print header

10 פעולות והרגלים יומיומיים שגורמים לכם לכאבים בגב התחתון

 כאבי גב כרוניים הם ממש לא צחוק – כל מי שסובל מהם יכול להעיד שזו עלולה להיות בעיה שממש משבשת את איכות החיים. מצד שני, אין זו בעיה נדירה בשום צורה – מדווח שכמעט חצי מאוכלוסיית ארה"ב העובדת (יותר ממיליוני אנשים) העידה כי היא סובלת מאותם כאבים התוקפים תדירות את הגב התחתון. על אף שרבים פונים לטיפול תרופתי של משככי כאבים כדי להקל על הסבל, כדאי שתדעו שיש דרכים יעילות הרבה יותר להתמודד איתו. אחת מהן היא ללמוד אילו פעולות יומיומיות פשוטות לכאורה, שכמעט כולנו עושים מבלי משים, גורמות לכאבים בגב התחתון וכיצד ניתן להימנע מהן או לפחות לצמצם אותן. כך נוכל לטפל בבעיה משורש, ולא רק להסתפק בשיכוך זמני. אז הנה לפניכם 10 פעולות יומיומיות שעלולות להיות הגורם לכאבי הגב שלכם ושעליכם להכיר על מנת להפסיק.

1. אתם שותים משקאות קלים ממותקים

שתיית משקאות קלים ממותקים היא ממש לא הדרך הבריאה ביותר להזין את הגוף שלכם ולשמור על אנרגיה גבוהה – זה ברור וידוע – אבל נזק אגבי נוסף שנגרם בעקבות המנהג הזה ואולי לא ידעתם עליו, זה שהוא עלול להחמיר כאבי גב. ראשית מכיוון ששתיית המשקאות האלו עלולה לגרום להיווצרות אבנים בכליות המובילות לכאבים חמורים בגב. שנית, שתיית משקאות תוססים תורמת לכך שגזים נוצרים ונתקעים במערכת העיכול מה שעלול לגרום ללחץ על עמוד השדרה. אז אם הגב שלכם כואב פתאום אחרי ששתיתם כוס משקה מוגז וממותק, זה הזמן להתחיל לחשוב על בחירה במים במקום.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אישה שותה משקה קל

2. אתם קוראים בספר או מתעסקים בסמארטפון כשאתם במיטה

בין אם אתם מאלו שחייבים להגניב עוד קריאה של כמה עמודים בספר שאתם שקועים בו רגע לפני שאתם הולכים לישון, או מאלו שמוכרחים לגלול פעם נוספת את עמודי הרשתות החברתיות בסמארטפון שנייה לפני שהם עוצמים עיניים - יש לכם בעיה. כך או כך התנוחה בה הפעולה הזאת מתבצעת לרוב יכולה לגרום להתקשחות בכתפיים ובגב שלכם, לייצר מתח בעמוד השדרה ובגב התחתון שלכם, ולהוביל לכאבים. לכן, אם אתם מרגישים שממש מתחשק לכם לקרוא בספר או להציץ בסמארטפון שלכם לפני השינה – עשו זאת כשאתם ישובים על כיסא או כורסא נוחים ולא מצויים בתנוחת ביניים על המיטה.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אישה מתעסקת בסמארטפון שלה כשהיא שכובה במיטה

3. אתם מצחצחים שיניים ומתגלחים תוך כדי עמידה לא נכונה

נכון, צמד הפעולות הזה נשמע טריוויאלי ויומיומי, ואולי מפליא אתכם מאוד לחשוב שדווקא הן עלולות לגרום לכאבים, אבל זה כך וזה אמיתי מאוד. בתור התחלה, נאמר שהרבה מאוד אנשים (לרוב גבוהים) מצחצחים שיניים תוך כדי שהם מתכופפים לכיוון הכיור בתנוחה שאם נשארים בה במשך 2-3 דקות במהלך הצחצוח – עלולה להוביל להופעת כאבים בגב התחתון. בנוסף, גברים רבים שנוהגים להתגלח מול המראה מתקרבים אליה ככל הניתן במהלך הגילוח כדי לא לפספס אף נקודה – אבל בדרך עומדים גם במשך 10 דקות או אף יותר בתנוחה שבה הגב מכופף ב-30 מעלות, מה שמפעיל לחץ רב על אזור הגב התחתון. הפתרון הוא כמובן לא להימנע מ-2 הפועלות החשובות האלו, אלא להקפיד לעשות אותן שגבכם ישר וזקוף, ולמעט במהלכן בהתכופפות יתר לכיוון הכיור או בהתקרבות מוגזמת לעבר המראה.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אישה מצחצחת שיניים מול הראי

4.  אתם עובדים כל היום בישיבה

אורח חיים יושבני – כזה שגורם לנו למעשה לשבת במהלך מרבת יומנו – הוא נפוץ מאוד היום, יותר משהיה אי פעם בהיסטוריה. זהו גורם די ברור ומוכר לבעיות גב שונות, הנוצרות עקב הישיבה הממושכת בתנוחות שאינן בריאות לגוף. אז מה ניתן לעשות? יש כמה וכמה דרכים להתגבר על כך – מומחים מהמרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב ממליצים למשל לעבוד על שולחן עבודה מתכוונן, כזה שאפשר להעביר גם למצב עמידה, מכיוון שהם נועדו לעזור לכם לא רק למנוע כאבי גב אלא גם להיות יותר יצרניים. בנוסף, מומלץ לכם לנסות את התרגילים המומלצים בכתבה הבאה, שיכולים לסייע לכם לתקן צורת ישיבה המזיקה לגב.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אדם יושב לשולחן העבודהעם גב כפוף

5. אתם מעשנים

את נזקיו הגדולים של הרגל העישון כולם כבר מכירים, אבל האם ידעתם שאחד ממגרעותיו הנוספות ו"הצדדיות" כביכול, היא שהוא תורם לא מעט לכאבים בגב התחתון? יש לכך אף הוכחה מדעית: במחקר שערכו מדענים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס נמצא כי לגורמי סיכון של טרשת העורקים (היסטוריה של עישון ולחץ דם) ישנו קשר דומה גם לכאבים בגב התחתון ולקשחת חוליות. השורה התחתונה היא שלעישון אין השפעה שלילית רק על הלב והריאות, אלא גם על הגב – דבר שיכול להיות מורגש ומעיק אף יותר בחיי היומיום. אז אם אתם מעשנים ומתקשים להיגמל מכך בכוחות עצמכם, אנו ממליצים שתפנו לטיפול מקצועי – גם הגב שלכם יגיד לכם תודה על כך.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אדם מצית סיגריה

6. אתם נוהגים למרחקים ארוכים לעיתים תכופות

חוויתם פעם כאב בגב התחתון אחרי שנהגתם למשך זמן ממושך? אם כן אז תדעו שזו בהחלט לא תופעה נדירה בכלל. אם העבודה שלכם מחייבת אתכם לשבת על ההגה במשך שעות ארוכות, אפילו רק כדי להגיע אליה למשל, אז כאבי הגב שאתם חשים עלולים להתרחש בגלל התנוחה בה אתם יושבים בזמן שאתם נוהגים. על מנת לשכך את הלחץ המופעל על הגב התחתון בזמן שאתם נוהגים, אתם חייבים לוודא שאתם יושבים ישר, כשהגב שלכם ניצב לגמרי כנגד משענת המושב שלכם. פעמים רבות, נהגים נוטים לשבת במרכז המושב, מה שלא מאפשר תמיכה בגב התחתון ומוביל לבעיות גב. אתם יכולים גם לרכוש לעצמכם כרית המותאמת למושב רכב, או להציב אחת כזו משלכם, כדי לספק לגב את התמיכה הנדרשת לו בעת הנהיגה.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אדם נוהג ברכבו

7. אתם עושים את כל עבודות הבית בעצמכם

גם אם אתם מאלו שניקוי וסידור הבית נראה להם כמו דבר שעושים בקלי קלות ורגילים אליו מימים ימימה – תחשבו רגע על כל הפעולות שאתם עושים תוך כדי ועלולות לפגוע בגב שלכם. בוא ניקח למשל את הכביסה: הכנת פריטים שונים למכונה, הוצאתם לחים וכבדים ממים, סידורם מחדש על המדפים הגבוהים בארון ועוד ועוד – הכל מסתכם בכמות גבוהה של לחץ המופעל על הגב התחתון שלכם. הרבה אנשים פשוט לא חושבים על זה, אבל כדאי להתחיל ולקחת בחשבון שגם מטלות הבית שנראות לכאורה כבלתי מזיקות עלולות לפגוע באיכות החיים שלכם בגלל כאבי הגב שהן יוצרות. אז בעוד שברור שעליכם להמשיך ולדאוג לתחזוקת ביתכם, אם פעולות מסוימות גורמות לכם לכאבי גב חריפים, כדאי שתתחילו לבקש עזרה בהן משאר בני הבית ותתחילו לערב מגיל צעיר גם את ילדיכם, שילמדו לסייע לכם בהן כמה שניתן.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אישה מול מכונת כביסה

8. אתם מובילים עגלת תינוק

אמהות, אבות, סבים וסבתות – הקשיבו היטב: מתברר שדחיפת עגלת תינוק עלולה למעשה לגרום לכאבי גב. אם תחשבו על זה רגע, אולי תבינו שזה הגיוני - כשאתם דוחפים את העגלה ומובילים את תינוקכם בהם, אתם בדרך כלל מאמצים הליכה כפופה במעט אל המרכז, מה שמשנה את התנוחה הטבעית של עמוד השדרה, מה שכמובן עלול להפעיל לחץ נרחב על גבכם. לכן בפעם הבאה שאתם יוצאים לסיבוב ארוך עם התינוק והעגלה, השתדלו לבקש מבני זוגכם או מאדם שנמצא איתכם לסייע לכם בכך ועשו עימו תורות – כדי לאפשר לצמצם כמה שיותר את המתח שיכול להיגרם לגבכם בעקבות הפעולה של דחיפת העגלה קדימה.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אדם כפוף דוחף עגלת תינוק

9. אתן לובשות שמלות צמודות ונועלות נעלי עקבי גבוהות

כן, הסעיף הזה כמובן מופנה לנשים והוא חיוני מאין כמוהו, כי רבות נוהגות כך ומזיקות לעצמן ולגבן. חצאיות צמודות ומחטבות אולי יכולות לסובב ראשים – אך גם לגרום לכאבי גב; הם מגבילות את תנועת הירכיים, דבר שיוצר לחץ על עמוד השדרה. באותו אופן גם נעילת עקבים גבוהים לעיתים תכופות מובילה לאותה תוצאה – נעלי העקב הללו מציבות את הרגלים שלכם בגובה שאינו טבעי, מה שבתורו גורם לשרירים בגב התחתון לזוז ממקומם. על מנת ליהנות ממראה אופנתי מבלי להקריב את בריאות הגב שלכן – העדיפו חצאיות שמאפשרות לכן להניע את הרגליים בחופשיות ובחרו בנעלי עקב שגובה עקביהן לא עולה על 5 ס"מ.

פעולות והרגלים שגורמים לכאבים בגב התחתון: אישה לובשת חצאית צמודה ונועלת נעלי עקב

10. התזונה שלכם לא נכונה - אתם מרבים במאכלים שמעודדים דלקות בגב התחתון

זה אולי לא נראה לכם קשור האחד לשני, אבל ממש כמו בהרבה מאוד תהליכים אחרים המתרחשים בגוף – גם בנוגע לכאבי גב יש לתזונה חלק משמעותי בתרומה לגרימתם או לשיכוכם. כבר הזכרנו כאן מקודם ששתיית משקאות מוגזים למשל עלולה לגרום להתפתחות הכאבים, אך יש עוד כמה סוגי מזונות ומשקאות שנמצאו על ידי המדע ככאלו העלולים לגרום להתפתחות דלקתיות בגוף, המתבטאת בין היתר גם בכאבי הגב, והם:

  • בשר אדום
  • לחם לבן
  • פסטה
  • קפאין
  • אלכוהול

את כל אלו מומלץ שתדחקו החוצה עד כמה שניתן מהתפריט שלכם ובמקום זאת תנסו להגביר את צריכתם של מאכלים נוגדי דלקות כדוגמת:

  • דגים (למשל סלמון, טונה, בקלה ופורל)
  • אגוזים ושקדים בכמויות מדודות
  • ירקות ירוקים (למשל קייל וברוקלי)
  • פירות כגון ענבים, תפוזים, בננות וחמוציות

תזונה טובה ונכונה, המתבססת על מקורות חלבון כדגים ועוף, צריכה יומיומית של פירות וירקות והימנעות ככל האפשר ממזון מעובד, יכולה לצמצם את רמת הדלקתיות בכלל הגוף ובאזור הגב התחתון, ולתרום למאבק בכאבי גב הכרוניים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.