print header

17 שיעורים חשובים לחיים שאבי לימד אותי

בכל פעם שהייתי צריך שיחת עידוד או מוטיבציה, אבי היה שם כדי לעזור לי. מאז שהייתי ילד, הוא תמיד ניסה ללמד אותי ואת אחיי שיעורים קצרים על החיים שניתן לסכם בקלות במשפט אחד קליט. נהגנו לגלגל את עינינו ולהתעלם ממנו לרוב, אך בשנות ה-20 לחיי התחלתי להבין את אותם המשפטים, וכיום בבגרותי, אני שומר אותם קרוב אלי כמו חמצן לנשימה. מצאתי את עצמי מעביר את השיעורים האלה הלאה לחבריי, לעמיתי לעבודה, למוכר הירקות שלי, לאופטומטריסט שלי וכעת אני רוצה לשתף אותם גם אתכם. זכרו אותם בכל פעם שתרגישו שאתם נמצאים במקום או במצב שאתם לא אמורים להיות בו, והם יעזרו לכוון אתכם להצלחה אמתית בחיים.
 
שיעורים לחיים מאבי
 

1. לא תגיע לשום מקום אם אינך מוכן לסבול מעט אי-נוחות

עם השנים למדתי שאנחנו לא מפסיקים לגדול לרגע, ומשמעות הדבר היא לצאת מאזור הנוחות שאליו התרגלנו באופן תמידי. יתכן שבהתחלה זה נשמע מעט מבהיל, אך ככל שתתנו לעצמכם לגדול, להתפתח ולהשתנות, כך תחוו ותטעמו יותר ממה שיש לחיים להציע.

2. מאמץ חשוב יותר מכישרון

כישרון זה דבר חשוב, אך יש הרבה מאוד אנשים כישרוניים בעולם שלא השיגו דבר רק משום שהם מפחדים לנסות. יתכן שאתם בעצמכם מכירים כמה כאלה, שמתלוננים על כך שקשה להם למצוא הזדמנויות או שרק מדברים על הדברים שהיו יכולים לעשות הודות ליכולות שלהם. האנשים שמוכנים להזיע ולהשקיע את כל כולם בעבודתם הם אלו שיזכו להצלחה, משום שהם היחידים שמחפשים אותה באופן פעיל. 

3. לעולם אל תקבור את הכישרון שלך בחול

המשפט הזה מגיע מאחד הסיפורים האהובים עלי ביותר שאבי סיפר לי, אך המשמעות שלו יכולה לפנות לכל אדם באשר הוא. המסר הבסיסי הוא שאם אלוהים בירך אתכם במתנה, אל תתנו לה להתבזבז. כמובן, כמו שהוזכר כבר בסעיף הקודם, צריך גם להשקיע מאמץ כדי לראות תוצאות ולזכות בהצלחה, אך בו זמנית עליכם לדעת מה הכישרון שזכיתם בו ולהפיק ממנו את המרב. 

4. עשה את הדברים שמהם אתה פוחד, והפחד יתפוגג

לפעמים הדבר המפחיד ביותר הוא הסיפור שהמצאנו בראשנו בקשר לעתיד, הקרוב והרחוק. זה לא אומר שהדברים שמהם אנו חוששים אינם מפחידים באמת, אך רוב הזמן הם מבעיתים ומשתקים אותנו ואם נניח להם להישאר, הם רק יגדלו ויתעצמו. לעומת זאת, כשמתמודדים עם הדברים המפחידים, הם פתאום לא נראים מאיימים כפי שהיו קודם לכן.
שיעורים לחיים מאבי
 

5. תן כבוד לכסף, אך אל תסגוד לו

התעסקות בכסף היא בלתי נמנעת, זה חלק מהחיים. עם זאת, מה שחשוב לזכור זה להשתמש בו בתבונה, ולעולם לא להגיע למצב שבו הכסף הוא הדבר החשוב ביותר. כשזה קורה, מתחילים להיכנס לצרות ולחוות בעיות אמיתיות בתחומים אחרים בחיים. לא כל דבר ניתן לקנות בכסף, ולרוב הדברים שאנו רוצים להשיג קשורים יותר למאמץ והשקעה מאשר כמות הכסף שבחשבון הבנק שלנו.

6. חופשה אמתית היא היעדר מגבלת זמן

חופשה היא לא רק טיסה למקום יוקרתי או דמוי גן עדן. משמעותה של החופשה היא חופש זמני מדרישות חיי היומיום. כשאתם יוצאים לחופשה, וודאו שאתם עונים על צרכיכם ושאתם עושים את הדברים שאתם רוצים לעשות. אל תחשבו על מה שמצפים מכם לעשות ובאילו מקומות עליכם להעביר את הזמן לפי המלצות הסובבים אתכם. אם יש לכם רצון או צרכים שונים, לכו אחריהם ותנו לעצמכם את החופש המתאים ביותר עבורכם.

7. החיים הם סדרה של "שלום" ו"להתראות"

פעם חשבתי שאבי המציא את המשפט הזה, אך לאחרונה גיליתי שההוקרה מגיעה לזמר בילי ג'ואל. כך או כך, זהו אחד המשפטים שחשוב לזכור ככל שעוברות השנים. כשמתבגרים נהיה קשה לשמור על קשר עם כל אחד מהחברים שצברנו במהלך החיים. אנשים הופכים לעסוקים ומכירים חברים חדשים, אך לעתים הם מופיעים בחיינו ברגעים הכי בלתי צפויים. אתם תמיד תגידו להתראות לחבר אחד ושלום לאדם אחר. קבלו את העובדה הזו והכירו תודה לזמן שיש לכם עם כל מי שהיה או עודנו חלק מחייכם. 

8. הקשב לגוף שלך

אם אתם עייפים, חולים או תשושים, טפלו בעצמכם. יש סיבה לכאב הראש שממנו אתם סובלים או לכאב השרירים, זה הגוף שלכם שמנסה להגיד לכם "צריך להאט את הקצב". אל תזניחו את גופכם, משום שהוא היחידי שיש לכם.
שיעורים לחיים מאבי

9. הצליל שאנשים הכי אוהבים בעולם הוא הצליל של שמם

בשלב מוקדם מאוד בחיי אבי לימד אותי שכדי להתקדם ולהצליח עלי לזכור שמות של אנשים, בין שמדובר באדם שמראיין אותי לקראת עבודה חדשה ובין שמדובר במלצרית שמגישה לי משקה בבית הקפה. שימוש בשמו של האדם שמולכם הינו דרך מצוינת לגרום לו להרגיש מיוחד, ובו בזמן יחזק את הקשר שקיים ביניכם. זה מאוד פשוט, אולם אנשים רבים לא טורחים לעשות זאת.

10. תפוס את הכדור כשאתה בהגנה וצא להתקפה

בכדורסל קוראים לזה "ריבאונד", ולמרות שבספורט זה דבר ברור ומובן שיש לכוון אליו, אנשים רבים שוכחים לעשות זאת בחיים. כולנו נכשלים מדי פעם, אך השאלה היא כיצד אתם מתמודדים עם הכישלונות שלכם. אל תרשו לעצמכם להיכנע לרחמים עצמיים. במקום, תפסו את הכדור וצאו להתקפה חדשה. הכריחו את עצמכם להמשיך לעמול עד שתצליחו, ובסופו של דבר תצליחו. יתכן שההצלחה לא תהיה בדיוק זו שציפיתם לה, אך היא תגיע כך או כך.

11. הסתפקות בפחות ממה שאתה יכול להשיג נקראת "עצלות"

זה לא משנה אם רוב האנשים חושבים שכבר הסתדרתם בחיים והגשמתם שאיפות רבות, כי אם אתם לא ממצים את הפוטנציאל שלכם, אתם מוותרים לעצמכם ואתם יודעים זאת. אל תסתפקו בפחות ממה שאתם יכולים להשיג או להיות. אתגרו את עצמכם בכל יום מחדש ומצו את היכולות שלכם מבלי להתעצל. תמיד יש לאן להתקדם ולמה לשאוף.

12. עליך להתקדם עם צורת המחשבה הנכונה בכל מצב, או שתלך לאיבוד

אנשים נוטים לזלזל בכוח שיש למחשבה שלהם. לא משנה מול איזה אתגר אתם עומדים, אם אתם מתקדמים בדרככם בתחושה שהובסתם, אתם אכן תפסידו. בכל תחום בחייכם, וודאו שאתם נכנסים לזירה עם צורת חשיבה חיובית שתעזור לכם להשיג את מה שרציתם לכבוש. אם לא, אין לכם שום סיכוי לנצח.
שיעורים לחיים מאבי

13. אנשים שמודאגים כיצד חייהם נראים בעיני אחרים, הם בדרך כלל הכי פחות מאושרים

אשליה של אושר היא לא אושר אמיתי, ולמרות שהמשפט הזה נשמע בנאלי וברור, לא הרבה אנשים מבינים את המשמעות שלו. אנשים עשויים להיראות מאושרים בתמונות שהם משתפים ברשתות החברתיות, אך זה לא מעיד ולו דבר קטן על מה שהם מרגישים באמת. לרוב, האנשים שמנסים להראות כמה שהחיים שלהם מרשימים הם אלו שמנסים למלא חלל מסוים בהם.

14. אין דבר מספק יותר מלהשיג מטרות שלא חשבת שביכולתך להשיג

השגת מטרה מכל סוג שהיא ממלאת אותנו בביטחון עצמי ובתחושת הישגיות, בייחוד כשמדובר בדבר מה שלא חשבנו שאנו מסוגלים אליו. זוהי אחת מהתחושות הנפלאות ביותר שניתן לחוות, ושווה להיאבק עבורה, שכן היא מחזקת אותנו ומעודדת אותנו להשיג מטרות נוספות.

15. תחליט שהרצון שלך יתעלה על הפחד

כל דבר ששווה לרדוף אחריו עשוי להיות מפחיד, וזו אחת הסיבות לכך שלא כולם מצליחים להשיג כל דבר שיחפצו בו. אם אתם רוצים משהו, תחליטו שאתם מוכנים לעבור כל מכשול או תקופה קשה שיגיעו בדרך אליו. בסופו של דבר הם יישארו רק בזיכרון, אך המטרה שתשיגו תישאר אתכם לנצח.

16. הדרך להצלחה איננה נוצצת ולא מסתיימת בין לילה

בסרטים זה תמיד נראה קל, כשיש מוזיקה מעצימה ברקע וההצלחה מגיעה בין רגע או לפחות עד סוף הסרט. אך הצלחה אמתית לא מגיעה במחי יד, אלא אחרי מספר רב של לילות בהם אנחנו רוצים לשכב ולא לעשות דבר, אך במקום זאת אנו מחליטים לעבוד ולהשקיע. הצלחה לא מגיעה בוקר אחד עם הזריחה, אלא אחרי מספר רב של בקרים בהם אנו קמים מוקדם במקום להישאר במיטה הנעימה. זו דרך ארוכה ומייגעת לעתים, אך התוצאה בסופו של דבר שווה את זה.
שיעורים לחיים מאבי

17. הרגלים ושגרה בריאה חשובים הרבה יותר מאשר פעולה גדולה וחד-פעמית

זה אולי נראה כאילו שמצגת איכותית אחת יכולה לקבוע האם תקבלו את הקידום שרציתם בעבודה, אך לא כך עובדים החיים. אם אתם רוצים שישימו לב אליכם במקום העבודה, עליכם להגיע בכל יום בזמן, לעבוד קשה, לתת את כל מה שיש לכם, לבצע את המטלות שלכם על הצד הטוב ביותר, לעזור לאנשי הצוות שלכם ולהשקיע גם כשאף אחד לא מסתכל. בסופו של דבר יבחינו בהרגלים שלכם, אשר הופכים אתכם לאנשים שיכולים לתת הרבה יותר ומגיע להם קידום.

כמה מילים לסיום

אבא שלי היה איש פשוט. הוא היה קם בכל בוקר לעבודה וחוזר בכל ערב הביתה במשך שנים רבות לפני שיצא לפנסיה. אני לא חושב שאבי השיג את כל מה שרצה בחייו, ולכן היה חשוב לו להעביר את המשפטים האלה לי ולאחיי. כיום אבי כבר לא איתנו, אך המשפטים האלה נחרטו בזיכרוני ואני פועל על פיהם עד היום. אני יודע שאבי היה גאה בי אם הוא היה רואה אותי כעת, ותקוותי היא שגם אתם תוכלו לאמץ את המשפטים הללו ללבכם וללמוד מהם כיצד להצליח בחיים. זה קשה, אך אפשרי.

 

מקור: רון כ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו