print header

תסמינים של מחלת השעלת שכל אדם חייב להכיר

  עם החורף הקרב, רובנו נתקפים בשיעול שנמשך במשך כמה ימים וחולף כפי שהגיע. גם כאשר השיעול עיקש ונמשך מספר שבועות, לרוב לא נעשה דבר בנידון מלבד לשתות תרופות ביתיות או כאלה שרשם לנו הרופא, אך מה קורה כאשר זה לא עוזר? שיעול מתמשך שמלווה בתסמינים נוספים עלול להיות סימן לשעלת – מחלה קשה שעלולה להיות קטלנית אם היא לא מטופלת בזמן, בייחוד בקרב ילדים ופעוטות. לפניכם תסמיני השעלת שחשוב להבדיל אותם משיעול רגיל על מנת לרפא אותה בזמן ולמנוע מצבים חמורים יותר.
 
גבר משתעל
 

מהי שעלת?

שעלת הנקראת בלועזית "פרטוסיס" וגם Whooping Cough היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידק בשם Bordetella Pertussis, ועל פי ארגון הבריאות העולמי היא אחת מהמחלות הקטלניות ביותר בעולם. זמן הדגירה של החיידק הוא בין שבוע לשלושה שבועות והוא גורם לתסמינים שעלולים להידמות לצינון, מה שמטעה אנשים רבים וגורם להם להתעלם מהמחלה. בגלל העובדה הזו, האדם החולה בשעלת עלול להדביק אנשים אחרים בלי שהוא מודע לכך כלל, מה שיגרום להפצת מחלה מסוכנת בקרב ילדים מבוגרים כאחד. בשל כך, חשוב להכיר את התסמינים של המחלה הזו ולזהות אותם בזמן, שכן היא דורשת אשפוז וטיפול תרופתי מתאים שירפא את החולה וימנע הדבקה של אנשים נוספים.

תסמינים לשלבים הראשונים של מחלת השעלת

לשעלת יש מספר שלבים, כאשר בהדבקה הראשונית התסמינים דומים לצינון רגיל:
 

1.  חום נמוך וממושך

כאשר אנו מצטננים או מתקררים, המצב ילווה לעתים בחום נמוך או גבוה שעובר לאחר מספר ימים. כאשר החום נמשך יותר משבוע, זה עלול להעיד על שעלת וחשוב לעשות בדיקות כדי לוודא אם זה אכן העניין. רבים נוטים להתעלם מחום נמוך, אך חשוב להיות עם אצבע על הדופק ולשים לב האם חווינו אותו במשך מספר ימים ברצף. זה תקף בייחוד לתינוקות, שאצלם השעלת מתבטאת בצורה חמורה וחשוב להיות ערניים לחום נמוך שלא עובר אצלם.
ילד עם מד חום בבית השחי
 

2. דמעות בלתי נשלטות

אתם או ילדכם מתחילים לדמוע ללא סיבה או חשיפה לגורם שעלול להביא לדמעות. זה עלול לקרות בכל שעות היום וללא התראה מוקדמת. 
 

3. אף נוזל ללא הפסקה

תסמין נוסף שדומה לצינון – כאשר האף שלכם נוזל ללא הפסקה במשך מספר ימים בלי סימן להפסקה, זה עלול להעיד על הידבקות בשעלת.
 

4. דום נשימה

חשוב לשים לב לתסמין הזה בייחוד בקרב תינוקות. שעלת גורמת להפסקות קצרות בנשימה, וזהו אחד מהתסמינים הברורים יותר של המחלה שמבדילים אותה מצינון רגיל. אם אתם חושדים שלילדכם יש שעלת, עקבו אחר הנשימה שלו ובדקו האם היא נעתקת מפעם לפעם, מה שעלול להעיד על הידבקות במחלה.
 

5. שיעול אקראי

כאשר אתם נתקפים בשיעול מדי פעם בלי התראה ובלי ששאפתם משהו שהיה עלול לעורר אותו, זהו תסמין אפשרי לשעלת. גם במקרה הזה חשוב להיות מודעים למשך זמן השיעול, שבצינון אמור לחלוף לאחר מספר ימים, אך במקרה של שעלת הוא נמשך לאורך מספר שבועות.
גבר משתעל

תסמינים לשלבים מתקדמים של מחלת השעלת

לאחר השלב הראשוני שמזכיר צינון, ישנם תסמינים ייחודיים להידבקות בשעלת, שחשוב להכיר על מנת למנוע החמרה של המחלה והדבקה של אנשים נוספים:
 

1. שיעול "שרקני"

שיעול רגיל שמאפיין צינון או שפעת הוא בדרך כלל יבש או לח וללא סימני לוואי מיוחדים. לעומת זאת, במחלת השעלת יש שיעול חזק שבסופו צליל של שריקה שקל להבחין בו. אם אתם חווים שיעול במשך מספר שבועות ושמים לב שהוא מסתיים בצליל גבוה ושרקני, אל תתעלמו מכך ונסו להבחין האם הוא מלווה בתסמינים נוספים. השריקה הזו עלולה להתרחש לא רק לאחר שיעול, אלא גם לאחר שאיפה של אוויר, ועל כן חשוב שתקשיבו לנשימה שלכם אם אתם חושדים שנדבקתם בחיידק השעלת. 
 

2. צינון שאינו עובר

פעמים רבות, בעיקר בעונות הסתיו והחורף, רופאים מנתחים תסמינים של צינון כזיהום וויראלי וממליצים לנוח ולתת להם לעבור מעצמם. ברוב המקרים זה אכן המצב והצינון הוויראלי עובר מעצמו לאחר מספר ימים, אך כאשר מדובר בשעלת הצינון רק מחריף עם הזמן ונמשך למעלה משבועיים. זהו אינו מצב תקין והוא עלול להעיד על הידבקות בשעלת. על כן חשוב להיות מודעים למשך זמן הצינון, ולשים לב האם הוא לא עובר לאחר מנוחה, שתייה מרובה ובחלוף שבועיים מתחילתו. 
אישה מקנחת את האף

3. התקפי שיעול בלתי נשלטים

מחלות של מערכת הנשימה העליונה מאופיינות בשיעול עיקש, אך כזה שעובר עם הזמן ובאמצעות הטיפול התרופתי. לעומת זאת, השיעול שמאפיין את מחלת השעלת הוא כזה שאינו עובר למרות הניסיונות לטפל בו, ויתרה מזאת הוא חזק במיוחד וקשה למגר אותו. השיעול הזה עלול לתקוף אתכם בכל רגע ולהימשך דקות ארוכות, ועל כן אסור להתעלם ממנו בשום פנים ואופן. התחושה שנגרמת משיעול שכזה היא שהריאות מתרוקנות לחלוטין מאוויר, מה שמקשה על הנשימה, ועל חשוב להיות ערניים לכך בקרב מבוגרים וילדים כאחד.
 

4. ליחה סמיכה במיוחד

כולנו מכירים את הליחה המעיקה המלווה מחלות שונות של מערכת הנשימה העליונה, כמו צינון פשוט, אך לרוב אנחנו מצליחים להוציא אותה בקלות ולמגר אותה באמצעים שונים. לעומת זאת, הליחה המיוצרת בשעלת היא סמיכה במיוחד, קשה להוציא אותה והיא מפריעה לאכול ולבלוע בצורה תקינה.
 

5. תשישות כרונית

כאשר אנו מחלימים ממחלה מסוימת, הגוף שלנו משתמש באנרגיות רבות על מנת לעשות זאת, וזה אך טבעי שנרגיש עייפות קלה מהסיבה הזו. לעומת זאת, בשעלת העייפות היא חמורה בהרבה כיוון שהגוף לא מצליח להילחם במחלה לבדו ובלי עזרה תרופתית. כאשר השעלת תוקפת בשלביה המתקדמים, חולים ירגישו תשישות בנוסף לשאר התסמינים, והיא תפריע לאורך החיים הרגיל ובביצוע מטלות שגרתיות, גדולות וקטנות כאחד.
איש מניח ראש על השולחן בין ידיו

6. שיעול שמלווה בהקאה

במחלות "רגילות" כמו צינון או שפעת, השיעול הוא נשלט כאמור ודועך ככל שהזמן עובר ואנו נרפאים. כאמור, בשעלת השיעול הוא חזק מאוד ולא רק זאת, הוא מלווה גם בהקאות. אם אתם חווים שיעול חזק שמעורר את רפלקס ההקאה שלכם, זה עלול להעיד על הידבקות בשעלת.

מקור התמונות: Rebecca Brownvictor abellónThom ChandlerAdrian Sampson

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.