print header

7 מאפיינים של מערכת יחסים זוגית טובה ומאושרת שכדאי לאמץ

  מערכת היחסים הזוגית היא אחד מהקשרים החברתיים הכי מורכבים בחיים שלנו, וזה לא משנה אם היא בתחילתה או שהיא מחברת בין זוג שנשוי כבר עשרות שנים. היא יכולה לעבור הרבה עליות ומורדות לאורך זמן וכאשר היא טובה ויציבה, היא משפיעה כמעט על כל תחומי החיים שלנו וכמובן שעל תחושת האושר הכללית. אך מהי בעצם זוגיות טובה? מהם המאפיינים של קשר שכזה והאם אפשר לפעול כדי לבטא אותם בצורה טובה יותר במקרה של כל אחד ואחת מאיתנו? בעזרת הכתבה הבאה תגלו שהתשובה היא כן, בהחלט ניתן להגדיר דברים שהופכים מערכת יחסים לטובה. יתכן שחלקם כבר מאפיינים את הקשר שלכם ומכניסים הרבה אור לחיים שלכם, בעוד את האחרים כדאי לכם לאמץ, ומובטח לכם שלא תתחרטו על כך.

1. פעולות מוחשיות תמיד מגבות את מילות האהבה

יש אנשים שמפגינים אהבה בצורה מילולית יותר מאחרים ויש שזקוקים לכך יותר מאחרים, אך בשום מקרה מילים בלבד לא יכולת לתמוך במערכת יחסים לאורך זמן. בזוגיות טובה ויציבה באמת, מילות חיבה והפגנות אהבה מילוליות הן כלי לחיזוק תחושה קיימת, שנוצרה בעקבות המעשים שבני הזוג עשו לאורך זמן. המעשים האלו יכולים להיות פשוטים כמו טקס קבוע של הכנת שתייה חמה ביום שבת בבוקר, או משמעותיים יותר כמו ביצוע מטלות בית מסוימות עבור הצד השני וטיולים משותפים.
 
אין הכוונה כמובן היא לכך שבקשר טוב בני הזוג כל הזמן פועלים אחד עבור השנייה, אלא רק שלמילים שהם אומרים יש משמעות. הרי אדם יכול להגיד מיליון פעם "סליחה" או "אני אוהב אותך", אך ללא שינוי התנהגות או ביצוע פעולות מסוימות, ההצהרות האלו לא שונות בהרבה ממילים ריקות מתוכן, אפילו אם יש מאחוריהן את כל האהבה שבעולם. לעומת זאת, כאשר מגבים אותן במעשים בהתאם לצרכי הצד השני בקשר, מדובר ב"מתכון בטוח" למערכת יחסים טובה.
מאפיינים של זוגיות טובה: זוג הולך מתחת למטרייה בגשם

2. אף אחד לא משחק משחקים

כמו תחומים אחרים בחיים, לפעמים אנחנו הופכים מערכות יחסים וקשרים רומנטיים לדברים מורכבים יותר משהם צריכים להיות. הבעיה הזאת הולכת ומחמירה בעולם המודרני, שבו הודעות טקסט מחליפות שיחות, רגשות משתנים ברגע, יחסי מין הם כלי והחשש משקרים ובגידות הוא גבוה. גם מערכות יחסים טובות סובלות מהשפעות האלו, אך הגדולה של בני זוג שמתחזקים אותן היא לדעת להתמודד עם תהיות ואתגרים בצורה ישירה וללא דרמה.
 
כמובן שדרמה בהקשר הזה הוא מושג יחסי, ומה שנראה כתגובה הגיונית לצד אחד ייראה כתגובה מוגזמת לצד השני. פתרון אפשרי שניתן למצוא במערכות יחסים טובות רבות הוא שילוב בין הרצון להתמודד עם מה שעורר סערה לצד היכולת להפריד בין עיקר וטפל. זוגות במסגרות כאלו תמיד שמים דגש על תקשורת, הגדרת המחלוקות, שיתוף רעיונות לשינוי, התפשרות, סליחה ובסופו של דבר פעולה עקבית, מה שכמובן מתקשר לנאמר בסעיף הקודם.
מאפיינים של זוגיות טובה: החזקת ידיים וכוסות יין

3. יש משותף הדדי ברור לקשר

בימים הראשונים של כל קשר זוגי וגם אחרי שנים רבות של נישואים, תמיד חשוב שתהיה בין בני זוג שקיפות והדדיות בנוגע לעתיד המשותף. אם אחרי 2-3 פגישות, אחד מהצדדים לא יגיד לשני שהוא רוצה מערכת יחסים רצינית וארוכה, או לחילופין רק משהו זמני וקליל, זה מצב מאוד לא בריא שבסופו של דבר יוביל לקושי וכאב. בהמשך יש לתכנן ביחד את הנתיב של הקשר לאורך זמן, ולא לחשוש לנהל שיחות בסגנון "איך החיים שלנו יראו אחרי שהילדים יעזבו את הבית?" או "מה נעשה אחרי שנצא לפנסיה?" כאשר מתקרבים לנקודות הציון האלו. זוגות שמתכננים מראש את מערכת היחסים שלהם ושמים עליה דגש מיוחד מבחינת תוכניות לעתיד, יחוו אותה בצורה הרבה יותר נעימה מאשר אלו שלא.
 
כמו כל דבר אחר בזוגיות, "חזון העתיד" של הקשר לפעמים מצריך פשרות והתגמשות. כאשר לא משחקים משחקים, מדברים באופן פתוח ומנסים למצוא פתרונות במקום להתעקש, אפשר לרוב להגיע להחלטה שמספקת את שני הצדדים. במקרים שבהם זה בלתי אפשרי, יכול להיות שלמרות שהקשר חיובי בהווה - הוא יסתבך בעתיד, וכדאי לקחת זאת בחשבון כדי לנקוט בצעדים מסוימים לפני שנהיה מאוחר מדי, כמו למשל טיפול זוגי
 
מאפיינים של זוגיות טובה: זוג מבוגר מטייל ביער עם כלב

4. אין צפייה לשלמות

אפילו במערכת יחסים טובה בני זוג רבים וחווים בעיות וקשיים, אך כאשר יש רצון להשתנות, להשתפר ולהתגבר ביחד על משברים, היא חיובית והעתיד שלה ורוד. במערכת יחסים טובה הקשר לא מושלם, בני הזוג עצמם לא מושלמים ולאף אחד אין צפייה מציאותית שהמצב הזה ישתנה. כמובן שזה נחמד לצאת לנופש בצימר מלא בפינוקים ולהרגיש שהכל מושלם בקשר, או שבמשך כמה ימים הכל יתקתק כמו שעון ותהיה הרגשה של הרמוניה מוחלטת, אך הדברים האלו לא מחזיקים מעמד לאורך זמן, וזה בסדר.
 
אם יש לבן זוג אחד ציפייה אחרת, היא לעולם לא תתממש וזה יגרום סבל לשני הצדדים בסופו של דבר. אם אתם מודעים לכך שבני הזוג שלכם לא מושלמים בדיוק כפי שאתם לא, ואתם מקבלים זה את זו בלב שלכם, יש לכם סיבה טובה להיות מרוצים ממצבכם ומהקשר הזוגי שלכם. באותה מידה, נסו גם שלא לצפות משום דייט להיות מושלם, אל תתעקשו על עיצוב הסלון מחדש בדיוק באופן המושלם וקבלו את האופן שבו משימות מסוימות מתבצעות, גם אם זה לא לשביעות רצונכם המושלמת.
מאפיינים של זוגיות טובה: זוג מבוגר מחובק

5. פגיעות, נוכחות וכנות בקשר הם קדושים

הסוג הכי חזק של אהבה הוא זה שגורם לנו לחוש הכי פגיעים - צריך לסכן הרבה כדי להגיע למצב הזה, אך כאשר נמצאים בקשר טוב, התגמול מצדיק זאת לחלוטין. אם אתם מעזים להביא את עצמכם ב-100%, ללא מסננים או מסכים, ואתם מרגישים שגם האדם שלצדכם נוהג כך, זה סימן מעולה בקשר לטיב הקשר שלכם. במקביל, יש חשיבות גם לנוכחות של הצד שני מול הפגיעות והכנות שלכם, המתבטאת בהקשבה מלאה, הענקת תשומת לב ללא הסחות דעת והתרכזות בספיגת המידע מהצד השני במקום בניסוח תגובה או בהתגוננות.
 
אם אתם מרגישים שאתם צריכים לשפר את התחום הזה בזוגיות שלכם, תתחילו בלהיפתח אל מול האדם שאתם אוהבים. כדי לעשות זאת, אולי תצטרכו לשבור קירות שבניתם בתוך עצמכם או שניבנו בקשר שלכם לאורך השנים, וזה חשוב שלא תחששו מכך. הרי מה עדיף, להסתיר דברים מהאנשים שאיתם אתם חולקים את חייכם או לנהל תקשורת פתוחה, בריאה ומעצימה? כמובן שהאפשרות השנייה, וזאת הסיבה לכך שמערכות יחסים שבהן יש פגיעות, נוכחות וכנות - הן טובות יותר מאלו שלא.
מאפיינים של זוגיות טובה: זוג מבוגר הולך על חוף

6. שילוב בריא של חופש ועבודת צוות

מערכות יחסים טובות "יודעות" איך לממש את עצמן בצורת עבודת צוות ושיתופי פעולה ברמה גבוהה. מנגד, לכל אחד מבני הזוג גם צריכה להיות תחושה של חופש ועצמאות לפעול בקנה מידה מסוים או בתחומים מסוימים. החלק הראשון חשוב מפני שעבודה משותפת בונה בסיס יציב מאוד לקשר וכאשר היא מתנהלת כראוי, היא "מנוע" אדיר להתפתחות של שני הצדדים והשגת יעדים חשובים. החלק השני חשוב מפני שגם בתוך הקשר הכי מדהים שאפשר להעלות על הדעת, עדיין אנשים מסוימים צריכים מידה כזו או אחרת של חופש, עצמאות וזמן בנפרד מבן או בת הזוג.
 
זוכרים שבזוגיות טובה אין צפייה לשלמות? חשוב לקחת זאת בחשבון גם בכל הקשור לתחום הזה של הזוגיות. עבודת צוות בזוגיות לעיתים קרובות קשורה למצבים שגרתיים למדי כמו טיפול בילדים וניהול משק הבית, וחשוב לזכור שהיא אף פעם לא מתחלקת באופן מושלם. לפעמים אתם תיתנו 80% והצד השני 20% או להפך, לעיתים אחד מכם יעדיף לעשות משימה לבד מאשר לקבל עזרה ולפעמים לבני זוג יהיו שיטות עבודה שונות שצריך יהיה לחשוב כיצד ניתן לשלב אותן - אך זה תמיד אפשרי. קבלת ואימוץ העקרונות האלו לעבודת צוות וגם סיפוק חופש, מאפשרים לאנשים במערכת יחסים ליהנות מהטוב שבשני העולמות.
מאפיינים של זוגיות טובה: זוג מתרגל אקרו-יוגה

7. אנשים מבחוץ לא שולטים בקשר

לאנשים שמתבוננים עליהן מבחוץ, ברוב מערכות היחסים יש לא מעט חלקים שנראים חסרי הגיון לחלוטין או שהם מחוץ לכל הגבולות שלהם - אך זאת לא מערכת היחסים שלהם, ולכן דעתם לא באמת משנה. העיקרון הזה חיוני להצלחה של קשר לאורך זמן, שבמהלכו רק אתם והאנשים שלצדכם שולטים במה שקורה ומחליטים האם הוא טוב לכם או לא. הורים, חברים, ילדים ולפעמים גם סתם זרים לפעמים יתנו לכם עצות או ידברו איתכם על דברים שמדאיגים אותם בקשר שלכם. אם גם אתם שותפים לדאגה הזאת, טפלו בה בהתאם לעקרונות שתוארו עד כה, ואם לא - אז אל תתנו לדאגות האלו להיכנס לכם לראש ולחיים.
 
זוגות מאושרים מתרכזים בעצמם ולא נותנים לדעות ולצרכים של אנשים מחוץ לקשר משקל רב מדי בתוכו. הם מבינים שבראש ובראשונה רק בני הזוג הם אלו שמנהלים את מערכת היחסים, ואחרים יכולים לייעץ כאשר זה לא עובר גבולות אישיים מדי וניתן להתחשב בהם, אך לא באופן מוחלט. רק זכרו, יש בחיים שלכם אנשים שדואגים לכם והם לפעמים באמת ובתמים ירצו "להתערב" בקשר שלכם מתוך דאגה לטובתכם. הקשיבו להם, אך זכרו שאתם ורק אתם צריכים להיות אלו ששולטים בקשר, ואם תשמרו על המאפיינים שהכרתם היום, תוכלו לשמור עליו חזק ויציב בזכות תחושת הביטחון שהעמדה שלכם תשקף לצד השני בזוגיות.
 
מקור התמונות: Duncan Rawlinson
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.