print header

12 טיפים ועצות לשמירת בריאותה של שלפוחית השתן שלכם

 שלפוחית השתן שלנו, איבר שרירי קטן דמוי שק בלב אגן הירכיים, היא דבר שרובנו לוקחים כמובן מאליו ולא חושבים על בריאותו עד שמתחילות להופיע הבעיות. אצל כשליש מהאוכלוסייה בין הגילים 30-70 הן מופיעות: בריחת שתן, כאבים בשלפוחית, שלפוחית רגיזה ודחף למתן שתן – כך שמדובר בתופעות שכיחות למדי שאי אפשר להתעלם מהן. אתם וודאי מודעים לכך ויודעים מה הזנחת בריאותה של השלפוחית עלולה להביא איתה, אז כדאי שתתחילו לדאוג לה קצת יותר – בעזרת 12 הטיפים הבאים, שיעזרו לכם למנוע את הריצה הבאה לשירותים, להגן על השלפוחית שלכם ולשכך ולטפל בבעיות המתגלות בה.

1. התפנו לחלוטין כדי למנוע דלקות בדרכי השתן

נשים הן החשופות בעיקר לדלקות בדרכי השתן – שיכולות לערב גם בעיות בשלפוחית עצמה – אך צריך לזכור כי גם אצל גברים התופעה הזו עלולה להופיע. אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע אותה היא להקפיד תמיד להתרוקן באופן מלא ולהטיל את מלוא כמות השתן שיש לכם –כך מבהיר ד"ר גופאל בדלאני, מומחה לבריאות השלפוחית מן המרכז הרפואי של אוניברסיטת וויק פורסט בצפון קרוליינה, ארה"ב. אם אתם נוטים למהר בכל פעם שאתם נכנסים לשירותים ומכווצים את השרירים כדי לעצור את הזרם מוקדם מדי, השתן לא מספיק לצאת ושב אל השלפוחית – מה שיכול לגרום לנזק.

2. שתו מספיק מים ונוזלים – אך אל תגזימו עם זה

שתייה מרובה של מים – כלומר בין 6 ל-8 כוסות ביום – יכולה לעזור לכם לשטוף את החיידקים השונים בגוף אל מחוץ לדרכי השתן ולעזור לכם למנוע סיבוכים וזיהומים בשלפוחית. אך למרות שאנשים רבים שותים כמות כזו ואף מעבר אליה ביום, עליכם לשים לב לכמות הפעמים שבה זה מצריך אתכם להתפנות, ואם היא גדולה מדי – כדאי שתנסו דווקא לצמצם במעט את צריכת המים שלכם. בנוסף, הפחיתו כמה שניתן במשקאות הכוללים קפאין, כגון קפה ומשקאות אנרגיה כאלו ואחרים, כי הם משתנים ועלולים להגביר עוד יותר את הצורך שלכם בהתפנות.

עצות לשמירת בריאות שלפוחית השתן: אישה שותה מכוס מים

3. בצעו הליכות באופן קבוע כדי למנוע הצטברות נוזלים

אנשים רבים שלא פעילים גופנית באופן תדיר - כאלו שמעבירים את מרבית יומם בישיבה או כאלו הסובלים ממחלות ובעיות לב כאלו ואחרות - עלולים לפתח הצטברות של נוזלים ברגליים במהלך היום. במשך הלילה, ההצטברות הזו יכולה להוביל לצורך להתפנות לעיתים קרובות. אם גם אתם סובלים מהתופעה הזו וחשים שהשלפוחית שלכם לא נחה גם בשעות הקטנות של היממה, נסו להתחיל ללכת יותר במהלך היום ולהפעיל את עצמכם. אם אתם מתקשים בהליכה, אז השתדלו לבצע תרגילים בישיבה כמו כיפוף שרירי השוק והרמת רגליכם לגובה המותניים.

4. הימנעו מעישון כדי למנוע התפתחות סרטן בשלפוחית השתן

בכל שנה מאובחנים יותר מ-50,000 איש כלוקים בסרטן בשלפוחית השתן. גם כאן, כמו בעוד הרבה סוגי סרטן אחרים, אחד מגורמי הסיכון הבולטים ביותר הוא עישון סיגריות – שבתוכן יש חומרים כימיים שונים המגיעים לשלפוחית השתן, פוגעים בשכבת האפיתל המצפה אותה ומובילים להתפתחות גידולים סרטניים. ד"ר בלדני מבהיר שמעשנים נמצאים ברמת סיכון משולשת לחלות בסרטן הזה מאשר אלו שאינם מעשנים – ולכן אם אתם דובקים בהרגל הזה, כדאי מאוד שתפסיקו אותו.

עצות לשמירת בריאות שלפוחית השתן: רופא שובר סיגריה

5. לימדו איך לעשות תרגילי קיגל כדי למנוע בריחת שתן

בריחת שתן היא בעיה נפוצה שנשים רבות סובלות ממנה, והיא קשורה לא פעם לכך שהשרירים שסביב השלפוחית חלשים, מה שמקשה עליה להחזיק את הנוזל שבתוכה כראוי. לכן, אחת מהדרכים היותר טובות למנוע זאת היא לבצע סדרת תרגילים המכונים תרגילי קיגל, שמטרתם לחזק את שרירי רצפת האגן, התומכים בין היתר גם בשלפוחית, וכך למעשה לאפשר שליטה יותר טובה בה. אם אתם רוצים להכיר כמה תרגילי קיגל שתוכל להתחיל לבצע כבר עכשיו – לחצו כאן, ואם אתם מעוניינים לדעת קצת יותר על תופעת בריחת השתן, הסיבות לה ודרכי הטיפול בה – לחצו כאן.

6. שימו לב למה שאתם אוכלים ושותים  

מצב רפואי שנקרא "שלפוחית השתן הכאובה", שבדומה לבריחת שתן גם הוא נפוץ יותר בקרב נשים מאשר גברים, כשמו כן הוא – עלול לגרום לתחושת כאב בשלפוחית, לצורך דחוף ותדיר להתפנות ולבעיות בתפקוד המיני. ד"ר באדלני אומר שאנשים רבים שסובלים מתסמונת זו מדווחים כי מאכלים מסוימים מחריפים אותה – כך למשל צריכת עגבניות ומיץ תפוזים קושרה למקרים שבהן תסמיני התופעה "מתלקחים" במהירות. אם גם אתם לוקים במצב זה, מומלץ שתשמרו לעצמכם יומן מעקב אחר הדברים שאתם אוכלים ושותים – כדי לשים לב אם משהו מהם גורם לתסמונת לצוץ באופן חוזר ונשנה; אם אתם אכן מוצאים שכך הדבר, אל תהססו להוציא את המזונות האלו מהתפריט שלכם ולבדוק אם חל איזשהו שיפור.  

עצות לשמירת בריאות שלפוחית השתן: איש עם יד על בטנו פותח את אסלת השירותים

7. השתדלו לשתות מעט בזמנים מסוימים כדי למנוע בריחת שתן

אם אתם יודעים שיש לכם נטייה ל"שלפוחית רגיזה", לבריחת שתן או לשאר בעיות שכאלו – אל תתגרו במזל שלכם יותר מדי ואל תשתו ללא בקרה במחשבה שהפעם זה לא יופיע; אם אתם יודעים שעומד בפניכם דבר מה חשוב שבמסגרתו לא תוכלו ללכת להתפנות, המעיטו כמה שיותר בשתיית נוזלים לפניו או במהלכו. אם הבעיה מתרחשת יותר בשעות הלילה, אז אתם קמים מהמיטה לשירותים כדי להטיל שתן פעמים רבות מדי, מומלץ להימנע משתיית נוזלים לפחות שעתיים לפני הכניסה למיטה, כך מדגיש ד"ר באדלני.

8. עימדו יותר כדי למנוע תסמיני דלקות בדרכי השתן התחתונות

במחקר רחב היקף שנערך בדרום קוריאה ותוצאותיו פורסמו בשנת 2018, השתתפו כמעט 70,000 גברים בגיל העמידה, שבמשך לא פחות משנתיים וחצי תועדו זמני הישיבה שלהם והפעילויות הגופניות שלהם, ונבחן האם הם סובלים מדלקות ותסמינים בדרכי השתן התחתונות. מה היו התוצאות אתם שואלים? באופן שאולי לא יפתיע אתכם, אלו שבילו יותר מ-5 שעות בישיבה ביום, כמו גם אלו שהיו בעלי רמות כושר גופני נמוכות באופן כללי, היו חשופים יותר לתסמינים הללו – הכוללים אי יכולת להתרוקן בצורה מלאה, דחיפות במתן שתן, זרם שתן חלש או יקיצות לצורך שתן במהלך הלילה. לפיכך, אם אתם נוהגים לשבת במשך מרבית שעות היום – אל תוותרו על הליכות של 5 דקות ברציפות מדי שעה לצורך פעילות כזו או אחרת.

עצות לשמירת בריאות שלפוחית השתן:

9. הקפידו לנקות את האזורים האינטימיים שלכם לאחר מגע מיני

לא נרצה להיכנס כאן יותר מדי לתחום הפרטי – אך חשוב בכל זאת לציין כי יחסי מין עלולים להיות גורם להתפתחות דלקות בדרכי השתן בקרב נשים. זאת מכיוון שצינור השופכה, שתפקידו להוביל את השתן מן השלפוחית אל מחוץ לגוף – ממוקם אצל נשים בנקודה שבה בקטריות יכולות להתפתח באופן טבעי; לפיכך, ניקוי האזורים האינטימיים אחרי מגע מיני הוא חשוב כדי לעזור לגוף לשטוף החוצה את כל החיידקים, שאחרת עלולים לגרום לזיהום בשלפוחית.

10. שמרו על משקל תקין

ד"ר ג'יל מאורה רבין מהמרכז הרפואי היהודי בלונג איילנד, ניו יורק, מסבירה כי גם עניין משקל הגוף עלול לשחק תפקיד בהתפתחות של בעיות שתן; "ככל שמשקל הגוף כבד יותר, כך גם גדל משקל הלחץ על השלפוחית", היא מבהירה. לכן הקפדה על כושר ותזונה מבוקרת הכוללת פירות וירקות בהחלט עשויה לסייע לכם למנוע עלייה במשקל ולהקל על השלפוחית שלכם ותפקודה.

עצות לשמירת בריאות שלפוחית השתן: אישה אוכלת דגנים בריאים

11. השתמשו בתרופות בזהירות הנדרשת

מתברר שיש לא פחות מ-300 סוגים של תרופות שעלולים לגרום להחמרת תופעות של בריחת שתן ושאר בעיות בשלפוחית, כחלק מתופעות הלוואי שלהם. נכון, זה כשלבדו אין בו כדי לבטל את הצורך שלכם לנטול את אותן תרופות שהרופא רשם לכם – אך בהחלט מומלץ להיות מודעים לתופעת הלוואי הזו ולברר עם הרופא שלכם אם ישנו אולי סוג אחר של תרופה שאינה גורמת לבעיה בשלפוחית ותוכלו להתחיל לנטול במקום.

12. הימנעו מעצירויות

המעיים הם ה"שכנים" של השלפוחית שלכם, ולכן כאשר נוצרת בהם בעיה היא יכולה להקרין גם על עליה. שאנה אנטיפ, אחות מומחית מן המערכת הרפואית בדאלאס, ארה"ב, מרחיבה ומסבירה כי "חלחולת מלאה יוצרת לחץ על השלפוחית ועלולה לגרום לצורך רב ודחוף להתפנות". לכן, כדי לדאוג גם לבריאות המעיים שלכם וגם לבריאות השלפוחית, הימנעו ממאכלים הגורמים לכם לעצירות והגבירו את צריכת הסיבים התזונתיים שלכם – שמעודדים את פעילות המעי ומגבירים את קצב חילוף החומרים.

מקור התמונות: canva

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.