maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 הרגלים יומיומיים מפתיעים שפוגעים בבריאות הלב

  כולנו מכירים את הגורמים המובילים למחלות לב: אנחנו יודעים שמעשנים סובלים מהתקפי לב יותר ממי שאינו מעשן, שבשר אדום או מעובד מעמיד את הצורכים אותו בסיכון ושחשוב לבצע פעילות גופנית. אך עם זאת, קיימים לא מעט הרגלים או פעולות שאנחנו מבצעים או נמנעים מלבצע באופן יומיומי, שיכולים להיות בעלי השפעה גדולה ומשמעותית במיוחד על השריר החשוב ביותר בגופנו. 12 ההרגלים הבאים הם דברים נפוצים שרבים מאיתנו עלולים לבצע מבלי לשים לב, אך שילוב בין כמה מהם משפיע מאוד על בריאות הלב וכלי הדם שלנו. אלה הם ההרגלים שרצוי לכם להכיר ולשנות בהקדם למען בריאות הלב שלכם.
 
איור של לב וקווי מוניטור
 

1. אתם לא משתמשים בחוט דנטלי

רבים מאיתנו נמנעים לחלוטין משימוש בחוט דנטלי לאחר צחצוח השיניים, למרות שרופאי השיניים חוזרים ומזכירים את החשיבות של הפעולה לבריאות החניכיים שלנו. כעת מתברר שלהרגל הזה יש חשיבות גם לבריאות הלב. ד"ר ג'יין היית' מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולומביה שבארצות הברית מציינת כי חוקרים מצאו קשר בין שימוש בחוט דנטלי לבין בריאות הלב, שיכול לנבוע מכך שדלקת בחניכיים עלולה להוביל לדלקות באזורים נוספים בגוף, ואלו בתורן יעלו את הסיכון לסבול מהתקפי לב. במקביל, סביר מאוד להניח שמי שמקפיד על שימוש בחוט דנטלי גם שומר כמו שצריך על גופו ובריאותו באופן כללי, שכן ההרגל הקטן הזה יוצר מחויבות לבריאות באופן כללי. בין שמדובר בסיבה הראשונה ובין שמדובר בסיבה השנייה, אין ספק שההרגל הזה יכול להיות עבורכם פתח ללב בריא יותר.

2. אתם לא מעניקים לגוף את השינה הנחוצה לו

ייתכן שאתם לא מצליחים ליהנות משינה רציפה בגלל רעשים מחוץ לביתכם או מחשבות טורדניות על מה שקרה במהלך היום ועל מה שצפוי לקרות לכם ביום שלמחרת. אם חשבתם שהתוצר היחיד של שינה לקויה שכזו הוא עייפות, אתם טועים. מי ששנתו מופרעת מספר פעמים במהלך הלילה מצוי במצב של מתח מתמיד ולכן, כפי שמציינת ד"ר היית', עלול להכפיל את הסיכון שלו לסבול מהתקפי לב. במקביל, גם מי שישן שינה רציפה אך לזמן מועט מדי פוגע בלב שלו. ממצאי מחקר שנערך בשנת 2011 על ידי חוקרים בריטיים העלו כי אנשים מעל גיל 45 שישנים פחות משש שעות מדי לילה מצויים בסיכון להתקף לב שגבוה פי שניים בהשוואה למי שישן בין 6 ל-8 שעות. כמות השעות הטובה ביותר לבריאות הלב וכלי הדם שלנו היא 7 שעות בכל לילה, אבל אנשים רבים לא מקפידים להגיע לכמות השעות הזו.
אישה ישנה מתחת לחלון בבית שעשוי מלבנים

3. אתם צופים בטלוויזיה

לאחר יום עבודה ארוך, אין דבר שאנחנו רוצים יותר מאשר להתיישב על הספה ולצפות בטלוויזיה, אבל מדובר בפעילות שהיא הרבה יותר מזיקה ממה שחשבנו. ד"ר תמרה הורוביץ, מנהלת מחלקת שיקום הלב במרכז הרפואי UCLA בארצות הברית, מציינת כי ניתן לומר שישיבה מול הטלוויזיה היא "הרגל העישון החדש" בכל הנוגע לנזק ללב שלנו. היא מציינת שגם מי שהולך לחדר הכושר מספר פעמים בשבוע, לא יצליח לפצות על הנזק שנגרם לו כתוצאה משעות של ישיבה חסרת מעש בשעות הערב. מובן שאין הכוונה שעליכם להמיר את הצפייה בטלוויזיה בפעילות אחרת הכוללת ישיבה, אלא שרצוי מאוד שתשלבו כל צפייה שכזו באימון על הליכון או מתיחות.
 

4. אתם לא שוטפים ידיים

כולנו למדנו מילדות שחשוב להקפיד על שטיפת ידיים לאחר השימוש בשירותים, אולם מתברר שלהרגל הזה יש גם חשיבות רבה בכל הנוגע לשמירה על בריאות הלב. הימנעות משטיפת ידיים או שטיפה לא מספקת גורמים לחיידקים שמצטברים על כפות הידיים להתיישב על המזון שאנו אוכלים, ובאמצעותו להגיע אל הגוף שלנו ומשם אל העורקים שבצוואר, בלב וברגליים. הקפידו לשטוף ידיים גם בזמן הכנת מזון, טיפול בפצעים, הסרת עדשות, משחק עם בעלי חיים, קינוח האף, השלכת אשפה, לחיצת ידיים וכדומה. שטפו את הידיים במים זורמים במשך לפחות 20 שניות, והקפידו לנקות גם אזורים שאותם רובנו מזניחים כמו הציפורניים ובין האצבעות.
יד מחזיקה סבון מעל כיור
 

5. אתם שרויים בלחץ מתמיד

קיימת סיבה טובה מאוד לכך שרגשות רבים, חיוביים ושליליים כאחד, מיוצגים על ידי הלב שלנו. לא רק שיברון לב ודפיקות לב מואצות של התרגשות משפיעים על בריאות הלב, אלא גם כעס, דיכאון וחרדה. שילוב ביו ההורמונים קורטיזון ואפינפרין, שמופרשים כאשר אנחנו מצויים במצבי מתח ובלחץ, מעלים את לחץ הדם ורמות הסוכר שבגופנו ובכך מאיימים על הלב שלנו. הרגשות הללו פוגעים בלב גם באופן עקיף, שכן סביר להניח כי מי שנמצא תחת לחץ או דיכאון לא יזכה לשינה טובה במהלך הלילה ולא יאכל מספיק במשך היום. כך שאם אתם מרגישים שאתם עוברים תקופה לא פשוטה, אין סיבה להתבייש לקבל עזרה. שוחחו על מה שאתם מרגישים עם חברים, היעזרו בפתרונות טבעיים כמו צמחי מרפא שנלחמים בלחץ ובחרדה או פנו לקבלת עזרה מאנשי מקצוע. לא רק שאתם תרגישו טוב יותר, אלא גם הלב שלכם.

6. אתם מפספסים סימני אזהרה

אם אתם מצויים לרוב במצב רוח נהדר, לא מעשנים ועוסקים בפעילות ספורטיבית, אתם עלולים להימנע ממעקב רפואי ולפספס סימני אזהרה חשובים הנוגעים לבריאות הלב. רבים מאיתנו לא יודעים מהו לחץ הדם או מהן רמות הכולסטרול שלנו, למרות שמדובר בגורמי סיכון שמובילים להתקפי לב. אם קיבלתם תוצאות של לחץ דם גבוה בבדיקה אחת, חשוב לבצע אותה שוב פעמיים או שלוש פעמים בחודש הבא, כדי לראות אם מדובר בתוצאה שאינה מייצגת או במגמה מסוימת שחשוב לבדוק לעומק. באשר לכולסטרול, מחקרים רבים כבר הוכיחו שגם ספורטאים מצטיינים יכולים לסבול מכולסטרול גבוה מבלי להיות מודעים לכך, והמשמעות היא שחשוב להקפיד לבדוק את רמות הכולסטרול מפעם לפעם בהתאם להמלצות הרופא.
איור של קווי מוניטור שיוצרים צורת לב בין 2 ידיים

7. אתם לא שותים מספיק תה

עלי התה עשירים בנוגדי חמצון מסוג פלבונואידים, אשר מנקים את כלי הדם משאריות כולסטרול הנדבקות אליהם, נלחמים בהיווצרות קרישי דם ושומרים על בריאות מערכת הלב וכלי הדם. שתייה של בין כוס אחת לשתי כוסות תה שחור ביום הוכחה כמורידה את הסיכון לחלות במחלות לב ברבע, כך שכדאי לכם להוסיף תה לתפריט היומי שלכם, אפילו בימי הקיץ.

8. אתם מתאפקים כשאתם צריכים ללכת לשירותים

לחץ בעבודה במהלך היום, מטלה חשובה במיוחד או אפילו הרצון להמשיך לישון בשעות הלילה, גורמים לנו לא פעם להתאפק ולא ללכת לשירותים כאשר אנחנו מרגישים לחץ שמופעל על שלפוחית השתן. מובן שכולנו מתאפקים מפעם לפעם, אולם חשוב לדעת שלהרגל להתאפק באופן קבוע יש השפעות שליליות לא רק על מצב הרוח שלנו, אלא גם על בריאות הלב. לחץ על השלפוחית מגביר את קצב פעימות הלב בשיעור של 9 פעימות בדקה ומגביל את זרימת הדם. שני אלה הם גורמים שפשוט מאוד להימנע מהם, כך שכדאי להילחם בעצלות או במבוכה וללכת לשירותים כאשר יש צורך בכך.
גליל נייר טואלט שהגיע לסופו

9. אתם מגזימים עם המלח

ד"ר היית' מציינת כי מלח בפני עצמו לא גורם למחלות לב, כך שאנשים בריאים בעלי לחץ דם נמוך ורמות כולסטרול תקינות יכולים להשתמש בו במגבלות המומלצות, שלפי הנחיות משרד הבריאות הן עד 6 גרם מלח ליום למבוגר. עם זאת, עבור בעלי לחץ דם גבוה או גבולי, מלח הוא אויב שעלול לגרום לאגירת מים בגוף, שיכולים לעיתים להירקם סביב הלב כבצקת. השתמשו בעשבי תיבול טריים כתחליף למלח בזמן הבישול, הסירו את המלחייה משולחן האוכל על מנת להימנע מהמלחה שלא לצורך, והכירו את סוגי המלח השונים על מנת לדעת איזה סוג מלח בדיוק מומלץ לגופכם לצרוך.

10. אתם נמנעים מקפה

לקפאין יש לא מעט חסרונות בכל הנוגע לבריאותנו, אולם מתברר שלצריכה מתונה של קפה יש דווקא יתרון בכל הנוגע לשמירה על הלב. ממצאי מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד מעלים כי אנשים ששותים כ-3 כוסות קפה ביום נמצאים בסיכון נמוך יותר למות מהתקף לב מאשר אלו שנמנעים משתיית קפה. למרות שהקשר בין השניים עדיין נלמד במחקרים נוספים, ד"ר היית' ממליצה שלא להימנע מצריכת קפה ומציינת שכל עוד לא חורגים מהכמות המומלצת, בהחלט ייתכן שמדובר בגורם אשר מסייע לבריאותנו.
פולי קפה על צלחת

11. אתם מתעלמים מנחירות

כפי שיודע כל בן זוג של אדם שנוחר בשנתו, נחירות יכולות להיות מטרד לא נעים בכלל. עם זאת, בנוסף לרעש שהן גורמות, בחלק מהמקרים עשויות הנחירות להיות סימן לבעיה רצינית יותר של דום נשימה חסימתי בשינה. הפרעה זו, המתאפיינת בנשימה שנקטעת בזמן השינה לאור צניחת בסיס הלשון והחך, מביאה לירידה ברמות החמצן בדם ויכולה לגרום ללחץ הדם להרקיע שחקים. למעלה מ-18 מיליון אמריקאים סובלים מהבעיה הזו, כאשר מי שסובל מעודף משקל נמצא בסיכון גבוה יותר, אבל גם אנשים בריאים שנוחרים עלולים להימצא בסיכון. אם הנחירות שלכם גורמות לכם להתעורר באמצע הלילה או שאתם מתעוררים בבוקר מותשים למרות שהרגשתם שישנתם לילה שלם, אל תתעלמו מהבעיה. פנו לרופא שיוכל להפנות אתכם למעבדת שינה בהקדם.

12. אתם ממעיטים בחשיבות הנזק של העישון הפסיבי

בעוד שהקשר בין שימוש בטבק לבין מחלות לב אינו מוטל בספק, רבים לא מכירים בנזק ובפגיעה שנגרמים על ידי העישון הפסיבי. בדוח מקיף שפורסם בשנת 2014 נמצא כי אנשים שלא מעשנים אך נחשפים לעישון פסיבי בבית או בעבודה, מעלים את הסיכון שלהם לחלות במחלות לב ב-25-30%. עישון פסיבי גורם לכמעט 34,000 מקרים של מוות מוקדם ממחלות לב בארצות הברית מדי שנה, שכן הוא יוצר הפרעה לתפקוד תקין של הלב ומערכת כלי הדם. הנהיגו מדיניות ללא עישון בבית ובכלי הרכב שלכם, בחרו מסעדות וברים שנקיים מעשן והמנעו משהייה בחלל בו אנשים אחרים מעשנים באופן קבוע. אל תאפשרו לאחרים לפגוע בכם, ותוכלו לסייע לבריאות הלב שלכם כמו גם לבריאותכם הכללית. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו