print header

סיבות אפשריות לכאבים בשורש כף היד והמאפיינים שלהן

כאבים בשורש כף היד זו בעיה שאתם כנרא חוויתם בעבר או מכירים אדם שסובל ממנה. אנחנו נוטים לייחס אותה לרוב לדלקות, מכות, שימוש רב מדי במחשב וכדומה, אבל מגוון הגורמים לה רחב יותר מזה והם גם עלולים לבוא לידי ביטוי באופן שונה. הסיבה לכך היא ששורש כף היד הוא אמנם חלק קטן בגוף, אך הוא מורכב מאוד וכולל 8 עצמות, המכונות קרפוס, רק בשורש עצמו ועוד לא אמרנו מילה על גידים, עצבים וכלי הדם הרגישים שעוברים באזור.
 
בגלל המורכבות הזאת זה כאמור לא תמיד קל לאבחן מהי הסיבה לכאבי מפרקים בשורש כף היד, וזאת בעיה גדולה כי אנחנו משתמשי בחלק הזה של הגוף שלנו כל הזמן, וכאשר הנעתו מוגבלת או כרוכה בכאב, אנחנו בבעיה גדולה. כדי לעזור לכם להתמודד איתה, צריך דבר ראשון לאבחן אותה, לכן אנחנו מזמינים אתכם להכיר 7 מהסיבות הנפוצות ביותר לכאבים בשורש כף היד, כדי שתדעו אילו סימנים מעידים על איזו בעיה ותוכלו להבדיל בין כאב חסר משמעות שיחלוף כעבור זמן קצר לנושא שכדאי להעלות בהקדם מול הרופא שלכם.
 
סיבות לכאבים במפרק כף היד: עצמות בשורש כף היד

1. דלקת מפרקים

מושג זה מתאר למעשה קבוצה של מחלות שונות אשר גורמות נזק למפרקי הגוף ותוקפות בעיקר אנשים מעל גיל 65, אך גם צעירים, ילדים ותינוקות במקרים חריגים מאוד. שלושת הסוגים העיקריים שלרוב משפיעים על שורש כף היד הם:
 
דלקת מפרקים שגרונית - מחלה אוטואימונית כרונית רב-מערכתית הגורמת לתסמינים רבים ולפעמים קשה לאבחן אותה. ניתן לחלק אותם לרחבים (חום, עייפות) ולממוקדים (נפיחות במפרקי הידיים, דלקות עיניים, נפיחויות מתחת לעור). לאחר הופעתם ושלילת סיבות אפשריות נוספות, הנחוצה במיוחד בשלבי המחלה הראשונים כאשר קשה לזהות אותה, אבחון המחלה הסופי מתבצע לרוב בעזרת מספר בדיקות מעבדה.
 
שיגדון - מחלה נוספת ממשפחת דלקות המפרקים, הנובעת מרמות חומצת שתן גבוהות בדם. גורמי הסיכון העיקריים שקושרו אליה הם גיל, משקל גוף, מגדר (גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר), צריכת אלכוהול ותורשה, אך קיימים גם גורמים נוספים. ברוב המקרים אבחון המחלה יתאפשר לאחר צבירת ראיות כמו למשל מראה אופייני של מפרק אדום ונפוח, עם מגבלה קשה בתפקוד וכאב שמופיע מהר מאוד, בדרך כלל תוך מספר שעות.
סיבות לכאבים במפרק כף היד: איש מבוגר מחזיק את היד שלו
דלקת מפרקים ניוונית - שמה באנגלית הוא אוסטאוארתריטיס והיא מוכרת בעברית גם בשם שחיקת סחוס. השפעת המחלה הזו גורמת לאובדן סחוס מפרקי, צמיחת בליטות עצם במפרקים ותופעת לוואי דלקתיות. בניגוד למה שהשם מרמז, בעיית הדלקת במחלה זו היא משנית, אך היא עדיין הפגיעה המפרקית הנפוצה ביותר - כ-85% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 יחוו אותה וכ-60% מהם יחוו תסמינים הכוללים כאב המופיע בהדרגה, מחמיר בשעת פעילות ודועך במנוחה, וגם תחושת שרפה הקשורה לשרירים ולגידים של האזור. בשלבים מתקדמים התסמינים יכללו גם תנועה מוגבלת ורעשים חריגים מהמפרקים. 
 
למידע חשוב נוסף על האבחון המוקדם של דלקות מפרקים, לחצו כאן, ולחצו על הקישור הבא כדי להכיר טוב יותר את מחלת השיגדון.

2. תסמונת התעלה הקרפלית

סיבות לכאבים במפרק כף היד: עצמות במפרק כף היד
המחלה הזאת גורמת לכאבים חמורים בשורש כף היד והיא תוקפת כ-5% מהאוכלוסייה, במיוחד אלו אשר מבצעים עבודה מאומצת בידיהם, או כאלה שבעבודתם ישנן תנועות חוזרות ונשנות של שורש כף היד בתנוחה שאינה מומלצת. בשל הבעיה הזאת, שמכונה בעברית "תסמונת מנהרת שורש כף היד", חווים אנשים עקצוץ או כאב בשורש כף היד, לצד תחושת נמלול שיכול להקרין לשאר חלקי היד, אך עיקר הכאב הוא באגודל ובשלוש האצבעות הקרובות אליו. התופעות האלו נגרמות כתוצאה מלחץ על עצב התווך אשר עובר בתוך התעלה הקרפלית דרך כף היד. התסמינים עלולים להופיע בשורש כף היד החזקה או בשתי הידיים, והם לרוב מחמירים בשעות הלילה ובעקבות פעילות. 
 
במרבית המקרים הקלים ובפעמים הראשונות שכאבי תסמונת התעלה הקרפלית מופיעים, הטיפול המומלץ הוא פשוט מנוחה מספקת שלאחריה היד חוזרת לתפקוד רגיל. טיפולים נוספים למצבים קלים כוללים תרופות ותכשירים נגד דלקות, סד לשורש כף היד, טיפולי חום וקור ועוד. המחלה נוטה לחזור לסירוגין  לאורך החיים ויכולה להתקדם לשלב שבו הנזק לעצב נהיה בלתי הפיך. מרגע שזה קורה המצב לא יעלם והכאב יחמיר עם הזמן, לכן חשוב לקבל טיפול מונע במהירות האפשרית. למידע נוסף על זיהוי תסמונת התעלה הקרפלית ומניעתה לחצו כאן.

3. כיסת גנגליון

סיבות לכאבים במפרק כף היד: בליטה בכף היד
כאשר כאבים בשורש כף היד מלווים בהופעת נפיחות נקודתית מעוררת חשד באזור, ככל הנראה האשמה בכך היא הבליטה הזאת בחלק האחורי של מפרק כף היד. הטיפולים לכיסת גנגליון  שגורמת לכאבים והפרעה לאורך החיים כוללים המתנה עד שזו תחלוף, ניקוב וניקוז הנוזל שממלא אותה באמצעות מחט או התערבות כירורגית. בכ-50% מהמקרים הבעיה חולפת כעבור זמן מה בעזרת מנוחה וטיפול מקומי קל. טראומה לרקמת החיבור ודלקת מקומית נחשבים לגורמים להופעת כיסת הגנגליון, שמתרחשת בעיקר בקרב נשים צעירות ואין לה בהכרח קשר לגיל בניגוד לסיבות אחרות לכאב בשורש כף היד. גורמים נוספים הם לחץ פיזי מתמשך על אזור המפרק, דלקת מפרקים ניוונית, ניוון של רקמת חיבור ועוד.
 
על אף שהבעיה עצמה לרוב אינה חמורה והכאבים שהיא גורמת להם אינם חזקים, כדאי מאוד לטפל בה בהקדם. זאת משום שסיבוכים עקב הופעת כיסת גנגליון בולטת עלולים לגרום לתסמונת מנהרת שורש כף היד, עליה דיברנו בסעיף הקודם, וגם לסיבוכים נוספים.

4. בוסינג קרפאלי (Carpal boss)

סיבות לכאבים במפרק כף היד: בליטה בכף היד
בדומה לכיסת גנגליון, את הסיבה הזאת לכאבים בשורש כף היד יחסית קל לזהות בשל הבליטה שהיא יוצרת, שהיא קטנה יותר וקשיחה ממנה. היא מופיעה סמוך לחיבור עצמות האצבעות עם עצמות האמה ובנוסף לנוקשותה, מאפיין זה הופך אותה לקלה לאבחון ברוב המקרים, ולבעיה שאפשר בקלות לזהות בעצמכם ולהבין שמדובר בסיבה לפנות לטיפול. לאנשי רפואה עדיין לא ברור לחלוטין מהן הסיבות להופעת הבליטה הזו והכאבים שהיא גורמת, אבל יש בכל זאת גם חדשות טובות.
 
תחילה, שזו בעיה נדירה למדי אשר תוקפת בעיקר מבוגרים צעירים יחסית בגיל 20-40, והם לרוב יכולים להתמודד עם המצב טוב יותר מאשר אנשים בני 65 ומעלה. שנית, הטיפול המומלץ בה הוא לרוב סד מותאם, הזרקות סטרואידים ורק במקרים חמורים מאוד תישקל אפשרות ניתוחית. הסיבות להופעתה ככל הנראה כוללות אוסטאופיט (בליטת עצם שמופיעה באזורים של ניוון או הרס של סחוס), טראומה כגון מכה חזקה וביצוע תכוף של תנועות מזיקות או מנח יד שגוי. 

5. דלקת גידים בכף היד

סיבות לכאבים במפרק כף היד: אישה מותחת את שורש כף היד שלה
כאמור, בשורש כף היד יש לא רק עצמות, שרירים ועצבים רגישים, אלא גם גידים עדינים רבים עוברים באזור הזה והם חשופים מאוד לדלקות, מה שהופך את התופעה הזאת לגורם מרכזי למדי של כאבים. חלק מהגידים האלו מחברים את שרירי היד לשרירי האמה ובזכותם ניתן למתוח את האצבעות ולסובב את כף היד לכל הכיוונים. התסמינים של דלקות שתוקפים את גידי שורש כף היד הם נוקשות (בעיקר בבוקר), כאב עמום אך מתמשך, תחושת שחיקה וצריבה בעקבות תנועה ולעיתים גם נפיחות כללית קלה בכל האזור. 
 
דלקת גידים נגרמת לרוב בשל שימוש ארוך וממושך במפרק כף היד - למשל בשל הקלדה, משחק טניס, כתיבה וכדומה, אך גם כתופעת לוואי של פציעה או טראומה דומה. הטיפול בבעיות לרוב אינו מורכב וכולל משככי כאבים בעוצמה חלשה, מנוחה, קירור האזור וביצוע תרגילים מיוחדים. במקרים נדירים כאשר הכאב לא חולף, יש צורך להתייעץ עם רופא כדי לראות האם הוא נגרם בשל סיבה אחרת או שאולי יש צורך בזריקת סטרואידים.

6. תסמונת התעלה הקוביטלית

סיבות לכאבים במפרק כף היד: עצב הגומד
אל תבלבלו בין בעיה זו לבין תסמונת התעלה הקרפלית שכבר תוארה, כי למרות שהיא גורמת לכאבים בכף היד, מקורה הוא בכלל קרוב יותר למרפק. התסמונת והכאבים שהיא יוצרת הם תוצאה של פגיעה בנתיב המעבר הסמוך למרפק של עצב הגומד, שהוא אחד מהעצבים העיקריים של הגפה העליונה והאחראי על התנועות הקטנות של שרירי כף היד. אנשים הסובלים מהבעיה הזאת מדווחים על הבזקי כאב פתאומיים חדים או עמומים, לפעמים לצד תחושת נימול בזרת ובחצי הקמיצה. 
 
למרות שהיא אולי לא הייתה מוכרת לכם, הטיפול בתסמונת התעלה הקוביטלית שגרתי למדי וכולל מנוחה, קירור האזור, נטילת משככי כאבים וביצוע תרגילים ייעודיים. במקביל מומלץ להימנע מלהישען ולהפעיל לחץ על המרפק של היד הכואבת, ואם יש צורך לעשות זאת אז מומלץ להשתמש בכרית קטנה או חפץ דומה כדי לתמוך במרפק. במרבית המקרים הכאב יחלוף כעבור זמן קצר, אך במקרים חמורים הגוף ועצב הגומד לא יהיו מסוגלים לתקן את עצמם, ויהיה צורך בניתוח.
 
מקור התמונות: depositphotos.comAciccone
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.