maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כיצד ניתן לטפל בסחרחורת?

 
מאת ד"ר עוז צור - פיזיותרפיסט קלינאי מומחה ומרצה בתחומי הבריאות
מנהל מרכז סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאב
 
בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מגיעים לבתי החולים ולרופאים הפרטיים בשל תלונות על סחרחורות ותחושות ורטיגו אשר מונעות מהם לנהל את חייהם באופן תקין. ישנם סוגים רבים של סחרחורות אשר נובעים ממקורות שונים, ויש אנשים שאף סובלים משני סוגים או יותר. למרבה המזל, ברוב הסוגים ניתן לטפל באמצעות שיטות שונות של טיפול תרופתי, פיזיותרפיה ותרגילים שונים. ד"ר עוז צור הוא פיזיותרפיסט מומחה אשר הקים את המרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת וחוסר שיווי משקל. אנשים רבים מגיעים אל המרפאה של ד"ר צור מבלי לדעת על המורכבות מאחורי הבעיה הפשוטה לכאורה, שמשפיעה בצורה קשה על תחושת הביטחון ואיכות החיים שלהם. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על חלק מסוגי הסחרחורת השונים ועל דרכי האבחון והטיפול בהם.
 
סחרחורת
star5112

מהי סחרחורת?

סחרחורת הינה תחושה של תנועה למרות שהסביבה יציבה. תופעה זו שכיחה באוכלוסייה ונעה בין 10-15% של אנשים הסובלים ממנה. סחרחורת יכולה לנבוע מסיבות שונות החל משינויים בלחץ דם, עליה או נפילה של רמת הסוכר בדם, כמות ויטמין B12 נמוכה, הפרעות ראייה, חרדה, הפרעות נוירולוגיות, בעיות צוואר וכלי דם, אם כי רוב הסחרחורות נובעות מליקוי באוזן הפנימית. קיימים כ-12 סוגי סחרחורת שונים הנובעים מליקוי באוזן הפנימית. הסחרחורות מתחלקות לשתי משפחות עיקריות: משפחת סחרחורת ורטיגו ומשפחת סחרחורת דיזינס.
 

מה מרגישים כשיש סחרחורת? 

סחרחורות ממשפחת הדיזינס באות לידי ביטוי בחוסר יציבות, שיוט, ולעיתים ככאבים בעורף שעלולים לעלות לכוון הראש. יש המתלוננים על דקירות בקרקפת בנקודות שונות ואפילו על כאבים חדים עמוק בפנים האוזן. הסחרחורות ממשפחת הורטיגו מתאפיינות באילוזיה של תנועה סיבובית, אך יכולה להיות גם קווית ורטיקלית או צידית. אנשים בדרך כלל מתלוננים על שינוי תנוחה הגורם לסחרחורת לשוב ולהופיע. מומלץ להימנע מלחפש את הזווית שמפעילה את הסחרחורת ולהגיע למומחה שיחזיר את המצב לקדמותו.
 
סחרחורת
 

תסמינים, מאפיינים והטיפול לסחרחורות השכיחות:

סחרחורת תנוחתית

סחרחורת זו שכיחה בכל הגילאים ונמשכת מספר שניות. אם מדובר בבעיה כרונית תכופה, הטיפול הפיזיותרפי הוא לרוב יעיל ביותר. סחרחורת תנוחתית מאובחנת בעזרת משקפי בדיקה בחושך. הסיבה לתופעה הזו היא שקריסטלים אשר בדרך כלל נמצאים בתוך תאים ומונחים על ג'ל, אשר תפקידם לספק מידע על תאוצה ותאוטה ליניארית של הראש, נפלו ממקומם וסטו אל התעלות החצי קשתיות אשר באוזן הפנימית. החזרתם של הגבישים למקומם הינו תרגול אשר בידיים מיומנות ישיב את היציבות למערכת. 
 

סחרחורת מסוג מחלת מנייר

סחרחורת מסוג מחלת מנייר משלבת ירידה בשמיעה וטינטון, סוג של רעש בתדר גבוה, אשר יכול להתגבר בעת ריכוז או שקט בסביבה. התקפי הסחרחורת עלולים להמשיך שעות. אנשים מדווחים על אטימות באוזן, לחץ בראש, וסחרחורת שמופיעה ללא סימן מקדים. ההופעה מאד דרמטית וסוערת.
 
הטיפול בעת ההתקף אינו יעיל בשל התהליכים שמתרחשים במוח ובין הסיבים הנירונאליים, ולכן שקט, חושך ואי תנועה יהיו הפעילויות והתנאים העדיפים בשלב זה. יומיים אחרי ההתקף מומלץ לטפל בשאריות הנזק במידה ונשארו. בטיפול פיזיותרפי תומך עלינו לאזן את המערכות הסנסוריות ולהרגיע את הגוף. מיום הופעת המחלה מומלץ להקפיד על דיאטה דלת מלח, גבינה צהובה וקפאין, לשמור על אורח חיים נוח ללא לחצים, להפחית בכעסים ולהקפיד על שעות השינה בזמנים קבועים. תרופות, במקרים מסוימים, מקלות על התופעה, אך רצוי להתייעץ עם הרופא האישי שלכם.
 

סחרחורת מסוג ליקוי חד צדי בעצב שיווי המשקל

תופעה זו שכיחה בין הגילאים 30-60 ויכולה להופיע שלושה שבועות לאחר שפעת וירלית, בעקבות מתח נפשי, מערכת חיסונית ירודה או אפילו ללא גורם מקדים. התלונות העיקריות הן על חוסר יציבות וסחרחורת מסוג של תנועה בגוף שלא מסונכרנת עם הסביבה. קשה לאנשים להסביר את התופעה, חלק מתארים אותה כתחושה ש"הגוף אינו מחובר", כאילו התנועה לא פוסקת למרות שהראש כבר הפסיק לנוע.
תחושות אלו יכולות להיות מלוות בכאבים בשרירים עד תפיסות רבה ועמוקה שלא משתחררת ועוברת ממקום אחד למקום שני בגוף. עלולות להתפתח תחושות מוזרות הכוללות חוסר ביטחון בתנועה עד פחד לנוע, מחשש לנפילה ולנזק עצמי. האבחון לבעיה זו נעשה בעזרת משקפיים מיוחדות בחושך תוך צפייה בעיניים בתאורת לילה. במצב זה האישונים זזים באופן בלתי רצוני, ועל ידי אבחון התנועה שלהן ניתן להגיע למסקנות ברורות ולהציע טיפול מדויק לבעיה. שיטת צור באלאנס הכוללת שיקום של מערכת שיווי המשקל תוך ביצוע תרגילים, יוצרת יכולת הסתגלות ומשלבת חיזוק שרירים יחד עם הרפיית שרירים תפוסים תוך ביצוע תנועות משולבות ושיפור בקואורדינציה. גם שימוש בטכניקת הכיסא המסתובב הינה יעילה ביותר בליקוי שכזה.
 
סחרחורת
 

מהן הסיבות לדאגה?

קיימים מספר סימנים שונים אשר מרמזים על קיומה של בעיה קלינית שניתנת לאבחון ולטיפול.
  • האם תנועות ראש מחמירות את התקף הסחרחורת וגורמות לו להימשך זמן רב יותר?
  • האם חלה ירידה בשמיעה בעקבות ההתקפים?
  • האם הסחרחורת חמורה יותר בחשיכה?
  • האם בעקבות הסחרחורת אתם חווים גם כאבי ראש?
  • האם תחושת הסחרחורת גורמת לכם לדיכאון שנמשך לאורך זמן?
במידה שהתשובות לחלק מהשאלות האלו הן חיוביות, רצוי מאוד שתקבעו לעצמכם בדיקה עם מומחה בנושא, או לפחות לבצע התייעצות טלפונית.
 

לסיכום

סוגי הסחרחורות הם רבים והאבחון לבעיית הסחרחורת הינו 50% מהדרך לטיפול היעיל. הטיפול הפיזיותרפי הוסטיבולרי מומלץ, חשוב ויעיל ביותר לתופעות השונות. מי שמקדים לאבחן ולטפל, יסבול פחות זמן מתופעות הלוואי של הסחרחורת. טיפולי פיזיותרפיה לעמוד השדרה ולשרירים חשובים גם כן, בעיקר בסוגי הסחרחורות שמושפעים מהמערכת השלדית. במקרים רבים גם תחושת חרדה וסיבות נפשיות קשורות לבעיית הסחרחורת, אך הן לא תמיד המקור הראשוני לתופעה. ניתן לקבוע זאת על פי תנועות העיניים הבלתי רצוניות. ישנם מקרים בהם הטיפול המשלב הינו היעיל ביותר אז התייעצו עם מומחה והרגישו טוב! 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: