print header

איך לגרום לילדים להקשיב להוריהם

 
  לילדים יש שלבים התפתחותיים רבים דרכם הם יכולים ללמוד על העולם סביבם וגם על עצמם. ההורים הם אלה שמלווים את ילדיהם בשלבים החיוניים הללו, אך כדי שהם אכן יפנימו את מה שמלמדים אותם, חשוב שהילדים יהיו קשובים למה שנאמר להם. כל הורה מכיר את המאבקים המתישים על תשומת הלב של ילדיו, מה שגורם לרבים להתייאש מהניסיון לעשות זאת. 8 השיטות הבאות יעזרו לכם לגרום לילדיכם להקשיב וללמוד מכם, גם כאשר זה נראה בלתי אפשרי והם מנסים לעשות בדיוק את ההיפך מכך.
 
איך לגרום לילדים להקשיב להורים: ילד עם אצבע באוזן יושב על רצפת עץ
 

לפני הכל....

לעתים נראה להורים שילדיהם לא מקשיבים להם בכוונה, אך זה לא תמיד נכון. לפעמים ילדים פשוט לא שומעים את הוריהם כשהם בחדר השני או אפילו כאשר הם עומדים לצדם. אם אתם רוצים לשוחח עם ילדיכם כדי לבקש מהם משהו, רדו לגובה שיאפשר לכם ליצור קשר עין ולשים את עצמכם בטווח השמיעה שלהם. השתדלו לשמור על טווח השמיעה הזה ככל שהם גדלים ודברו עם ילדיכם בצורה ישירה ולא בין חדרים. כך תדעו שהם יכולים להאזין למה שאתם רוצים להגיד, ושבעיה של קצר התקשורת היא לא חלק מחוסר ההקשבה. באופן הזה תוכלו להתחיל ולתרגל את השיטות שיגרמו לילדיכם להקשיב לכם.

1. ודאו שילדיכם רגועים

כאשר אנחנו נסערים וכועסים, קשה לנו להקשיב למה שאנשים מנסים להגיד לנו. זה תקף גם לגבי ילדים שמתקשים למתן את הרגשות שלהם מספיק כדי להקשיב להוריהם. על מנת שתוכלו לנהל שיחה עם ילדיכם או לבקש מהם דבר מה, ודאו שהם רגועים ואל תנסו ליזום עמם שיחה כאשר הם נמצאים בהתקף זעם או כועסים על דבר מה.

כיצד תעשו זאת?

על מנת שילדיכם יוכלו להירגע, תנו להם מרחב לכמה דקות ואל תנסו לקבל את תשומת ליבם בכל מחיר. תוכלו למשל ללוות אותם לחדרם ולומר להם לשהות בו למשך כמה דקות כדי שיירגעו. אם יש לכם שגרת רגיעה עם ילדיכם שכוללת צעצוע או מנהג כלשהו, יישמו אותה עד שהם יירגעו ותוכלו לשוחח עמם.
איך לגרום לילדים להקשיב להורים: ילד יושב תנוחת מדיטציה

2. דברו בנימה חיובית, אך תקיפה

לנימת הדיבור שלנו יש השפעה בשיחות רבות עם האנשים סביבנו, כולל ילדים בכל הגילאים. ילדים הם "גלאים" של ממש עבור תחושות שונות, והם יכולים להרגיש כאשר אתם כועסים, מה שגורם להם להיכנס פעמים רבות לעמדת מגננה, שממנה קשה מאוד להוציא אותם ולגרום להם להקשיב. כדי למנוע זאת, עליכם לדבר בטון חיובי שירכך אותם ולא יגרום להם לרצות להתגונן מפניכם.

כיצד תעשו זאת?

אם ילדיכם רגילים לנימה סמכותית ותקיפה יתר על המידה כאשר אתם מבקשים מהם דבר מה, הודיעו להם תחילה שדברים יהיו שונים מעתה כדי שלא יהיו מופתעים מהשינוי. לאחר מכן, התאמנו על מציאת הטון החיובי והנעים שלכם בעזרת חברים או בני זוג, שיוכלו להגיד לכם איזו נימת דיבור שלכם נשמעת נעימה לאוזן וגורמת להם לרצות להקשיב למה שיש לכם להגיד. יישמו את הנימה הזאת על ילדיכם, ובאופן הזה, גם כאשר אתם מבקשים דברים שהם לא אוהבים, כמו לסדר את חדרם למשל, הסיכוי שהם יקשיבו בלי בעיות יגדל.
 
 

3. בקשו מהם לעשות משהו פעם אחת בלבד

הטקסים בהם הורים מבקשים מילדיהם לעשות משהו שוב ושוב אינם זרים לאף אחד, והם בהחלט יכולים להיות מתישים. זה קורה כאשר הילדים מסרבים להקשיב בפעם הראשונה וההורים נאלצים לבקש מהם את אותו דבר פעם אחר פעם. חשוב למגר התנהגות מסוג זה כאשר הילדים גדלים כדי שלא ינסו לחמוק ממשימות שעליהם לבצע על ידי התשה של ההורים עם בקשות חוזרות ונשנות.

כיצד תעשו זאת?

כאשר רוצים שהילדים יקשיבו בניסיון ראשון, יש לעשות זאת בהדרגה:

1. בקשו מילדיכם מה שאתם רוצים פעם אחת. אם הם לא מגיבים בקשו מהם פעם נוספת, בנימה תקיפה יותר.

2. אל תחזרו על עצמכם יותר מדי פעמים. זה רק מראה לילדים שאתם מוכנים "לנדנד" להם במקום לנקוט בפעולה.

3. אם ההתנהגות נמשכת, תנו לילדיכם עונש משמעתי כאשר הם לא מקשיבים בפעם הראשונה. באופן הזה הם ילמדו שאתם לא רק מדברים, אלא גם נוקטים בפעולה כאשר הם לא מתנהגים כמו שצריך ומסרבים להקשיב לכם.

איך לגרום לילדים להקשיב להורים: צילום של ילד מלמעלה

4. הזהירו מפני תוצאות של חוסר הקשבה

כאנשים בוגרים, אנו יודעים שלמעשים מסוימים יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת, ולכן אנחנו מקשיבים לחוקים סביבנו. זאת מיומנות שחשוב לפתח גם אצל ילדים, וניתן לעשות זאת כאשר מזהירים אותם מפני תוצאות לא נעימות שעלולות להתרחש בגלל חוסר ההקשבה שלהם. 

כיצד תעשו זאת?

הבהירו לילדיכם מה יהיו התוצאות של חוסר ההקשבה שלהם בנימה תקיפה והחלטית. אם אתם מתכננים לצאת לגן השעשועים והילדים מתעכבים בכוונה, אמרו להם שלמחרת לא תלכו אליו שוב אם הם ימשיכו בהתנהגות שלהם. עם אזהרה מסוג זה, לילדיכם תהיה אפשרות לבחור כיצד לנהוג והם גם יידעו מה יהיו התוצאות של מעשיהם. אם הם לא יקשיבו לדבריכם וייענשו על כך, הם יידעו שיש לחוסר תשומת לב והקשבה השלכות שהן לא תמיד נעימות, וכך סביר שהם יקשיבו לכם יותר בפעמים הבאות.

5. הניחו לדברים להתרחש בצורה טבעית

לעתים אין צורך שהורים יתערבו כדי שלחוסר הקשבה של ילדים תהיינה תוצאות. ישנם דברים שמתרחשים בצורה טבעית בלי קשר לעונש שהורים נותנים, ולמרות שזה לא קל, חשוב לתת לדברים להתגלגל במסלול שלהם. באופן הזה ילדיכם יידעו שמה שאתם מבקשים מהם הוא לטובתם ועדיף שיקשיבו לכם.

כיצד תעשו זאת?

למרות שזה קשה לעתים, הורים צריכים לתת לילדיהם ללמוד גם דברים לא נעימים על בשרם. כל עוד אין סכנה שהם ייפגעו, הניחו לדברים להשתלשל בצורה טבעית, גם אם התוצאה אינה אידאלית. אם ביקשתם מילדיכם לקחת איתם מטריה ביציאה מהבית והם מסרבים לעשות זאת, אל תלחצו ותנו להם להירטב מעט. כאשר אתם מבקשים מהם להרים את הצעצועים מהרצפה ולשים אותה בקופסאות והם לא עושים זאת, אל תרימו אותם במקומם. עם הזמן הם יבינו שלמעשיהם יש תוצאות בלי קשר להורים ועדיף להקשיב למבוגרים מהם, שיודעים מה הם צריכים לעשות.
איך לגרום לילדים להקשיב להורים: חלקי לגו פזורים על הרצפה

6. תנו להם אפשרות בחירה

ילדים לומדים כיצד להיות עצמאיים, אך לעתים הדרך הזו רצופה בקשיים כאשר הם מנסים להתמרד נגד הבקשות שלכם. כהורים, יש לדעת כיצד "לשחרר" את הילדים עם הזמן ולתת להם לעשות החלטות משלהם במקום לכפות עליהם את רצונותיכם. כאשר הם מרגישים שאין לכם חלק בקבלת ההחלטות בחייהם, ילדים נאטמים במהרה ומסרבים להקשיב לכל מי שנמצא סביבם, כולל ההורים.

כיצד תעשו זאת?

כדי לדעת אילו נושאים רגישים בקרב ילדיכם, שימו לב להתנהגות שלהם והדברים שהם רוצים לקחת חלק בבחירתם. כאשר תדעו מה מטריד את ילדיכם, הניחו להם ליטול חלק בתהליך קבלת ההחלטות; אם למשל הם מסרבים ללבוש את מה שאתם מציעים להם בבוקר, הוציאו שתי אפשרויות ביגוד ואמרו להם שההחלטה הסופית בידם. מצד אחד זה יגרום להם להקשיב לכם ההורים, ומצד שני יאפשר לילדים לפתח תחושת עצמאות ויכולת קבלת החלטות.

7. קבעו חוקים משפחתיים

כאשר מבקשים מילדים שיעשו דברים רק כי אומרים להם, סביר להניח שהם לא יקשיבו ויסרבו לשתף פעולה. חוקים משפחתיים יעזרו למנוע התנהגות שכזו, שכן הם יגדירו קווי התנהגות ברורים לכל בני המשפחה, בלי סייגים שיגרמו לילדים להרגיש מבודדים.

כיצד תעשו זאת?

כדי לקבוע חוקים משפחתיים, כנסו את כל יושבי הבית וחשבו יחד על כללים פשוטים שכולם יוכלו לעמוד בהם. תאמו ציפיות בין כל בני המשפחה לגבי מהי התנהגות מקובלת ומהי כזו שלא תעבור בשתיקה, וודאו שילדיכם יבינו שהכללים תקפים גם למבוגרים. זה יאפשר להם להרגיש חשובים בתא המשפחתי ולהיות קשובים יותר לחוקים שחלים על מבוגרים שהם מכבדים.
איך לגרום לילדים להקשיב להורים: יומן עם קישוטים שונים סביבו

8. הכי חשוב – הקשיבו גם להם

לעתים חוסר הקשבה לא נובע מהתנהגות בעייתית, אלא מקצרים בתקשורת ומקרים של חוסר הבנה עם הילדים. כאשר הם לא מצליחים להעביר את המסר שלהם בצורה ברורה, ילדים עלולים להפוך למתוסכלים וסרבני הקשבה עיקשים. חשוב שתשמעו גם את הצד של הילדים שלכם כאשר אתם חושבים שהם עשו משהו בעייתי, ולא תמהרו לכעוס או להשליט עליהם סדר.

כיצד תעשו זאת?

אם ילדיכם נסערים, חשוב כאמור לתת להם להירגע במשך כמה דקות. לאחר מכן קחו אותם לשיחת הבהרה בנימה חיובית ובקשו לדעת למה הם התנהגו בצורה בעייתית או סירבו להקשיב לכם. ייתכן שמשהו מציק להם ודעתם מוסחת למידה של חוסר הקשבה, ותוכלו לגלות זאת רק בשיחה עמם. כאשר ילדיכם ירגישו שיש להם אוזן קשבת, יהיה קל יותר לגרום להם להתנהג בצורה דומה ולהקשיב לאנשים החשובים להם, המדריכים אותם בחיים  הוריהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.