print header

על הלענה - שימושיה השונים ורשימת 8 יתרונות בריאותיים מרכזיים שלה

"מר כלענה" הוא ביטוי שגור בעברית, המשמש כדי לתאר דברים שטעמם מר עד מאוד. ואכן, הלענה היא צמח שטעמו מריר ביותר, אך אף על פי זאת יתרונותיו הבריאותיים כה משמעותיים שגם אם אתם אינם נמנים עם חובבי הטעמים המרירים, מומלץ לכם להתגבר על כך. עיקר היתרונות הבריאותיים של הלענה מעניקים סיוע למערכת העיכול של הגוף, אך יש לה יתרונות גם עבור חלקים אחרים ואף יכולת למניעת מחלות שונות. כדי שתכירו יותר לעומק את הדברים שהופכים את הלענה לכה בריאה, וגם מה הם בעצם יתרונותיה הבריאותיים המרכזיים, הכנו עבורם את הכתבה הבאה שתסביר 8 סיבות מצוינות להכניס אותה לתפריט הקבוע שלכם.
 
לענה מיובשת
 
 

קצת על הלענה, מקורותיה ושימושיה

הלענה היא צמח בר הגדל באיזור אירופה, אסיה ואפריקה, לרבות באזור אגן הים התיכון, והיא מוכרת כרכיב מקובל למדי במטבח המרוקאי המסורתי. מבין 180 מיני הלענה הקיימים בעולם, אחד הנפוצים ביותר בארץ הוא הלענה השיחנית, המכונה גם שיבה, שגדלה באזור צפון הארץ, אך ניתנת לגידול מסודר גם בגינות פרטית, מאחר והיא משגשגת היטב באדמה רכה ומנוקזת היטב. ישנם רבים המוסיפים את עליה המיובשים של הלענה אל כוס התה שלהם (וכך יוצרים את המשקה הידוע כתה שיבה), ובאופן זה מחזקים את טעמו והופכים אותו לבריא ומזין יותר. ניתן למצוא את הלענה גם כמרכיב במספר משקאות אלכוהוליים מוכרים כדוגמת אבסינת', אוזו ויין ורמוט. הלענה ידועה כבר אלפי שנים בתור צמח בעל סגולות מרפא ייחודית בזכות המרכיבים הביולוגיים הפעילים בה כדוגמת האבסינתין והחומצה האסקרובית (ויטמין C).

8 יתרונות בריאותיים של הלענה

1. מסדירה את פעילות ומקלה על כאבי בטן

ללענה ישנן סגולות בריאותיות המסייעות לטיפול וריפוי מחלות מעיים שונות, וכוחה טמון ביכולתה להסדיר את פעולת המעיים ולמנוע את התפתחותם של חיידקים מזיקים במערכת העיכול. ללענה ישנן תכונות המאפשרות לה להאיץ את קצב ייצור המרה, החומר המיוצר בכבד ומשמש בתהליך העיכול בגוף, ובכך לסייע בפעילותם השוטפת של כיס המרה והכבד. לכן מומלץ לצרוך מהלענה במקרה שאתם סובלים מקלקול קיבה, רגישות לבקטריות במעי הדק, או פשוט מעוניינים להסדיר ולשפר את פעילות המעיים שלכם. במחקר שנערך בשנת 2014 בהשתתפות 104 נבדקים שאובחנו כלוקים בשגשוג יתר של חיידקים במעי הדק, נמצא כי בקרב 46% מהנבדקים שנטלו במשך כ-4 שבועות תרופה טבעית שהכילה תמצית לענה, הורגש שיפור משמעותי עד כדי היעלמותם המוחלטת של החיידקים, וזאת לעומת כ-34% בלבד בקרב קבוצת ביקורת שהשתמשה בתרופה האנטיביוטית ריפקסימין.
 

2. בעלת תכונות אנטי בקטריאליות ונוגדות פטריות

במחקרי מעבדה שונים הוכח כי לתמצית שמני לענה ישנן תכונות אנטי בקטריאליות משמעותיות. באחד מהמחקרים הללו, שפורסם במגזין לכימיית חקלאות ומזון, נמצא כי לשמן לענה יש טווח פעילות אנטי בקטריאלית רחב כנגד מספר זני בקטריות, כולל חיידקי אי. קולי וסלמונלה, הגורמים לשלל בעיות בפעילות המעיים, מחלות שונות ואף למוות. לכן, צריכה של לענה באופן קבוע, כתמצית או כמרכיב בתה, יכולה להגן עליכם מפני הסיכוי להידבק בחיידקים אלו ולחלות. יתרה מכך, מחקרים נוספים בתחום הוכיחו כי תכונותיה האנטי בקטריאליות של הלענה מסייעת לה להיות יעילה גם כנגד פטריות זיהומית שונות, כדוגמת פטריית הקנדידה הנפוצה והמסוכנת. 
אישה אוחזת בבטנה

3. מרגיעה ומחלישה את התסמינים של מחלת הקרוהן

מחלת הקרוהן היא מחלת מעיים דלקתית שהחולים בה סובלים לעיתים תכופות מתסמינים כמו כאב קשים ולא נעימים, ובמקרים כאלו הלענה יכולה לשמש כתרופה טבעית ומומלצת להרגעה ושיכוכם של הכאבים הקשים המאפיינים את המחלה. במחקר שנערך בגרמניה בשנת 2007 בקרב 40 חולי קרוהן שטופלו באמצעות צריכת 500 גרם של תמצית לענה במשך כ-3 שבועות, במקום מנת הסטרואידים היומית אותה הם נהגו לקחת בהמלצת הרופאים, נמצא כי 90% מהנבדקים שצרכו את הלענה חשו הטבה מתמדת ושיפור במצבם. אחרי 8 שבועות הייתה הפוגה מוחלטת בתסמינים של מחלת הקרוהן בקרב 65% מהמטופלים. ההפוגה הזאת נמשכה עוד כ-12 שבועות לאחר מכן, וגם בסיום הניסוי לא היו צריכים המשתתפים לחזור ולצרוך סטרואידים. אלו תוצאות מרשימות בהחלט המצביעות על כך שללענה השיחנית ישנן יכולות להטיב את איכות חייהם של חולי הקרוהן במידה ניכרת ולצמצם עד כדי מניעה את הצורך של חולי קרוהן בלקיחת סטרואידים.   
 
 
 

4. מרחיקה תולעים וטפילים

גם בטיפול והשמדה של טפילי מעיים שונים, כדוגמת תולעי הסיכה והתולעים הנימיות הנפוצות, ללענה יש את היכולת לעזור ולסייע. למרות שהתולעים הללו קטנות וכמעט בלתי נראות, הן בכל זאת יכולות לגרום לכאבים חדים ולסבל גדול, לילדים כמו גם לבוגרים. למזלנו, אפשר לפתור את בעיית התולעים הללו, כמו גם בעיות של טפילי מעיים אחרים, על ידי צריכה קבועה של לענה. המחקרים השונים הוכיחו כי הלענה מסייעת לגוף לייצר סביבת מעיים נקייה יותר, ומעניקה מכת מוות לתולעים, טפילים ואורגניזמים מסוכנים אחרים.
תה שיבה

5. מזרזת ומסדירה את פעילות המחזור החודשי ומקלה את כאביו 

ללענה יש תכונות טבעיות המחישות את הוסת החודשית ומסייעת בהסדרתו ובמניעת תופעות של דימומים כבדים. בנוסף מסייעת הלענה בהתמודדות עם כאבי הבטן וההתכווצויות הנגרמים בעת המחזור החודשי. לכן, מומלץ לנשים המתמודדות עם קשיים בקבלת המחזור או בעיות כאלו ואחרות בסדירות הוסת המתרחשות עקב סיבות שונות, לשתות תה שיבה טרם ובעת קבלת המחזור.
 

6. משפרת ומסדירה את התיאבון

מכירים את התחושה הזאת כשאתם חולים ואין לכם שום תיאבון, פשוט לא מתחשק לכם להכניס דבר לפה? אם המחלה נמשכת לאורך זמן, אותה התחושה יכולה להפוך לבעיה רצינית, המובילה לירידה חדה במשקל ולבעיות בריאותיות נוספות המגיעות בעקבותיה. במקרים כאלו, של חוסר תיאבון מתמשך, מומלץ להתחיל בשתיית תה שיבה, או לחילופין להוסיף כ-10 עד 20 טיפות תמצית לענה לתוך כוס מים ולשתות כרבע שעה לפני ארוחה, זאת מכיוון שללענה השיחנית ישנן סגולות מוכחות בפתיחת התיאבון והסדרתו. מכיוון שהיא בעלת תכונות אלו, הלענה מתאימה גם לטיפול באלו הסובלים מהפרעות אכילה שונות כדוגמת אנורקסיה ובולמיה. 
אנשים אוכלים

7. עוזרת להילחם ולמנוע את סרטן השד

מחקרים שונים הראו כי הארטימיסנין, תמצית הלענה, יכול לחסל תאי שד סרטניים באמצעות העלאת רמת הברזל בהם לכזאת המובילה להריגתם. במחקר שנערך בשנת 2012 חוקרים בדקו דגימות של תאי שד סרטניים אל מול תאי שד בריאים. בשני סוגי התאים הועלתה למקסימום רמת הברזל ולאחר מכן הוזרק אליהם הארטימיסנין. התוצאות הראו כי במבנה התאים הבריאים לא ניכר שינוי, ואילו התאים הסרטנים התפוגגו לגמרי לאחר כ-16 שעות מרגע ההזרקה. הביולוגיים מאמינים כי תאי שד סרטניים מכילים פי 5 עד 15 יותר קולטנים, ולכן הם סופגים יותר ברזל מהתאים הבריאים וחשופים יותר להשפעתו של הארטימיסנין הקטלני מבחינתם. הדבר הופך את הארטימיסנין, שהיה ידוע עד עתה כטיפול האפקטיבי ביותר למחלת המלריה (שלא קיימת עוד בישראל), לאפשרות טיפול טבעית עבור נשים המתמודדות עם סרטן השד, אך יש לזכור שלא מדובר בתחליף להליך רפואי מקצועי.

 

8. מרגיעה ומשחררת את השרירים

כל מי שעוסק בספורט או מקפיד על ביצוע של פעילות גופנית, מכיר את הכאבים החדים המגיעים בעקבות מתיחות והתכווצויות שרירים הנוצרים לאחר אימוני כושר מאומצים. במקום לסבול מהכאבים עד שהם חולפים, או לנסות ולמרוח משחות שונות ומשונות, אתם יכולים פשוט לשתות תה שיבה או לעשות שימוש בתמצית הלענה השיחנית, שלה סגולות בריפוי ושחרור שרירים תפוסים. בנוסף לכך, תכונותיה האנטי דלקתיות של הלענה מאפשרות לה גם להקל על כאבי שרירים שמקורם בדלקות פרקים שונות ושגרון.
 
מקור התמונות: Lee HealthIsengardtNick Saltmarsh
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.