print header

8 עצות חינוך חשובות להורים שמגדלים ילד יחיד

 לגדל ילדים זו כנראה העבודה המורכבת והמתגמלת ביותר בעולם, והיא לא בהכרח קלה יותר אם יש במשפחה רק ילד אחד. למעשה, הורים שמגדלים ילד יחיד יתקלו לפעמים באתגרים שונים וייחודים, שלא משפיעים באותה המידה על משפחות עם 2 ילדים או יותר, וחשוב לדעת כיצד להתמודד איתם. זה בדיוק מה שהטיפים והעצות שבכתבה הבאה עוזרים לעשות ולכל הורה שרוצה לגדל רק ילד אחד כדאי להכיר אותם. אז מה כדאי לעשות כדי למנוע מילד יחיד להפוך למפונק? מה מחקרים מדעיים חושפים על העתיד הצפוי לו ולמה בסופו של דבר הכי חשוב לא להיכנס ללחץ?

1. הקפידו לאפשר להם לבלות זמן עם ילדים בגילם

יש הרבה מיתוסים סביב ילדים יחידים, חלקם רק מעוררים חרדה מיותרת אך אחרים קיבלו חיזוק מחקרי פעם אחר פעם. למשל, בשנת 2020 התפרסם מחקר שעל פי תוצאותיו, ילדים שגדלו ללא אחים או אחיות הפגינו פחות יכולת להתמודד עם משברים מול בני גילם, בהשוואה לילדים שכן צמחו בסביבה ביתית כזו. הסיבה העיקרית היא חוסר הניסיון של הילדים האלו בכל מה שקשור להתנהלות מול אחרים בגילאים שלהם. למרבה המזל זו בעיה שניתן למנוע אם קובעים לילדים יחידים כמה שיותר מפגשים עם חברים מהגן או מבית הספר, רושמים אותם לחוגים עם ילדים נוספים וכדומה. חשוב להדגיש שבמפגשים החברתיים והמסגרות השונות האלו אסור לכם ההורים להתערב יותר מדי בפתרון משברים וסכסוכים, אלא אם יש סכנה פיזית לאחד מהצדדים. ההתנסות של ילדים יחידים במצבים האלו תאפשר להם לרכוש כישורי התמודדות עם משברים חברתיים בעתיד. כדי להכיר דרכים ללמד ילדים כיצד לפתור ריבים בדרך הנכונה, לחצו כאן.
 
עצות הורות לגידול ילד יחיד: 4 ילדות קופצות ביחד באוויר

2. הציבו ציפיות מציאותיות

כאשר מגדלים ילד יחיד יש סיכון גדול שבאופן כזה או אחר כל הצפיות והתקוות של ההורים שלו יונחו על כתפיו, וזה מצב מאוד לא בריא. אם לאדם מסוים יש 3 ילדים, אחד מהם יכול להיות ספורטאי מעולה, האחר תלמיד מצטיין והשלישי להפגין נטייה אומנותית מפותחת, אך אי אפשר "להפיל" צפייה להצטיינות בשלושת התחומים האלו על ילד אחד. זה אמנם טבעי ומתבקש שלהורים יהיו ציפיות ותקוות בקשר להתפתחות, לאופי ולתחומי העניין של הילדים שלהם, אך אם מגדלים ילד יחיד חשוב לעשות התאמה משמעותית מאוד שלהן. הצעד הראשון הוא לבחון את נקודות החוזקה ותחומי העניין של הילד ולנסות לפתח אותם, אך לא לכפות עליו דברים שלא מתאימים לאופי שלו. וודאי שאפשר לנסות לפתוח ילדים יחידים לתחומי עניין חדשים, אך אסור לכפות עליהם אותם - אחרת כל ילדותם עלולה להיפגע והם אולי אף ינטרו טינה להוריהם על כך בהמשך חייהם.

3. הדגישו את חשיבות האמפתיה

ילדים שגדלים לצד אחים או אחיות לומדים באופן טבעי על הצורך להתחשב ברגשות, בצרכים וברצונות של האחר - ילדים יחידים, לעומת זאת, הרבה פחות. לכן, אחת מעצות ההורות החשובות ביותר עבור הורים לילדים שכאלו היא לשים דגש משמעותי על החשיבות של אמפתיה בחיים, סיפוק דוגמה אישית והצגת פתרונות אפשריים לבעיות מתוך התחשבות באחר. במקביל ניתן גם לבצע פעולות התנדבותיות שונות עם הילד, להדגיש צרכים של אחרים כאשר אתם מציגים בפניו אפשרויות (למשל: האם לסיים לבד מנה מסוימת בארוחה משפחתית או לחלוק אותה) ולדבר באופן פתוח על האופן בו חוסר אמפתיה מצד האחר פוגע בכם ובהם. כדי להכיר דרכים נוספות ללמד ילדים כיצד להפגין אכפתיות ואמפתיה, לחצו כאן.
עצות הורות לגידול ילד יחיד: ילדה מחבקת ארנבת

4. אל תתייחסו לילד יחיד כאל מבוגר

כאשר בבית חיים 2 מבוגרים וילד אחד בגיל 8-9 ומעלה, היחס אליו לפעמים הופך להיות זהה ליחס שאדם מבוגר מקבל. לא רק הסביבה החיצונית היא הסיבה לכך, אלא גם העובדה שבשל האופן שבו הם גדלים, ילדים יחידים מפתחים לרוב אופי בוגר ומתנהגים בצורה שמאפיינת מבוגרים מהם. קל להורים לאמץ את התפיסה הזאת כי היא מוכרת ונוחה יותר מהתמודדות עם ילד קטן, אך יש לזכור שעד גיל ההתבגרות זה בדיוק מה שהם צריכים להתמודד איתו. זה אומר להיות מוכנים לפרצי התנהגות ילדותית גם אם הילד היחיד מתנהג כאדם בוגר רוב הזמן. יש לזכור שהתנהגות פזיזה, מעשי שובבות ואובדן שליטה ברגשות הם חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות שלנו, וגם של ילדים יחידים. לכן אסור "לשלול" אותן וחובה לזכור שגם ילדים יחידים שמתנהגים רוב הזמן כמבוגרים הם עדיין בתוך תוכם קטנטנים וצעירים בשנים, אז אין לכעוס עליהם יותר מדי בשל כך.

5. הימנעו מפינוק יתר בעזרת גבולות, חוקי קבלה ל"בונוסים" ושיתופים

אף הורה לא רוצה לגדל ילדים מפונקים ולמרבה הצער זו סכנה גדולה למדי כאשר מגדלים ילד יחיד, שמקבל את כל המתנות ותשומת הלב.  ישנם דגשי הורות שונים שמצמצמים את הסיכון שילדיכם יגדלו להיות מפונקים, כמו אלו שבכתבה הבאה, ויש גם כמה שמכוונים במיוחד לילדים יחידים. למשל, לקבוע רף מסוים למתנות או סכום כספי שהילד יכול לקבל באופן אוטומטי. כדי לקבל כל מתנה שחורגת מהגבול הזה עליו לבצע משימות שונות בבית או להרוויח את הזכות ליהנות מהמתנות בדרך דומה. שיטה נוספת היא למצוא דרכים יצירתיות לגרום לילד להתמודד עם התנסויות של שיתוף מהצד המקבל וגם הנותן. ניתן לעשות זאת למשל במסגרת תכנית של "חילופי צעצועים" עם ילדים מהגן או הבניין, השאלה והחזרה של ספרי ספרייה, קביעת כללי שיתוף לבית בנוגע לממתקים, צפייה בטלוויזיה או שימוש במכשירים ניידים וכדומה. 
עצות הורות לגידול ילד יחיד: ילד מחזיק פח זבל גדול

6. אל תהיו מקור הבידור המרכזי של ילדיכם

ילדים מכל הסוגים רוצים כמעט תמיד לקבל תשומת לב מההורים שלהם וזה כמובן חשוב וחיוני שהם אכן יזכו לה, אך אסור שהם יהיו המקור היחיד עבורה. אפילו אב או אם שממוקדים באופן מוחלט בגידול הילד היחיד שלהם ולא עובדים, עדיין לא מסוגלים להעסיק אותו ולבדר אותו כל הזמן, וגם לא צריכים לעשות זאת. צריך לדאוג לבית, להכין אוכל, לעסוק בתחומי עניין שונים ולנוח במידת הצורך - הילד הוא אמנם בעדיפות גבוהה, אבל אין להזניח את שאר הדברים האלו. אסור לטעות ולחשוב שמשום שאין לילד אחים או אחיות אז צריך להעסיק אותו ולבדר אותו כל הזמן. יש להבין שגם כאשר יש רק ילד אחד בבית, יש חשיבות רבה לכך שהוא ילמד כיצד לבדר ולהעסיק את עצמו - שזו מיומנות משמעותית לכל ילד למעשה - ושיבין שרק בגלל שהעובדה היא שהוא הילד היחיד בבית, אין זה אומר שהוריו רק עוסקים בו כל הזמן.

7. שמרו על מערכת יחסים זוגית בריאה

לפי חוקרים מאוניברסיטת אוהיו שבארה"ב, הסיכון שילדים יחידים יחוו קשיי זוגיות ויתגרשו בבגרותם, גבוה יותר מזה של ילדים שגדלו עם אחים או אחיות. אלו בהחלט לא חדשות מעודדות, אבל במקום לקבל את העובדה הזאת כמשהו שאי אפשר לשנות, עדיף להבין שזהו פשוט סיכון שצריך להתמודד איתו ולהציג בפני ילדים יחידים מערכת זוגית כמה שיותר בריאה. ברור שמפעם לפעם להורים של ילדים שכאלו יהיו מחלוקות וריבים שינוהלו בדרכים פחות בריאות או נכונות - וזה הגיוני וטבעי - אך חשוב מאוד לנסות להימנע מלהציג את ההתנהגות הזאת מול ילדים יחידים. אם אתם מתקשים לשמור על מערכת יחסים זוגית בריאה, כדאי שתעזרו בעצות המוכחות שבכתבה הבאה.
 
עצות הורות לגידול ילד יחיד: אבא ואימא משחקים עם ילדה

8. אל תהיו בלחץ

יכול להיות שקראתם את הכתבה עד לנקודה הזו והרגשתם חשש הולך וגדל בקשר לעתיד של ילדים יחידים. הרי יש מחקרים שמראים על קשיי התמודדות עם משברים וסיכויי גירושים גבוהים, צריך לעשות הרבה כדי לספק להם סביבה עשירה ולמנוע מהם לפתח אופי מפונק או בעייתי מבחינות אחרות - כל זה נשמע כמו כאב ראש לא קטן… אך אל תהיו בלחץ, יש גם מחקרים נוספים אשר הוכיחו שלילדים יחידים יש סיכויים גבוהים יותר להצליח בלימודים, העצמאות שהם מפתחים יכולה להיות כלי רב עוצמה בהתמודדות עם אתגרים בחיים והם לרוב בעלי ביטחון עצמי גבוה. אם בחרתם לגדל רק ילד אחד גורלו לא קבוע מראש, לשיטות החינוך וסגנון ההורות שלכם יש השפעה רבה שתעצב את האופי שלו במידה הרבה יותר משמעותית. התמקדו בלעשות את העבודה הטובה ביותר שאתם מסוגלים לעשות, אמצו את העצות מהכתבה הזו ומהקישורים שצורפו ותוכלו לגדל באושר ילדים מוצלחים בלי שום קשר לכמות האחים או האחיות שלהם.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.