print header

10 טיפים לגידול ילדים אכפתיים ומתחשבים

אמפתיה עוזרת לנו לבנות יחסים קרובים עם האנשים שסביבנו, לשמר חברויות, לפתח קשרים משמעותיים ובאופן כללי להסתכל על העולם מזווית ראייה חיוביות יותר. כולנו רוצים שגם ילדינו יגדלו בתפיסה הזו ויהיו אכפתיים לצרכי אחיהם, חבריהם ובני משפחתם, ומתאכזבים כאשר הם מתנהגים באנוכיות או בזלזול. החדשות הטובות הן שאמפתיה היא תכונה שניתן ללמד ולהעביר הלאה, ו-10 הצעדים הקטנים הבאים יעזרו לכם לגדל ילדים אכפתיים ואוהבים.  
 
ילדה נותנת יד לילד קטן
 

1. הסתכלו על העולם דרך העיניים שלהם

כיוון שהמשמעות של אמפתיה היא הבנת הצרכים של אדם אחר, על מנת ללמד ילדים מהי אמפתיה עליכם לא רק לדבר על הנושא אלא גם לראות את העולם דרך העיניים שלהם ולהבין מה מטריד ומה משמח אותם. יועצת ההורים ד"ר ג'נט לאנסברי מציינת שפעמים רבות קשה לנו להבין לעומק את זווית הראייה של ילדים, ולכן הדבר הפשוט ביותר לעשות הוא להכיר במה שאנחנו רואים. לפני שתציינו בפניהם שהגיע הזמן לעזוב את גינת המשחקים, תוכלו לומר "אני רואה שאתה נהנה מהמשחק בגינה, אבל אנחנו צריכים ללכת עכשיו הביתה כדי לאכול ארוחת צהריים". זכרו שהכרה ברצונות וברגשות של הילדים גם אם הם נראים אנוכיים או לא נכונים, אין פירושה הסכמה איתם. באופן הזה אתם אמנם מלמדים ילדים מה נכון לעשות, אבל במקביל גם מזכירים להם שאתם לא מתעלמים ממה שהם מרגישים. עם הזמן, הם עצמם ילמדו להתייחס ככה גם לרגשות של אחרים. 

2. הדגימו בפני ילדיכם כיצד אתם מתנהגים כלפי אחרים

קרולין זאן וקסלר, חוקרת בכירה מאוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון אשר ערכה מחקרים על אמפתיה אצל תאומים, מדגישה כי בשעה שכל ילד אמנם נולד עם אופי מסוים, לא קיים גן שאחראי לאמפתיה או לאלטרואיזם. מכאן, שלחינוך ולחיקוי התנהגות של אחרים, יש מקום רב בהשפעה על הילדים. זכרו שהילדים מסתכלים עליכם כל הזמן, בין שמדובר בהתנהגות שלכם בעת הנהיגה ברכב, האופן בו אתם משוחחים עם בני הזוג או הצורה שבה אתם מנהלים שיחה בטלפון. היו האנשים שאתם שואפים להיות, ותזכו גם לגדל ילדים שילכו בעקבותיכם. 
אמא מחבקת ילד

3. דברו על רגשות של אחרים

קשה לפתח מודעות לרגשות של אחרים אם לא משוחחים על הרגשות הללו ולכן חשוב לשמור על קווי תקשורת פתוחים בנושא הזה. ד"ר ננסי אייזנברג, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת אריזונה, מציעה לשקף בפני הילדים כיצד חשים האנשים סביבם לא רק כאשר הם לא מתנהגים כשורה (למשל "תראה, פגעת בתמי"), אלא גם במקרים שלא קשורים אליהם. תוכלו לומר: "השכנה דנה איבדה את החתול שלה והיא מאוד עצובה. מה אתה חושב שאנחנו יכולים לעשות כדי לשמח אותה?" ברגע שהילדים יוכלו להביע את דעתם, ליזום ולשפר את מצבם של אחרים, הם גם ילמדו לחפש הזדמנויות כאלה בעצמם. 

4. שאלו שאלות על דברים שמתרחשים סביבכם

ילדים מגלים עניין בכל מה שקורה סביבם, וזו הזדמנות נהדרת להפעיל את הדימיון שלהם כדי לגלות אמפתיה כלפי אחרים. אם אתם רואים את ילדכם מתבונן בילד גדול ממנו שחטף את הכדור מילד צעיר, תוכלו לשאול "הילדים האלה ממש רבים על הכדור, נכון? איך אתה חושב שהילד הקטן מרגיש עכשיו?" בהמשך, תוכלו גם לשאול אותו האם קרה לו או למישהו שהוא מכיר מקרה דומה, וכיצד הוא נפתר.
ילדים בגינה
 

5. אל תקטלגו רגשות כ"חיוביים" או "שליליים"

כאשר ילדים מרגישים בטוחים להביע את רגשותיהם גם אם הם פחות נעימים, הם לומדים להיות מודעים לרגשות הללו אצל אחרים וכיצד לטפל בהם. לפיכך, השתדלו להמנע מאמירת משפטים כמו "אתה מתנהג לא יפה", שעלולים לבלבל את הילדים ולגרום להם לחשוב שעצם העובדה שהם מרגישים משהו מסוים הוא שגוי, אלא פרטו מה הבעיה ומדוע ההתנהגות הזו לא מתאימה. הדגישו שמותר לכעוס, אבל אסור לנתב את הרגש הזה לצורות פעולה שיפגעו באחרים. 

6. תנו לרגשות של הילדים שם

ילדים יודעים מתי הם מרגישים טוב ומתי הם מרגישים רע, אבל פעמים רבות הם לא יודעים כיצד להסביר את מה שהם חשים והדבר מתסכל אותם עוד יותר. העניקו לילדיכם כלים להתמודד ולשתף ברגשות הללו על ידי מתן שם לכל רגש. בצורה הזו ילדיכם ילמדו להסביר להבא מה מטריד אותם, ובמקביל גם ירגישו שאתם מבינים אותם ולא מזלזלים במה שעובר עליהם. תוכלו לומר: "אני רואה שאתה מתוסכל מזה שאתה לא מצליח לפתוח את הטוש, אתה רוצה שאעזור לך?" ברגע שארגז הכלים של הילדים יתמלא במילים כמו מבוכה, בושה, קנאה, כעס, עצבות ועוד, הם יוכלו להביע את עצמם טוב יותר, ובמקביל לזהות את אותם הרגשות גם אצל אחרים. 
ילדה עצובה

7. הרשו לעצמכם להיות פגיעים מול ילדכם

פעמים רבות חשוב לנו להיות בשליטה כשהילדים מסתכלים עלינו, אבל לצמד המילים "גם אני", "גם לי" או "אני מבין", יש כוח משמעותי. כשאדם מבוגר חולק מהחוויות האישיות שלו עם ילד, הוא מספק לו בטחון ורוגע, ומלמד אותו שגם מהדברים השליליים בחיים ניתן לצמוח. במקביל, הוא מעודד אצל הילד יכולות הקשבה, הכלה וחמלה. למדו את ילדיכם כיצד צמחתם ממצבים לא נעימים, ואפשרו להם להרגיש שהם לא לבד. הם מצדם, יוכלו להעניק תחושות כאלה לילדים צעירים מהם, לאחיהם ולחבריהם. 
 

8. ספקו לילדים הזדמנויות לעזור

ילדים אוהבים לעזור ולהרגיש מוערכים, ואין סיבה שתסתפקו בכך שהם יעזרו לכם במטבח או יקשרו שרוכים לאחים הצעירים שלהם. העניקו לילדים מסגרת בה יוכלו לקבל הזדמנויות להראות אמפתיה גם לאנשים שהם מכירים זמן קצר בלבד. לכו איתם אל גן הילדים שאליו ייתרמו הצעצועים הישנים שלהם על מנת שיראו כיצד החפצים שלהם משמחים אחרים, השתתפו בפרויקטים של גינון, צביעה וטיפוח בבתי אבות ומוסדות ציבוריים אחרים או התנדבו בבתי חולים. הפעולות הללו יחזקו את היחסים ביניכם כמשפחה, וימלאו את הילדים בשמחה על השינוי שהם יכולים לעשות בחייהם של אחרים. 
ילדה מוסרת צעצוע

9. אל תמהרו להשתיק רגשות

משפטים כמו "אל תבכה", "תפסיק לצעוק" או "תירגע, לא קרה כלום", מוכרים לכולנו. להורים רבים יש נטייה להשתיק את הרגשות של הילדים שלהם על מנת לעזור להם, אבל התנהגות כזו יכולה להוביל לתוצאה ההפוכה ולגרום לילדים לבכות או לצעוק חזק יותר מתוך מחשבה שמה שהם מרגישים הוא לא מספיק חשוב. "אם אנחנו מנסים להרגיע ילדים ולהבטיח להם שאין צורך שיתרגשו, הם עלולים לבטא פחות את רגשותיהם בעתיד", אומרת ד"ר לאנסברי. "הדבר שנכון לעשות כדי להבטיח תקשורת פתוחה הוא להכיר במה שהוא מרגיש במקום לומר לו לחדול מתגובתו". הכרה בכאב או בתחושת התסכול של הילדים תרגיע אותם מהר יותר ותאפשר להם להיות מודעים יותר למה שעובר עליהם גם בעתיד. 

10. עודדו הכרת תודה

במקום להסתפק בדרישה מהילדים שיאמרו תודה על מתנה שהם מקבלים ביום ההולדת, תוכלו לומר להם "נכון שאהבת את מה שסבתא קנתה לך? זוכר כמה רחוק נמצאת חנות המשחקים? היא הלכה במיוחד כדי לבחור בשבילך את מה שרצית". גרמו לילדים להבין את המאמץ שעושים אחרים על מנת לשמח אותם, ושלחו להם את המסר שגם הדברים הקטנים ביותר שניתנים להם הם תוצר של עבודה קשה שחשוב להעריך. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.