print header

הכירו 8 צעדים לעידוד "גמישות מחשבתית" אצל ילדים ומתבגרים

 המציאות התזזיתית והחמקמקה של ימינו מקשה עלינו, אבל עוד יותר על ילדינו, להסתגל אליה ולהתמודד עמה - דבר שגורר לא פעם תחושות קשות של תסכול ו"צעידה במקום". כדי לעזור להם להתגבר על כך אנו צריכים לעודד אותם לפתח "גמישות מחשבתית" המאפשרת להתמודד עם שינויים בחיים בצורה טובה יותר, שתסייע להם להתמודד עם המצבים המאתגרים והתהפוכות של החיים. הגמישות הזאת תעזור להם לאמץ התנהלות טובה יותר מול מצבים שבהם השגרה שלהם משתנה או שנסיבות משבשות את התוכניות שלהם ותעזור להם לרכוש כלים חיוניים שחשובים מאוד עבור העתיד שלהם והשלווה המשפחתית שלכם.

מהי "גמישות מחשבתית" ומדוע היא חשובה עבור ילדינו?

גמישות מחשבתית אצל בני האדם מתבטאת ביכולתו של הפרט להסתגל לשינויים ולתנאים חדשים שנכפים עליו מכורח הסביבה או מבחירה אישית. בני נוער וילדים, שלעתים אינם ניחנים ביכולות טבעיות של הסתגלות לשינויים, בעיקר בשל היעדר ניסיון, מתקשים להבחין בתמורות שמתרחשות במציאות בזמן אמת - וכשהם נקלעים למשבר הסתגלות שכזה הם מרגישים "תקועים" וחסרי אונים. היעדר יכולת הסתגלות עלול לגרום לילד או למתבגר הסובל ממנו להתכחש לשינוי או לנסות להגיב לשינוי באותה הצורה "הישנה" פעם אחר פעם, על אף חוסר הצלחתו להשפיע על המציאות.
 
פיתוח יכולת של גמישות מחשבתית אצל ילדינו טומנת בחובה תועלות רבות שמסוגלות לסייע להם להתמודד עם השינויים הבלתי צפויים שהמציאות מזמנת להם בכל יום ביומו ותאפשר להם, במידה מסוימת, לקרוא ולצפות אותה בצורה טובה יותר, ובהתאם גם תשפר את תגובותיהם ויכולתם היצירתית.
כיצד לפתח גמישות מחשבתית אצל ילדים: ילדים לומדים

כיצד ניתן לפתח גמישות מחשבתית אצל ילדים ומתבגרים?

1. למדו אותם לזהות מתי צריכים להתגמש

לפני שניגשים למלאכה ולשיטות המעשיות השונות, עליכם ללמד את הילדים שלכם לזהות את הרגעים בהם יש צורך להפגין גמישות מחשבתית. האם הילד שלכם יודע להבחין בין תרחישים שהם לא "עניין גדול" (שבהם נדרשת גמישות), לבין תרחישים בהם השינוי הוא הרבה יותר גדול (שבו זה בסדר שיהיו לו גבולות ועקרונות)? האם הוא יודע מתי עליו "לזרום" ולתת לשינוי להתרחש ומתי עליו לנקוט באסטרטגיה שונה? דיונים פתוחים עם הילד או המתבגר על הנושא והצגת התרחישים השונים בחיים שאליהם הוא צריך להסתגל הם חיוניים כדי לאפשר לו להשתמש בכלים שתעניקו לו בסעיפי ההמשך.

2. שינוי לחוד ושגרה לחוד

כדי לאפשר לילדיכם "נחיתה" רכה למציאות החדשה שהזדמנה להם בעקבות שינוי כזה או אחר, עליכם להדגיש בפניהם שהשינוי הוא לא בהכרח מרכז החיים החדש שלהם ושיש להם במה להיאחז! האירו את עיניהם לגבי העובדה שישנם דברים מהעבר המוכר שתמיד יישארו ויהיו חלק מחייהם על אף השינוי - כגון: המשפחתיות, הזיכרונות, ההישגים או אפילו חפץ שישמש עבורם "אובייקט מעברי" וילווה אותם מהעולם הישן לחדש. הדבר יאפשר להם לקבל את השינוי בחסות השמירה על חלקת העבר המוכרת להם.

כיצד לפתח גמישות מחשבתית אצל ילדים: ילדות מחזיקות גור כלבים ומשחקות איתו

3. הפתיעו אותם

כשאתם "מבשלים" לילדיכם הפתעות לאורך ילדותם, אתם הופכים את חייהם למסע שבו כל "פנייה" מעוררת את סקרנותם והופכת את חייהם לשמחים ונרגשים יותר. אם תדאגו לספק להם הפתעות לאורך חייהם - קטנות וגדולות, אהובות וגם פחות רצויות - הדבר עשוי לפתח אצלם את תחושת ההנאה והשלהוב משינויים ומאירועים בלתי צפויים. אם בחודש הקרוב יש לכם יום חופשי מהעבודה או ערב פנוי, תכננו טיול או פעילות מהנה עם הילדים והכינו אותם בהתרגשות באמצעות רמזים לגבי היום הזה בצורה שתפתח אצלם ציפיות - אך הימנעו מלחשוף את ההפתעה עד רגע התרחשותה.

4. שלטו ברגשותיכם והוו מודל לחיקוי

כשהילד שלכם חש מצוברח ומבטא זאת בחוסר גמישות מחשבתית לשינוי כלשהו שהתרחש בחייו, היצר הבסיסי של רבים מאיתנו הוא להגיב בכעס ותסכול לנוכח התנהגותו. אך הפגנת תחושת תסכול מול הילד, הרמת הקול או נזיפה לא תסייע במאומה, אלא תגביר את המתח ואת רמת הכעס. במצבים כאלה, השתדלו להישאר רגועים, הציעו חלופות ונסו לדון ברוגע על העניין מבלי להיות רגשניים מדי. ברגע שתהוו עבורם מודל לחיקוי במצבים כאלה ותראו להם שאתם מסוגלים לקבל שינויים בברכה ובשלווה, הדבר יחלחל ויהווה עבורם השראה להתנהג בדיוק אותו הדבר - אחרי הכל, כהורים, אתם דמות דומיננטית ומשפיעה מאוד בחיי הילדים.

כיצד לפתח גמישות מחשבתית אצל ילדים: אמא וילדה צבועות בצבעים

5. בלו מחוץ לבית

אתנחתא מהנה ומעצימה שתוציא אתכם מעט מן השגרה ניתן למצוא בקלות מחוץ לכותלי הבית. הטבע שסביבנו הוא מקום מרגיע ומגרה את החושים - הוא תמיד משתנה והוא מציע לנו קולות, ריחות ותחושות שונות ומתחלפות, בשונה מהעקביות והיציבות של הבית. אם תאפשרו לילדיכם לחוות יותר את העולם שבחוץ ותקחו אותם יותר לטיולים ופעילויות בחיק הטבע, תאפשרו להם בדרך עדינה לסגל לעצמם את היכולת להסתכל למציאות התזזיתית בעיניים וליהנות מהמגוון שבעולם.

6. שנו את חוקי המשחק!

איזה ילד לא אוהב שההורה שלו מקדיש עבורו שעת משחק ותשומת לב בדרך היתולית? בכל פעם שאתם משחקים עם הילדים, הציעו להם דרכים פשוטות לשינוי החוקים של המשחק - אם אתם מנדנדים ילד קטן בנדנדה שבגן השעשועים, החליפו בכל פעם את כיוון הדחיפה ולוו זאת בתנועות "משחקיות"; או אם אתם מבלים זמן עם ילדים בוגרים יותר, מצאו דרך לקחת משחק אהוב ומוכר ולהציע שינוי קטן בחוקים שלו - למשל, לשחק "מונופול" עם הטלה של קובייה אחת בלבד במקום שתיים. השינויים המזעריים האלה ילמדו את ילדיכם שאפשר להמשיך ליהנות מההרגלים המוכרים גם בדרך אחרת.

7. עודדו אותם לא לבחור בדרך הקלה

המציאות של היום מציעה לנו אינספור פיתויים וקיצורי דרך שמקלים על חיינו - משואבי אבק רובוטיים שמנקים במקומנו, עבור בנַוְטָנים (GPS) שמתווים עבורנו את הדרך מיעד אחד למשנהו וכלה במכשירים שמסוגלים להכין עבורנו ארוחת צהריים שלמה בלי התערבות ידי אדם. אך האמת היא שלעשות לעצמנו "חיים קלים" לאו דווקא יסייע לנו עם הגמישות המחשבתית שלנו. על כן, חשוב להדגיש לילדים שזה נפלא שיש לנו המצאות מופלאות כאלה, אך הממציאים שעמלו עליהן עבדו קשה והשתדלו לחשוב תמיד מחוץ לקופסה כדי להגיע להישג כל כך מרשים. למדו אותם שלעתים מוטב להימנע מלבחור בדרך הקלה כדי לאפשר להם לחדד את החושים ויכולת המחשבה ולהפוך כל התנסות יום-יומית למעצימה יותר.

כיצד לפתח גמישות מחשבתית אצל ילדים: ילד מתרכז במשחק

8. תגמלו אותם כשהם מצליחים

אחרי שלימדתם את ילדיכם את התיאוריה ואת החלק המעשי, חשוב מאוד שתבחינו ביכולת קבלה והסתגלות לשינוי כאשר היא מתרחשת ותשבחו אותם על כך. הכרה במאמץ של הילד הקטן או המתבגר שלכם תתן להם רוח גבית חשובה להמשך התהליך ותעניק להם ביטחון בצדקת דרכם. כיצד תוכלו לתגמל אותם? הפסקה קלה ממטלות הבית, הטבות בדמות דמי כיס מוגדלים והכי חשוב - מחמאות והבעת הערכה מילולית על גילוי המאמץ שלהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.