print header

6 שמנים אתריים להקלת תסמיני דלקת מפרקים

 רבים מכם כנראה שמעו על דלקת מפרקים, שהיא שם מקיף לקבוצת מחלות שגורמות נזק למפרקי הגוף ונחשבות לגורם המוביל לנכות באוכלוסייה כולה, ובעיקר בזו המבוגרת מ-65. ישנם טיפולים רבים לכל אחד מסוגי המחלה, ורובם כוללים תרופות מרשם, אך ישנן אפשרויות טבעיות יותר שעשויות להקל על התסמינים שמלווים לדלקת מפרקים. אחת מהן היא שימוש בשמנים אתריים מסוימים, שמורכבים מהעשבים ומהשורשים עם היכולות המתאימות לשיכוך וריפוי דלקת זו. כדי לחסוך לכם את מלאכת החיפוש, אספנו עבורכם 6 שמנים אתריים שהוכחו מחקרית כבעלי חומרים אנטי-דלקתיים שיעילים בהקלת תסמיני דלקת מפרקים, ובכתבה הבאה גם נסביר כיצד להשתמש בהם. בטרם אתם מתחילים לצרוך אותם, מומלץ כמובן להתייעץ אודותיהם עם רופא.
 

1. שמן ג'ינג'ר

צמח הג'ינג'ר נחשב לבריא במיוחד גם עבור אנשים עם דלקת מפרקים, כפי שתוכלו לראות בכתבה הבאה, וזוהי סיבה מעולה להוסיף אותו למנות שונות. דרך נוספת לצרוך מנה מרוכזת של ג'ינג'ר היא בעזרת שמן אתרי המופק ממנו, שמספק גם את אותן סגולות מדהימות. בהקשר של קבוצת המחלות הזו, נספר כי באוניברסיטת מיאמי שבארה"ב נערך מחקר שבמסגרתו נבדקה ההשפעה של תמצית ג'ינג'ר על כאבי ברכיים המקושרים לדלקת מפרקים. המשתתפים בניסוי דיווחו על ירידה בכאבים, והם אף הפסיקו להשתמש במשככי כאבים לפני שחברי קבוצת הבקרה שלקחה חלק בניסוי עשו זאת. מכאן אפשר להסיק שבנוסף לצמח הג'ינג'ר עצמו, גם לשמן המופק ממנו יש יכולות מדהימות בכל הקשור לדלקת מפרקים.

איך להשתמש בשמן ג'ינג'ר לדלקת מפרקים:

בדומה לרוב השמנים האתריים, גם זה המופק מג'ינג'ר נחשב לחזק במיוחד, ולכן מספיק למהול רק מספר טיפות שלו בשמן בסיס בטרם מורחים אותו על הגוף. פשוט עסו עימו את הברכיים שלכם או כל אזור אחר שבו אתם חשים כאב, עד שהשמן ייספג לחלוטין בעור. כדי לשפר את השפעת השמן, הניחו קומפרסים חמים על האזור הכואב לאחר העיסוי.

2. שמן אקליפטוס

השמן הזה מופק בתהליך של זיקוק עלים יבשים שמגיעים מעצי אקליפטוס באוסטרליה, ויש לו ניחוח חזק שידוע ביכולותיו לפתוח אף סתום ולהקל על שיעול, ועוד שלל יתרונות בריאותיים כמו אלו שמופיעים בכתבה הבאה. מפני ששמן האקליפטוס מלא במרכיבים אנטי-דלקתיים, הוא מסייע בהקלת כאבים ולכן מהווה פתרון נהדר לחיטוי פצעים והקלת כאבי מפרקים. בהקשר זה פורסם בשנת 2013 מחקר שנערך בקרב אנשים שעברו ניתוח להחלפת מפרק, ומממצאיו עולה כי שאיפת שמן אקליפטוס למשך כחצי שעה עד שעה למשך 3 ימים ברצף – עשויה לסייע בהורדת כאבים, דלקות ולחץ דם.

איך להשתמש בשמן אקליפטוס לדלקת מפרקים:

ניתן להיעזר בשמן הזה בכמה דרכים, כאשר הפשוטה ביותר היא הוספת כמה טיפות שלו לאמבטיה חמה בטרם נכנסים אליה. בנוסף לכך, אפשר לשאוף או למהול אותו ביחס שווה בשמן בסיס כגון שקדים, חוחובה, זית או זרעי ענבים, ולעסות את התערובת בתנועה מעגלית על העור שבאזור הכואב.
 
שמנים אתריים ודלקת מפרקים: בקבוק שמן אקליפטוס על עלה

3. שמן נר הלילה

שמן נר הלילה עשיר במרכיבים אנטי-דלקתיים ומקנה שלל יתרונות בריאותיים, החל משמירה על בריאות הלב ועד למניעת בעיות עור שונות. בנוסף אליהם, הוכח מחקרית שהוא גם עשוי לתרום להקלה על תסמיני דלקת מפרקים, ולכן הוא מהווה פתרון נהדר עבור מי מכם שסובלים מבעיה זו. השמן הצהוב-בהיר הזה מכיל חומצת שומן גמא-לינולאית, שהופכת בגוף לחומרים דמויי הורמונים שמסדירים את תגובת גופנו לדלקות. בנוסף למרכיב הזה, יש בשמן נר הלילה גם חומר אנטי-דלקתי בשם בטא-אמירין (Beta-amyrin), שמועיל גם הוא לאנשים עם דלקת מפרקים. מכאן אפשר לומר ששמן נר הלילה מסייע בהורדת כאבי מפרקים, וכן תחושות נוקשות ורכות שמקושרות אליהם.

איך להשתמש בשמן נר הלילה לדלקת מפרקים:

שמן נר הלילה הוא מהשמנים האתריים המעטים שאנחנו יכולים לעכל, ולכן הוא נמכר לרוב בקפסולות של 500 מ"ג. לפי האגודה לדלקת מפרקים שפועלת בארצות הברית, אנשים הסובלים מקבוצת המחלות הזו יכולים לצרוך מהשמן 540 מ"ג עד 2.8 גרם ביום, במינונים שונים ובכמה פעימות. אנשי האגודה מוסיפים כי בדרך כלל נדרש טיפול של 6 חודשים לפחות עד שרואים שיפור במצב, ולכן עליכם להתאזר בסבלנות אם אתם בוחרים להשתמש בשמן נר הלילה למטרה זו.

4. שמן תפוז

כבר מגיל צעיר למדו אותנו לאכול תפוז או לשתות את המיץ שלו, זאת מכיוון שפרי ההדר הזה עשיר במרכיבים אנטי-דלקתיים, אנטי-מיקרוביאליים ומשפרי מצב רוח נהדרים - והיום תגלו שזה בדיוק מה שהופך אותו לתרופה נהדרת גם עבור אלו הסובלים מדלקת מפרקים. ההשפעה של טיפול ארומתרפי עם השמן האתרי המופק מתפוזים הוכחה במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2017, שנערך בקרב אנשים הסובלים מכאבים הנובעים מגפיים שבורות. מעבר ליכולות המדהימות שיש לשמן תפוז, הוא גם מדיף ניחוח נפלא, ולכן תוכלו לערבב אותו עם שמנים אתריים אחרים שמריחים פחות טוב.

איך להשתמש בשמן תפוז לדלקת מפרקים:

טפטוף מספר טיפות של שמן תפוז לאמבטיה חמה הוא דרך נהדרת ליהנות מהיתרונות הגלומים בחומר זה. אפשר גם למהול אותו עם שמן בסיס ולעסות אותו ישירות על העור כדי להקל על כאבים, או להשתמש בו כטיפול ארומתרפי, כפי שהוכח במחקר שהצגנו לעיל. עם זאת, חשוב לדעת שאסור להיחשף לקרני השמש אחרי השימוש בשמן תפוז, וחובה להגן על עורנו מפניהן כשיוצאים החוצה אחרי טיפול שכזה - אחרת אתם עלולים לסבול מכוויות.
שמנים אתריים ודלקת מפרקים: בקבוקוני שמן תפוז, ותפוז ופרחים ליד

5. שמן לבונה

לריחו של הלבונה יש השפעות נפלאות על הנפש, כפי שתוכלו לקרוא בכתבה המרתקת הזו. בנוסף לכך שמן הלבונה, שמופק משרף של עץ בעל אותו שם, משמש כבר שנים רבות כתרופה נפוצה ברפואה המסורתית למחלות שונות, לרבות למצבים דלקתיים ולכאבים כרוניים. לפי האגודה לדלקת מפרקים, יש בשמן המיוחד הזה חומצות בוסווליות שעשויות לשכך דלקות וכאבים, כמו גם למנוע נזקים בסחוס שמקושרים לדלקת מפרקים.

איך להשתמש בשמן לבונה לדלקת מפרקים:

הדרך הטובה ביותר לצרוך את שמן הלבונה היא קפסולות, כאשר עליכם לוודא שהן מכילות לפחות 60% חומצה בוסווילית. המינון היומי לפי האגודה לדלקת מפרקים צריך להיות 300-400 מ"ג.

6. שמן כורכום

כורכום נחשב לאחד מהחומרים האנטי-דלקתיים הטבעיים החזקים ביותר שיש, זאת מכיוון שיש בו תרכובת כימית חשובה בשם כורכומין שמסייעת לטיפול במחלות שכאלו. בדומה לג'ינג'ר, גם את הכורכום אפשר לצרוך בדרכים שונות, כמו למשל להוסיפו כתבלין למנות. בנוסף לכך, ניתן למצוא שלל תוספי מזון המיוצרים משורש זה, ולצדם גם את שמן הכורכום - שידוע ביכולותיו המדהימות לשפר את מחזור הדם ולהוריד דלקות.

איך להשתמש בשמן כורכום לדלקת מפרקים:

מכיוון שצבעו הכתום של שמן הכורכום עלול להותיר כתמים על העור והבגדים, מומלץ להשתמש בו במסגרת טיפול ארומתרפי. עם זאת, חשוב לדעת שלשמן זה יש יתרונות רבים הקשורים להצערת העור, ולכן אם אתם לא חוששים מכתמים שכאלו, תוכלו למהול את החומר בשמני בסיס ולעסות אותו על עורכם.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.