print header

12 מחוות גוף של תינוקות שחשוב להכיר

כאשר התינוק שלכם בוכה מתחיל "מחול" של הצעות מפי "אנשי מקצוע" רבים; סבים, סבתות, דודים, דודות וחברים, שטוענים כי הוא רעב, עייף, צריך להחליף לו חיתול ועוד הרבה המלצות ועצות לפירושים אחרים. במצב הזה הורים רבים מוצאים את עצמם מתוסכלים כי הם לא מצליחים להבין את התינוק שלהם, וזה מובן לחלוטין. הרי החל מהבכי הראשון לאחר הלידה התינוק שלכם כבר מתקשר אתכם, ועם הזמן עליכם ללמוד להכיר את שפת הגוף שלו כדי להבין את רצונותיו השונים. בדיוק לשם כך אספנו לפניכם את 12 מחוות הגוף הנפוצות בקרב תינוקות רבים, שאותן כדאי להכיר, וכן את ההוראות מה עליכם לעשות בעקבותיהם. זכרו כי אין תחליף להיוועצות עם רופא ילדים בכל הנוגע לחששות שלכם ההורים, אך העצות שלפניכם נמצאו כיעילות ביותר.

1. בועט ברגליו באוויר

אין מישהו שלא מכיר את התנועה הזו שנפוצה בקרב תינוקות רבים - למעשה זהו הסימן הראשון לכך שהתינוק שלכם מנסה לתקשר איתכם.
מה זה אומר?אם אתם רואים את התינוק שלכם עושה את הפעולה הזו, זה אומר שהוא מאוד מתרגש ושמח. ההתרגשות יכולה לנבוע מכך שהוא רואה אתכם או מכך שהוא חווה משהו מרתק עבורו, כמו זרימה של מים, נגיעה בצעצוע המועדף עליו או אפילו ריח של אוכל אם הוא רעב באותו הרגע.
איך עליכם להגיב? - הבעיטות של התינוק שלכם באוויר רק עוזרות לו לפתח ולחזק את שרירי הרגליים כך שהוא יוכל לזחול בעתיד. לכן, עודדו אותו להמשיך ולבעוט ברגליו באוויר על ידי קירוב והצגת הדברים אשר לדעתכם מרגשים אותו.

2. מפנה את מבטו מכם

אמנם מצב שבו תינוקות מפנים את מבטם מהוריהם הוא די נדיר, שכן זאטוטים רבים נהנים להתבונן בהורים האוהבים שלהם, אך לרוב זה עלול להתרחש כאשר אתם מנסים להאכיל אותם או לדבר אליהם.
מה זה אומר? - מצב זה יכול להתפרש בשני מובנים: האחד הוא שייתכן שהתינוק פשוט מנסה לעבד את מה שמתרחש בסביבה שלו, השני הוא שייתכן והוא כועס עליכם מפני שחדרתם למרחב הפרטי שלו.
איך עליכם להגיב? - כל שעליכם לעשות הוא פשוט לתת לתינוק שלכם לעשות זאת לזמן מה – הרשו לו לחקור, ייתכן והוא רואה את השתקפותו בראי או בחלון או שמשהו צד את עיניו הבוחנות. אל דאגה הורים יקרים, מפני שברגע שהוא יסיים לחקור את הסביבה שלו, מבטו יופנה שוב לכיוון היקרים לו מכל – אתם.
איך להבין את שפת הגוף של התינוק שלכם: אמא מחזיקה את התינוק שלה בתוך חממה

3. מקשית את גבו

כולנו אוהבים להחזיק תינוקות וחלקנו הגדול גם נהנה להאכיל אותם, ואלו בדיוק שני המצבים בהם תינוקות רבים מקשיתים את גבם - ישנן מספר סיבות לכך שהם עושים זאת.
מה זה אומר? - אם תינוק מקשית את גבו בזמן שמאכילים אותו, זה כנראה מעיד על כך שהוא אינו מעוניין לאכול יותר. בנוסף, פעולה זו, בחלק מהמקרים, עלולה להעיד על כך שהתינוק סובל מכאבי בטן, הפרעות עיכול או צרבת. סיבה נוספת שיכולה לגרום לכך שחלק מהתינוקות מקשיתים את גבם נעוצה במצב הרוח שלהם: כועסים, עייפים או רגוזים. במקרים נדירים יותר, הסיבה לכך שתינוקות מקשיתים את גבם יכולה להיות כתוצאה מהתפתחות של אוטיזם, הפרעות אכילה או אפילו צהבת הילוד – פגיעה מוחית.
איך עליכם להגיב? - עליכם לנסות ולהרגיע את התינוק כאשר הוא מקשית את גבו על ידי הסבת תשומת הלב שלו לדברים אחרים שיכולים לעניין אותו, או אפילו לצאת איתו החוצה מהמקום בו אתם נמצאים. בנוסף, אתם יכולים ללטף את גבו או לטפוח עליו בעדינות, אך אם הוא מתחיל לבכות ולא מפסיק, רצוי שתפנו לרופא ילדים.

4. מותח את ידיו ואצבעותיו

אין אדם שלא מתלהב ונרגש לראות תינוקות זזים בחינניות רבה, ואם גם התינוק שלכם מותח את ידיו ואצבעותיו זה סימן טוב.
מה זה אומר? - אם אתם רואים את התינוק שלכם עושה את התנועה הזו, זהו סימן לכך שמצב הרוח שלו מרומם והוא מאושר. בנוסף, מחוות שפת גוף שכזו יכולה גם להעיד על כך שהתינוק שלכם בשלבי רכישת היכולת לשבת והוא מנסה לייצב את עצמו כדי לעשות זאת ישר.
איך עליכם להגיב? - כל שעליכם לעשות הוא פשוט ליהנות מהרגע ולנצל את מצב הרוח החיובי של התינוק כדי לצאת איתו החוצה ולהיחשף לעולם. אם אתם מזהים שהתינוק שלכם מנסה לשבת והוא מותח את ידיו ואצבעותיו כדי לאזן את עצמו, הושיטו לו יד ועזרו לו להתיישב. אל תשכחו להקיף אותו בכריות רכות כך שאם הוא יאבד את האיזון הוא לא יקבל מכה חזקה.
איך להבין את שפת הגוף של התינוק שלכם: תינוק ישן בידי אימו כשידיו מתוחות לפנים

5. מאגרף את ידיו בחוזקה

כשתינוקות רבים מאגרפים את ידיהם בחוזקה לרוב זה קורה בזמן שהם בוכים וצווחים, אך הם יכולים לעשות זאת גם כשהם רגועים.
מה זה אומר? - ברוב המקרים, כשתינוק מאגרף את ידיו בכוח כשהוא מייבב - אך גם כאשר לא - זהו סימן לכך שהוא משתוקק לאכול ורעב מאוד.
איך עליכם להגיב? - כמובן, לאור הסיבה הנפוצה שצוינה לעיל, אם אתם רואים את התינוק שלכם מאגרף את ידיו, התגובה המידית והברורה שלכם צריכה להיות לנסות להאכיל אותו. על ידי כך שתבצעו זאת, תרגיעו את הקטנטן שלכם, וגם תוכלו ליצור חיבור ביניכם - כי זוהי עדות לכך שאתם מתחילים להבין את הסימנים שהוא שולח לכם.

6. מקפל את ברכיו לכיוון הבטן

תינוקות רבים לעתים נצפים כאשר הם מקפלים את ברכיהם לכיוון הבטן, והסיבה לכך צריכה להיות מוכרת לכם כדי שתדעו מה לעשות במצב שכזה.
מה זה אומר? - אם אתם יושבים עם תינוקכם ואתם מזהים כי הוא מקפל את ברכיו לכיוון הבטן, זהו סימן לכך שכנראה הוא סובל מבעיות עיכול שונות כמו אי נוחות בבטן, עצירות או גזים.
איך עליכם להגיב? - במקרה כזה כל שעליכם לעשות הוא לנסות להקל על התינוק שלכם, על ידי כך שתטפחו קלות על גבו על מנת שיגהק. אימהות יקרות - אם אתן עדיין מניקות חשוב שתימנעו מאכילת מאכלים שומניים וחריפים שעלולים לגרום לתינוק שלכן גזים, צרבת או עצירות. אם הבעיות האלו עדיין מתרחשות באופן תדיר למרות מאמציכם להקל עליו, רצוי לבדוק את הנושא בעזרת רופא ילדים.
איך להבין את שפת הגוף של התינוק שלכם: תינוק שוכב על הגב ומקפל את רגליו כלפי מעלה

7. אוחז באוזניו

אתם יושבים בסלון, התינוק שלכם שוכב לידכם ולפתע הוא אוחז באוזניו - דבר שנראה לנו פשוט וחסר משמעות אך למעשה יכול להעיד על כך שהוא מתחיל לחקור את חלקי גופו, או שיש לו סיבות אחרות לעשות זאת.
מה זה אומר? - מלבד חקירת האזורים השונים בגוף, אם התינוק שלכם אוחז את אוזניו זה יכול להיות סימן של חוסר נוחות – תוצאה ישירה מכך שככל הנראה יש לו דלקת אוזניים, או לחלופין שהוא מוציא שיניים חדשות.
איך עליכם להגיב? - אם אתם מזהים שהתינוק שלכם אוחז באוזניו (כשהוא לא בשלב של הוצאת שיניים חדשות) ואתם מבחינים שהוא עושה זאת בחוסר נוחות, מוטב שתיקחו אותו לבדיקה אצל רופא ילדים המתמחה באף-אוזן-גרון.

8. משפשף את עיניו

אין מישהו מאיתנו ההורים שלא ראה את התינוק שלו משפשף את עיניו מפעם לפעם, לרוב לאחר פיהוק גדול או אפילו במהלך בכי מתפרץ.
מה זה אומר? - ברוב המקרים אם התינוק שלכם משפשף את העיניים זה פשוט אומר שהוא עייף ורוצה לישון.
איך עליכם להגיב? - כתגובה ישירה לסיבה הנפוצה שצוינה לעיל, כל שעליכם לעשות הוא להרים את תינוקכם ולקרב אותו לחיקכם – אתם תתפלאו כמה מהר הוא יירדם. אם הקטנטן שלכם ממשיך לבכות ולשפשף את עיניו אתם יכולים לנסות לשיר לו שיר שירגיע אותו; במקרה והוא לא עייף ועוד בוכה, ייתכן והוא סובל מזיהום בעיניים ומוטב להתייעץ עם רופא ילדים במהרה.
איך להבין את שפת הגוף של התינוק שלכם: תינוקת שוכבת על הבטן ומסתכלת אל המצלמה

9. מטיח את ראשו

אם אתם הורים צעירים, וגם אם לא, לבטח נתקלתם לא פעם בתופעה בה אתם רואים את התינוק שלכם מטיח את ראשו ברצפת או בקירות הלול. דבר זה נפוץ מאוד בקרב תינוקות רבים - בעיקר אצל בנים - ואין לכם מה להיבהל ממנו באופן מידי.
מה זה אומר? - נכון, אנחנו מסכימים כי זה עלול להיראות מפחיד ביותר והורים רבים מוטרדים כתוצאה מכך, אבל למעשה אין ממה לחשוש כי כשתינוקות עושים זאת הם רק מנסים להרגיע או לגרות את עצמם. במקרים קיצוניים סימן זה יכול להעיד על כך שהתינוק שלכם סובל מכאבים באזור הראש.
איך עליכם להגיב? - אם תינוקכם נוהג להטיח את ראשו, ראשית ודאו שהוא לא עושה זאת מול קיר בבית; אם הוא חובט את הרש בקירות הלול או ברצפה, דאגו לרפד את האזורים הללו בעזרת כרית או בגד כלשהו. בנוסף, אם זה מטריד אתכם מאוד אתם יכולים להסיח את תשומת ליבו על ידי שירה, משחק או קריאה של סיפור, כמו גם להתייעץ עם רופא ילדים בעניין.

10. קופץ בבהלה

אין הורה שלא ראה את התינוק שלו קופץ בבהלה מפעם לפעם, במיוחד כשהוא ישן. אל לכם להיבהל הורים יקרים, מפני שזו תופעה נפוצה ורווחת בקרב תינוקות מתחת לגיל חצי שנה.
מה זה אומר? - בדומה אלינו המבוגרים, גם תינוקות נבהלים מפעם לפעם, כאשר אצלם זה לרוב קורה במהלך השינה שכן דבר מה מפריע להם לישון בנוחות.
איך עליכם להגיב? - נסו לחסום את רעשי הרקע שעלולים להבהיל את תינוקכם על ידי השמעת מוזיקה נעימה לתינוקות או הדלקת הטלוויזיה על עוצמה חלשה.
איך להבין את שפת הגוף של התינוק שלכם: תינוק ישן

11. בועט ונושם במהירות

בדומה לנו, המבוגרים, כאשר אנו רוצים לעשות דבר מה ומתרגשים לקראתו - גם תינוקות רבים בועטים ברגליהם ונושמים במהירות כתוצאה מהתרגשות יתרה.

מה זה אומר? - כפי שציינו, משמעות הדבר היא שהתינוק שלכם מאושר ומתרגש מדבר מה – זה יכול להיות משהו או מישהו שהם רואים או כתוצאה מדבר שהם רוצים לעשות.

איך עליכם להגיב? - כאשר אתם רואים את תינוקכם בועט ונושם במהירות, כלומר מתרגש, דברו איתו "בתינוקית" – כלומר הקול המצועצע שאותו אנו עושים בשביל לשוחח עם תינוקות. בנוסף, שחקו איתו והגיבו להתרגשות שלו באותה מידה של התרגשות כך שהוא יחוש שאתם שותפים איתו לאותה החוויה.

12. מוצץ אצבעות

אין מישהו שלא משייך מציצת אצבעות לתינוקות, ובצדק שכן תופעה זו לצד מציצת אגרופים נפוצה מאוד בקרב תינוקות רבים.

מה זה אומר? - לעתים קרובות דבר זה עלול להעיד על רעב שמתפתח אצל התינוק שלכם, אך אם הוא אינו באמת רעב זה יכול לסמן על כך שהוא מנסה להרגיע את עצמו על מנת שיוכל לנמנם.

איך עליכם להגיב? - ראשית, בדקו האם זהו זמן ההאכלה שלו, ואם לא כל שעליכם לעשות הוא לשיר לתינוקכם שיר ערש אהוב וללטף אותו עד שיירדם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.