maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

איך לגמול את הילד מחיתולים תוך שבוע אחד בלבד

  מגיע זמן מרגש בחייו של כל פעוט, בו הוא אומר "להתראות" לחיתולים ועובר לעשות את צרכיו כמו שאר המבוגרים. הגיל המומלץ לגמילה מחיתולים הוא שנתיים עד שלוש, כשעד גיל 4 על הילד ללמוד כיצד לעשות צרכים בעצמו באסלה. הורים רבים נכנסים לשלב של גמילה מחיתולים בלחץ כבד בשל המאמץ שיש להשקיע בתהליך, אך הוא לא חייב להיות מלחיץ וארוך, ולמעשה ניתן לסיים אותו תוך שבוע אחד ואפילו פחות בעזרת 9 הטיפים שתכירו בכתבה הבאה. איתם תוכלו לעשות את המעבר בדרך רגועה, ואף יותר חשוב מזה – נכונה!
 
ילד יושב על סיר לילה ומחייך
 

1. ערכו תרגול ישיבה על סיר

ד"ר קרולין פרטלמן, רופאת ילדים ואחת ממחברי הספר "גמילה מחיתולים בדרך הקלה", ממליצה להתחיל בתרגולי ישיבה על סיר. במהלך התרגולים פשוט תנו לילד לשבת על הסיר, מבלי שיחויב לעשות צרכים, זאת על מנת שיכיר את הכלי החדש שבו הוא הולך להשתמש מדי יום. במשך כשעה-שעתיים, בבוקר ואחרי הצהריים, שימו את הילד על הסיר ללא חיתול כל רבע שעה. במהלך שאר הזמן תנו לילד לשחק, לאכול ולהעביר את יומו כרגיל עם חיתול, אולם כל רבע שעה הפסיקו את הפעילות שלו ותנו לו לשבת כדקה על הסיר. עשו זאת במשך יומיים, וביום השלישי בצעו זאת למשך כל היום – אם אתם צריכים לצאת מהבית, קחו איתכם את הסיר. זהו שלב חשוב מאוד בתהליך הגמילה תוך שבוע, לכן אל תוותרו על התרגולים האלה.

2. תנו לילד להסתובב בבית ללא חיתול

אחרי שעברתם 3 ימים של תרגול ישיבה על סיר, תנו לילדכם להסתובב בבית ללא חיתול, תחתונים או מכנסיים. במצב הזה, כשיצטרך לעשות צרכים, לא תהיה לו ברירה אלא לעשות זאת במקום כלשהו, והסיר או האסלה יהיו הפיתרון עבורו. לאחר שעזרתם לו לעשות את צרכיו בסיר או באסלה, ודאו שהוא ראה את מה שיצא ממנו – אמנם זה נשמע מגעיל, אך זה שלב חיוני בתהליך על מנת שיבין את המשמעות של המעשה. הפכו את הורדת המים באסלה למאורע גדול ומשמח על מנת שידע שגם זה שלב חשוב בתהליך.

3. תנו לילד פרס

אחרי שהילד עשה צרכים בסיר או באסלה, תנו לו פרס קטן – זה יכול להיות מדבקה, חותמת, ממתק קטן או כל דבר אחר שעולה על רוחכם. תנו לילד פרס גדול עוד יותר אם למשל עבר יום שלם ללא חיתול או לילה שלם מבלי להרטיב. 
צללית של ילד מושיט יד לסיר לילה
 

4. תנו גם פרס מילולי

בכל פעם שהילד שלכם משתמש בסיר או באסלה בצורה נכונה, שבחו אותו ודאגו שגם בני הבית האחרים יעשו זאת. זה יעזור לבנות לו ביטחון עצמי בהקשר לפעולה זו, אולם הימנעו מלשבח אותו יותר מדי מעל ומעבר, שכן במצב שבו תקרה לו "תאונה" והוא לא יצליח לשמור את צרכיו לסיר או לאסלה (וזה ככל הנראה יקרה), עדיף שלא ירגיש מצוברח מדי – אמרו לו שבסך הכל קרתה לו תאונה קטנה. 

5. ערבו את הגננות

ידעו את הגננות בנוגע לכך שילדכם התחיל תהליך של גמילה מחיתולים בבית. הגננות עסוקות עם הרבה ילדים במהלך היום, לכן אם ילדכם זקוק לתזכורת שעליו להשתמש בסיר או באסלה, ספרו זאת לגננות. בנוסף, ערכו "סיור" לילדכם בשירותים של הגן, והדבר המומלץ ביותר זה לעזור לו לעשות צרכים בשירותים שבגן לפני שאתם הולכים. חשוב שתזכרו גם להגיד לגננות שעל הילד לקבל פרס אחרי שעשה צרכים, והן כבר יספקו לו את המדבקות שמגיעות לו.

6. אם זה בן – על האבא להדגים איך עושים את זה

אם אתם מגדלים בן, עליכם להדגים לו כיצד להטיל את מימיו בעמידה כמו המבוגרים, והאדם שהאחריות הזו מוטלת עליו הוא האבא. על האבא להראות לילד כיצד הוא עושה את צרכיו, ולאחר מכן תוכלו להדביק בתוך האסלה מדבקה שתשמש לילד כמטרה. אם מדובר באם חד הורית, בקשו עזרה מסבא או אחד הדודים.
ילדה יושבת על סיר לילה ומחייכת

7. מה עושים כשיוצאים מהבית?

כאמור, אם אתם יוצאים עם ילדכם מהבית בזמן תהליך הגמילה מחיתולים, קחו איתכם את הסיר. בנוסף קחו איתכם גם מגבונים ובגדים להחלפה, למקרה שבו תקרה לילדכם תאונה קטנה. 
 

8. קראו ספרים על הנושא עם הילד

בעבר, הספר שהיה לכל הורה שמעביר את ילדו תהליך גמילה מחיתולים הוא "סיר הסירים". כיום ישנם לא מעט ספרים שמסבירים לילדים את הרעיון של עשיית צרכים באסלה, כשחלקם גם מסבירים את הסיבה לכך בדרך שמתאימה לרמת ההבנה של הילדים. בחרו את הספר שמצא חן בעיניכם וקראו בו עם ילדכם בכל לילה לפני השינה, על מנת לעזור לו להבין את העובדה שמדובר בתהליך טבעי שכל ילד עובר.

9. טיפים לשעת השינה

הימנעו מלתת לילדכם לשתות חלב או מיץ לפני שעת השינה, משום שאלה יפעילו לחץ רב על שלפוחית השתן במהלך הלילה. אצל חלק מהילדים ניתן להגיש ארוחת ערב בשעה מאוחרת יותר מזו שהם רגילים אליה, על מנת שלא ירגישו שהם צריכים לאכול או לשתות משהו נוסף לפני השינה. טרם הכניסה למיטה, ודאו שילדכם עושה את צרכיו בסיר או באסלה. במהלך הלילה תנו לילדכם לישון תחילה בחיתולי גמילה, ואם אתם רואים שהם יבשים באופן קבוע או שילדכם מתחיל לשלוט בצרכיו ולגשת אליכם כשהוא צריך להשתמש בסיר או באסלה, תוכלו לתת לו להתחיל לישון בתחתונים רגילים.
 
אם תעבדו לפי הטיפים האלה, ילדכם ייגמל מחיתולים תוך שבוע אחד ואפילו פחות! כאמור, יהיו תאונות קטנות במהלך הדרך וגם לאחר מכן, אך זה חלק טבעי מהתהליך וחשוב מאוד להדגיש זאת לילד וגם לעצמכם – שמדובר בסך הכל בתאונה קטנה.
 
מקור תמונה ראשית: Todd Morris

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: