print header

11 כללים שזוגות מאושרים מיישמים בזמן שהם רבים

כולנו יודעים שזוגיות אמתית היא לא כמו זו שהתרגלנו לראות בסרטים הרומנטיים, וגם הזוגות המאושרים ביותר שחולקים מערכת יחסים יציבה וטובה מנהלים ריבים לא פשוטים, שככל הנראה לא היו נכנסים לסרט הבא של וולט דיסני. הדרך שבה הריבים האלו מתנהלים משתנה בין זוג לזוג ונעה בין ריב צורמני שפוגע בשני הצדדים ובין שיחה רגועה שעוזרת לבני הזוג לצמוח ולהתפתח ביחד. כדי שתוכלו לשפר את הזוגיות שלכם חשוב שתדעו כיצד לנהל את הריבים האלו בצורה הנכונה והטובה ביותר, ולכן כדאי שתכירו את 11 העצות הבאות שזוגות מאושרים מיישמים בכל ריב וויכוח.

1. הם עוצרים וחושבים לפני שמגיבים 

בדומה לאנשים שנמצאים בעיצומו של מאבק ספורטיבי, בני זוג אשר מצויים במהלכו של ריב סוער מוצפים בהורמוני לחץ שמותירים להם שתי אפשרויות; לברוח או להילחם. מצב זה מונע מהם לשתף פעולה ולמצוא פתרון יצירתי שיאפשר להם להמשיך את הריב בצורה רגועה שיכולה להוביל לתוצאות חיוביות. הרי אין ספק שבמצב שבו העוינות וחוסר הכבוד משתלטים, לא ניתן לנהל דיון רציונלי שיוביל לתוצאות טובות. 

אנשים שלוקחים חלק בזוגיות מאושרת נוהגים לעצור ולחשוב היטב לפני שהם מגיבים, בדיוק באותו האופן שבו ספורטאים לוקחים פסק זמן כדי להתאפס. זוהי הזדמנות להרגיע את הרוחות ולאפשר לכל אחד מבני הזוג לחשוב היטב על מה שהתרחש ולסדר את המחשבות שבראשו. בזמן זה בני הזוג מנצלים את הרגע כדי לחשוב כיצד להביע את עצמם בצורה חיובית, וכך הם יודעים כיצד לחזור חזרה לדיון הסוער ולהפוך אותו לנעים יותר, מה שיאפשר לפתור את הבעיות בשלווה. אם אתם נמצאים במהלך ריב לא פשוט, פסק הזמן צריך להיערך לפחות למשך חצי שעה ולא יותר מ-24 שעות, מאחר שלגוף לוקח לפחות 30 דקות לחזור למצב מנוחה ולמחשבות להפוך לפחות עוינות. אתם תופתעו לגלות כיצד המצב ישתנה לטובה לאחר שתנצלו את ההזדמנות להירגע.

2. הם מגדירים את הרגשות שלהם בלבד

הכלל הזה הינו חשוב ומשמעותי ביותר, בייחוד מאחר שרובנו נוטים לפספס אותו. זוגות מאושרים נוהגים לקחת את מלוא האחריות על הרגשות שלהם ולא מתיימרים לתאר את התחושות של האחר, ובמקום לומר "אתה גורם לי לכעוס", הם מאמצים את הניסוח "אני מרגישה שאני כועסת כשאתה...". בחירת המילים הללו מסייעת להם להיות קשובים זה לזה ללא צורך להגן על עצמם. לפיכך, השתמשו במילים שמתארות אך ורק את מה שאתם מרגישים, רוצים או צריכים ולא את מה שהשותף שלכם מרגיש או רוצה. ככל הנראה רובנו התרגלנו לנתח יותר את בני הזוג שלנו מאשר את עצמנו, אבל פירוש המחשבות והרגשות של בני הזוג מסיח את דעתכם מזיהוי בעיות היסוד שלכם, מה שבהכרח מזמין התגוננות מצד בני הזוג ולא מוביל לפתרון. 
כללים למריבה נכונה

3. הם יודעים מתי לריב

לא פעם שמענו את המשפט, "לא לשמור דברים בבטן", ואכן אין כל צורך שתתמודדו לבד עם בעיות שמטרידות אתכם בנוגע להתנהלות הזוגיות שלכם, אולם יש לדעת מתי לעשות זאת. אם אתם מבינים שיש מספר דברים שמפריעים לכם ועשויים להוביל לריב, זכרו לעצור לרגע ולחשוב מתי הזמן הנכון לנהל שיחה לגביהם. זוגות מאושרים לא מעלים נושאים רגישים כשאחד או שני הצדדים רעבים, כועסים, או עייפים מאחר שלא ניתן לנהל דיון הגיוני ויעיל במצבים שכאלה. תכננו לקיים את השיחות החשובות הללו בזמן ששניכם רגועים ונמצאים במצב יציב, ולא יהיה לכם קשה מאוד להפיק תועלת משיחה זו, שככל הנראה תיגמר בריב סוער וחסר פרופורציות.

4. הם מסתכלים על התמונה הגדולה

זוגות שחושבים שכל ריב הוא סוף העולם לא מסוגלים להבין שהדברים הרעים הם בסך הכל רגעים קשים שיחלפו. לעומת זאת, כשבני זוג משקיעים את האנרגיות שלהם בהוקרה על מה שבנו יחד, הם אינם צפויים להגיב בחוסר פרופורציות למצבים פחות נעימים. בכל דיון שתנהלו אשר עלול להתלקח לריב, תמיד הציבו מולכם את התכונות החיוביות שאתם רואים בבני הזוג שלכם ואת החוויות המדהימות שחלקתם יחדיו, והסתכלו בגאווה על כל מה שהשגתם ועל הדברים שהובילו אתכם עד לרגע זה. זוגות מאושרים מסתכלים על התמונה הגדולה ולעולם לא נותנים ל"אבק" או למעט "לכלוך" שמעטר את מסגרת היחסים שלהם לפרק או לשבור אותה.
כללים למריבה נכונה

5. הם לא נוטרים טינה 

עליכם להבין כי תדירות הריבים היא פחות משמעותית מאשר הדרכים שבהן תבחרו להתגבר עליהם וכן מהיכולת לפתוח דף חדש. לכן, בין שבחרתם במספר שעות של פסק זמן או בזמן אינטימי מפצה לאחר ריב, עליכם לרצות להמשיך הלאה ולא לנטור טינה לבני הזוג, ולא, תכנסו לתוך כדור שלג שרק ילך ויתעצם. זוגות מאושרים נוהגים להתעקש על מציאת פתרון שיאפשר להם להמשיך הלאה ללא כעס שילווה אותם בהמשך חייהם הזוגיים. זו הגישה שגם אתם צריכים לשקול לאמץ.

6. הם נותנים לזוגיות לנצח ולא רק לאחד מהם

זוגות מאושרים שמים את מערכת היחסים במקום הראשון, ולא מאפשרים לרצון האישי "לנצח" בוויכוח. אם אתם נתקלים בבעיה ביישום העצה הזו, אשר נובעת מקושי שאתם חווים בניסיון להשקיט את הגאווה שלכם, שאלו את עצמכם: האם באמת הייתם יכולים להתאהב באדם שכל הזמן טועה וצריך הדרכות והכוונות ללא הרף? סביר להניח שהתשובה הגורפת תהייה שלילית. לכן, העדיפו תמיד לבחור בטובת הזוגיות ולא ברגע "התהילה" שבו תרגישו שאתם צודקים וחכמים יותר.
כללים למריבה נכונה

7. הם מאפשרים לעצמם ללכת לישון גם כשהם כועסים

ככל הנראה שמעתם פעמים רבות את העצה שעל פיה אין ללכת לישון כועסים, אך בדומה לצורך לקחת פסק זמן כדי לחשוב בבהירות על התמונה המלאה, יש זמנים שבהם שינה על הנושא תעשה רק טוב לזוגיות שלכם. זוגות מאושרים מבינים שאין טעם לדון בבעיות בזמן שאחד מהם אינו במיטבו ולכן מעדיפים לאמץ את המשפט: "אני אוהב אותך, נדבר על זה מחר בבוקר". עד אז, בתקווה, עוצמת הכעס תתפוגג, ולכל אחד מהם יהיה זמן להבין עד כמה שהם חשובים זה לזה. כפי שצוין קודם לכן, חשוב לחזור לדון בנושא לא יאוחר מ-24 שעות לאחר תחילת הריב, מאחר שהתעלמות ארוכה ממנו רק תעצים את הוויכוח הבא שיגיע בהמשך. 

8. הם נמנעים משמות גנאי וזלזול

זוגות מאושרים נמנעים באופן גורף משימוש בכינויי גנאי, עלבונות, השפלות וקללות. ברגע שאתם בוחרים להעביר ביקורת לא נעימה על האופי של בני הזוג שלכם, אתם למעשה מזלזלים בכבודם. חשבו על זה, כאשר אתם פוגעים בכוונה בבני הזוג שלכם אתם למעשה אומרים להם: "אתה לא נמצא במקום בטוח איתי, ואני אעשה את כל מה שנדרש כדי להגן על עצמי או על מנת לנצח". אי לכך, עליכם להוציא מאוצר המילים שלכם את כל המילים המקטינות והלא נעימות אשר יורידו את הביטחון העצמי של בני הזוג שלכם, ובמקום, הזכירו להם את המעלות שלהם ואת הדברים היפים שאתם רואים בהם. 
כללים למריבה נכונה

9. הם לא מדברים על פרידה או גירושים

כפי שאתם ודאי יודעים, בלהט הריב אנו נוטים לומר דברים פוגעניים שלא היינו אומרים במקרים אחרים, ואף לעתים מאיימים לסיים את מערכת היחסים, שעבור חלקנו המשמעות הינה גירושים. כך או כך, הבחירה באיום יוצרת חרדה אצל בני הזוג, מה שמערער בהכרח את היכולת לפתור את הבעיות העומדות על הפרק. יתרה מזאת, דיבור על פרידה או גירושים כאפשרות לפתרון סופי וכוללני לריבים, פוגם באמון של בני הזוג וביחס כלפי המחויבות למערכת היחסים, וידוע שהאמון הזה לא מתחדש בקלות לאחר שנפגע. זוגות מאושרים מבינים שפרידה או גירושים הם אינם אפשרות מציאותית, והם בוחרים שלא לגרום לבעיות הקיימות להראות כגדולות יותר ממה שהן באמת.

10. הם בוחרים את "הקרבות" שלהם 

ביום שבו החלטתם לחיות חיים משותפים עם בני הזוג שלכם, כנראה שכבר הבנתם שיהיו לא מעט דברים שתתקשו לקבל בנוגע להרגלים ולהתנהלות של האחר. למרות זאת, אין זה אומר שעליכם להתלונן בכל פעם שבני הזוג עושים דבר מה שמעט מרגיז אתכם. זוגות מאושרים מבינים שעליהם לוותר על דברים מסוימים ובוחרים להתגמש לא פעם כדי לגרום למערכת היחסים שלהם להצליח. עליכם להחליט מהם הדברים שבהם אתם יכולים לגלות קצת יותר איפוק, כדוגמת גרביים מלוכלכים על רצפת חדר השינה, כוסות שהושארו בסלון וכן הלאה, ובה בעת להבין מהו הקו האדום שלכם. זאת אומרת שאם אתם לא אוהבים את העובדה שבני הזוג שלכם מתלוצצים בפומבי על נושאים אישיים שקשורים אליכם, אתם צריכים לבחור את העיתוי המתאים ולשתף אותם ברגשות שלכם. בחרו אתם את "הקרבות" שלכם ואל תתפתו להפוך כל זבוב לפיל. 
 

11. הם נשארים בהווה

זוגות מאושרים תמיד נשארים בהווה ולא מתפתים לנצל מצבים כדי להעלות נושאים אחרים מהעבר. את העבר לא ניתן לשנות, והתעסקות חוזרת ונשנית בדברים שלא נמצאים עוד בשליטתנו הינה מתישה ומייאשת. אנחנו יכולים לשנות רק את היום, את ההווה, לכן חשוב שתבחרו להסתכל קדימה אל עבר עתיד טוב יותר. השתדלו ככל הניתן להישאר ממוקדים בנושא השיחה, ונסו להבין יחד מה ניתן לשנות עוד היום כדי להמשיך לצעוד בהנאה יחד. חשוב לציין כי אם אתם מוצאים את עצמכם נאבקים ברצון להעלות על הפרק סוגיות מן העבר, סביר להניח שלא פתרתם אותן מלכתחילה, ואלו הן ההשלכות של הזנחת נושא שהעסיק אתכם. לכן, מצאו זמן אחר לשבת ולדבר על אותם הנושאים שמעיקים לכם, ועשו זאת בצורה עניינית שעולה בקנה אחד עם הסעיפים הקודמים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.