטן ופורח משלהם עם דמויות אהובות וגם צמחים שיוכלו לגדול ביניהן ולהעשיר את עולמם.

3. מעגל פיות קסום

פעילויות גינה לילדים: ילדות משחקות בתוך מעגל פיות תחת עץ
לילדים יש דמיון מפותח, אין בכך ספק, וניתן לשלב את המחשבות הדמיוניות שלהם עם המציאות ולהכין מעגל פיות מיוחד במינו בו הם יוכלו לשבת, להתרחק מכולם ולשחק יחד עם אחיהם, חבריהם או פשוט לבדם. כדי להכין את המעגל הזה, בחרו פינה ריקה בגינה והניחו במרכזה מוט מעץ. חברו למוט מקל חזק וחד בקצהו בעזרת חוט חזק, ותנו לילדכם ליצור עיגול באדמה בעזרת המוט, כפי שמוצג בתמונה בשלב 1. לאחר מכן, תנו לילדכם מעדר קטן ובקשו ממנו לעדור את האדמה כך שניתן יהיה להניחו בקוטר שלו צמחים.
פעילויות גינה לילדים: ילדה חופרת עיגול באדמהשתלו שתילים או צמחים שונים בשולי העיגול, עטרו אותו בפריטים שילדיכם אוהבים והנה – תהיה להם פינה משלהם שהם יוכלו לשחק בה מדי יום ולטפח אותה כך שתחזיק מעמד לאורך זמן.
 

4. בית לחרקים מטפחים

פעילויות גינה לילדים: שובך עם גלילי במבוק
כמעט בכל גינה יש חרקים מזיקים שהורסים לא מעט צמחים ושתילים, ולכן חשוב לטפל בהם. כדי לעשות זאת, אתם לא חייבים לרכוש חומרי הדברה כימיים, ניתן גם להכין בית קטן לחרקים שיאכלו את אלו שמזיקים לגינה שלכם ולא יסבו נזקים בעצמם. חרקים שכאלו, כמו פרת משה רבנו למשל, מחפשים מקום עם חללים אליהם יוכלו להיכנס בימים חורפיים וגשומים, ואתם יכולים להכין בית שכזה בקלות. פשוט צבעו עם ילדיכם שובך ציפורים מעץ בצבע אדם ומושך, מלאו אותו בקני במבוק חלולים והנה – יש לכם בית לחרקים ומדבירים טבעיים. אם תרצו, תוכלו להדביק על גג הבית הייחודי הזה אזוב או צמחים אחרים כדי שהחרקים הקטנים ירגישו בבית, וילדיכם בהחלט ייהנו מהכנת היצירה הזו וגם מהיצורים הקטנים שישכנו בה.

5. "פצצות" זרעים

פעילויות גינה לילדים: ילדה עומדת בתוך גינה עם פרחים מלאכותיים
ישנו טרנד עולמי בערים מתועשות שבו אנשים זורקים "פצצות" זרעים שגדלים מהן צמחים במקומות המוקפים בנייני בטון, כדי להכניס קצת טבע בין האפרוריות. אתם יכולים לקחת חלק בטרנד הזה ממש בחצר האחורית שלכם ולהכין ריאה ירוקה קטנה עם ילדיכם שיאהבו את שלבי ההכנה שכוללים ידיים מלאות בבוץ. כיצד תכינו את הפצצות הקטנות הללו? בקלות! ערבבו בקערה 3 חופנים של חימר יבש (ניתן להשיג בחנויות יצירה, בית וגינון) עם 5 חופנים של קומפוסט ו-1 חופן של זרעים של הצמחים שאתם מעוניינים לשתול. ערבבו את הרכיבים יחד תוך הוספת מים עד לקבלת מרקם דביק, אחיד ומוצק. צרו מהתערובת כדורים קטנים והניחו לייבוש על מגש לצד חלון, כך שהם יתייבשו. 
פעילויות גינה לילדים: הכנת פצצות זרעים
לאחר הייבוש, שתלו את הפצצות הקטנות שלכם במרווחים הנחוצים לפי סוג הזרעים שהם מכילים, הכינו סימונים עם השתילים שתחתיהם וצפו יחד עם ילדיכם כיצד פצצות זרעים קטנות הופכות עם הזמן לפינה צפופה בצמחים וצבע שתענוג לראות.

6. אדניות צבעוניות מעיתונים

פעילויות גינה לילדים: אדניות צבעוניות מדפי קומיקס
אם יש לכם עיתונים ישנים בבית או ספרי קומיקס צבעוניים, זו הזדמנות מצוינת ללמד את ילדיכם כיצד למחזר וגם לטפח גינה בעזרתם. באמצעות העיתונים ודפי הקומיקס אתם יכולים להכין אדניות מקסימות בהן תגדלו שתילים קטנים לפני שהם יעברו לגינה, ואתם לא תצטרכו יותר מכמה דקות כדי לעשות זאת. ראשית כל, לקטו ניירות שאתם רוצים להכין מהם אדניות וקפלו אותם לחצי - לרוחבם. לאחר מכן, הניחו על הקצה של הנייר שקרוב אליכם גליל כלשהו, כמו למשל קופסת שימורים קטנה. גלגלו את הדף יחד עם פחית השימורים לצד השני וקפלו את השוליים הבולטים של הנייר כך שתיווצר תחתית סגורה, כפי שמוצג בשלב מספר 2. לאחר מכן, הוציאו את קופסת השימורים החוצה וקפלו גם את השוליים העליונים של האדנית המאולתרת, כמו בשלב 3. 
פעילויות גינה לילדים: שלבי הכנת אדניות מעיתון
מלאו את האדניות באדמה, שתלו בהן זרעים, הניחו על מגש עם שוליים או בתוך קופסה רחבה והשקו מעט לפי הצורך של הזרעים. לאחר מספר ימים או שבועות יהיו לכם שתילים מקסימים שתוכלו לשתול יחד עם ילדיכם בגינה, ולטפל בפינה ירוקה ונפלאה שהתחילה מנייר עיתון.

7. טרריום צבעוני

פעילויות גינה לילדים: טרריום עם חול צבעוני ופרחים בתוכו
טרריום הוא כלי שקוף, פתוח למחצה או סגור, שבו מניחים צמחים שזקוקים לתנאים ייחודיים כדי לגדול בצורה מיטבית, כמו שרכים, פיטוניות, מיני סוקולנטים, סיגלאית אפריקאית ועוד. עם כלי זכוכית פשוט וחול צבעוני תוכלו להכין טרריום צבעוני ויפיפייה עם ילדיכם במינימום השקעה ומקסימום תוצאות. תחילה, אתם צריכים לבחור את האזור בבית בו תניחו את הטרריום שתכינו ולרכוש צמחים שמתאימים לתנאים שיש בו (אור, לחות ועוד). מומלץ לקחת את ילדיכם למשתלה כדי שהם יוכלו להתרשם מהצמחים המקסימים וגם ללמוד על הצמחים שהם עתידים לגדל. לאחר מכן, מלאו כלי זכוכית בשכבות של חול צבעוני שניתן לרכוש בחנויות יצירה והניחו על הנוף הצבעוני והקטן הזה את הצמחים שבחרתם עם ילדיכם. תוכלו להכין טרריום בכל עת שתרצו ולקשט בעזרת כמה סוגים שלו את ביתכם, ובכך להכניס אליו נגיעות נפלאות של טבע יחד עם ילדיכם שיתלהבו מהפרויקט.

8. סימונים צבעוניים מבקבוקים

פעילויות גינה לילדים: בקבוקים עם שמות צמחים עליהם בתוך אדמה
לכולנו יש בבית בקבוקי פלסטיק או זכוכית שאנו לא משתמשים בהם, והם יכולים להוות סמנים נפלאים לגינה ולצמחים שבה. אספו עם ילדיכם כמה בקבוקים כאלו וצבעו אותם בצבעים אהובים שמתאימים לפלסטיק או זכוכית בהתאם להרכב הבקבוקים שבחרתם. לאחר שהצבע יתייבש, כתבו על הבקבוקים את שמות הצמחים, הפרחים והירקות ששתלתם בגינה והניחו אותם כשהפיה בתוך האדמה כך שתדעו תמיד היכן צומח כל שתיל ותוכלו לטפח כל אחד מהם יחדיו לפי התנאים שהם צריכים.

9. גינת בקבוקים

פעילויות גינה לילדים: גינות מוקפות בגדר מבקבוקים
שימוש נוסף לבקבוקי זכוכית או פלסטיק הוא תיחום פשוט של שטח שתילה. הפעילות הזו לא חייבת להיות חד פעמית, שכן תוכלו לשנות מדי פעם את צורת גדר הבקבוקים שתכינו, ובכך ליהנות מפעילות מתמשכת עם ילדיכם. גם פה תצטרכו לאסוף בקבוקים, לצבוע אותם בצבעים אהובים ולגדר בעזרתם את שטח השתילה שלכם שישנה את פניו מדי פעם ויקבל גדרות מיוחדים מחומרים ממוחזרים. 

מקור התמונות: רחבי הרשת

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו