print header

השפעות מחלת הסוכרת על חיי המין והדרכים להתגבר עליהן

 מיניות וחיי מין תקינים הם חלק משמעותי וחשוב בחיינו, אך אנו לא תמיד מודעים לכך שמדובר בתחום מורכב מאוד שקשור לגורמים רבים ושונים. המיניות, היחס אליה והתפקוד המיני מושפעים מגורמים רגשיים ומגורמים פיזיים, שכוללים בין היתר מצבים של בריאות, ליקויים וחולי. הפרעות בתפקוד המיני נפוצות במיוחד בקרב חולי סוכרת, מסיבות שקשורות למשק הסוכר בדם ולרמות סוכר בלתי מאוזנות. חולי סוכרת סובלים מהפרעות בתפקוד המיני, עד פי שלושה יותר מאשר כל אוכלוסיה אחרת. ההפרעות משתנות ותלויות במצב ובחומרת המחלה, אך השכיחות נעה בין 40-70 אחוזים מכלל החולים בסוכרת. בכ-10% מחולי הסוכרת, אי תפקוד מיני הוא תסמין עיקרי, שמופיע ראשון מבין שאר "נורות האזהרה" המוכרות של המחלה.
 
סוכרת וחיי מין: זוג על חוף הים
 

זה לא אתה, זה הסוכרת שלך

גברים חולי סוכרת מצויים בסיכון גבוה להפרעות בתפקודים המיניים, וביניהן:

 • הפרעה בזקפה – היעדר זקפה או בעיה לשמר זקפה. זהו הביטוי המשמעותי והעיקרי להפרעות בתפקוד המיני של גברים. השכיחות של הפרעה זו עולה עם הגיל, ומגיעה עד כ-50% מהגברים חולי הסוכרת בקרב מי שמצויים בסוף שנות הארבעים לחייהם ומעלה. 

 • הפרעות שפיכה שונות - שפיכה מוקדמת, שפיכה מעוכבת, היעדר שפיכה או שפיכה לאחור. 

 • הפרעת אורגזמה – אי יכולת או קושי להגיע לאורגזמה, שכולל עיכוב ניכר בהשגתה. לעתים קיימת הפרעת אורגזמה גם כאשר מתקיימת שפיכה תקינה. 

 • הפרעה היפו-אקטיבית במיניות – חוסר תשוקה וחשק, היעדר רצון ויוזמה מינית. 

חשוב לציין כי גברים שחיים עם סוכרת ומפתחים בעיות והפרעות בחיי המין חווים קושי נפשי וירידה משמעותית באיכות החיים, שלצדם ישנה עלייה בהופעת תסמינים של דכאון. גברים חולי סוכרת רבים אינם מאובחנים, ותת האבחון יוצר בעיה של תת-טיפול. 

ומה לגבי הנשים?

השפעת הסוכרת על מיניות האדם מוכרת בעיקר מהפן הגברי, אך בשנים האחרונות מתרחבת ההכרה כי סוכרת משפיעה גם על מיניות הנשים ועל התפקוד המיני שלהן. ובין ההפרעות הבולטות ניתן למנות:

 • יובש בנרתיק, שגורם לכאב בעת קיום יחסים וחדירה. 

 • ירידה בעוררות המינית, בתשוקה ובחשק. 

סוכרת וחיי מין: אישה יושב על אדן חלון
 

למה דווקא "במקום הכי רגיש"?

 • בעיות רפואיות שקשורות בסוכרת משפיעות על התפקוד המיני. יתר לחץ דם בקרב גברים, למשל, משפיע על זרימת הדם לפין. זוהי מחלה שבה ישנה היצרות של כלי הדם, וזרימת הדם לפין נפגעת, מה שמשפיע על זקפה, שפיכה ועוררות מינית. 

 • גורמי סיכון שקשורים להפרעות בזקפה הם נוירופתיה פריפרית, חולי ממושך בסוכרת וסוכרת בלתי מאוזנת. 

 • בעיות רפואיות שכיחות נוספות בקרב חולי סוכרת, שמשפיעות על התפקוד המיני הן: רמת שומנים גבוהה בדם, בעיות בעצבוב של עמוד השדרה והפרעות מצב רוח כדוגמת חרדה ודכאון.

 • בקרב גברים חולי סוכרת רבים נמדדות רמות טסטוסטורון נמוכות.  

 • בקרב נשים מקובל להניח שהפרעות במצב הרוח הן הגורם המשפיע ביותר על התפקוד המיני, אך גם בעיות בעצבוב ובזרימת הדם. 

מה ניתן לעשות אם חיי המין נפגעים בגלל הסוכרת?

ישנן מספר אפשרויות וגישות טיפול למי שסובלים מהפרעות במיניות על רקע של סוכרת, כמו למשל:

 • איזון של רמת הסוכר בדם. 

 • ייעוץ וטיפול פסיכו-סקסואלי (טיפול מיני – יחידני או לשני בני הזוג) – מומלץ כטיפול נוסף, שמלווה בטיפול תרופתי או אחר. 

 • אבחון והערכה של גורמי סיכון הקשורים במחלות כלי דם. 

 • טיפול תרופתי – יעיל במקרים רבים בקרב גברים חולי סוכרת. ישנו שוני בין תרופות שונות באשר למהירות ולמשך ההשפעה שלהן, וקיימות בדרך כלל תופעות לוואי שונות. 

סוכרת וחיי מין: כדורי תרופה

האם טיפול טבעי יכול לעזור?

הרפואה הסינית מציעה למי שסובלים מסוכרת או מצבים של טרום סוכרת טיפול טבעי יעיל, שמסייע באיזון רמות הסוכר בדם, ומטפל בהפרעות נלוות שנגרמות עקב המחלה. הטיפול הטבעי כולל אבחון מעמיק, שלאחריו תותאם תכנית טיפולית לכל אדם. דיקור סיני מסייע באיזון רמות הסוכר, שמירה על לחץ דם תקין, שיפור זרימת הדם בכלי הדם הקטנים, שיפור במצב הרוח הכללי ושיקום מערכות הגוף מפני נזקי הסוכרת. במקביל פורמולות של צמחי מרפא סיניים מסייעות באיזון רמות הסוכר בדם ושיפור התפקוד המיני, ומונעות את התפתחות המחלה. שינויים בתזונה ובאורח החיים מסייעים גם הם: פעילות גופנית מתונה ומותאמת, הפחתת משקל בעת הצורך, תזונה איכותית שמתאימה למצב המחלה ועוד. אז כפי שאתם מבינים אין סיבה לפחד או לקבל בעיות בתפקוד המיני כגזרה משמיים, אפילו אם אתם חולים בסוכרת, יש דרכים להתמודד עם המצב.
 
אורון אופק מטפל מומחה ברפואה סינית, בעל נסיון רב שנים בטיפול טבעי בסוכרת.
 
מקור: אורון אופק
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.