print header

7 תסמינים שעלולים להעיד על עורקים חסומים

אנשים רבים מאמינים כי עורקים חסומים הם בעיה של קשישים ואנשים כבדי משקל בלבד, אבל מתברר שתופעה זו היא נחלת הכלל, ועל פי ממצאי מחקר שנערך בפינלנד, אנשים רבים עד גיל 20 בעולם המערבי כבר סובלים ממנה. מכיוון שזה המצב, ההמלצה הגורפת היא ללכת ולהיבדק מוקדם ככל האפשר, במיוחד אם אתם חווים אחד או יותר מ-7 התסמינים שמופיעים בכתבה הזו. דבר נוסף שעליכם לדעת הוא העובדה כי זרימה לא תקינה של הדם עלולה להוות גם תופעת לוואי של בעיות בריאותיות חמורות אחרות שיש לשים לב אליהן, כי אבחון מוקדם וטיפול נכון ובזמן יכולים למנוע אסון.

1. כאבים בשרירי השוק, במותניים או בירכיים

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: כאבים בשרירי השוק
מחלת עורקים היקפית היא בעיית דם מחזורית שכיחה בה עורקים מצומצמים גורמים להפחתת זרימת הדם לגפיים ומהווים סיבה עיקרית לכאבי רגליים, בעיקר בזמן הליכה. מצב שכזה עלול לגרום להפחתת זרימת הדם אל המוח והלב, וכמובן אל אזור הרגליים, המותניים ושרירי השוק. סיבה נוספת לכאבים אלו יכולה להיות מרבצי שומן בעורקים (טרשת עורקים) או חסימת עורקים בגלל שומנים בדם. ברוב המקרים אזור הכאב מורה על מקום הקריש או החסימה - דבר המסייע בזיהוי שורש הבעיה, אך ישנן גם דרכים נוספות המאפשרות לזהות אותה ואת מקורותיה, כמו למשל: חוסר תחושה או חולשה ברגליים, שינוי בצבע העור ברגליים, עור מבריק, דופק חלש ברגליים או אין אונות אצל גברים.

2. כאבים בחזה

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: כאב בחזה
כאב בחזה או תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) הם תוצאה של זרימת דם מופחתת אל הלב. אדם אשר חש כאבים חדים בבית החזה, חוסר תחושה ביד שמאל, כבדות, לחץ בחזה או צריבה בזמן מאמץ פיזי או רגשי, יכול לראות בכך סימן שלמעשה הוא סובל מחסימת עורקים המצריכה בדיקה, מעקב וטיפול, מכיוון שהיא עלולה להוות סממן מקדים להתקף לב שצריך למנוע. ישנם סימני זיהוי נוספים המצריכים בירור מקיף יותר, וכוללים בין היתר לחצים בחזה המקרינים אל הגב, הצוואר, הלסת, הכתפיים והזרועות ובעיקר אל הזרוע השמאלית. הכאבים הללו יכולים להיות מלווים בקוצר נשימה, סחרחורת ובחילה, והם מתגברים בעיקר לאחר פעילות גופנית. 

3. אובדן זמני של ראייה באחת העיניים

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: דרך מטושטשת עם כביש ועצים
ישנם שני עורקים ראשיים המובילים דם וחמצן אל המוח - אחד בצד ימין ואחד בצד שמאל של הצוואר, והם אחראים על אספקת חומרים חיוניים לשני צדי המוח בהתאמה. כאשר ישנה זרימה מועטה של דם או חסימה באחד מן העורקים הללו, לא מגיע מספיק חמצן אל העיניים והמוח, וכתוצאה מכך התפקוד שלהם יכול להיפגע. במקרה של הפחתת זרימת הדם העובר דרך אחד העורקים האלה, עלול להיגרם מצב של אובדן ראייה זמני בעין באותו צד בו ישנה חסימה, כשהתופעה באה לידי ביטוי במעיין "מסך" היורד על העין ומערפל את הראייה, כשבדרך כלל הדבר נמשך רק דקה או שתיים. חסימה של שני העורקים יכולה לגרום לשבץ מוחי ואף לאובדן ראייה מוחלט, וכדי למנוע את התופעה הזו יש לשמור על לחץ דם ומשקל גוף תקינים, אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה וכן לעבור בדיקות תקופתיות אצל רופא עיניים מקצועי ולדווח על היסטוריה רפואית משפחתית אם ידוע על מחלת עורקים כזו או אחרת.

4. כאבי גב תחתון

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: בחור יושב על המיטה ומחזיק את הגב התחתון שלו
בעיות גב הם הגורם השני המוביל לנכות ואף לאובדן כושר עבודה במקומות שונים בעולם, כאשר אצל 10% מהאנשים עד גיל 20 במדינות המפותחות כבר קיימת חסימה מתקדמת באבי העורקים הבטני, דבר הגורם לבעיות של חסימה בעורקי המותניים ועלול להוביל לבעיות גב שונות. אם אתם חווים כאבים בחלקו התחתון של הגב, עליכם לדעת שאסור לכם להתעלם מהם מכיוון שהם מעידים ברוב המקרים על זרימת דם נמוכה שמסוגלת לגרום לדיסקים בין החוליות להישבר ולהוביל לכאבים ולכיווץ עצבי השריר.

5. קוצר נשימה

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: אישה לוחצת על בית החזה שלה ומנסה לנשום
תופעת קוצר נשימה מתרחשת כאשר העורקים הכליליים פגועים או חסומים, ואנשים חווים זאת כאשר הלב שלהם לא מסוגל לשאוב מספיק דם כדי לענות על צרכי הגוף שלהם. תפקידם של העורקים הכליליים הוא לספק דם ללב, לשריריו, למערכת ההולכה שלו ולשאר מרכיביו. חוקרים מהמרכז הרפואי סדרס-סיני שבקליפורניה גילו שכאשר אדם חווה קוצר נשימה ללא כאב בחזה, זה יכול להוות סימן לקיומה של מחלת לב המצריכה טיפול רפואי. לכן אם אתם חווים מצב של קוצר נשימה, ולא רק במאמץ, כדאי לכם להיות זהירים ולבדוק מהו הגורם לכך, כדי להיות בטוחים שלא מדובר במשהו שיכול להחמיר. 

6. רגליים או ידיים קרות

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: בחורה נושפת על ידיה כדי לחממן
תופעה של ידיים או רגליים קרות במשך השנה, או קרות במיוחד בעונת החורף, מעידה על חוסר דם - אבל לאו דווקא כזה הנובע מחסך בוויטמין B12 בגוף, אלא כתוצאה של חסימה חלקית או הצרה של העורקים ההיקפיים המובילים את הדם אל הגפיים. לרוב אנשים נוטים לחשוב שהתקררות בגפיים היא דבר שקורה רק לקשישים, נשים ואנשים רזים במיוחד, אך אלה ממש לא היחידים הלוקים בה - אם גם אתם סובלים מהתופעה הזאת, כדאי שתשימו לב ותבדקו אם אתם חשים בתסמינים נוספים שמעידים על חוסר מעבר של דם, כמו החלשות הדופק ברגליים, זמן ריפוי ארוך במקרה של פצע או חתך באזור הגפיים, כאבי רגליים במנוחה או בהליכה, איבוד שיער ברגליים ובכפות הרגליים וכמובן שינוי בצבע העור.

7. עייפות וסחרחורת

7 מקרים שמעידים על עורקים חסומים: אדם יושב על כיסא אוחז בראשו ועוצם עיניים
רבים מייחסים סחרחורות ועייפות שהם חווים לחוסר שינה או להפרעות שינה כלשהן, מה שמתברר כנכון ברוב המקרים, אך על פי מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד, ישנם מקרים מעטים בהם עייפות יכולה להעיד על הפרעות של העברת דם לאיברים שונים ובעיקר ללב ולמוח, ומהווה סממן לאפשרות למחלת עורקים כליליים. חוסר היכולת של הגוף להעביר דם באופן תקין מפחית בעצם את כמות החמצן המועבר לגוף וגורם לתפקוד נמוך. כדאי לדעת שעל פי מומחים שונים, תחושת עייפות קבועה וסחרחורות תדירות המעידות על חסימת עורקים, נפוצות בעיקר בקרב נשים.

מה מגדיל את הסיכון לעורקים חסומים?

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לעורקים סתומים היא מחלת טרשת העורקים; דרך היווצרות המחלה הזו אינה ידועה בוודאות, אך עם זאת ברור כי מדובר במחלה מורכבת שעלולה להתחיל עוד מילדות ולהתפתח במהירות עם התקדמות הגיל. טרשת העורקים יכולה להתפרץ כאשר גורמים מסוימים פוגעים בשכבות הפנימיות של העורקים, תופעה הנובעת כתוצאה מעישון, כמויות גבוהות של כולסטרול בדם, לחץ דם גבוה, כמויות סוכר גבוהות בדם או סוכרת.
כדי להפחית את הסיכון לסבול מתופעות הלוואי של זרימת דם לא תקינה, עליכם לעסוק בפעילות גופנית על בסיס יומיומי, להפחית ממשקלו העודף של גופכם, להקפיד על תזונה בריאה ומופחתת שומנים, להפסיק לעשן וללכת להיבדק לפחות פעם בשנה. 
מקור התמונות: cn-healthcareiranpainacademy, pennmedicine

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.