print header

סיבות וגורמים נפוצים לכאבי ראש שכולנו מתעלמים מהם

 הראש כואב לכם, ממש מתפוצץ, כל התוכניות שלכם להיום מוטלות בספק ואתם לא יודעים מה לעשות? אולי כדאי שדווקא תתחילו להתמקד במה *לא* לעשות. כיום יש סיבות ידועות רבות לכאבי ראש, את רובן אתם כנראה מכירים, אך בכל זאת אתם מתעלמים מהן בגלל חוסר ידע או כלים מעשיים שיעזרו לכם לטפל בשורש הבעיה שהיא למעשה כאבי הראש שלכם. היום המצב הזה עומד להשתנות, ואת כל המידע והכלים שיעזרו לכם להתמודד עם הסיבות והגורמים הנפוצים לכאבי ראש שאתם אולי מתעלמים מהם, תמצאו בכתבה הבאה. 
 
סיבות לכאבי ראש: גבר צעיר עם כאב ראש

1. המשקפיים שלכם

יש שני דברים שקשורים למשקפיים שלכם ועלולים לגרום לכאבי ראש: לכלוך, או מספר לא נכון בעדשות. משקפיים שלא נוקו היטב גורמים לשכבה עכורה על גבי העדשות, דבר שגורם לכם להתאמץ יותר כדי לראות בבירור. במקום לנסות ולראות מעבר לכתם שמופיע לכם בשדה הראייה, הקפידו על ניקיון יסודי של המשקפיים, בכל סוף יום. איך? פשוט מאוד: סבון ידיים עדין, מים וייבוש עם נייר טואלט. חצי דקה ויש לכם משקפיים נקיים.
 
כאמור יש גם סיבה נוספת, וגם אם עברתם בדיקת עיניים לקביעת המספר הנדרש לכם, עם הזמן עלולים להתרחש שינויים בראייה - לטובה או לרעה. לעתים מספר העדשה שנקבע לכם כבר לא מתאים וכל עוד תמשיכו להשתמש בעדשות לא נכונות, תאמצו את העיניים יותר מהדרוש, דבר שיכול להוביל, בין היתר, לכאבי ראש.

2. שתיית מים

למים יש חשיבות רבה ביותר לכל איברי הגוף, הם מנקים אותו, מזינים אותו, תורמים לתחושת חיוניות ועוד הרבה דברים שטובים לו. לא צריכים לחוש צמא כדי לשתות! למעשה, אם אתם חשים צמא, משמעות הדבר היא שהגוף כבר מצוי בשלבי התייבשות. חוסר הקפדה על שתיית מים משפיעה ישירות על הגוף שמאותת על הצורך שלו בנוזלים, באמצעות כאבי ראש.
 
אם אתם מתקשים לשתות מים, וודאו שמונח לפניכם בקבוק מים לאורך כל היום וכוונו תזכורת ללגום מהם מדי שעה. במקביל, הוסיפו פלחי לימון או פלחים של פרי אהוב, כמו תפוח, תפוז וכדומה לכוס. הרבה יותר קל לשתות מים בטעמים מאשר מים נקיים. ניתן להוסיף גם עלי נענע ולקבל משקה טעים ומרווה.
סיבות לכאבי ראש: מזיגת מים לכוס

3. אי סבילות למזונות

חשוב להבין כי אי סבילות למזונות מסוימים אינה אלרגיה למזונות, למרות שאלו שני תחומים קרובים. בעוד שאלרגיה למזון היא הדרך בה הגוף מגיב לחומר זר שחודר אליו, דרך הפה, הנשימה או העור, ומגיב מהר מאוד, בכל הנוגע לאי סבילות למזון, מדובר במאכלים שלא עושים טוב לגוף והתגובה אליהן אינה אלרגית אך יכולה להמשך זמן רב - כשזה קורה הגוף מגיב בדרכים שונות, ביניהן כאבי ראש.
 
מה עושים? ניתן לערוך בירור עצמאי, כלומר לנסות ולנטרל מזונות שאתם חושדים שגורמים לכם לכאבי ראש. הימנעו מהמזון החשוד לפחות למשך חמישה שבועות ברצף. חשים שיפור בתסמינים? כאבי הראש פחתו? עליתם על המזון שאתם רגישים אליו. דרך נוספת לגלות אי סבילות למזון היא באמצעות בדיקות דם. מזונות ורכיבים נפוצים שחשודים כגורמים לכאבי ראש הם שוקולד, יין אדום, קפאין, אספרטיים, גבינה צהובה ומונוסודיום גלוטומט.

4. שינויים הורמונליים

שינויים הורמונליים שכיחים בעיקר בקרב נשים. סביב המחזור החודשי הגוף עובר תהליכים, כמו שינויים בזרימת הדם למוח, שעלולים לגרום לכאבי ראש, כמו גם במהלך ההיריון או עקב נטילה קבועה של גלולות נגד היריון. אם כאבי הראש חוזרים על עצמם בכל פעם שמתרחשים שינוים הורמונליים, ניתן להקדים תרופה למכה, תרתי משמע, על ידי נטילת משככי כאבים מבעוד מועד. חשוב עוד יותר, ובמטרה שלא לפתח תלות במשככי כאבים ולהימנע מתופעות הלוואי שלהם, לקבל טיפול מונע, למשל איזון הורמונלי ואיזון לחץ הדם, שנוטה לעלות בעקבות השינויים ההורמונליים ולגרום לכאבי ראש. טיפול מונע אפקטיבי הוא טיפול טבעי לכאבי ראש שמסייע רבות באיזון הגוף והמערכת כולה, באמצעות דיקור סיני, המלצות לתזונה מאוזנת ועוד. ניתן גם להתייעץ עם הרופא המטפל ולהחליף את הגלולות למניעת היריון ולבדוק אם הן אלו שגורמות לכאבי ראש. 
סיבות לכאבי ראש: גלולות למניעת הריון

5. ארגונומיה - ישיבה נכונה

רבים מאיתנו מבלים זמן ממושך בישיבה, מול המחשב, או באופן כללי. ישיבה לא נכונה עלולה לגרום למתח שרירי צוואר שמוביל לכאב ראש ורבים אינם מודעים לחשיבות הרבה שיש בישיבה ויציבה נכונה כדי למנוע, בין יתר הדברים, כאבי ראש עזים. יותר מאשר לקנות כיסא ארגונומי שיסייע בישיבה נכונה שלא תגרום ללחץ צווארי וכאבי גב שבתורם ישפיעו גם על כאבי הראש, לכן חשוב מאוד לסגל הרגלי ישיבה – ויציבה - נכונים, על ידי קבלת הדרכה מקצועית בנושא. כמו כן, הקפידו לקום מהכיסא שלכם כל עשרים דקות לערך, להתהלך ברחבי החדר, לשתות מים, להרגיע את השרירים המתוחים ואת העיניים המתאמצות. באותו זמן, בצעו מתיחות של הזרועות מעל הראש ומאחורי העורף, לשחרור מתחים של הגוף.

6. Brain Fog – כשהמוח "מעורפל"

מכירים את התחושה של מעין ערפול במוח שמונע מכם לזכור היכן חניתם, אם נעלתם את הדלת כשיצאתם מהבית, או מצבים של איבוד פוקוס וקושי להתרכז? תופעה זו המכונה לעיתים Brain Fog, (מונח עממי) והיא סוג נוסף של כאב ראש. הסיבה המשוערת לכך היא נפילה של לחץ דם / סוכר, תפיסות של שרירים בצוואר, אי סבילות למזון ואפילו חוסר איזון הורמונלי. פתרון אפשרי לבעיה הוא הקפדה על שעות שינה מספקות, להימנע מג'אנק פוד ולהתרכז בתזונה בריאה, לעסוק בפעילות גופנית ולהפחית לחצים. הפחיתו צריכת קמח וסוכר לבן וגם ממתיקים מלאכותיים.
סיבות לכאבי ראש: גבר שראשו מתפרק באפקט של פאזל

7. נעילת לסתות

נעילת לסתות זו פעילות המתרחשת בזמן ערות או בזמן שינה והיא כוללת חריקת שיניים, או נעילה של הלסתות מבלי שיהיה מגע בין השיניים. כשזה קורה בזמן ערות הסיבה לכך היא בדרך כלל מתח נפשי או מאמץ שקשור בריכוז. כשזה קורה בזמן שינה זה נובע כביטוי למתח או אפילו עקב נטילת תרופות. משמעות הדבר היא שגם אם נדמה לכם שישנתם שנת לילה ארוכה ומספקת, יכול להיות שתתעוררו בבוקר עם כאבים באזור הלסתות, הרקות, הצוואר וכמובן, הראש.
 
תחילה חשוב לנסות ולאזן מתחים ככל הניתן. אם הבעיה כבר כרונית, ישנו פתרון סימפטומטי: סד לילה. זהו התקן המולבש על השיניים באחת הלסתות שיוצר הפרדה בין השיניים ומעניק הגנה בזמן חיכוך הלסתות. הסד הוא אביזר קטן שלא כרוך בטיפול פולשני או בתרופות. הסד סופג את הלחצים שמופעלים על השיניים ומונע את הפגיעה בהם, מפחית את הנזקים למפרקי הלסת, ולעיתים אף מפחית את כאבי הראש. לטווח הארוך מומלץ לטפל בחריקת השיניים / נעילת לסתות על ידי טיפול ייעודי בשורש הבעיה. כדי לאבחן את התופעה יהיה עליכם להיבדק, ולוודא כי אכן מדובר בנעילת לסתות ולהתאים את הסד הנכון לפי מצב הפה, מבנה הלסת ומצב השחיקה.

8. התקררות - גם ממזגנים 

התקררות לרוב יכולה להוביל לגירוי וגודש באף ואף להפרשת יתר או חסימה בתעלות הסינוסים, דבר שגורם לאנשים מסוימים להתגברות כאבי הראש. הפתרון לבעיה הוא לחזק את המערכת החיסונית באמצעות שינה ותזונה נכונה, לאוורר את חלל הבית והעבודה ככל הניתן ובמקרה הצורך אף ליטול תרופות רלוונטיות. בקיץ חשוב לזכור שיש התקררות מסוג נוסף בשם התקררות מזגנים. שימוש במזגנים בחלל לא מאוורר לאורך זמן עלול להוביל לעלייה בהדבקות של זיהומים, מאחר והאוויר שמופץ בחלל החדר אינו משתנה. לכן ישנה חשיבות לניקוי פילטר המזגן והצינורות שלו. לאורך זמן מצטברים בהם לכלוך, חיידקים וגורמים נוספים שמשפיעים עלינו לרעה. כמו כן, מזגנים מייבשים את האוויר במידה ניכרת. המחסור בלחות תורם אף הוא לכאבי ראש לאנשים מסוימים.
 
מאחר שהקיץ בישראל חם מאוד אין סיבה לסבול ומומלץ להמשיך ולהפעיל אותו אך גם להקפיד על ניקוי תקופתי וגם על החלפת הצינורות. ניתן לכבות אותו מדי פעם, לפתוח את החלון ולאפשר לאוויר שבחדר להתחלף - ההמלצה היא לעשות זאת אחת לשעה. אפשרות מומלצת נוספת היא שימוש בצמחי בית מטהרי אוויר, ישנם רשימת צמחים שנבדקו במחקר של נאס"א עם תכונות של טיהור אוויר ומגוון רעלנים כמו גם יכולת העשרת החמצן באוויר. 
 
לסיכום, זכרו שכאבי הראש הם לרוב תסמין ולא מקור הבעיה. כדי לטפל בכאבים ביעילות, חשוב לאתר את הגורמים וללמוד כיצד ניתן לטפל בהם כדי להקל או להעלים לחלוטין את כאבי הראש.
 
כותב הכתבה הוא עידן לוי, מנהל מרפאת כאב ואורתופדיה במרכז מומחים לרפואה משלימה שמים וארץ.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.