print header

8 יתרונות של שינה מספקת אצל ילדים

 הורים רבים חושבים שהדבר החשוב עבור עתידם של ילדיהם הוא לדאוג להם לכמה שיותר פעילויות מעשירות, אך אם אתם רוצים שילדיכם באמת יגדלו בצורה נכונה, עליכם להשקיע את אותו המאמץ בדאגה לכך שהם ישנו כמו שצריך. הסיבה לכך היא שגופם של הילדים גדל במהירות ומחקרים מראים ששינה מספקת חשובה עבור התפתחותם הגופנית, הקוגניטיבית והרגשית. על פי ד"ר קיראן מאסקי, רופאת ילדים ומומחית לנוירולוגיה ולשינה בבית החולים לילדים שבבוסטון, "שינה שאינה מספקת בגיל ילדות מגבירה את הסיכון לסבול מלחץ דם גבוה, השמנת יתר, תנגודת לאינסולין, תנודות קיצוניות במצב הרוח ודרישה לתשומת לב". בניגוד להשפעות המזיקות האלה, לשינה מספקת ישנם 8 יתרונות שכדאי להכיר, אשר יעזרו לילדיכם להתפתח כמו שצריך. הכירו אותם ובסוף הכתבה תוכלו למצוא גם המלצות בנוגע לשעות השינה המתאימות לילדים בכל גיל וגיל.
 
יתרונות של שינה מספקת אצל ילדים: ילדה ישנה
 

1. אגירת ידע

במהלך השינה המוח "מעכל" את כל המידע שנכנס אליו, וזה כולל מידע שהילדים למדו בבית הספר כמו גם יכולות חדשות, כמו איך לקשור שרוכים. "המוח של הילד מעבד את כל המידע שנתקל בו במהלך היום, נפטר ממה שאינו צריך ושומר על מה שהוא כן צריך", כך אומרת ד"ר רות גרובר, פסיכולוגית ומנהלת מעבדת שינה במכון לבריאות הנפש במונטריאול. לטענתה, זוהי גם אחת הסיבות לכך שתינוקות ישנים הרבה מאוד, שכן מוחם אוגר מידע חדש ללא הרף. במחקרים שנערכו באוניברסיטת ניו יורק נמצא כי בשלבי השינה העמוקה מתפתחים תאי מוח חדשים ונוצרים קשרים חדשים ביניהם, מה שעוזר לשפר את הזיכרון לטווח הארוך. מחקר שהובילה ד"ר גרובר עם ילדים בגילאי 7-11 אכן הראה שקיים קשר בין שינה מספקת לבין ציונים גבוהים יותר במקצועות של שפות ומתמטיקה – שני מקצועות שמנבאים את הצלחתם של ילדים בלימודי ההשכלה הגבוהה.

2. צמיחה בריאה של עצמות

בפעם הבאה שבן ה-8 שלכם מתעורר באמצע הלילה בשל כאבי רגליים, דעו לכם שהוא גדל ממש לנגד עיניכם. "אנחנו מאמינים שהעצמות גדלות בעיקר במהלך השינה", כך אומר ד"ר קן נומן, אורתופד ילדים מבית החולים האמריקאי המשפחתי לילדים שבמדיסון, ויסקונסין. מחקרים שערך ד"ר נומן על כבשים הראו שהעצמות של רגליהן אינן גדלות במהלך היום כשהן עומדות, אלא בלילה כשהן שוכבות בתנוחה שבה משקל גופן לא מכביד עליהן.
יתרונות של שינה מספקת אצל ילדים: ילדה ישנה
 

3. חיזוק הקשר בין הילד לבין חבריו ובני משפחתו

חלומות מיועדים בחלקם לעזור לנו לעשות סדר בחיינו – הם משפיעים על הקוגניציה, הבריאות הנפשית וההתפתחות הרגשית שלנו. אצל ילדים, חלומות מעודדים חיזוק קשרים ביניהם לבין אנשים שהם מכירים, כך טוען ד"ר פטריק מקנמרה, רופא ומחבר הספר "סיוטים". "ילדים חולמים הרבה על בני משפחה, ואנחנו חושבים שהחלומות האלו מעודדים תחושות חיוביות בנוגע למערכת היחסים איתם לאחר שהם מתעוררים."

4. איזון תחושת התיאבון והשובע

במחקר שנערך באוניברסיטת קולורדו נתנו לילדים להישאר ערים כשעתיים אחרי שעת השינה שלהם ומנעו מהם לישון במהלך שעות הצהריים. במהלך אותו היום שאחרי השינה המועטה, הילדים צרכו 21% יותר קלוריות מאשר בימים אחרים, ו-25% יותר סוכר. ביום שלמחרת, כשהם חזרו לשינה רגילה, הם עדיין אכלו יותר. מהמחקר עלה כי כל הוספת שעה לשנת הלילה של הילדים מפחיתה את הסיכון שלהם לסבול מהשמנת יתר או מסוכרת. במחקר אחר שנערך בקרב ילדים בין הגילאים 5-11 נמצא כי אלו שישנו פחות מ-10 שעות בכל לילה היו בעלי סיכוי גבוה פי 5 לסבול מעודף משקל, בהשוואה לילדים שינו 11 שעות לפחות מדי לילה.
 
המומחים מייחסים את הקשר הזה ל-2 גורמים: הראשון הוא ששינה מספקת, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, עוזרת לאזן את רמות הורמוני הגרלין והלפטין, אשר מורים לנו מתי לאכול ומתי להפסיק בעזרת תחושות רעב ושובע. "גרלין ולפטין מופרשים בזמן השינה", כך מסבירה ד"ר רבקה סקיטצ'פילד, מחברת הספר "אדיבות הגוף". "בעזרת כמות נאותה של שינה, המוח שלנו מייצר רמות של גרלין ולפטין בצורה שיוצרת שילוב שמאזן את התיאבון". בניגוד לכך, כשלא ישנים מספיק רמות הגרלין בגוף הינן גבוהות יותר ורמות הלפטין בגוף נמוכות יותר, משמע הגוף נהיה רעב יותר משהוא אמור להיות בדרך כלל.
יתרונות של שינה מספקת אצל ילדים: ילד ישן

5. שיפור בתפקודים ניהוליים

המושג "תפקודים ניהוליים" מתאר תהליכי שליטה קוגניטיביים אצל האדם ואת היכולות האלה הילדים לומדים במהלך שעות היום, הם כוללים ריכוז, ניהול זמן, זכירת הוראות, פתירת בעיות ותהליכים דומים. על פי ד"ר ליסה מדלן, מנהלת תוכנית למניעת נדודי שינה בקרב ילדים באוניברסיטת שיקגו, "מחקרים הראו שכשנותנים לילדים לבצע מבחנים קוגניטיביים אחרי שישנו מעט מדי, אפילו כשמדובר בילדים ללא הפרעות קשב וריכוז, התפקוד שלכם מזכיר את זה של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. במילים אחרות, שינה לקויה מובילה להשפעה דומה של הפרעת קשב וריכוז". ד"ר מדלן ממליצה על כן ראשית לוודא שהילדים שלכם ישנים כמו שצריך מדי לילה, לפני שתשלחו אותם לבדיקה שתאשש האם הם סובלים מבעיות קשב וריכוז.

6. חיזוק שריר הלב

שינה לקויה בתקופת הילדות מובילה ללחץ דם גבוה בגיל מבוגר, תנגודת לאינסולין ומחלות לב אחרות. חוקרים עדיין אינם מבינים את הקשר במלואו, אך מחקרים מציעים ששינה לקויה מגבירה את הסמן הביולוגי שמנבא דלקות, שהינו הפרשת חלבון מגיב C, אשר גורם ללחץ דם גבוה ומגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם על פי ד"ר אליזבת' קספדס פליצ'יאנו, אפידימיולוגית של מחלות כרוניות ממחלקת המחקר של חברת הביטוח והטיפול (קונסורציום) קייזר פרמננטה.
יתרונות של שינה מספקת אצל ילדים: ילדה ישנה ברכב

7. חיזוק מערכת החיסון

במהלך שנת הלילה, המוח של הילדים מפריש כימיקלים שעוזרים לתקן את המערכת החיסונית. בין הכימיקלים האלה מופרשים ציטוקינים, שהם חלבונים שמכוונים תאי דם לבנים אל אזורים מזוהמים בגוף. המידע הזה התגלה במסגרת מחקר גרמני שבחן את היחס בין שינה לבין יעילות מערכת החיסון אשר במהלכו החוקרים גילו שגופם של נבדקים שישנו היטב בלילה לאחר שקיבלו חיסון נגד צהבת A הגיב בצורה יעילה יותר למחלה כ-4 שבועות לאחר מכן. שינה מועטה לעומת זאת נמצאה כמקושרת לרמות גבוהות של קורטיזול, הורמון הלחץ, אשר מפריע לפעילותה התקינה של מערכת החיסון.

8. הרגעת הנפש

האם גם ילדיכם נהיים עצבניים יותר כשהם תשושים, כמו למשל אחרי ארוחת ערב מאוחרת בסוף השבוע? לא תתפלאו לשמוע אם כן שילדים שישנים פחות מקיימים יחסים חברותיים פחות טובים מאשר ילדים שישנים מספיק, אך מה שאתם לא יודעים זה ששינה לקויה בגיל ילדות עלולה להפוך לכרונית, ולגרום לילדיכם לשקוע בתחושות חרדה ודיכאון לעיתים קרובות יותר בגילאים מבוגרים. "אחרי יומיים של שינה לקויה, ילדים חווים פחות רגשות חיוביים באופן כללי, ותגובתם למצבים חיוביים ומשמחים, כמו מסיבת יום הולדת למשל, גם היא דועכת", כך אומרת ד"ר קנדיס אלפנו, פרופסור לפסיכולוגיה ומנהלת מכון לשינה וחרדה באוניברסיטת יוסטון. 
 
ככל הנראה זה כך משום ששני אזורים של המוח אשר אחראיים לוויסות הרגשות – האמיגדלה וקליפת המוח הקדם מצחית התחתונה – רגישים מאוד למצבים של שינה לקויה, כך טוען ד"ר מקנמרה. האזורים האלה מתקשרים ביניהם במהלך השינה ומייצרים סוג של דיאלוג אשר עוזר לילד להבין ולעבד את רגשותיו השליליים, כמו פחד וחרדה, שהוא חווה במשך היום. "אם ילד ננשך על ידי כלב, המוח שלו צריך לעבד את המידע הזה כדי לוודא שיום אחד הוא יוכל לגשת לכלב מבלי לפחד", מסביר ד"ר מקנמרה. "המוח צריך להתעמת מול הזיכרון המפחיד ולשנות אותו כך שיהיה פחות טראומטי". אם כן, התוצאה של ילד שישן כמו שצריך הא ילד שיודע כיצד לשלוט ברגשות שלו, להבין אותם ולהתמודד איתם.
יתרונות של שינה מספקת אצל ילדים: ילדה ישנה

אז כמה שעות שינה צריכים הילדים?

עבורנו, המבוגרים שעברו את גיל 18, מספיקות 7-9 שעות שינה בכל לילה, כשהאוכלוסייה המבוגרת שעברה את גיל 65 יכולה להסתפק גם ב-7-8 שעות שינה מדי לילה. לעומת זאת, בקרב ילדים ישנה חלוקה ברורה בנוגע לשעות השינה שהם צריכים לקבל, והנה היא לפניכם:
  • 0-3 חודשים: 14-17 שעות שינה
  • 4-11 חודשים: 12-15 שעות שינה
  • 1-2 שנים: 11-14 שעות שינה
  • 3-5 שנים: 10-13 שעות שינה
  • 6-13 שנים: 9-11 שעות שינה
  • 14-17 שנים: 8-10 שעות שינה
כפי שאתם רואים, יש גם גבול עליון לשעות השינה המומלצות ולא רק לכמות המספקת. הסיבה לכך היא שבדומה למחסור בשעות שינה, גם שינה לפרקי זמן ארוכים מהמומלץ עלולה לגרום לנזקים שונים עליהם תוכלו לקרוא כאן. לכן כדאי מאוד שתדבקו בהנחיות האלה כשתקבעו לילדיכם את שעות השינה שלהם. שיהיה להם, ולכם, לילה טוב ושינה נעימה ובריאה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו