print header

10 הרגלים מזיקים שגורמים לדיכאון

 מרביתנו נוהגים לראות בדיכאון כתופעה הנגרמת בעיקר בשל אירועים שליליים שונים שחווינו ונסיבות מצערות שגורמות לנו לתחושת דכדוך ועגמומיות. עם זאת, ישנם מגוון גורמים יומיומיים לדיכאון שמרבית האנשים מתעלמים מקיומם, ובפועל משפיעים על איכות חיינו באופן בלתי מבוטל. אז אם אתם חשים באפרוריות בלתי מוסברת, מוצפים במחשבות שליליות בלתי פוסקות, ולוקים בשלל תסמינים נוספים המעידים על האפשרות שאתם סובלים מדיכאון, זה הזמן לבדוק שמא סיגלתם לעצמכם את 10 ההרגלים היומיומיים הבאים שהוכחו בהשפעתם המזיקה על הנפש.
 
איש יושב על שפת אגם ומביט בשקיעה
 

1. שימוש מופרז באמצעי המדיה השונים

הטלפונים החכמים, הטאבלטים, הטלוויזיות והמחשבים – על פניו כולם מעבירים את זמננו בנעימים ומאפשרים לנו לצרוך מידע בכל רגע ובכל עת שנחפוץ בכך. עם זאת, מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן אשר בדק את הרגלי צריכת המדיה של 318 נבדקים, הראה כי שלל אמצעי התקשורת השונים פועלים גם בתור חרב פיפיות ועלולים לעודד תסמינים של דיכאון. את הופעתם של התסמינים הללו הסבירו החוקרים בעובדה שריבוי משימות דוגמת צפייה בטלוויזיה וקריאת חדשות בטלפון החכם בו זמנית, מעמיס על המוח מידע רב מכדי שהוא יוכל לעבדו כראוי, מה שמוביל להתשתו ובסופו של דבר לדיכאון.

2. תזונה לקויה

אין זה סוד שלהרגלים התזונתיים שלנו יש השפעה ישירה על בריאותנו הכללית. אך בעוד שרבים בוחרים להתמקד בהשפעות שליליות דוגמת עודף משקל, למזון שלנו יש גם את הכוח לשנות את מצב הרוח שלנו מן הקצה אל הקצה. במחקר שפורסם בכתב העת הבריטי לפסיכיאטריה (British Journal of Psychiatry) נמצא כי נבדקים אשר הרבו לאכול מזונות מעובדים סבלו מתסמינים רבים יותר של דיכאון מאשר מקביליהם שנמנעו מן ההרגל המזיק הזה. מחקר אחר מצא שנבדקים שתזונתם הייתה דלה בדגים סבלו מדיכאון רב יותר מאשר מקביליהם, ככל הנראה בשל מחסור בחומצות השומן אומגה 3. לחומצות אלו נהוג לייחס שלל תפקידים חשובים וביניהם הסדרת רמותיו של הסרוטונין, מוליך עצבי במוח המשפיע על מצב רוחנו. לחצו כאן כדי להכיר 12 מזונות עשירים באומגה 3.
יד אוחזת בנקניקיה בלחמניה

3. שינה בשעות מאוחרות

לעתים כל מה שמתחשק לנו לעשות בסופו של יום קשה ועמוס הוא לנקות את הראש בעזרת צפייה בטלוויזיה, בילוי במסעדה או עיסוק בתחביב אהוב. עם זאת, מחקר שנערך באוניברסיטת בינגהמטון מצא שהבוקר שלמחרת עשוי לקבל גוון אפרורי יותר מן הצפוי במקרים בהם בחרתם ללכת לישון מאוחר מהרגיל, למרות שבילתם את הזמן הזה במנוחה והירגעות. ההסבר לכך נעוץ בעובדה שמחסור חריף בשעות שינה פוגם בתפקודו של המוח ופוגע בצורה משמעותית ביכולת הקשב והריכוז ובזיכרון. כך יוצא שמלבד תחושת התשישות המעיקה שתלווה אתכם במהלך היום, המאמץ הרב לשמור על תפקוד רגיל רק יעורר בכם תחושות חזקות יותר של תסכול ועצבנות.

4. שהייה במחציתם של אנשים פסימיים

ייתכן מאוד שהביקורות וההערות השליליות מצד מעגל האנשים הקרובים אליכם מגיעות מתוך רצונם הטהור לספק לכם עצה טובה. עם זאת, כמו במקרים רבים נוספים, גם תחושות שליליות ופסימיות יש לקבל במינון הנכון. על פי הפסיכולוגית הקלינית ד"ר סוזאן הייתלר (Susan Heitler) בילוי שעות מרובות ובאופן תכוף יחד עם אדם שלילי עלול לשנות את השקפתנו על העולם לרעה, לגרום לנו להזדהות עם המחשבות השליליות של הצד האחר ולהקביל אותן לשלל אירועים בחיים שלנו. אין זה אומר שעליכם להוציא מחייכם אנשים הקרובים אליכם, פשוט נסו לדבר עמם על כך ששיחות שליליות לא מיטיבות עמכם, ואולי תצליחו לגרום להם לראות את העולם בצורה חיובית הרבה יותר.
שתי נשים מחובקות ומחייכות
 

5. בילוי זמן רב מדי בסביבה סואנת וצפופה 

החיים במרכז עירוני טומנים בחובם לא מעט יתרונות דוגמת קרבה לשלל מסעדות, תחבורה ציבורית זמינה, מתקנים ציבוריים שונים, חיי לילה תוססים, אפשרויות תעסוקה רבות ועוד. עם זאת, במחקר שנערך בשנת 2011 במכון לבריאות הנפש באוניברסיטת היידלברג, נמצא כי קצב החיים המהיר והרועש אשר מאפיין ערים גדולות, עלול גם ליצור עומס נפשי רב המתבטא בתסמיני חרדה ודיכאון. לכן, על אף אהבתכם הגדולה לאזורים האלו, נסו מעתה והלאה לפנות מעט יותר זמן גם לבילוי בגנים ובפארקים ציבוריים שונים הקרובים לביתכם שם תוכלו להתחבר מעט לטבע וליהנות משקט ושלווה.

6. התבודדות לאורך זמן

אחרי יום עמוס במטלות, טבעי שנחוש בצורך להתבודד מעט ולקבל את השקט והשלווה אליהם השתוקקנו במשך כל היום. בנוסף לכך, ישנם לא מעט מחקרים המעידים על התועלות הרבות הטמונות בבילוי של מעט זמן איכות עם עצמנו כיוון שהוא מאפשר לנו לפתור בעיות בצורה יעילה יותר ולעבד את המידע הרב שאליו נחשפנו במהלך היום. אף על פי כן, מומלץ שלא להפריז בהרגל זה יתר על המידה, והפסיכולוגית הקלינית סוזאן הייתלר אף מתריעה מפני הופעתם ההדרגתית של תסמיני דיכאון וחרדה אם לא מקפידים על כך. לדבריה, כחלק מן ההתמודדות שלנו עם האתגרים של חיי היומיום, חשוב שנתחזק את החברויות הקיימות שיש לנו וניצור מערכות יחסים חדשות שיאפשרו לנו לפרוק את רגשותינו ולבטא את אשר על לבנו.
גבר יושב על מזח ומביט בנוף

7. חוסר מעש

למרות שכולנו אוהבים להתבטל מפעם לפעם מול מסך הטלוויזיה, מומלץ גם שנדע להציב לעצמנו קווים אדומים ושנאתגר את עצמנו בשלל משימות, מטלות ותחביבים. על פי ד"ר הייתלר, ביצוע מטלות שונות, אפילו כאלו שאינן כלולות במסגרת תחומי העניין שלנו, מעניק לנו תחושת משמעות, מסיט את תשומת לבנו ממחשבות שליליות שונות ומשפר את מצב רוחנו בצורה משמעותית. גם הקפדה על שגרת אימונים קבועה היא תרופה יעילה נגד דיכאון, וזאת בשל שחרורם של כימיקלים שונים דוגמת אנדורפינים המשתחררים במוחנו ומקדמים תחושת רוגע ושלווה.

8. חשיפה מועטה לאור יום

אוסף המטלות המצטברות של חלקנו עלול לגרום לנו לשבת מול שולחן העבודה שבמשרד במשך שעות ארוכות, לעתים מבלי שנצא להתרעננות קצרה בחוץ ולו לזמן מועט. אם אתם שמים לב לכך שאינכם נוהגים לצאת החוצה במהלך שעות היום, ייתכן וזהו ההסבר למצב הרוח העגמומי שפוקד אתכם ללא כל סיבה הנראית לעין. מלבד הצורך הטבעי של כולנו בהתרעננות כדי "לנקות" מעט את הראש, חשיפה לשמש מאיצה את ייצורו של הסרוטונין, מוליך עצבי במוח בעל תפקיד מרכזי בכל הנוגע לוויסות הרגשי. בנוסף לכך, אור היום מעודד את ייצורו של וויטמין D החיוני לבריאות המוח שמאפשר לנו לחשוב בצורה חדה ושקולה.
אישה יושבת על חוף ים

9. נטילת תרופות שונות

מרביתנו מייחסים לתרופות תופעות לוואי המתבטאות בעיקר בפן הפיזי דוגמת פריחה, שלשולים והקאות. עם זאת, כדאי לדעת שכחלק מתופעות הלוואי של תרופות כגון גלולות נגד הריון, תרופות אנטי אפילפטיות ומשחות המכילות הורמונים בשם קורטיקוסטרואידים (דוגמת קורטיזון) ייתכנו תסמינים נלווים של תחושת דכדוך ואף דיכאון. למשל, במחקר שנערך בשנת 2016 באוניברסיטת קופנהגן, איששו החוקרים את הסברה הזו בנוגע לגלולות למניעת היריון ומצאו כי כל תרופה בעלת השפעה הורמונלית הובילה לשינוי מצב רוח קיצוניים בקרב הנבדקים. לכן, אמנם לעתים לא תוכלו להימנע מן השימוש בתרופות מסוימות, אך מומלץ שתכירו את תופעות הלוואי השונות ובמקרים שבהם הן תופענה, תיגשו לרופא להתייעצות נוספת.

10. יציבה לקויה

אין זה סוד שתנועות הגוף שלנו משדרות כלפי הסביבה את מה שאנו מרגישים, ומעידות על היותנו בטוחים בעצמנו, מפוחדים, עצובים ועוד. אך פה לא נגמר הסיפור, במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, נמצא שלתנועות הגוף שלנו יש השפעה ישירה עלינו; נבדקים אשר הלכו עם גב שפוף, כתפיים שמוטות קדימה וראש מעט מורכן, גרמו למוחם לחוש שהם מדוכדכים, וכתוצאה מכך הם החלו להפגין תסמינים של דיכאון. אם אינכם יודעים כיצד להקפיד לשמור על עמידה זקופה ואיתנה, המדריך הבא יעזור לכם לסגל לעצמכם יציבה בריאה וחיובית יותר בדרך פשוטה וקלה.
 

מקור: smiles

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.