print header

9 דברים שכל הורה צריך ללמד את ילדיו על אהבה

  הילדים שלנו לומדים על אהבה קודם כל מסיפורי האגדות שהם שומעים וסדרות הטלוויזיה או הסרטים שהם רואים, אך האם הם משקפים בצורה הנאמנה ביותר את הרגש הזה ואת הדרך שבה צריכה להיראות זוגיות אוהבת, תומכת וטובה? ככל הנראה לא, ואמנם קשה מאוד להסביר בצורה ברורה לילד מה זו אהבה, אך סביר להניח שביום שבו ילדכם יחווה פרפרים בבטן, הוא ישאל אתכם "איך לדעת כשאתה מאוהב?" או באופן כללי – "מה זו אהבה?". ילדיכם אמנם ילמדו הכי טוב מהזוגיות שלכם – ההורים – כיצד נראית אהבה, אך יש כמה דברים שעליכם ללמד אותם באופן פעיל על מנת שיוכלו להימנע ממערכות יחסים מזיקות ומקרי שברון לב שיגרמו להם לאהוב את עצמם פחות. אלו הם 9 השיעורים שכל הורה צריך להעביר לילדיו על אהבה.
 
דברים שצריך ללמד ילדים על אהבה: ילד מנשק ילדה

1. פגיעה היא לא סימן לאהבה

כשהילדים שלכם בוכים מכיוון שבן או בת אחרים הקניטו אותם, אל תגידו להם "זה כי הוא / היא אוהבים אותך". אפילו אם זה נכון, התנהגות שכזו לא צריכה להיתפס כדרך נורמלית להבעת חיבה. אם תסבירו לילדיכם שכך הילד מהמין השני מביע את חיבתו, זה רק יראה להם שהתעללות ופגיעה ברגשות הם סימנים נורמליים לאהבה, והם לא.

2. כבוד זה דבר חשוב באהבה

אהבה וכבוד הולכים יד ביד, גם לאורך השנים כשהתשוקה מתחילה לדעוך, הדבר שנשאר חי וקיים, ומעיד על האהבה הוא הכבוד שבני הזוג רוכשים האחד לשנייה. הילדים שלכם לא רק צריכים ללמוד איך להעניק את הכבוד הזה, אלא גם שעליהם לקבל אותו, כי מערכת יחסים שבה יש אהבה ללא כבוד עלולה להיות הרסנית ולהוביל להרבה כאבים.

3. באהבה יש "תן וקח"

אתם בטח רוצים להעניק לילדיכם את כל האהבה שבעולם, ולמעשה זה קל מאוד ביחס לחלופה – ללמד אותם שעליהם גם להעניק אהבה. אף על פי שזה יכול להצריך מכם מאמץ, עליכם להשקיע בכך ולחנך את ילדיכם להבין שהם לא תמיד יכולים להיות בצד המקבל. עד כמה שהם ראויים לאהבה מצד אחרים, הם צריכים גם לדעת להתפשר ולהעניק אהבה בעצמם.
דברים שצריך ללמד ילדים על אהבה: ילדה נותנת פרח לילד

4. כשאתה אוהב אדם אחר אינך צריך לאהוב פחות את עצמך

הילדים שלכם צריכים לדעת שאם הם אוהבים אדם אחר, זה לא אומר שעליהם להקריב את עצמם ואת כל מה שחשוב להם עבורו, במיוחד אם הוא דורש זאת. כמובן שפשרות זה דבר חשוב בכל מערכת יחסים, אך כדי לאהוב אדם אחר באמת, הילדים שלכם צריכים קודם כל לאהוב את עצמם באופן כללי ובפרט כשהם איתו. הילדים שלכם ילמדו זאת על פי מה שיראו במערכת היחסים שלכם – ההורים.

5. אהבה עצמית היא הסוג החשוב ביותר של אהבה

יש הבדל עצום בין אנוכיות לבין אהבה עצמית, ובעוד שילדיכם צריכים ללמוד כיצד לא לרמוס אחרים כדי להשיג את טובתם האישית, הם אמורים גם לדעת איך לקבל ולאהוב את עצמם כפי שהם. הם לא צריכים לשנות את עצמם כדי להתאים לשבלונה שמישהו אחר יצר עבורם, וכל עוד הם אנשים טובים שיודעים כיצד לכבד אחרים, הם בסדר כפי שהם, ומי שלא רואה זאת הוא הבעייתי.

6. אהבה צריכה להפוך אותך לאדם טוב יותר

על אף שכבר ציינו שאהבה לא אמורה לשנות את מי שאתה, כל עוד היא הופכת אותך לאדם טוב יותר, מדובר באהבה שמועילה לך ושעוזרת לך להתפתח כבן אדם. הילדים שלכם צריכים להבין את ההבדל הזה, בין אהבה שהופכת אותם לאנשים טובים יותר לבין אהבה שדורשת מהם להשתנות לפי העדפות אישיות של אדם אחר.
דברים שצריך ללמד ילדים על אהבה: ילד וילדה מחזיקים ידיים

7. אהבה ארוכת טווח דורשת הרבה מאמץ

אהבה היא דבר עדין שצריך לטפל בו ולטפח אותו כל הזמן, ממש כמו צמח שמגדלים; אם לא משקים אותו או מספקים לו אדמה פורייה הוא ינבול, וכך גם אהבה. לאורך הזמן אנשים נוטים לקחת אחד את השני כמובן מאליו בזוגיות ומפסיקים להשקיע באהבה שלהם כפי שהשקיעו בה בעבר, וכשזה קורה, הזוגיות מתחילה להתפורר. לכן ילדיכם צריכים לדעת שאהבה לאורך שנים ארוכות היא לא דבר שפשוט מגיע סתם כך – צריך להשקיע באהבה גם אחרי שנים, בדיוק כפי שהשקענו בה בשנה הראשונה.

8. לפעמים אנחנו אוהבים מישהו שלא אוהב אותנו בחזרה

כהורים אתם ככל הנראה רוצים שלילדיכם יהיה רק טוב, אך לפעמים יש דברים שהם מעבר לשליטתנו, וילדינו צריכים להבין שהם לא תמיד יכולים לקבל את מה שהם רוצים. זה קורה גם באהבה, כשתחושות חיבה שמגיעות רק מצדם ולא מהצד השני עלולות לגרום ללב שלהם להישבר, אך עליהם ללמוד לשחרר את תחושת האכזבה הקשה. שברון הלב יהיה הרבה פחות כואב אם הם ידעו מראש לצפות לאפשרות הזו, וכמובן אם תתמכו בהם ברגעים שבהם יסבלו מכך.

9. לפעמים אהבה לא נמשכת לנצח

סיפורי האגדות וסרטי הוליווד מלמדים את ילדינו שאהבה היא דבר שנמשך לכל החיים, אך האמת היא שהאהבה לפעמים חולפת, בעיקר בגיל ההתבגרות, ולעיתים עדיף לסיים מערכת יחסים ולהמשיך הלאה מאשר לדבוק בה בכל הכוח. בה בעת הם צריכים להפנים שהרגעים שהם העבירו מאוהבים עם אדם אחר לא היו מבוזבזים כלל – הם היוו שיעורים חשובים שלימדו אותם על זוגיות לקראת המשך החיים, ובעיקר גם הרבה על עצמם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.