print header

9 טיפים מעצימים לחינוך ילדכם שיעזרו לו בעתיד

הורים רבים מתאמצים כדי להקנות לילדם חינוך וערכים שילוו אותו גם בהמשך חייו, לאחר שיתבגר ויעזוב את הבית, אך לפעמים עליהם להתמודד עם מצבים שקורים כאן ועכשיו. למשל, לאיזה חוג כדאי לרשום ילד כך שיתפתח ויהנה? ואיך מתמודדים עם אחד שמסרב לטעות ולהיכשל, אלא שואף רק לנצחונות? בגלל שאנחנו מבינים את הצורך בפתרון בעיות מידיות, לצד חשיבותו של חינוך בגילאים שונים ורצון לעזור לילד להתפתח, אספנו 9 טיפים שיעצימו את ילדכם, ומספר 8 יעניק גם לכם לא מעט נחת.
 
טיפים לחינוך ילדים: אמא ובן

1. אל תשללו את רגשותיו

לעיתים אתם עושים פעולה ומצפים לתגובה רגשית מסוימת מילדכם, אך בפועל אתם עלולים לגרום לו לחוש אחרת לגמרי בגלל פערים בין תפיסות העולם של כל אחד מכם. כדי להתמודד נכון עם תוצאה שעלולה לגרום לתסכול אצל ילדכם, נציע קודם כל להימנע ממשפטים כמו "אתה לא צריך להרגיש ככה"; אמירה כזו תגרום לו לחוש שרגשותיו שגויים והיא למעשה מתכחשת אליהם, וכך אתם מעליבים ומכבים אותו, יוצרים התנגדות וגורמים לו להפסיק לשתף אתכם בחייו בידיעה שאתם כנראה לא מסוגלים להבין מה עובר עליו. במקום לנהוג כך, נמליץ לכם להשתמש במשפטים כמו "אשמח לשמוע מדוע אתה מרגיש ככה", ואולי במהלך שיחה עמוקה תוכלו ללבן עניינים ולהגיע לתובנות חדשות. בנוסף, זכרו שכשילד ירגיש שמקבלים את רגשותיו, הוא ילמד להקשיב גם לתחושות של אחרים.

2. חנכו לשפוט לפי ערכים עמוקים

ילדים רבים נמצאים בתקופה בה הם נשפטים על פי מדדים טכניים שאינם תמיד מעידים על איכויותיהם האמיתיות, כמו ציונים טובים, מעמד חברתי גבוה ומראה חיצוני רצוי. מסיבה זו חשוב שתחדדו לילדכם את חשיבותם של ערכים שיעידו על אופיו ושיעזרו לו להשיג מטרות בעתיד, כמו נדיבות, התמדה ועבודה קשה. תוכלו להקנות אותם על ידי מתן מחמאה על תעודה שהתאמץ להשיג גם אם היא לא הטובה ביותר, או על כך שעזר לחבר בעת צרה. הסתכלות על מדדים שקשורים באופיו של אדם ולא רק בסממנים חיצוניים, תגרום לילדכם להרגיש מוערך יותר ותעזור לו לשפוט אחרים באופן עמוק ואמיתי יותר, ולא רק על בסיס מספרים ויופי.
 
טיפים לחינוך ילדים: ילדה עוזרת לילד

3. הקנו הרגלי חיים נכונים

חשוב להקנות לילדים הרגלי חיים נכונים כבר בגיל צעיר, כמו תזונה בריאה, צחצוח שיניים, שינה מספקת ושימוש בחגורות בטיחות ברכב. דרך אפשרית לעשות זאת היא על ידי מתן הסבר אשר יפרט אודות התועלת ממנה ייהנה ילדכם בזכות ביצוע הפעולה, למשל - ששינה תעזור לצבור אנרגיה כדי לשחק עם חברים למחרת, או ששמירה על היגיינת פה תמנע כאבים ותסייע לאכול מטעמים שאוהבים. אם פתרון זה לא יעזור, תוכלו לגרום לו להיות שותף בפעילויות אלו, כך למשל תוכלו לתת לו לבחור מברשת שיניים, או לקשט את חגורת הבטיחות ברכב כדי שתראה פחות מאיימת. ברגע שהוא יסגל הרגלים כאלו בגיל צעיר, יהיה לו קל לשמור עליהם בשלבים מאוחרים יותר.

4. אל תגשימו את עצמכם דרך ילדכם

להורים רבים יש נטייה להגשים את עצמם דרך ילדם, למשל, על ידי הרשמה לחוגים בתחומים שלא תמיד מעניינים אותו. לכן, לפני הרשמתו לפעילות כלשהי, כדאי שתשאלו את עצמכם את מי אתם מנסים לרצות והאם ילדכם בכלל ייהנה וירוויח ממנה ערך מוסף. אם כבר שלחתם אותו לחוג מסוים ומתברר שהוא לא מעוניין להשתתף בו, כבדו את רצונותיו, כך גם תחסכו בהוצאות. עם זאת, כדאי לברר לפני ביטול שכזה ממה נובע חוסר הרצון, כי יכול להיות שבעתיד יצטער על כך, כפי שאני מתחרטת עד היום על כך שסירבתי בילדותי להשתתף בחוג בלט שיכול היה לפתח את יכולותיי כרקדנית. אם אין לילדכם סיבה מיוחדת, יתכן שהוא מפחד ללכת ושכדאי לכם לשכנע אותו לתת הזדמנות בטענה שאולי יכיר שם חברים חדשים. בכל מקרה, ודאו שאתם לא שולחים אותו ליותר מדי חוגים ובכך מתישים אותו.
טיפים לחינוך ילדים: ילדים בחוג כדורגל

5. למדו אותו שמותר לטעות

ילדים רבים מתרחקים מטעויות מכיוון שהן בעלות תדמית שלילית ושגויה שמעידה על חולשה, ובגלל שהן מונעות מהם לרצות את הוריהם. כתוצאה מכך, הם לא מנסים לעשות דברים חדשים שיש סכנה כלשהי לשגות בהם, למשל, לשחק במשחק חדש שמעולם לא הכירו ולכן יכולים להפסיד בו. לכן, אם גיליתם שילדכם טעה, חייכו אליו, אמרו לו שהכל בסדר ושכולם טועים, גם אתם. ספרו לו על טעויות שעשיתם ועל השלכות חיוביות שהיו להן על חייכם, כך הוא ילמד שמותר ואף רצוי לשגות לפעמים; הסבירו לו ששגיאות וטעויות לא מהוות סימן לחולשה, אלא להיפך - הן נועדו לחזק אותו ולעזור לו לפעול נכון. ברגע שילמד שהחיים הם לא רצופי הצלחות, תראו שגם יהיה לו אומץ לסגל תחביבים חדשים ולהיפתח לחוויות חדשות.

6. פתחו יצירתיות

פנו חצי שעה מיומו של ילדכם לטובת פעילויות יצירה כמו ציור, צביעה וכתיבה. בנוסף, למדו אותו להמציא משחקים ולהעסיק את עצמו, למשל, עם אבני לגו או עם בובות שהוא אוהב. תוכלו להקנות לו מיומנות שכזו בכך שתעבירו אליו את הבחירה לגבי מה תעשו או עם מה תשחקו. למשל, תנו לו לקבוע עם אלו מדבקות יקשט נייר, איזה ספר ירצה שתקראו או עם אלו אבני לגו תבנו מגדל. לאחר מכן, שבחו אותו על עבודתו היפה ואל תתמקדו בתוצאתה הסופית אלא דווקא בתהליך בו הופעל דמיון, כי הוא המטרה. ברגע שתעבירו שליטה לידיו ותחמיאו לו, הוא יקבל בטחון ויוכל לשחק בלעדיכם. המלצה זו תעזור לילדכם לפתח חשיבה ולהסתדר לבד ותשיג לכם קצת שקט נפשי וזמן חופשי בו תוכלו להתפנות לעיסוקכם. כמו כן, היא תסייע לו בעתיד לפתור בעיות באופן יותר יצירתי בעצמו, ולהתמודד ביעילות עם מטלות שקיבל בבית ספר גם בלי עזרתכם.
טיפים לחינוך ילדים: צביעה

7. נתקו אותו ממסכים בזמן ארוחה

בעידן הדיגיטלי בו אנו חיים, ילדים רבים יושבים מחוברים למסכים מסוגים ובגדלים שונים בכל זמן ובכל מקום, כולל בארוחות משפחתיות. אם תופעה זו נוגעת גם לילדכם ומכעיסה אתכם, דעו שיש לה כמה פתרונות, כאשר כולם נועדו לנתק אותו מהמסך. דרך אפשרית לעשות זאת היא קודם כל על ידי מתן דוגמה אישית – אם אתם לא רוצים שילדכם יבהה בנייד בזמן ארוחה, אל תעשו זאת בעצמכם, שימו את מכשירכם בצד והראו לו שאתם מרוכזים באוכל ובאנשים שמסביב. בנוסף, נסו לנהל איתו שיחה, או לערב אותו באחת שכבר מתנהלת. תוכלו לבקש ממנו, למשל, שיספר כיצד עבר יומו ושיפרט אודות דברים טובים ורעים שחווה במהלך השבוע. ניתוק כזה מאמצעים אלקטרוניים במהלך ארוחה או מפגש אחר ירגיל אותו להעביר את זמנו עם אלו שמסביבו ולא רק עם אנשי קשר ודמויות ממוחשבות שנמצאים בנייד, כך יהפוך ליותר חברתי גם במציאות ולא רק בעולם מקוון.

8. תנו דרור לילד שבכם

בכל אחד מאיתנו מסתתרת נפש צעירה שמחכה לפרוץ החוצה ורוצה לטרוף את העולם, להפסיק לקחת אחריות ולפעמים גם לעצור כדי לשחק במשחקים מהנים כמו אלו מהילדות. עם זאת, ככל שמתבגרים ובעיקר כשהופכים להיות הורים – נאלצים להיות רציניים ולהסתיר אותה. לכן אנחנו קוראים לכם בקול גדול לשחרר אותה מדי פעם, קודם כל כי היא יכולה לעזור לכם להתקרב אל ילדכם, שירגיש שיש לו שפה משותפת עם הורים שמסוגלים להבין אותו. בנוסף, היא תסייע לכם לחשוב כמוהו ובכך להבין אותו גם כשלדעתכם הוא טועה. למשל, אנחנו בטוחים שתוכלו להזדהות עימו כשהוא לא רוצה ללכת לישון מוקדם, ולכן תוכלו לשכנע אותו בקלות רבה יותר להיכנס למיטה בשעה רצויה. כדאי לכם גם לנסות לשחק עם ילדכם בצעצועים או במשחקי מחשב, אולי תהנו ותוכלו להעצים גם את עצמכם.
טיפים לחינוך ילדים: ילדים משחקים עם אבא

9. שאלו לדעתו

ודאי קרו מצבים בהם ילדכם שאל את דעתכם על ציור שצייר או על מטלה שכתב. הוא לא לבד, ילדים רבים זקוקים לאישורים חיצוניים על מנת לבדוק שהם פועלים נכון. במצבים כאלו חשוב מאוד שתהיו שם בשבילו ושתביעו את דעתכם, אך לפני שאתם עושים זאת, כדאי שתפנו אליו שאלה אחת פשוטה: "מה אתה חושב?". שאלה כזו תעורר אצלו מחשבה ותגרום לו להבין שגם לו יש שיקול דעת וחושים שאפשר להסתמך עליהם. כתוצאה מכך הוא יבין שגם דעתו נחשבת ויתרגל לחשוב לבד, כאשר בעתיד הוא לא יפחד להתבטא ולא יהיה תלוי באחרים על מנת לשפוט את מעשיו.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.