print header

5 סיבות לכך שאתם מרגישים מדוכדכים ללא סיבה נראית לעין

כל אחד מאיתנו נוטה להרגיש רע כשקורה משהו שלילי בחייו, וזו תחושה אנושית וטבעית שלא צריך לחשוש ממנה – זה לא אומר שאתם חלשים וזה לא אומר שוויתרתם. כל מה שזה אומר זה שאתם מחוברים לרגשות שלכם ומגיבים באופן נורמלי למצבים שפוגעים בכם. אך מה קורה כשהכל בסדר ואין סיבה להרגיש רע, אך בכל זאת תחושת הדכדוך תוקפת? אתם בטח חושבים מיד על כך שמדובר בדיכאון, אך לא תמיד זו הבעיה. היום אתם תגלו 5 סיבות שיכולות לגרום לכם להיות עצובים ומדוכדכים בלי לדעת למה, ומה ניתן לעשות כדי להיפטר מהתחושה המעיקה הזו.
 
סיבות לדכדוך לא מוסבר: אישה שותה משקה חם בשעת שקיעה

1. משבר אקזיסטנציאליסטי

מחשבות אקזיסטנציאליסטיות עולות בנו לרוב לאחר שאנחנו שואלים את עצמנו שאלות קיומיות, כמו "האם יש לחיי משמעות?", "מה המטרה שלי?" או "האם אני הולך במסלול הנכון?". כשלא מגיעים לתשובות מספקות, חווים משבר אקזיסטנציאליסטי שמעלה תחושות אכזבה, ריקנות וחוסר תקווה, ולפתע, אפילו אם לא קרה שום שינוי מהותי בחיים, מרגיש שהם מתפרקים.
 
עם זאת, למשבר הזה יש מטרה והיא לגרום לכם למצוא את המשמעות שלכם בחיים. יתכן שתצטרכו עזרה של חברים, מורה רוחני או אפילו איש מקצוע כדי לעשות זאת, אך היו בטוחים שהתשובה נמצאת שם, ועליכם רק למצוא אותה. 
 

2. משבר אמצע או רבע החיים

בדומה למשבר אקזיסטנציאליסטי, משבר אמצע החיים גורם לכם לתהות בקשר לנושאים שלא חשבתם עליהם יותר מדי לפני כן, ואמנם עד היום היה נהוג לחשוב שהוא מגיע בגיל 40-50, אך כיום גם בני 20-30 סובלים ממנו. צעירים יכולים לחשוש מהמעבר לחיים הבוגרים, בעוד שמבוגרים מרגישים שלא ניצלו היטב את הזמן שלהם בעבר ומתחילים לפתח חרטות בנוגע לשגרה ולמחויבויות שיצרו לעצמם.
 
התפיסה שלכם בנוגע לעולם השתנתה, ואתם גם לא נרגשים כמו בעבר לקראת מה שהחיים מכינים לכם בעתיד, וזה יכול לגרום לכם לחשוב שחייכם לא יהיו מרגשים כפי שהיו בעבר. אתם עלולים להתחרט על בחירת מסלול הקריירה שלכם או אם עוד לא הקמתם משפחה, הדחף בוער בכם ואתם חשים שלא תהיה לכם עוד הזדמנות לעשות זאת. לא משנה מה הסיבה, חוסר סיפוק הרצון שלכם מהחיים הוא המקור לתחושת הדכדוך, וכדי לפתור את הבעיה עליכם להיזכר בחלומות שלכם ולפעול כדי להגשים אותם.
סיבות לדכדוך לא מוסבר: צללית של איש עם מקל בשעת שקיעה ליד ספסל ועץ

3. אתם חשים בודדים

בדידות לאו דווקא מתבטאת בכך שאינכם מוקפים באנשים, אלא גם בהרגשה שאף אחד לא מבין אתכם, ובשל כך אתם לא חשים שאתם מקבלים מספיק אהבה. כשמישהו מבין אתכם היטב, אתם זוכים להתחבר אליו ברמה עמוקה לא רק מבחינה רגשית, אלא גם מבחינה אינטלקטואלית ואפילו רוחנית. על כן, תחושת בדידות יכולה לעלות אפילו אצל אדם שמקיים חיי משפחה ושיש לו מעגל חברים לא קטן.
 
למעשה, אלו שמרגישים הכי בודדים הם דווקא האנשים שמוקפים על ידי אחרים, אך לצערם איש מהם הוא לא האדם שהם זקוקים לו בחייהם – מישהו לחלוק איתו את הערכים והמטרות העמוקים שלהם. שאלו את עצמכם האם הקפתם את עצמכם לאורך השנים באנשים הנכונים, ואם התשובה היא לא, סביר להניח שעליכם ליצור שינוי מסוים בחייכם שיאפשר לכם להיחשף לאנשים מסוג חדש שמתאים יותר למי שאתם.

4. מחסור בצמיחה ותחושת התקדמות בחיים

אפילו אם השגתם את עבודת החלומות שלכם והקפתם את עצמכם באנשים הנכונים, יתכן שאתם מרגישים מדוכדכים בעקבות זאת שהפסקתם להתפתח ולאתגר את עצמכם בדברים חדשים. האם נשארתם זמן רב מדי באזור הנוחות שלכם? האם נמנעתם משינוי שיכול היה לשפר את חייכם, אך כלולים בו כמה סיכונים? במצבים שכאלה אתם מרגישים תקועים, וכל יום נראה כמו הקודם, מה שמוביל תחושת דכדוך.
 
זכרו שחיים נוחים הם לאו דווקא חיים מאושרים – אם שום דבר לא משתנה אתם לא זוכים לצמוח ולהתפתח, וזה יגרום לכם להרגיש שאתם תקועים במקום ולא מתקדמים לשום מטרה. אם אתם מרגישים שהחיים פשוט חולפים על פניכם ואתם שם רק כדי להתבונן בהם ולא לקחת בהם חלק, מומלץ שתנסו לאתגר את עצמכם ולגלות מחדש מי אתם.
סיבות לדכדוך לא מוסבר: פרופיל של איש בלבוש חורפי

5. התייחסות רבה מדי לציפיות של אחרים

היום יותר מאשר בעבר, אנחנו נתונים ללחץ רב מצד האנשים שסביבנו, לאו דווקא כי הם יוצרים אותו, אלא כי אנחנו משערים שיש להם ציפיות לגבינו. כמובן שהמבטים וההערות של אחרים יכולים לגרום לנו להרגיש שעלינו להתנהג בצורה אחרת, לעשות בחירות אחרות וכן הלאה, אך לעיתים תחושת הדכדוך מגיעה כשאנחנו מרגישים שאנחנו מאכזבים אותם, אפילו אם לא אמרו לנו זאת במילים.
 
כשאנחנו מנסים לעמוד בציפיות של אחרים, אנחנו בעצם מוותרים על האמונות שלנו ודוחים את הצרכים שלנו כדי לרצות אותם. רובנו אפילו מוותרים על החלומות שלנו כדי ללכת במסלול חיים שנראה "נכון", פשוט כי זה המסלול שבו בחרו הרוב. גם אם תצליחו במסלול הזה, לא תשיגו אושר אמיתי, כי אתם בעצם חייתם חיים של אדם אחר ולא את החיים שרציתם ליצור לעצמכם. כתוצאה מכך תרגישו מדוכדכים ועצובים, עד שתעשו את השינוי הנכון עבורכם.

איך להתמודד עם תחושת העצב הלא מוסברת?

אחרי שגיליתם מה שורש הבעיה, עליכם ליצור את השינוי המתאים כדי לפתור אותה, אך כמובן שהרבה יותר קל להגיד מאשר לעשות. לפניכם כמה עצות שיעזרו לכם להיפטר מתחושת הדכדוך שתוקפת אתכם על ידי פעולות שיועילו לכם.

קראו ספר מעורר השראה

אחת התרופות הטובות ביותר להתמודדות עם הדכדוך או השעמום שהחיים יצרו בנו הוא לברוח מהשגרה היומיומית לזמן מה. אתם לא חייבים לצאת לחופשה יקרה כדי לעשות זאת, ומספיק פשוט להעביר כמה ערבים מול ספר טוב שיעזור לשנות את נקודת מבטכם. בחרו ביצירה בעלת מסר חיובי ועמוק שתכניס אתכם לנעליו של אחר ותגרום לכם לראות את החיים במבט מפוכח יותר, כמו למשל "זן ואומנות אחזקת האופנוע" או "מי הזיז את הגבינה שלי?".
סיבות לדכדוך לא מוסבר: אישה מחזיקה ספר ועומדת מול יער חשוך

התקשרו לאחד ההורים שלכם או בקרו אותם

אם יש לכם יחסים טובים עם הוריכם, הם האנשים שיבינו אתכם יותר מכולם ושיוכלו לספק לכם את התמיכה שאתם זקוקים לה. בנוסף, אם אתם לא מרבים לדבר איתם או לבקר אותם, הפעולות האלה יכולות לשמח אותם ולא פחות גם אתכם. מומלץ לקבוע יום שבו תגיעו לאכול איתם ארוחת ערב טובה, ממש כמו פעם, ושבה תעלו זיכרונות משמחים מהעבר ותחוו לרגע את הילדות שהייתה לכם בביתם. דבר קטן שכזה יכול להחזיר לכם את מצב הרוח שאבד לכם.

פגשו חבר שלא ראיתם מזה זמן רב

לאורך החיים אנחנו פוגשים אנשים רבים שהופכים לחלק משמעותי מחיינו, אך פעמים רבות אנחנו גם מאבדים איתם את הקשר עם הזמן. אם יש לכם חבר ותיק שהיה קרוב מאוד אליכם ולאחרונה ראיתם אותו פחות, קבעו פגישה בבית קפה כדי להעלות זיכרונות מהעבר. אותו אדם יוכל להזכיר לכם מי אתם באמת, וזה תמיד מעניין לראות כיצד אחרים השתנו והתקדמו בחייהם לאורך השנים – הם גם יוכלו להראות לכם עד כמה אתם השתניתם והתבגרתם.

צאו להליכה

אל תמעיטו בחשיבות של הפעלת הרגליים ונשימת אוויר צח להעלאת מצב הרוח, אפילו אם מדובר בהליכה קצרה של כמה דקות. אם אתם כבר עושים הליכות מדי יום, נסו להחליף את המסלול שלכם באחד חדש ואפילו לצאת לטיול הליכה בטבע. לא מעט מחקרים כבר נעשו בנושא והראו שלשהייה בטבע יש את הכוח להפחית חרדות ומצב רוח ירוד, וזה יעזור לכם לחשוב בצלילות רבה יותר על הבעיות שפוקדות אתכם והפתרונות האפשריים להן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.