print header

10 סימנים לכך שבני זוגכם פוגעים בהערכתכם העצמית

 מכירים את הרגעים האלו בחיים שבהם אתם חשים שאתם לא שווים מספיק? סביר להניח שרובנו חווים אותם בשלב כזה או אחר מסיבות שונות, למשל כתוצאה ממטלה שלא הצלחנו לעשות בעבודה או בבית, או מדבר מה שאמרנו והתברר כמיותר. אך מה קורה כשהתחושה הזו נגרמת דווקא בעקבות הזוגיות שבה אנחנו נמצאים, או ליתר דיוק – מגיעה מצד בני הזוג שלנו שדווקא אמורים לתמוך בנו ולהזכיר לנו כמה אנחנו מדהימים? היום נציג בפניכם 10 סימנים לכך שאהוביכם גורמים לכם להעריך את עצמכם פחות. יתכן שבני זוגכם לא מודעים להשפעתם השלילית ולא פועלים בכוונה, אך אם הם גורמים לכם להרגיש רע עם עצמכם מסיבה כזו או אחרת, אולי הגיע הזמן לפעול בנידון...
 

1. הם מקבלים לבד החלטות שאמורות להיות משותפות

יש אנשים שלא אוהבים לקבל החלטות, וייתכן שאתם כאלו, ולכן הרבה יותר קל לכם פשוט להעביר את המושכות לבני הזוג, אך לעיתים חשוב לכם שקולכם ישמע ושתקבלו החלטה מסוימת יחדיו. אם גם ברגעים האלו שותפיכם לחיים מקפידים לתת את הטון – יתכן שהם מנסים לרמוז לכם שאין להם טעם לשאול מה עמדתכם, כי הם מזלזלים בידע שלכם אודות התחום שקשור להחלטה, או שדעתכם לא חשובה לטעמם. גם כשהם כבר מסכימים להקשיב לכם – הם מקפידים לבחור במה שהם רוצים, מה שעלול להוריד את הערכתכם העצמית בכל מקרה.

2. הם קוטעים אתכם בזמן שאתם מדברים

בני זוגכם מרבים לקטוע אתכם באמצע הדיבור? אין ספק שהרגל שכזה יכול לפגוע בכם, זאת למרות שפעמים רבות הוא לא נובע מסיבה שלילית, אלא מכך שהם נרגשים מדי לגבי דבר מה שעלה בראשם, וחוששים שישכחו להזכיר אותו בהמשך. עדיין, התנהגות שכזו יכולה לעורר בכם תחושה כאילו לא באמת מקשיבים לכם, ושמה שיש לכם לומר הוא לא באמת חשוב. כשההרגל הזה חוזר על עצמו שוב ושוב, אתם עלולים להתחיל לחשוב שאולי כדאי לכם לשתוק, כי מה הטעם לדבר אם גם ככה תיקטעו? לכן רגע לפני שאתם מגיעים למצב הזה, או אפילו בפעם הבאה שאתם חווים אותו – שאלו את בני זוגכם מדוע הם עושים זאת, יתכן שהם פשוט לא מודעים לבעיה וישמחו לנסות לטפל בה.
 
סימנים לפגיעה של בני זוג בהערכה עצמית: בני זוג עומדים במטבח. אישה: "אז המנהל שלי אמר לי...", גבר: "אוי, בדיוק נזכרתי בבדיחה מצחיקה שהמנהל שלי סיפר היום!"

3. הם משתפים תמונות שלכם מבלי לבקש רשות

אין ספק שכיף לשמוע מבני הזוג שלכם שאתם יפים בכל מצב – אפילו כשאתם עייפים, חולים או מדוכדכים, ונחמד לקבל מהם מחמאות על כך שיצאתם מעולה בתמונה, גם אם אינכם חושבים כך. עם זאת, אנחנו בטוחים שיש לא מעט תמונות שהייתם רוצים שיישארו אצלכם ולא ישותפו עם אחרים – ברשתות החברתיות או אפילו בוואטסאפ. יתכן שבני זוגכם הפיצו דברים שכאלה לא פעם ללא רשותכם, וסביר להניח שהם עשו זאת בתמימות הדעת – כי הם באמת חשבו שאתם הצטלמתם בהן נהדר, או כי הם נראים בהן נפלא ולא שמו לב שאתם לא. הרגל שכזה עלול להוריד את הערכתכם העצמית, ולכן בפעם הבאה שאתם נתקלים בו, הבהירו בצורה רגועה ומפורטת מדוע הדבר מפריע לכם.

4. הם מפקפקים בהחלטות שלכם

אהוביכם מרבים לבדוק האם אתם בטוחים לגבי ההחלטות שלקחתם או לומר שהן שגויות? הרגל שכזה מתחיל בדברים שוליים ולא חשובים, כמו בחירת חולצה לאירוע מסוים שאיכשהו מובילה לשאלה – "אתה בטוח שאתה לא רוצה ללבוש חולצה דקה יותר?". הם גם יכולים להתערב בהחלטות מהותיות יותר, למשל, אם אתם רוצים לעזוב מקום עבודה שבעיניכם הוא איום ונורא אך רבים אחרים היו רוצים להיות מועסקים בו. על פניו, נראה שההתנהגות הזו שלהם היא מקסימה ונובעת מאכפתיות ומדאגה, ולכן אין היא אינה מזיקה כלל, אך אם היא חוזרת ונשנית, היא יכולה לגרום לכם לתהות האם הם חושבים שאתם ילדים קטנים שלא מסוגלים להחליט על דעת עצמם. בהמשך, הפקפוק הזה אף עלול לגרום לכם להאמין בכך שאתם לא עצמאים, וגם לחסל את היכולת שלכם לקבל החלטות לבד.
סימנים לפגיעה של בני זוג בהערכה עצמית: בצד ימין, זוג יושב בבית קפה. אישה: "אני חושבת שאני צריכה להחליף עבודה", גבר: "לא נראה לי, העבודה שלך כל כך מגניבה!". משמאל, גבר ואישה מלטפים כלב בפארק. האישה: "אולי נאמץ כלב?", הגבר: "כלבים עושים כזה בלאגן!"

5. הם מעבירים מסרים מזלזלים בשפת הגוף

שפת הגוף שלנו היא אמצעי תקשורת חשוב וכלי נשק חזק שיכולה להעביר המון מסרים שאנחנו לא מסוגלים או מעוניינים להביע במילים – והעוצמה שלה מתחזקת בזוגיות. אם אהוביכם, למשל, מרבים לבצע תנועות עיניים חריגות הם בעצם רומזים לכם שמה שאמרתם כעת הוא מגוחך לדעתם, וגורמים לכם לחוש טיפשים. בנוסף לכך, האזנה תוך שילוב ידיים או בהייה במסך, או לחלופין עם פנים שמופנות למקום אחר – עלולות להעיד על כך שלא באמת אכפת לבני זוגכם ממה שאתם רוצים לומר ורוצים שתשתקו כבר. כל אלו ישפיעו באופן ישיר על ההערכה העצמית שלכם, ויגרמו לכם להרגיש רע.

6. הם בודקים ומבצעים שוב דברים שכבר עשיתם

בני הזוג שלכם שוטפים את הכלים או מקפלים כביסה אחרי שעשיתם זאת בעצמכם? אנחנו מניחים שהדבר הראשון שהרגשתם כשגיליתם זאת היה שאתם לא יודעים לבצע את המטלות הללו כראוי. כמובן שחשוב לוודא מדי פעם שדברים מסוימים נעשו בדרך הכי טובה, בעיקר כשהם נחשבים למסוכנים ודורשים משנה זהירות, אך אם לא זה המקרה, אלא מדובר בהרגל חוזר ונשנה – אתם כנראה תחושו במהרה שהערכתכם העצמית יורדת. במצב שכזה, נסו לברר עם בני זוגכם מה המקור להתנהגות הזו, ובקשו שיתקנו אתכם אם יש צורך בכך, על מנת שתוכלו ללמוד להבא.
סימנים לפגיעה של בני זוג בהערכה עצמית: גבר עומד ליד ארגז סגור. אישה: "כבר סגרת את הארגז? כי אני צריכה להסתכל ולוודא שלא שכחת כלום!"

7. הם לא החלטיים וגורמים לכם לנחש מה הם מתכננים לעשות

אהוביכם הציעו לצאת לטיול זוגי בשבת או לראות ביחד סרט בבית, ואתם כל כך מאושרים שסופסוף יהיה לכם זמן איכות ביחד. עם זאת, כשאתם מגיעים לרגע האמת, הם משנים את עמדתם בפתאומיות, ודוחים את מועד הבילוי או אפילו מבטלים אותו – מבלי להסביר מדוע. אם המצב הזה נשמע לכם מוכר למדי, אתם כנראה מכירים את תחושת האכזבה שתוקפת אתכם ושגורמת לכם להאשים את עצמכם בשינוי הפתאומי ולתהות אם אמרתם או עשיתם דבר מה שלא היה במקום. במקום לעשות זאת ולזלזל בעצמכם, הבינו שיש לבני הזוג שלכם בעיה, והבהירו להם שהגיע הזמן שהם יפסיקו לתעתע בכם ויתחילו לעמוד במילה שלהם.

8. הם מסרבים להתווכח ולריב

מריבות וויכוחים הם מהותיים וחשובים במערכות היחסים בחיינו – בין אם נרצה בכך ובין אם לא, וכאשר בני הזוג שלכם מסרבים לקחת בהם חלק, יתכן שהם פשוט חושבים שאין בכך טעם. אם הם מסיימים כל ניסיון לפתוח דיון באמירות כמו "אני אפילו לא רוצה לדבר על זה איתך", הם מתכוונים לכך שהם תמיד צודקים, או שלא מעניין אותם לשמוע את מה שיש לכם להגיד. מריבות עקרות שכאלו עלולות לגרום לכם להרגיש חסרי משמעות וערך, ולגרום לנזק גדול יותר מאשר אם הייתם מקיימים אותן. לפיכך במצב שכזה, שבו בני הזוג משתיקים אתכם ומסרבים להתווכח, אמרו להם שהשיחה לא חייבת להיגרר לריב, ושהם לפחות צריכים לתת לכם הזדמנות להשמיע את אשר על לבכם.
סימנים לפגיעה של בני זוג בהערכה עצמית: ימין: גבר: "אפילו לא התקשרת אליי!", אישה: "כי נגמרה לי הטעינה בטלפון!", שמאל: "גבר: "אפילו לא התקשרת אליי!", אישה: "אני לא רוצה להתווכח איתך על זה!"

9. הם מעניקים לכם יותר מדי עצות ועזרה

קשה להיות במערכת יחסים עם בני זוג שבטוחים תמיד שהם יודעים הכי טוב ושהם באופן כללי צריכים להצטיין בהכל. אם אהוביכם הם כאלו, כנראה ששמתם לב שברגע שהצלחתם בדבר מה, הם החלו להיות קנאים ותחרותיים. בנוסף לכך, לעיתים הם אפילו אוהבים להעניק עצות או עזרה לא רצויים – רק כדי להראות לכם שהם מבינים וטובים יותר מכם. גישה כזו מצידם עלולה לגרום לכם להתנהג בהססנות ולהרגיש שאין לכם מספיק יכולות וידע כדי להסתדר לבד, וכנראה תמנע מכם להגשים את חלומותיכם ולכבוש את היעדים שהצבתם בפני עצמכם.

10. הם מביעים אהבה בתנאים

מרגישים שאתם מתאמצים כל הזמן כדי לעשות את הדברים הנכונים שירצו את בני זוגכם ויגרמו להם להעניק לכם אהבה? התנהגות שכזו עלולה לגרום לכם לחוש שאתם לא מספיק טובים בשבילם, ויתרה מכך – היא מהווה נורת אזהרה אדומה ובוהקת לכך שאתם נמצאים במערכת יחסים לא בריאה. אתם לא צריכים להיות בזוגיות שבה עליכם להתאמץ ולרצות את הצד השני כדי לזכות באהבה – כי אתם ראויים לה בזכות מי שאתם, ולא הודות ליכולותיכם.

כמה מילות סיכום

כפי שהבנתם עד כה, הדרך הטובה ביותר לטפל בעניין היא פשוט לשוחח עם בני הזוג ולהסביר להם כיצד אתם מרגישים, כדי שיפסיקו להוריד את רוחכם ואת הערכתכם העצמית. לא יודעים איך לערוך שיחה שכזו מבלי לריב? היעזרו בכתבה הבאה. אם אתם רואים שהשיטה הזו לא עובדת – אולי כדאי שתבינו מהו מקומכם במערכת היחסים, ותשאלו את עצמכם האם אתם באמת מעוניינים בה...
 
מקור התמונות: brightside
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.