print header

מתי אפשר להשאיר ילדים לבד בבית ואיך כדאי לעשות זאת?

 היום שבו הורים משאירים את הילדים שלהם לבד בבית בפעם הראשונה, הוא משמעותי ומהווה חלק חשוב מתהליך ההתפתחות וההתבגרות של שני הצדדים, אז איך מתכוננים אליו כמו שצריך ועוברים אותו בדרך הטובה ביותר? השאלה הזאת מטרידה הורים רבים בשלבים שונים של החיים, החל מהפעם הראשונה שיוצאים לזרוק את הזבל בזמן שאין הורה אחר בבית, ועד לזוגות שרוצים לצאת לחופשה ארוכה וצריכים להשאיר ילד אחד או יותר לבד בבית למשך זמן ארוך. כמו במקרים רבים אחרים בתחום ההורות, לשאלה הזאת אין תשובה ופתרון קלים, אך בעזרת בכתבה הבאה תוכלו להתכונן הרבה יותר טוב ליום שבו תשאירו את הילדים לבד בבית, ולעבור את האתגר הזה בהצלחה.
 
עצות להורים שצריכים להשאיר ילד לבד בבית: ילדה בבית

מתי אפשר להשאיר ילדים קטנים לבד בבית?

למעט מקרים חריגים, זה ברור לכל הורה שאי אפשר להשאיר ילדים בני 5 לבד בבית, ואת רוב בני ה-16 הבעיה הזו לא תטריד, אבל מה לגבי התקופה שבאמצע? באופן כללי לא מומלץ להשאיר ילדים מתחת לגיל 10 בבית, מכיוון שבשלב זה של החיים אין להם בגרות וכישורי התמודדות מספקים עם מצבי חירום, אך כל ילד הוא שונה. זה לא קל להורה לדעת מתי הילדים שלו מוכנים לאחריות הזו, ומדובר בשאלה של שיקול דעת ולא עובדות ודאיות. יש לזכור שיכול להיות שבפעמים הראשונות שתשאירו את הילדים שלכם לבד בבית הכל יעבור חלק, אך בפעם החמישית או השישית דברים פתאום יסתבכו. כדי שתוכלו לקבל החלטה מוצלחת על בסיס כל מה שאתם כהורים יודעים, הנה כמה דברים שכדאי לעשות ולשקול:
 
דברו על הנושא עם הילדים: סביר להניח שהם יהיו בטוחים במוכנותם לאחריות הזאת למרות שזה לא המצב, ולכן המטרה שלכם תהיה לנסות לברר מה הסיבות לביטחון שלהם בכך ולהחליט האם הוא מוצדק או לא.
 
תיקחו בחשבון את סביבת המגורים שלכם: האם אתם גרים במרכז עירוני סוער או ליד כביש ראשי? האם יש שכנים או קרובי משפחה המתגוררים בסמוך שיכולים לעזור לילדים אם יש צורך?
עצות להורים שצריכים להשאיר ילד לבד בבית: ילדה משחקת על כביש
נסו לבחון תחומי אחריות אחרים: איך הילדים שלכם מצליחים להתמודד עם משימות כמו ביצוע שיעורי בית באופן קבוע או השתתפות במטלות הבית? ההתנהגות שמאפיינת את תגובתם לאתגרים האלה יכולה לעזור לכם להחליט האם הם מוכנים ליום שבו תשאירו אותם לבד בבית בפעם הראשונה.
 
חשבו על העבר: אם אתם מרגישים שהילדים שלכם לא ממושמעים ושהם תמיד בוחנים את הגבולות שלכם, הם כנראה עדיין לא מוכנים להישאר לבד בבית אפילו אם הם כבר בוגרים. הרי סביר להניח שהם אמנם יידעו איך להתמודד עם בעיות שונות, אבל דבר לא ימנע מהם להזמין חברים בלי רשות, לאכול ולשתות מה שהם רוצים, לבלגן את כל הבית וכדומה.
 
ערכו רשימה של כישורים חשובים: האם הילדים יודעים איפה בבית יש פלסטרים ותרופות ואיך להשתמש בהם לבד? האם הם יכולים לחמם אוכל לבד במיקרוגל ולתפעל מכשירים חשמליים שונים בכלל? זכרו שרשימת הכישורים שצריך לקחת בחשבון מתארכת ככל שאתם מתכננים להיות יותר זמן מחוץ לבית. 
עצות להורים שצריכים להשאיר ילד לבד בבית: ילד שובר ביצה

החוקים שכדאי לקבוע לפני שמשאירים ילד לבד בבית

אחרי שהחלטתם שהילדים שלכם יכולים להישאר לבד בבית לפי השיקולים שתוארו, הגיע הזמן להחליט על כמה חוקים בסיסיים. עשו זאת תחילה ללא הילדים, ואז אחרי שתגבשו הסכמה הורית על הנושאים שחשובים לכם, דברו על כך עימם. ניתן אך לא חובה לשוחח גם על נושא העונשים ועל השלכות של חוסר ציות לחוקים. תחומים שונים שבהם לפעמים נחוץ לקבוע חוקים לילדים הם:
 
  • הזמנת חברים הביתה – האם בכלל מותר, ואם כן, את מי, לכמה זמן ולאן בבית מותר להם להיכנס.
  • שמירה על זמינות טלפונית – מה ההורים יעשו אם הילדים לא יהיו זמינים? 
  • ביצוע מטלות מסוימות כמו למשל לפנות את הכלים שלהם אחרי האוכל.
  • התנהלות כאשר אדם זר דופק בדלת – מה עושים במצב שכזה?
  • כללי התנהגות עם אחים ואחיות.
  • מכשירים חשמליים שמותר ואסור להשתמש בהם.
  • תגובה למצבי חירום בסיסיים.
  • מקרי חירום – למי יש להתקשר כשמתעורר מצב שכזה וההורים לא עונים?
עצות להורים שצריכים להשאיר ילד לבד בבית: מתגבר עם אוזניות וטלפון סלולרי

עצות שכדאי להכיר לפני שמשאירים ילדים לבד בבית:

תעשו "אימונים"

הורים יכולים להיות יותר רגועים אם הם לא באמת מתרחקים מהבית בפעם הראשונה שהם משאירים ילד לבד, ודאי אם הוא אחראי. ניתן לצאת לבית קפה שכונתי או לסידורים במרחק הליכה מהבית, ולהשאיר את הילדים שלכם לבד למשך 30-60 דקות בכל פעם. אם האימונים האלה יעברו בשלום, תדעו שיש סיכוי טוב יותר שיהיה בסדר גם במקרים שבהם תצאו מהבית ותותירו את ילדכם לבד לערבים שלמים.

החליטו ביחד על לו"ז תקשורת

במקרים רבים מומלץ לקבוע שהילד שנשאר לבד בבית יתקשר להוריו אחרי שהוא חוזר מבית הספר, או לפני שהוא הולך לישון, וככה הם יודעים שהוא עבר "שלב" מסוים ביום שלו, למשל יצא לחברים או סיים לאכול ארוחת ערב. לחילופין אפשר לקבוע על שעה שבה על הילד יתקשר לעדכן על מצבו באופן כללי, ולא לשכוח להתריע גם לגבי הזמינות שלכם ולמי כדאי להתקשר כאשר אתם לא עונים. 

למדו אותם על הבית והחיים

האם הילדים שלכם יודעים מה לעשות כשיש הפסקת חשמל? איך לנטרל את מערכת האבטחה בבית אם יש לכם אחת? היכן נמצא ברז המים של הדירה? מה עושים במקרה של שריפה מסוגים שונים? כמובן שהם לא צריכים לדעת את כל הדברים שקשורים לנושאים האלה דווקא בשביל להשאיר לבד בבית בפעם הראשונה, אך עם הזמן כדאי להמשיך וללמד אותם, על מנת שהם יהיו מוכנים לחיים האמיתיים, ואתם תוכלו להיות רגועים יותר.

הכינו את הבית מראש

יש דברים מסוימים שאתם צריכים להרחיק מהישג היד של הילדים שלכם כאשר אתם משאירים אותם לבד בבית: אלכוהול, תרופות, כלי נשק, מפתחות רכב וכדומה. במקביל לכך, ככל שאתם מתכננים להשאיר אותם בבית לזמן ארוך יותר, חשוב שתדאגו שיש להם גישה לדברים אחרים, כגון אוכל, רשימת טלפונים חשובים, פנס, מטענים חלופיים לטלפונים סלולריים, מוצרי עזרה ראשונה בסיסיים, ציוד לחיות מחמד ועוד. 

הרגיעו את עצמכם

זה לא קל להשאיר ילדים לבד בבית בפעם הראשונה, וגם אחרי שעושים זאת לשעה או לערב אחד בלבד, זה לא קל לעבור משוכות מתקדמות יותר כמו להשאיר אותם לסוף שבוע שלם, גם אם הם בגיל מבוגר יחסית. אך למרות זאת, כולם בסופו של דבר עוברים את האתגר הזה, ואם תשתמשו במידע ובעצות שקיבלתם בכתבה הזאת, יהיה לכם הרבה יותר קל להתמודד עם מצבים לא צפויים ובעיות שעלולות לצוץ. אז אל תהיו לחוצים יותר מדי, כי זה רק ישפיע לרעה על הילדים שלכם וגם על הזמן שאתם תהיו מחוץ להבית. הרי סביר להניח שאתם צריכים לנוח ולהירגע קצת, אז תרשו לעצמכם לעשות זאת וזכרו שלחץ מוגזם אף פעם לא עוזר לשם דבר.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.