maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 טיפים לחיזוק הביטחון העצמי שלכם כהורים

  כהורים, אנחנו נתקלים מדי יום בדברים שונים שמאותתים לנו שיכולנו לפעול טוב יותר, ופעמים רבות הם סותרים אחד את השני; מצד אחד אנו שומעים מסרים שאומרים שעלינו לצפות ליותר מילדינו, ומצד שני כאלה שאומרים שאסור לנו להיות קשים מדי איתם; יש המזהירים מפני חיסון ילדים ויש הטוענים שזו חובה; חלק יגידו ששיעורי בית הם חשובים מאין כמוהם וחלק יטענו שמדובר בשיטה ארכאית שאין לה מקום בימינו. עם כל המסרים הסותרים האלה קשה מאוד לדעת איך להיות הורים טובים, אך חשוב שתעצרו לרגע ותיזכרו שהדבר הגרוע ביותר שאתם יכולים לעשות לילדיכם זה להלקות את עצמכם על כך שאינכם מתפקדים באופן מושלם. כל הורה חווה "שיחות שליליות" עם עצמו בתוך ראשו, שבהן הוא מבקר את יכולותיו כהורה, אך אם תפקפקו בכל דבר שתעשו לבסוף רק תקשו על עצמכם ועל ילדיכם, ולכן עליכם להפסיק לחשוש ולהתחיל להאמין בעצמכם יותר. כדי לעשות זאת, אספנו עבורכם 7 טיפים שמומלץ מאוד שתחקקו בראשכם – זכרו שאין הורים מושלמים, אבל כל עוד תפעלו על פי העצות האלו, תהיו הורים הרבה יותר טובים ממה שתהיו אם לא תסמכו על עצמכם.
 
טיפים לחיזוק הביטחון העצמי אצל הורים: אימא הולכת יד ביד עם בתה בדרך עפר

1. התרגלו לדבר לעצמכם בטון חיובי

הדבר הראשון והחשוב ביותר שאתם צריכים לעשות זה להשתיק את הקול הפנימי שאומר לכם שאתם לא טובים מספיק או שאינכם עושים מספיק עבור ילדיכם. לרוב הקול הזה מתאר רשימה של כישלונות שגורמים לכם לחוש רגשות אשמה ולסבול מתחושה שאתם הורים רעים. הקול הזה לא יעזור לכם להפוך להורים טובים יותר, אלא רק יעודד את המחשבה ההפוכה. זה בסדר להרגיש לא בטוחים בעצמכם מפעם לפעם, אך זה לא בסדר להרגיש שאתם לא מספיק טובים עבור ילדיכם.
 
עליכם לגרום לעצמכם להיות מודעים לצורת המחשבה השלילית שלכם ולשנות אותה בזמן שהיא מתרחשת. לדוגמה, אם צעקתם על ילדיכם על כך שלא הכינו את שיעורי הבית ומיד לאחר מכן אתם מתחילים לבקר את התנהגותכם, ראו זאת כהזדמנות לזהות מה גרם לכם להתפרץ כך בכעס – האם יכול להיות שהיה לכם יום קשה בעבודה? הבטיחו לעצמכם שתגיבו בצורה טובה יותר בפעם הבאה, גשו לילדיכם, התנצלו ושוחחו איתם על ההשלכות השליליות של אי עשיית שיעורי הבית. אם תעשו זאת, אתם תעודדו את עצמכם להפוך להורים שברצונכם להיות ואט אט התרחיש הזה ייעלם לחלוטין מחיי המשפחה שלכם.

2. הפחיתו את הלחץ והתשישות בחייכם

כל אחד מאיתנו הוא הורה טוב יותר כשאינו לחוץ; כאשר אנחנו לחוצים אנו מוציאים את הקיטור על האנשים הקרובים אלינו ביותר, ובבית קשה להישאר הורה אוהב ותומך בשעות הערב כאשר אנו חווים לחץ במהלך כל שעות היום. במחקר שבדק מה ילדים רוצים מהוריהם יותר מכל, התגלה כי רוב רובם של הילדים היו מעוניינים בכך שהוריהם יהיו פחות לחוצים ועייפים. כמובן שיותר קל לדבר מאשר לעשות, אך כדי להגיע למצב שכזה צריך לרוב רק לבנות וליצור מסגרת ופעילויות משותפות, ולא לסטות מהתוכנית.
 
צרו לוח זמנים לבילוי עם ילדיכם, שתפו אותם במטלות הבית שאתם עושים, הכינו איתם את הדברים לבית הספר, לחוג או לקייטנה כבר בערב שלפני, התעוררו לפני ילדיכם בבוקר, אכלו ארוחות בוקר וערב יחדיו וצחקו הרבה. בנוסף, עשו כל מה שצריך כדי להפחית לחץ מחייכם על מנת שלא להשפיע לרעה על מצבם הנפשי של ילדיכם. חשוב שתדעו שילדים הם הרבה יותר חכמים ונבונים ממה שנראה לכם, והם חשים ברגשות של הוריהם – אל תעמידו פנים שאינכם לחוצים. נטרלו את גורמי הלחץ שבחייכם ושפרו את חייכם ואת חייהם של ילדיכם, צעד אחר צעד.
טיפים לחיזוק הביטחון העצמי אצל הורים: אב מחבק את בתו המחייכת

3. היו שם עבור ילדיכם 

אחד מהדברים הטובים ביותר שאתם יכולים לעשות עבור ילדיכם זה פשוט להיות שם בשבילם, משום שהם כמהים לבלות זמן בחברתכם. זה לא חייב להיות זמן מיוחד במינו שבו תצאו לבילויים יקרים, וזה יכול להיות פשוט זמן שבו תצפו יחדיו בטלוויזיה בתוכנית האהובה על ילדיכם. הידיעה שההורים שם ושהם קשובים היא מתנה אדירה לכל ילד, ובעידן הלחוץ והעמוס שלנו אנחנו שוכחים עד כמה מתנה פשוטה שכזו יכולה להיות יקרת ערך.
 
כשאתם עם ילדיכם, אל תכתבו הודעות טקסט לחברים, אל תבצעו מטלות אחרות בנפרד מהם ואל תתפתו להסחות דעת. הקדישו את כל תשומת לבכם לילדיכם וזכרו שהם גדלים מהר מאוד, אם לא תמהרו לעשות זאת לא תספיקו להעריך באמת את זמנכם יחד איתם. התענגו על החיוך של ילדיכם כשהם נהנים ממשחק קופסה חדש או כשהם לומדים כיצד לרכב על אופניים לראשונה – אותם רגעים יבואו וילכו מהר, ואינכם רוצים לפספס אותם בעד שום הון שבעולם.

4. וותרו על רעיון של שלמות

אתם וילדיכם לא צריכים להיות מושלמים, וברגע שתבינו את זה אתם תעצימו את עצמכם במידה ניכרת וכך גם אותם. למדו לקבל את עצמכם ואת ילדיכם כפי שאתם וכפי שהם, ואם אכן תעשו זאת תוכלו גם לקבל מצבים שונים שמתרחשים בחייכם אשר אינם מושלמים. במצב שכזה תפחיתו לחץ רב מהחיים שלכם ושל ילדיכם, ותלמדו כיצד ליהנות מהחיים ומהזמן המשותף שלכם עם ילדיכם הרבה יותר. 
טיפים לחיזוק הביטחון העצמי אצל הורים: צללית של אימא ובת יושבות על ספסל מול שקיעה

5. אל תתייחסו לעצות גרועות

לכל אחד יש דעה משלו, אבל זה לא אומר שאתם חייבים להקשיב לכל עצה שאתם שומעים מאחרים - יש לכם את הזכות לספק לילדיכם אהבה בדרך שלכם. אמנם הכוונות של אחרים הן טובות, אך ישנן שיטות או דרכים לגדל ילדים שלא מתאימות לכם וזה בסדר. פרט לכך, הוריכם עשויים להביא לכם טיפים שאולי התאימו לתקופות של 20-30 שנה בעבר, אך אינם מתאימים לחיים שלכם כיום. חקרו בעצמכם אילו שיטות חינוך מתאימות לכם ולילדיכם – לא חסר מידע על כך ברחבי הרשת ולא חסרים אנשי מקצוע שיכולים לעזור לכם בכך. בסופו של דבר אתם תחליטו מה מתאים עבורכם ומה לא.

6. אל תעשו השוואות

אל תשוו את עצמכם להורים אחרים ואל תשוו את ילדיכם לילדים אחרים. כל אחד הוא שונה ומיוחד וכל משפחה היא שונה ומיוחדת בדרכה שלה. יחד עם זאת, עליכם להתאים את הציפיות שלכם לילדיכם; אם הילד שלכם הוא תלמיד ממוצע, היו מציאותיים ואל תנסו לדחוף אותו לכיתת מחוננים, שכן זה רק יצור לחץ מיותר בחייו. הילד שלכם ככל הנראה מוכשר בתחומים אחרים, ועליכם רק לשים לב למעשיו ולמידת ההתלהבות שלו מפעולות שונות ולזהות אותם.

7. הקדישו גם קצת זמן לעצמכם

הורות זו עבודה קשה ובכל עבודה צריך לפעמים לצאת להפסקה קטנה. אל תשכחו לטפל גם בעצמכם כשעולה הצורך ואל תזניחו את הבריאות הפיזית והנפשית שלכם. שמרו על תחביבים שאתם אוהבים לעסוק בהם וצרו לעצמכם פעילות מרגיעה או משימה שתעסקו בה באופן קבוע, כמו אמבטיה חמה בערב לאחר שאתם משכיבים את הילדים לישון.
 
כמובן שהילדים שלכם צריכים להיות בעדיפות העליונה, אך מומלץ מאוד שתיצרו לוח זמנים משפחתי שיאפשר לכם גם לטפל בעצמכם. אם אתם צריכים לבצע כושר גופני, לכו למכון הכושר פעמיים-שלוש בשבוע, ואם אתם רוצים לצאת לבילוי רומנטי עם בני הזוג שלכם, בדיוק לשם כך יש בייביסיטר!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו