maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 דברים מעוררי מחשבה שישנו את עולמכם מקצה לקצה

  מה לדעתכם יקרה אם נגיד לכם שהמחשבות שלכם הן לא מי שאתם, שהעבר והעתיד לא קיימים באמת ושחלק נכבד מהחיים שלכם מתרחש אך ורק בדמיון שלכם? זה נשמע מאוד רחוק מהמציאות ואולי אפילו קצת מוזר, אך אחרי שתקראו את הכתבה הבאה, החיים שלכם בהחלט ישתנו מקצה לקצה. סיפקנו לכם 9 אמיתות מעוררות מחשבה עם הסברים מפורטים עבורן שיעזרו לכם להבין את חוויית החיים בדרך קצת אחרת, ובתקווה יוכלו לעזור לכם לזכות באושר רב יותר ולא פחות חשוב – שלוות נפש.
 
דברים מעוררי מחשבה שישנו את חייכם: צללית של אדם מבצע מדיטציה
 

1. אתם לא המחשבות שלכם

אתם בטח שואלים את עצמכם "אז מה עוד אני אם לא הקול שמדבר בראשי?" והתשובה הפשוטה היא שאתם החוויות שלכם, והמחשבות שלכם הן רק חלק קטן שנכלל בתוכן. המחשבות שלנו הן לא תמיד בשליטתנו - בדיוק כמו כל חוויה אחרת - והן מהותיות לחיינו בדיוק כמו שאר החושים שיש לנו, אלא שהן עוזרות לנו "לחוש" את החלק שבתוכנו. כמו כל חוויה, המחשבות שלכם מעוררות בכם מודעות, אך בהתאם לאופי שלהן, הן יכולות לעורר בכם גם דברים נוספים כמו תחושות ורגשות. אם תצליחו להסתכל על המחשבות שלכם מהצד, שאלו את עצמכם מי בעצם מסתכל עליהן אם עד עתה חשבתם שהן אתם. התשובה שתגיעו אליה נמצאת בבסיס של כל דת ואמונה רוחנית שקיימת בעולם.

2. החיים מתרחשים ברגע זה בלבד

אי אפשר לחוות משהו שלא קורה ברגע זה, ולמרות שזה מה שהאנושות מנסה לעשות ככל יכולתה - בין שבעזרת הנצחת זיכרונות עם המצלמה ובין שבעזרת חיזוי העתיד בכוכבים - החיים מתרחשים אך ורק עכשיו. אם לא תקבלו את האמת הזו, אתם תמשיכו לנסות להיאבק בדברים שלא באמת מתרחשים, כמו ריב שניהלתם מזמן עם אדם אחר או פחד מכישלון עתידי. אם אתם מתחרטים על דבר מה ורוצים לשנות את המצב, פעלו כעת, משום שהחיים מתרחשים ממש ברגע זה ולכן רק מה שתעשו עכשיו יהיה יעיל. אי אפשר לתקשר עם העבר או העתיד בצורה שכזו, משום שאלו הם אך ורק מושגים שקיימים בראשנו – המציאות לא מכירה בהם, ועבורה יש רק הווה.
דברים מעוררי מחשבה שישנו את חייכם: אישה שעומדת על שביל בטבע
 

3. איכות החיים שלכם נקבעת על פי התגובה שלכם בלבד

"זבל של אדם אחד הוא אוצר של אדם אחר" – האמרה הזו נכונה גם בנוגע לחוויות, ומשמעות הדבר היא שהגדרת דבר מה כ"זבל" או "אוצר" תלויה אך ורק בנו, ולא בחפץ שמולנו או בחוויה שאנו עוברים. אחד המאפיינים של אנשים שיודעים כיצד להישאר מאושרים, זה שהם מוכנים להתמודד עם כל מצב שלילי שיגיע. דמיינו למשל מצבים של תקר בגלגל, מחלה לא נעימה או שבירת חפץ בעל ערך רב, מבלי לחוות שום תחושת סבל – זה מה שיקרה כשתחליטו שלא לפחד, ותסכימו להתמודד ברצון עם כל מקרה שיגיע לחייכם. בסופו של דבר תצברו כוח כה רב שיעזור לכם לנצל כל מצב עתידי, חיובי או שלילי, לטובתכם.

4. רוב החיים שלכם הם דמיוניים

אף אחד לא חושב יותר מדי על כמה שהוא חושב, אך אם תנסו - תבינו שאתם חושבים ללא הרף, ורוב האינטראקציה שלנו עם העולם היא אינה באמת איתו, אלא עם האמונות, הציפיות והרצונות שלנו. קשה לנו מאוד להתייחס למשהו שקורה לנו בגישה אובייקטיבית, מבלי לערב בכך את המחשבות שלנו, ולכן רוב הדברים שאנו חווים בחיים הם דמיוניים וקיימים אך ורק בראשנו. מארק טוויין אמר בזמנו: "חוויתי דברים נוראיים בחיי, ורק חלק מהם באמת התרחשו" – האם אתם מזדהים איתו?
דברים מעוררי מחשבה שישנו את חייכם: אישה יושבת על סירה בלב ים

5. בן האדם הוא היצור הטוב ביותר בלסבול

אנחנו נוטים לחשוב שאם אנו סובלים, ככל הנראה עשינו משהו לא בסדר בחיינו, אך למעשה אין אדם שלא חווה סבל בחייו, וזהו חלק טבעי בחיים שיש לו גם סיבה טובה וחשובה. החיים תמיד "לוחשים לנו" מאחורי גבנו שמשהו בהם לא בסדר ושניתן לשפר אותם, וכשהלחישה הזו מגיעה יחד עם הבזק מהיר של אימה או שטף של אדרנלין, צץ בנו יצר הישרדותי שמוביל אותנו לרוב לפעולה שתעזור לנו להמשיך לחיות בנחת. התהליך הזה מתרחש במוחם של בני האדם לאורך כל קיום האנושות – הדחף להילחם וליצור שינוי חיובי בחיינו או לברוח ולהתחבא מהמציאות הוא חלק מהותי מיכולת ההישרדות שלנו, אולם יש לו תופעת לוואי שגורמת לנו לחוות סבל. עם זאת, העובדה הזו לא אמורה לגרום לכם לאבד תקווה, אלא להיפך. אם המצב הוא כך, זה אומר שסבל לאו דווקא מעיד על כך שהחיים שלכם אינם הולכים במסלול הנכון, שרמת הסבל שלכם תלויה בכם ושלכל בעיה יש פיתרון. עליכם רק להחליט עכשיו האם אתם מתכוונים לברוח או להילחם.

6. רגשות קיימים כדי לשחד את דעתנו

אם חשבתם שאתם מבינים את הסיבה לרגשות שלכם - מומלץ שתשכחו את כל מה שידעתם. רגשותינו לא מעידים על מצבנו בחיים ואינם עוזרים לנו להבין האם המסלול שבחרנו הוא טוב או לא, אלא הם תחושות שמשתנות ללא הרף, ואי אפשר לסמוך עליהם כדי לשפוט את הערך או את רמת ההצלחה שלנו. עם זאת, הרגשות שלנו בהחלט יכולים ללמד אותנו מה איננו מצליחים לשחרר, אך הם גם הופכים את השחרור לקשה יותר, ומשחדים אותנו בדרכים שונות שלא לעשות זאת – גם זה מנגנון הישרדותי עם תופעת לוואי לא נעימה, אך כשמזהים אותו לפתע הרבה יותר קל לשחרר את מה שלא מועיל לנו.
דברים מעוררי מחשבה שישנו את חייכם: אישה מביטה על שקיעה

7. לכל האנשים יש 2 גורמי מוטיבציה: סיפוק שאיפות ובריחה מסבל

עוד בתנ"ך רשום ש"יצר האדם רע מנעוריו", והסיבה לכך היא אותם גורמי המוטיבציה, שעלולים להוביל אותנו לפעול בדרכים שמזיקות לאנשים שסביבנו. כולם מבינים את הגורמים האלה, אך לכל אחד יש דרך אחרת לפעול למענם בהתאם לחינוך שקיבלנו ולחוויות שעברו עלינו בחיינו, כמו גם מצבנו התודעתי בכל רגע נתון. חלק מהדרכים הן מועילות לאחרים, בעוד שאחרות הרסניות, אך לרוב איננו מודעים להשפעה השלילית של חלק מדרכי הפעולה שלנו. מהבחינה הזו אין כזה דבר "טוב" או "רע", אלא ניתן לסווג כל החלטה כ"נבונה" או "מטופשת". מומלץ תמיד לבחור בדרך הנבונה.

8. לא צריך להתגאות באמונות

אמונה היא לא הישג שיש להתגאות בו, ועל אחת כמה וכמה לא צריך להשתמש באמונה שלנו כדי להמעיט מערכה של אמונה של אדם אחר. לאו דווקא מדובר באמונה במשהו דתי, אלא בכל דבר שאנו חושבים שהוא האמת המוחלטת שעליה אין לערער. באופן כללי, ככל שהאמונות שלנו חזקות יותר, כך קשה לנו יותר להיפתח לדברים חדשים, לצמוח ולפתח את התבונה שלנו, משום ש"כוח האמונה" שלנו מעיד על יכולתנו להימנע מלשאול את עצמנו שאלות חשובות ומהותיות. כשאתם מתגאים באמונה שלכם, אתם מנפחים את האגו שלכם, ועל כן תיטו יותר להתווכח עם אדם שאינו חולק את אותה צורת חשיבה עימכם, והרי ברור ומובן שאיש לא משנה את אמונתו לאחר שיחה קולחת שבה כל אחד מנסה להוכיח את דעותיו. לכן, שמרו את האמונה שלכם לעצמכם, וכמו שנאמר "איש איש באמונתו יחייה".
דברים מעוררי מחשבה שישנו את חייכם: אישה עומדת על בול עץ ומותחת את גופה מעלה

9. האובייקטיביות היא סובייקטיבית

החיים הם חוויה סובייקטיבית, ולא ניתן לברוח מנקודת המבט הזאת. לכן בראש ובראשונה, עליכם לסמוך על החוויות האישיות שלכם והשיעורים שעברתם בחיים, משום שלאף אדם אחר לא תהיה את זווית הראייה שלכם בנוגע לחייכם. בה בעת, עליכם לזכור שכל נקודת מבט אובייקטיבית שתנסו לאמץ, גם היא מבוססת על החוויות שלכם, אך אתם תבנו אותה מאפס באופן מודע. האובייקטיביות שלכם תיבנה מהספרים שקראתם, האנשים שפגשתם וכל דבר שהתרחש בחייכם, ולכן גם גישה אובייקטיבית של כל אדם היא כזו שיכולה לשקף נקודת מבט ייחודית שיש אך ורק לו. חשבו על זה כך: סובייקטיביות היא חוויית החיים העיקרית והבסיסית שלכם, ואובייקטיביות היא נקודת המבט שתבנו לעצמכם ואשר תעזור לכם לעשות סדר בחיים ולהסביר אותם לעצמכם. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו