print header

8 דברים שהורים עושים כדי לעזור לילדם, אך בפועל מזיקים לו

 כשאנחנו הופכים להורים, אחת ממטרותינו החשובות ביותר היא לגדל את ילדנו ולראות אותו מתפתח והופך לאדם מצליח ובריא. עם זאת, לעיתים מרוב שאנחנו רוצים להיטיב עמו, אנחנו עושים כל מיני דברים שאנחנו בטוחים שהם מומלצים, אך בפועל הם משיגים את המטרה ההפוכה ועלולים להזיק להתפתחותו. כדי לסייע לכם להימנע מחיבוק דוב שכזה, אספנו 8 שגיאות נפוצות שרבים בטוחים שהן מועילות לתינוקות וילדים קטנים – אך בפועל מזיקות להם. מכירים מישהו שמבצע אותן? שתפו עימו את הכתבה כדי שיידע כיצד לתקן את מעשיו.
דברים שהורים עושים ומזיקים לילדים: אבא מחבק תינוק בחיק הטבע

1. מכריחים את הילד לשתף בחפצים

ילדכם מסרב לשתף אחרים בצעצועים שבהם הוא משחק? רגע לפני שאתם מתחילים לשכנע אותו לעשות זאת כדי שילמד לחלוק, כדאי לכם לחשוב לרגע כיצד לעשות זאת נכון. קודם כל, חשוב שתדעו שאי שיתוף לא מעיד על חוסר נדיבות, מדובר בשלב טבעי שמגיע לרוב בגיל שנתיים, ובו ילדים מתחילים לראות את עצמם כאנשים בוגרים עם חפצים ששייכים אליהם. בשל כך, כאשר מבקשים מהם לוותר על צעצוע מסוים לטובת אח או חבר – הם כועסים ומקשרים את השיתוף אל התחושה הקשה שמלווה אותם באותם רגעים. בשל כך, אל תכריחו את ילדכם לשתף, ובמקום לומר לו משפטים כמו "עוד 5 דקות אתה נותן את הבובה לאחיך", אמרו "אתה יכול לתת את הבובה כשתסיים לשחק איתה". בצורה שכזו, הוא יידע שהוא מחליט מתי הוא משתף, וירגיש שהוא עושה זאת מרצונו האישי ולא כי כפו עליו. כך הוא ילמד מהי נתינה אמיתית, כמו גם אסרטיביות והחלטיות, והצד שעימו הוא משתף – בדרך כלל חבר או אח – יבין מהי סבלנות.

2. שמים צעצועים וכריות בעריסה

ישנם מעט מאוד דברים מתוקים יותר מתינוק שישן מחובק עם הבובה האהובה עליו. עם זאת, הרגל שכזה או שינה על כרית הם לא דפוסים שאתם צריכים לעודד, ולמומחים שונים יש הסברים לכך. תחילה, כדי לזכות בשינה טובה, תינוק זקוק למצעים טובים הכוללים רק סדין ושמיכה קטנה. רק בסביבות גיל שנתיים או מהרגע שאתם מעבירים את תינוקכם למיטה, אתם יכולים להרגיל אותו לישון עם כרית – וגם אז היא צריכה להיות קטנה, רכה ונטולת נוצות שעלולות לגרום לאלרגיות. באשר לבובות, גם אותן כדאי לשמור מחוץ לעריסה, למרות שילדכם כנראה ישמח לישון עימן. הסיבה להוצאתן המומלצת היא שהן עלולות לכסות את פניו וכתוצאה מכך לגרום לו ולהיחנק מהן, מצב אשר עלול להוביל לתסמונת מוות בעריסה. בשל כך, הוציאו כל הסחת דעת שעלולה להביא למצב שכזה, גם אם מדובר בבובה שהוא ישמח לישון איתה.
דברים שהורים עושים ומזיקים לילדים: תינוק בעריסה שבפינתה יש בובה

3. מרדימים את התינוק

כולנו רוצים להרדים את ילדנו כמה שיותר מהר לא רק כדי שהוא ישן טוב יותר, אלא כדי שגם אנחנו נזכה ללילה שקט של מנוחה. כדי לעשות זאת אנחנו נוקטים בשיטות שונות של הרדמה, כמו נענוע או ליטוף, אך האם הן באמת מסייעות? סביר להניח שכן לטווח הקרוב, אך הן עלולות לגרום לנזק מסוים בעתיד. לפי מומחים, פעולות שכאלו יכולות להרגיל את ילדכם להירדם רק כשאתם בסביבה, ויוצרות תלות מסוימת שדורשת מכם להיות באזור כשהוא בטעות מתעורר ומנסה לחזור לישון. הם כן ממליצים להקפיד כבר מיום היוולדו על טקס הרדמה מסוים שכולל אוכל, מקלחת וסיפור, אך מייעצים לכם לצאת מהחדר ברגע שעליו להירדם. לטעויות נוספות שקשורות להרדמת תינוק, היכנסו למדריך הבא.

4. מסתירים מראות מפני ילדים

החל מהמאה ה-19, נפוצה באירופה אמונה טפלה שלפיה אסור לשים מראות בסביבתם של תינוקות, מכיוון שהם עלולים לחלות או להפוך לנרקסיסטים או לגנבים. היום נפריך את האמונה השגויה הזו, ונביא את דעתם של מומחים, לפיה למראות יש השפעה נפלאה על ילדים קטנים, כמו פיתוח מודעות עצמית, דבר אשר קורה בדרך כלל רק בגילאים שנה וחצי עד שנתיים, וגם יצירתיות. תוכלו למשל, לבקש מילדכם לחקות בפני השתקפותו פרצופים מצחיקים שאתם עושים למראה, או לשיר שירים עם תנועות, כמו "ידיים למעלה". כך, תזכו לפעילות מהנה במיוחד, בעלת יתרונות נהדרים ומעוררת צחוק.
דברים שהורים עושים ומזיקים לילדים: ילדה מודדת משקפי שמש מול מראה

5. שומרים על סביבה סטרילית

כולנו חוששים שילדנו יחלה או יפתח אלרגיה לחומרים שונים, ולכן מקפידים לשמור עליו מכל משמר מפני לכלוכים. עם זאת, מחקרים רבים מראים כי סביבה שהיא נקייה מדי – עלולה להזיק לילד לא פחות, בכך שהיא יכולה למנוע התפתחות תקינה של המערכת החיסונית ולגרום לתגובות אלרגיות כמו אסתמה. לפי מחקר שנערך במישיגן שבארצות הברית, ככל שילדכם יתמודד עם חומרים אלרגניים ולכלוכים שונים בשלב מוקדם יותר בחייו, כך המערכת החיסונית שלו תלמד מהר יותר להתמודד עימם. מאותה סיבה, מומלץ להאכיל ילדים החל מגיל 4 חודשים במרכיבים אלרגניים כמו בוטנים. לראייה, במסגרת מחקר שנערך על תינוקות בני פחות משנה ונערך בישראל ובבריטניה, נמצא כי ילדים שצורכים מאכלים עם בוטנים, סובלים פחות מאלרגיה למרכיב זה מאשר אלו שלא אכלו אותו בכלל. בשל כך, אל תחששו להאכיל את ילדכם במרכיבים שבדרך כלל מעוררים אלרגיות – כל עוד הם לא גורמים לנזק, והקפידו לנקות את הבית במידה נחוצה, ולא יתר על המידה.

6. מכריחים ילדים לאכול ולסיים ארוחה

אתם מוצאים את עצמכם מכריחים את ילדכם לסיים את מה שהשאיר בצלחת, או מאכילים אותו בכפית כמו שהוא אוהב? למרות שיש לכם מטרה טובה, הרגלים שכאלו גורמים לנזק. הסיבה לכך היא שבדרך שכזו, ילדכם לא ילמד מתי הוא שבע וצריך להפסיק לאכול, כפי שהוא אמור לעשות. בגופו של ילדכם יש חיישן פנימי מיוחד שנועד להסדיר רעב ושובע, ושולח למוח מסרים מתאימים, וכאשר אתם מכריחים את ילדכם לגמור מהצלחת כשהוא לא עושה זאת, או כאשר אתם מאכילים אותו, הוא לומד להתעלם מאותו קול פנימי שמרמז על שובע. כתוצאה מכך, הוא עלול לסבול מהשמנה, תופעה שיכולה להזיק לו בהמשך החיים. בשל כך, אל תכעסו על ילדכם אם הוא לא גומר את כל מנת השניצל – כנראה שהצלחתם למלא את הבטן הקטנה שלו...
דברים שהורים עושים ומזיקים לילדים: ילד אוכל מצלחת

7. מעבירים לסיר מהר מדי

חשוב לתת לילד להתפתח בקצב שלו, ולא להכריח אותו לעשות דברים לפני שהוא מוכן לכך, למשל, להיגמל מחיתולים לטובת סיר. הסיבה לכך היא שהוא צריך לסגל לעצמו כל מיני יכולות לפני שהוא עושה זאת, כגון לדעת ללכת ולהתיישב על אסלה, להוריד את המכנסיים וללבוש אותם בחזרה, ולדעת להגיב כראוי למסרים של הגוף, כמו הצורך בהוצאת שתן. ילדכם יוכל לעשות את כל הדברים הללו בין גיל שנה וחצי לשנתיים וחצי, אך אל תדאגו אם הם יקרו רק בסביבות גיל 3. בכל מקרה שבו אין לו את היכולות הללו עליכם לחכות, בעיקר אם הוא חווה במקביל שינויים גדולים (למשל מעבר דירה או לידה של אח) שמלחיצים אותו גם ככה. אם ילדכם מוכן לעבור לסיר, קחו בחשבון שהוא עלול לעשות טעויות כמו הוצאת שתן במקום הלא נכון, התאזרו בסבלנות והימנעו מנזיפות. לימוד מוקדם מדי או כעס עלולים לגרום לנזקים בשלפוחית השתן, בעיקר אצל בנות, ולפגוע במערכת היחסים עמכם, שתמיד תקושר ללחץ ולעצבים, לכן תנו לו לעבור את התהליך החשוב הזה בזמן שלו.

8. מלבישים כשהגפיים שלו קרות

מיהרתם להלביש את ילדכם כי הידיים שלו היו קפואות וחששתם שהוא עוד רגע יצטנן? פעולה שכזו לא הייתה נחוצה, לילדים יש זרימת דם מיוחדת ושונה משל מבוגרים, שגורמת לכך שהגפיים נשארות קרות גם כשטמפרטורת הגוף תקינה. כאשר ילד נמצא בחדר שבו יש 20-22 מעלות צלזיוס, אין צורך להלביש אותו יתר על המידה עם כובע, כפפות וגרביים, זאת מכיוון שנעים לו והעור שלו זקוק לאוויר. למעשה, עדיף לילד להיות בטמפרטורה שהיא מעט יותר נמוכה מזו שהוא רגיל אליה, מאשר ביותר גבוהה. אגב, אם אתם רוצים לדעת האם חם לו, כדאי לכם לבדוק זאת בצוואר, בבטן או בצבע עורו, שצריך להיות ורוד או אדום יותר מהרגיל.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.