print header

איך להרגיע תינוק (גם ברחם) בעזרת 5 החושים

אף על פי שאנחנו מתחילים לספור את ימי ההולדת של הילדים מיום הלידה, התינוק שלכם למעשה מתעורר לחיים בתוך הרחם ובשלב מסוים הוא רואה, מרגיש, שומע, טועם ואף מריח דברים. גירוי של כל אחד מהחושים האלה עוד לפני הלידה יכול לעזור לכם לדעת כיצד להרגיע אותו גם אחרי שיצא לעולם, ולכן מומלץ מאוד שתלמדו כיצד לעשות זאת נכון. זה חשוב, מכיוון שכשהתינוק בוכה, שיטות שונות להרגעתו יכולות להיכשל, אך אם תעשו את הדברים הבאים ותעודדו את החושים של התינוק לחוות דברים שתכירו לו גם בהמשך, יהיו לכם עוד כמה טריקים בשרוול וכלים להשתמש בהם כשהתינוק בוכה ונסער.

1. איך להרגיע תינוק עם מגע

כבר ברחם

עסו את הבטן לפני הלידה: זה יכול לעזור לתינוק להתרגל למגע של האם, וזה משתית את היסודות לטקטיקת ההרגעה במגע לזמן שאחרי הלידה, כך אומרת ד"ר מישל בנט, רופאת ילדים מלקסינגטון שבמסצ'וסטס, ארה"ב. בטרימסטר (שליש) הראשון התינוק מזהה תחושות בשפתיים ובאף שלו, ולאחר מכן הוא יכול לחוש בתנועות של האם ובחום של גופה. באופן כללי, תנועות האם במהלך היום יכולות להרגיע אותו, ועד הטרימסטר השלישי הוא כבר יוכל ממש להרגיש את מגע היד של האם בבטנה. בנט ממליצה להתחיל לעסות את הבטן כבר מהטרימסטר השני בתנועות מעגליות בזמן שאתן רגועות, למשל כשאתן צופות בטלוויזיה.
 

מחוץ לרחם

הצמידו את העור של התינוק לעור החזה שלכן: "הילדים שלנו צריכים לא רק קרבה, אלא גם מגע של עור בעור" כך אומרת ליסה אליוט, עוזרת פרופסור למדעי המוח בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת שיקגו. מומחים משערים שהתינוק שומע כך את הדופק של האם בבירור, מה שעוזר לו להיזכר בתחושה שהייתה לו ברחם, ובה בעת זה מעביר לו חום שמדמה גם הוא את החמימות שהייתה ברחם. גם האבא יכול לנצל את הטכניקה הזו, אז אבות – אל תחששו להצמיד את הפנים של התינוק גם לעור החזה שלכם.
 
העניקו לו עיסוי: בכל פעם שאתם מניחים את התינוק בשכיבה על משטח מתאים, השקיעו בכמה דקות של עיסוי. אין צורך להפעיל לחץ רב על הגוף שלו – הניחו אותו על הבטן ועסו בעדינות ולמשך דקה את הכתפיים, הגב, הידיים והרגליים. לאחר מכן הניחו את התינוק על הגב ועשו זאת שוב בידיים וברגליים. זה לא רק יעזור להרגיע אותו, אלא גם ישחרר טונוס שרירים לאורך הזמן.
 
איך להרגיע תינוק: תינוק מחזיק אצבע של אימו

2. איך להרגיע תינוק עם טעם

כבר ברחם

בחרו בקפידה את האוכל שלכן: עד הטרימסטר (השליש) השני, התינוק מתחיל לטעום את מי השפיר שסביבו, והטעם שיהיה לו די תלוי בבחירות התזונה שלכן. "אנחנו יודעים שמה שהאימא אוכלת – פירות, ירקות, תבלינים וכדומה – משפיעים על הטעם של מי השפיר וחלב האם", כך אומרת ג'וליה מנלה, ביופסיכולוגית ממרכז מונל למדעי הכימיה שבאוניברסיטת שיקגו. משמעות הדבר היא שאחרי הלידה, התינוק יזהה טעמים של מאכלים שהאימא אכלה עוד בזמן שהיה בבטן שלה, והוא יעדיף שחלב האם שיאכל יהיה בעל אותו הטעם.
 

מחוץ לרחם

אכלו כמו שאכלתן בזמן ההיריון: בהמשך ישיר לסעיף הקודם – עכשיו זה לא הזמן להתנסות במאכלים חדשים ואקזוטיים או ללכת למסעדה הודית חדשה שנפתחה. אם אתן מניקות, המשיכו לאכול את אותו האוכל שצרכתן בזמן ההיריון, וכך יש פחות סיכון שהתינוק יעשה לכן בעיות בזמן ההנקה.
 
השתמשו במוצץ בניחוח וניל: אם התינוק שלכן מסרב למוצץ, נסו מוצץ בניחוח וניל. סביר להניח שבמהלך ההיריון לא נמנעתן במאה אחוז מסוכר בתזונתכן, וטעם מתוק של סוכר הגיע למי השפיר. ריח הווניל שבמוצץ שכזה יגרה את התשוקה של התינוק לאותו טעם מתוק, וכך תוכלו לסייע לו להירגע עם מוצץ גם אם עד עתה סירב לו.
איך להרגיע תינוק: אימא מניקה

3. איך להרגיע תינוק עם צלילים

כבר ברחם

שירו לו שירי ערש: החל משבוע 18 של ההיריון התינוק כבר יכול לשמוע ובסביבות שבוע 36 הוא כבר מאזין באופן פעיל. פרט לרעשי הרקע שסביבו, כמו הדופק שלכן והתנועות והרעשים של הקיבה והמעיים, הוא שומע בעיקר אתכן ואת קולכן. הוא ישמע אתכן מדברות וכבר יתחיל לזהות את קולכן, ותוכלו לשיר לו שירי ערש שישמע לאחר הלידה כבר עכשיו, כדי שיזהה אותם בעתיד.

מחוץ לרחם

דברו, שירו וקראו לתינוק: הקול המוכר שלכן מנחם מאוד את התינוק, והוא מזהה אותו עוד מהרחם. לכן דברו אליו – גם אם אתן חושבות שהוא לא מבין אתכן – וכמובן שתשירו לו את אותם שירי ערש ששרתם כשעוד היה בבטן. בנוסף, אל תחששו לקרוא לו סיפורים, גם אם הוא לא מבין אותם. זה יעזור לו לפתח את יכולת השפה וירגיע אותו, במיוחד לפני שעת השינה.
 
שמרו על ווליום נמוך: אם התינוק שלכן נסער, נסו להנמיך את רעשי הרקע שסביבכם. סגרו חלון אם יש הרבה מכוניות בחוץ, הנמיכו את עוצמת השמע של הטלוויזיה ובאופן כללי אל תצעקו סביבו. "האוזן הפנימית של התינוק רגישה מאוד לצלילים חזקים", כך אומרת אליוט. לכן בחודשים הראשונים לחייו, נסו לשמור על ווליום נמוך סביבו, ואם זה לא אפשרי, רעש לבן יוכל לעזור לעמעם את הסביבה. אין סיבה לרכוש מכשיר רעש לבן, ניתן פשוט לחפש "רעש לבן" ביוטיוב ולהפעיל אחד בסמארטפון – ים, גשם מטפטף וכדומה...
איך להרגיע תינוק: תינוק עם אוזניות

4. איך להרגיע תינוק עם ריח

כבר ברחם

בחרו ריחות שתרצו להכיר לתינוק שלכם: האף של התינוק מתפתח עד שבוע 15, ועד הטרימסטר (שליש) השלישי הוא כבר יוכל להריח את הריחות שסביבכן. מומחים מעריכים שבחודש השישי התינוק כבר בהחלט יכול להריח את מה שנמצא סביב אימו, אולם היכולת הזו מתחדדת מאוד בחודש השמיני. זה הוכח גם במחקר שבו תינוקות לאימהות ששהו בסביבת ריח אניס במהלך ההיריון הראו העדפה רבה יותר לריח זה אחרי הלידה. 
 

מחוץ לרחם

אל תנסו להסתיר את הריח שלכן: הימנעו כמה שיותר משימוש בדאודורנט או בושם בשבוע שלאחר הלידה, מכיוון שהתינוק שלכן יזהה את הריח שלכן ויעדיף אותו. זה למעשה יכול לעזור לכם להרגיע את התינוק גם כשהוא לא איתכן, למשל השאירו בגד עם הריח שלכן בעריסה שלו כשהוא ישן כדי שירגיש קרוב אליכן.
איך להרגיע תינוק: תינוק מריח פרח

5. איך להרגיע תינוק עם מראות

כבר ברחם

תנו לילד לראות אור: העיניים של התינוק ברחם עצומות עד בערך שבוע 26 של ההיריון, ושם אמנם די חשוך, אך כשהוא פותח את העפעפיים הוא יכול לראות קצת אור שחודר לשם. בפועל זה אומר שבמקרים מסוימים תינוק יכול לראות את ידיו ואת רגליו אם תחשפו את הבטן לאור. בשלב זה, הילד יעדיף להפנות את ראשו לכיוון האור, ואמנם לאחר הלידה הוא לא יוכל לראות כל כך טוב, אך גם אז הוא יעדיף להסתכל על שני דברים – אורות והפנים שלכן.
 

מחוץ לרחם

צרו קשר עין: כשאתן מאכילות את התינוק או שרות לו, צרו איתו קשר עין. זכרו שהתינוק רואה מטושטש כל דבר במרחק של יותר מ-20 ס"מ במהלך חודשיו הראשונים, לכן נסו להתקרב אליו ולתת לו לראות את פניכן ואת העיניים שלכן. זה יעזור גם לכן להתחבר אליו ולהירגע בעצמכן, אז העדיפו לזנוח את הסמארטפון או הטלוויזיה בזמן ההנקות והיו שם עם התינוק שלכן.
 
הציפו את חדר התינוק בשלל צבעים: לפעמים תינוק סוער צריך קצת תעסוקה, וצבעים בוהקים מספקים לו את זה. "באופן עקרוני, תינוקות יכולים לראות רק צבעים בוהקים מאוד", כך אומרת אליוט, כך שמומלץ לוותר על חפצים בצבעי פסטל רכים. שמיכה, מובייל או צעצוע עם צבעים בוהקים של אדום, צהוב וכתום יתפסו את תשומת לבו של הילד ויעזרו להעסיק אותו טוב יותר מאשר חפצים בצבעים אחרים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.