print header

מחקר ישראלי חדש חושף קשר בין טמפרטורות גבוהות וחום כבד להתרחשות דום לב

 ישראל היא מדינה בעלת אקלים חם, את זה כולנו יודעים. גם את הנזקים הבריאותיים האפשריים של מזג האוויר המהביל פה – כדוגמת מכות חום מרובות, התייבשות, אדמומיות וכוויות בעור בגלל קרינת השמש ועוד – כולנו מכירים. אך מחקר חדש שנעשה ממש כאן, בבית החולים סורוקה שבבאר שבע, חושף עוד נזק בריאותי חמור שעלול להיגרם ללב שלכם בגלל טמפרטורות גבוהות מדי, וכדאי להיות מודעים אליו. בכתבה הבאה נספר לכם על המחקר הזה ועל תוצאותיו, שכל שחשובה לו בריאות ליבו צריך להכיר.

מהלך המחקר ותוצאותיו

במחקר החדש, שפורסם בכתב העת "בריאות סביבתית" באפריל 2021, היו מעורבים חוקרים מבית החולים סורוקה בבאר שבע כמו גם חוקרת מהמחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. במסגרת המחקר, נבדק האם קיים קשר בין אירועי דום לב שהתרחשו מחוץ לבית החולים (OHDC) לבין טמפרטורות קיצוניות. החוקרים מציינים במחקרם כי במחקר עבר שנערך בגרמניה, נמצא כי שכיחות מקרי דום הלב אכן עולה ב-17% בעת שהטמפרטורה חוצה את קו 25 המעלות וב-11% כאשר היא יורדת מתחת ל-5 מעלות.

אך צריך להודות שהאזור שבו אנו חיים שונה למדי מזה שקיים במקומות כמו גרמניה – הרי המזרח התיכון תמיד היה חשוף לגלי חום קשים שעם השנים רק עלו והחריפו. עד 2050 צפויה לעלות טמפרטורת האדמה באזורנו במעלה אחת לפחות, וב-4 מעלות עד סוף המאה. החוקרים מציינים כי על אף גודלה הקטן יחסית של מדינת ישראל, היא חווה שינויים אקלימיים וגאוגרפיים קיצוניים וחשופה לסוגי אקלים רבים: ים תיכוני, מדברי וצחיח למחצה. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון את ההתפתחות הגבוהה של השירותים הרפואיים בישראל ושל זמינות המידע הרפואי בארצנו. הודות לשילוב הנהדר בין הגורמים הללו, טוענים החוקרים מבאר שבע כי ישראל יכולה לשמש כ"מעבדה טבעית" לחקר השפעת ההתחממות הגלובלית על הבריאות האנושית, והמחקר הבא נועד לבדוק האם ישנו קשר בין תנאי מזג אוויר קיצוניים כמו אלו השוררים כאן ובין שיעור הלוקים בדום לב.

מחקר על קשר בין חום לבין דום לב: אישה עוזרת לאדם הלוקה בדום לב

על מנת לעשות זאת, סרקו החוקרים את כל 12,401 הקריאות שהתקבלו במגן דוד בנוגע למקרי דום לב בין השנים 2016-2017. במסגרת המחקר, מציינים החוקרים כי מדי יום מתמודדים במגן דוד אדום עם יותר מ-1000 קריאות חירום, כש-4-7% מהן נוגעות לדום לב שהתרחש מחוץ לבית החולים.  

מן הנתונים שבדקו החוקרים, עלה כי הגיל הממוצע של הסובלים מן הבעיה הרפואית הזו עומד על 75.5 שנים, שרובם היו גברים (55.8%) ורק כשליש מהם הצליחו לשרוד את דום הלב עד הגעת צוותי החירום. רוב רובם של המקרים נרשמו בשעות היום, כש-90% מן הקריאות התרחשו כאשר הטמפרטורה עמדה על 28.7 מעלות ואחוזי הלחות על 82.5%. אם כן, מסקנותיהם של החוקרים הישראליים כאן היו די חדות וברורות: חשיפה לטמפרטורות גבוהות של מעל ל-28 מעלות ולתנאי יובש קיצוניים במהלך 12 השעות שטרם האירוע הבריאותי, נמצאה כבעלת קשר חיובי להתרחשות דום לב.

מחקר על קשר בין חום לבין דום לב: גבר עומד תחת השמש הקופחת ומנגב זיעה ממצחו

השורה התחתונה: אלו הן מסקנות המחקר 

טמפרטורות גבוהות כבר קושרו בעבר לעלייה בשיעורי התמותה, ובייחוד לאלו שנבעו מהתרחשות דום לב. החידוש שבממצאי המחקר הוא העובדה שהם לא רק מאוששים את הקשר הזה, אלא גם מצביעים על כך שתנאי מזג האוויר השוררים בארצנו בימים רבים של השנה –בעיקר בעונת הקיץ הממשמשת ובאה – מעלים עוד יותר את הסיכון להתפרצות הלבבית הקטלנית הזו.

מדוע זה קורה? ההנחה של חלק מן החוקרים, כך מצוין בחלק הדיון במאמר המחקרי, היא כי יש קשר בין עלייה ברמות חום לבין התרחבות עורקי הדם הפריפריאליים בגוף – המובילים דם לגפיים התחתונות; דבר זה גורם לירידה בזרימת הדם לעורקים הכליליים – המובילים דם לשריר הלב – מה שמוביל בסופו של דבר להפרעה בקצב הלב ולכשל לבבי המתבטא בדום לב מידי. כמו כן, כדאי לדעת כי גם הפרעות בקצב הלב והתקרשות הדם הם אירועים תלויי חום – כך שכשהטמפרטורות עולות, הדופק עלול לקפוץ כלפי מעלה וקרישי דם נוטים להיווצר במוח ובלב, מה שכמובן עלול להגביר את הסיכון להתרחשות אירוע לבבי חמור כדוגמת דום לב מידי.

מחקר על קשר בין חום לבין דום לב: גבר תופס את חזהו בכאב

מסקנותיהם של החוקרים כאן ברורות – השינויים המתמשכים בתנאי האקלים המתאפיינים בעודף חום, משמשים ללא ספק כגורמי סיכון להתרחשות מקרי דום לב מחוץ לבית החולים. לכן אלו החשופים יותר לסיכון ללקות באירוע שכזה – כלומר אוכלוסייה מבוגרת ואלו הסובלים מבעיות לב ולחץ דם כאלו ואחרות – צריכים לנקוט בכמה שיותר צעדי מניעה בעת ימים שבהם הטמפרטורה מזנקת מעלה, לשהות כמה שיותר בתוך הבית ובמקומות ממוזגים ולהישמר שלא להיחשף יתר על המידה במהלך שעות היום לתנאי החום הקשים שבחוץ. עוד המלצות כיצד ניתן לשמור על הלב שלכם מפני שלל המחלות והסיכונים הניצבים בפניו, תוכלו למצוא בכתבה הבאה – שבה מפורטים 11 הרגלים מומלצים לשם כך, כפי שניתנו על ידי קרדיולוגים מומחים.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.