print header

7 כישורים שילדים צריכים כדי להצליח בחיים

כהורים כולנו רוצים שילדינו יגדלו להיות מוצלחים ומצליחים. מסיבה זו איננו בוחלים בשום אמצעי על מנת שנדע בכל לבנו כי הצלחנו להבטיח להם השכלה איכותית אשר תרחיב את ידיעתם ושתעניק להם כלים להתפתח בעולמם המאתגר של המבוגרים. עם זאת, חשוב שנזכור כי ישנם כישורים ויכולות שאינם נרכשים במסגרת הבית ספרית בעזרת נייר ועפרון, אלא בזכות מאמצינו הכבירים להטמיע אותם בהם לאורך השנים. היכולות הללו, דוגמת 7 הבאות, הן חשובות לא פחות מהשכלה ובאמצעותן ילדיכם יידעו כיצד להתמודד בצורה נכונה עם אתגרים שונים ואיך להפיק מהם את המיטב כדי להתפתח ולהצליח.
 
שתי ילדות קטנות מתחבקות ומחייכות
 

1. היכולת לעמוד על שלהם

בין שבתקופת הילדות ובין שבבגרותנו, אנו מתמודדים בכל עת עם מצבים אשר מצריכים מאתנו תעצומות נפש אדירות בשביל שנעמוד מאחורי השקפת עולמנו וכדי שלא נחדל מלהאמין בה. תמיד יקומו אנשים שיחשבו בצורה שונה מאתנו ואלו עלולים לגרום לנו לשנות את דעתנו ולנסות "להצטרף אל העדר". הראו לילדכם שעמדתם חשובה, גם אם מדובר בהשקפת עולם מיוחדת או מעט שונה, ואם הם חשים תסכול לנוכח אמירתם של חבריהם, ערכו עמם שיחת עידוד שתחזק אותם. בדרך זו ילדיכם יתפתחו להיות אנשים בעלי מחשבה עצמאית, פתוחה ויצירתית אשר תעזור להם להתייצב מול אינספור אתגרים.

2. היכולת להעריך את עצמם

נפשו של האדם מלאה בביקורת עצמית שלא פעם חריפה ונוקשה הרבה יותר מן הביקורות שאנו נוהגים להטיח בסובבים אותנו. אמנם אף אדם אינו מושלם, אך יש כזה דבר אדם ששלם עם עצמו וזוהי ערובה לשקט נפשי אצל כל אחד ואחת מאתנו. גיל ההתבגרות הוא הזמן הנכון בו מומלץ שתהיו מעורבים יותר בדרך בה ילדיכם רואים את עצמם הן מבחינה פנימית והן מבחינה חיצונית. כאשר הם חשים מתוסכלים ומפחיתים מערכם, הקפידו לשבחם ולהראות להם את הצדדים החיוביים שבהם כדי שידעו גם לטפוח לעצמם על השכם מפעם לפעם. זכרו כי הערכה עצמית גבוהה יכולה להעניק להם כוחות להתגבר על כל מכשול ולהרים את הראש בכל יום מחדש.
ילדה מחבקת בובת דובי
 

3. היכולת לנהל את הזמן כראוי

ניהול זמן בצורה נכונה הוא ללא ספק מבין הכישורים המועילים ביותר בחיינו הבוגרים, שרבים מאתנו היו שמחים לו הוריהם היו מטמיעים זאת בהם כבר מגיל צעיר. מיומנות שכזו תקל על ילדיכם בהתמודדות עם שלל אתגרי העתיד, הכוללים לימודים אקדמיים, קריירה וחיי משפחה, אך גם תיתן את אותותיה כבר בעתיד הנראה לעין עם הישגים טובים יותר במבחנים ומבלי לפגוע בחיי החברה והבילויים היומיומיים. לכן, נסו לקחת חלק פעיל יותר בהתנהלותו של ילדכם והראו לו כיצד ניתן לשלב את שלל המשימות והרצונות שלו בצורה נבונה יותר. ניתן להכין יחד עמו מערכת שעות ביתית שתקל עליו ושאט אט תהפוך להיות חלק מדפוסי חשיבתו.

4. היכולת לעבוד בצוות

כולנו היינו רוצים להגיע להישגים שונים בחיינו רק בזכות עצמנו, אך בפועל רבים מבין היעדים שאנו מממשים מושגים גם בשל רצונם של אחרים בטובתנו ונכונותם להילחץ לעזרתנו בעת הצורך. מסיבה זו, חשוב שתבהירו לילדיכם כבר מגיל צעיר את ערכה הרב של עבודת הצוות ואת חשיבותה של היכולת לבנות ולטפח יחסי עזרה הדדיים עם הזולת. נסו להיות מעורבים יותר במהלך יומו של ילדכם והחמיאו לו באופן נקודתי על הדרך בה שיחק עם חבריו לכיתה או עשה עמם מטלות כיתתיות שונות. הדגשת היתרונות השונים של עבודת הצוות בפני ילדכם תגרום לו להבין את חשיבותה ותטמיע בו את הרצון להיות תמיד חלק מקבוצה תומכת.
שני ילדים משחקים בגינה

5. היכולת לשאול שאלות

אמנם שאילת שאלות מרובות היא דבר שילדים עושים באופן טבעי, אך עלינו כהורים מוטלת המשימה להמשיך ולדרבן זאת גם בגילאים מאוחרים יותר. זאת כיוון שביכולתו של הרצון לשאול ולדעת לעורר בילדכם את יצר הסקרנות בכל עת, ולמנוע ממנו מלעמוד במקומו בין שבחייו הצעירים ובין שבחייו כאדם בוגר. זכרו שאנו נחשפים למידע חדש שמעצב אותנו כמעט בכל יום, ושהשאלה העיקרית היא – האם למדנו להפנים את המידע החדש הזה או שפשוט נתנו לו לחלוף על פנינו מבלי לשים לב אליו? כדי שילדכם יבין את חשיבות זו, הקפידו להעלות בנוכחותו שאלות שונות שעולות בראשכם כשאתם נתקלים בדבר מה שאינכם יודעים, נסו למצוא תשובות על כך והראו לו את מידת העניין שאתם מפיקים מהתהליך.

6. היכולת להתמקד במטרה

מטבעם, ילדים מעדיפים להתמקד בדבר אשר מעורר בהם עניין באותו הרגע ולא על פי חשיבותן של המשימות והמטלות השונות המחכות להם. מצד אחד חשוב שנדע להעניק לילדינו את החופש להשתעשע מן היומיום, אך מן הצד השני חוסר היכולת לדבוק במטרה עלול להוביל להתפתחותם של דפוסים של דחיינות אשר יהיו להם לרועץ בגיל מאוחר יותר. לכן, הכניסו מעט יותר עניין למספר מטלות ומשימות שונות כשאתם מבטיחים לילדכם מעין פרס סמלי, והבהירו לו את חשיבותה של ההתמקדות וההתקדמות אל עבר המטרה מלבד השגתה. מפעם לפעם, גם אם ילדכם איננו הצליח להגיע אל ההישג שאליו קיוויתם, הביאו לו את הפרס בכל זאת והראו לו כי הדרך איננה פחותה בחשיבותה מאשר ההישג עצמו.
ילד מצייר ציור עם דף ועפרון

7. היכולת ללמוד מכישלונות

"אנשים מוצלחים הופכים לכאלו רק אם הם יודעים כיצד להפיק פניני חכמה מכישלון. מעטים הם הלקחים שאנו לומדים מהצלחות בלבד", כך אמר הסופר והמחזאי האמריקאי ויליאם סארויאן וצדק. בחיים כמו בחיים, המציאות תטפח גם על פניהם של ילדינו אשר ייאלצו להתמודד עם אכזבות וכישלונות, ועלינו מוטלת החובה להבהיר להם שאין לראות בכישלון כדבר פסול, אלא כסימן דרך אל עבר ניצחון עתידי. השקיעו מאמצים בלנחם אותם ובלהבהיר להם עד כמה אתם מאמינים בהם, אך בד בבד הקפידו גם להסביר להם את החשיבות של הכישלון ונסו להסיק יחד עמם מסקנות עתידיות. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.