maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 אמונות שגויות שמונעות מכם הצלחה בחיים

  לפעמים מתעוררת במוח שלנו הרגשה שאומרת לנו שלעולם לא נגשים את החלומות שלנו... יתכן שהסיבה לכך היא מחשבה על כך שאין לנו את הכישרון הנדרש או את ההזדמנות הרצויה, אך סביר יותר להניח שמדובר באמונה שגויה שמונעת מאיתנו אפילו את האפשרות לחשוב על הצלחה כדבר מה בר השגה בחיינו או אפילו כדבר שמגיע לנו. לרוב, האמונות האלה מתחילות בילדות וממשיכות איתנו לגיל הבגרות, והן עלולות להשפיע על יכולתנו להצליח בכל תחום בחיים, החל מהתחום הפיננסי וכלה בתחום הרומנטי. היום אתם מוזמנים להכיר באופן מודע את 7 האמונות השגויות שרובנו התרגלו לספר לעצמנו בנוגע להצלחה, והגיע הזמן שתזכירו לעצמכם שאין שום הבדל בינכם לבין מצליחנים אחרים – הכל תלוי בסיפור שאתם מספרים לעצמכם.
 
אמונות שגויות בנוגע להצלחה: אישה קופצת מצוק אחד לאחר
 

1. "לא מגיע לי להצליח בחיים"

אחת האמונות השגויות הנפוצות ביותר היא שלא מגיע לנו ליהנות מאושר או הצלחה בחיים. האמונה הזו מגיעה לתת המודע בשלל דרכים, למשל מההורים שלנו שאולי ביקרו יותר מדי את הצרכים שלנו, שחלקם היו דברים שאכן היו נחוצים לנו ולנפשנו. אם בילדותכם אמרו לכם שלא מגיעים לכם דברים מסוימים, בין שבאופן ישיר ובין שבאופן עקיף, המוח שלכם התרגל לרעיון הזה והציב מחסום עבורכם בנושא זה – אתם עלולים להרגיש שאתם פשוט לא מסוג האנשים שיצליחו בחיים.
 
בנושא זה ישנה תת-אמונה אחרת שמגיעה מאותו מקום, והיא אומרת לנו שעלינו לשרת אחרים לפני שנספק את הצרכים שלנו, ואמונה שכזו הינה נפוצה ושלילית ביותר בעיקר במקרה של נשים. עליכם ללמוד להעריך את עצמכם, ותוכלו לעשות זאת על ידי כך שתכתבו על דף נייר את כל התכונות וההישגים הטובים שלכם. יחד עם זאת, מומלץ שתבלו את זמנכם עם אנשים שמאמינים בכם ושיכולים לדרבן אתכם לנוע קדימה אל עבר ההצלחה שלכם, ובה בעת הימנעו מאנשים שליליים, ביקורתיים ושיפוטיים.

2. "אני לא יכול לדמיין את עצמי כאדם מוצלח"

על מנת שדבר מה יהפוך למציאות, עלינו ראשית לדמיין אותו בראשנו. אם כן, במקרה שאנו רוצים להשיג הצלחה בחיים עלינו ראשית לראות אותה בדמיון כדי שתהיה לנו תמונה ברורה יותר של המקום שבו אנו רוצים להיות. עם זאת, לא תמיד קל לנו לדמיין את עצמנו עשירים או במערכת יחסים זוגית שמתאימה לנו, משום שלעיתים אנחנו נאבקים ברעיונות לא נכונים שעל פיהם אנו מגדירים את ההצלחה שלנו.
 
לדוגמה, אדם שהוריו היו גאים בו רק לאחר שהשקיע מאמץ והגיע להישגים עלול לפתח תחושה שעל פיה יש "להעריץ" עבודה קשה ואנשים שעובדים קשה. המחשבה הזו מגבילה אותנו בדרך להצלחה משום שבתת מודע, אנחנו כמהים למאמץ ולא להצלחה, ולכן קשה לנו לראות כיצד יסתיים שלב המאמץ ואנחנו נגיע להצלחה המיוחלת, ולעיתים זה פשוט עלול להגביל אותנו מתוך אמונה שאנו חייבים להשקיע מאמץ אדיר כדי להשיג הצלחה גדולה. כדי להימנע מכך, עליכם לדמיין את הגרסה הטובה ביותר שלכם שתתגבש לאחר המאמץ וההצלחה, וזה יכול לעזור לכם להשלים מטלות קטנות שנראות בראשכם כגדולות; מספיק גם להקדיש 5 דקות ביום עבור המטרה שלכם – זמן שאינו דורש מאמץ כמעט בכלל – ואט אט תוך שנה אחת, 5 הדקות האלה יצטברו ואתם תהיו כמה וכמה צעדים קרובים יותר למטרה שלכם.
אמונות שגויות בנוגע להצלחה: איש בחליפה
 

3. "אם אנסה להיות מי שאני, ישפטו אותי לרעה"

לעיתים קרובות אנחנו מונעים מעצמנו הצלחה רק משום שאנו מנסים להתאים את עצמנו לרעיון שבראשו של אדם אחר. גם כאן ההורים, המורים והחברה בכללותה משחקים תפקיד חשוב, והם אלו שקבעו עוד בצעירותנו מה היו הציפיות מאיתנו; הם החליטו מה טוב ורע, ואנחנו מאמינים להם גם בגיל מבוגר. זה גורם לנו לפחד להיות מי שאנחנו מחשש לדחייה, ובמקרים גרועים יותר גם מוביל אותנו לפעול בדרכים שמזיקות לנו כדי לרצות אחרים.
 
חשוב לזכור שכל אחד מאיתנו הוא אדם בפני עצמו, ומה שאדם אחד רואה כדבר טוב נראה רע בעיני אחר, וההפך. אם ההורים שלכם רצו שתהיו רופאים לדוגמה אך אתם נאבקתם בכך ואף פעם לא הרגשתם שזה מתאים לכם, סביר להניח שתיכשלו אם תמשיכו בדרך זו, וגם אם תצליחו, לא תהיו מסופקים מכך. עליכם לברר עם עצמכם מה הדבר או התחום שמסב לכם אושר ושבו הייתם רוצים להצליח, וללכת אחריו מבלי לחשוב על מה שאחרים יגידו – כשההצלחה תגיע, יהיו להם רק דברים טובים להגיד, וגם אם לא, זו כבר בעיה שלהם.

4. "אינני יכול להרשות לעצמי להתאהב רק כדי לסיים עם לב שבור" 

החשש מדחייה פוגע בנו באופן משמעותי כשמדובר במערכות יחסים ובתחום הרומנטי. על מנת להתאהב עלינו לחשוף את לבנו ולהסתכן בלב שבור, אך החשש מאותו לב שבור עלול לגרום לנו שלא לפתוח את לבנו אל אחרים כלל וכלל, ועקב כך להיכשל עוד לפני שניסינו לפתח מערכת יחסים אוהבת. בנוסף, יתכן שחזינו בחיינו במערכת יחסים שאינה מתפקדת, למשל של ההורים שלנו או של קרובי משפחה, והכאב והחשש שנשאר מהם צילק את הנפש שלנו ועיצב את אמונותינו בנוגע לזוגיות.
 
הדרך הטובה ביותר להתגבר על הבעיה הזו היא בעזרת אהבה וקבלה עצמית; בשלב הראשון זה עלול להיראות די סותר, אך עליכם להפסיק לחשוב על כך שיש אדם אחר שיגרום לכם להיות שלמים. אתם צריכים קודם כל לאהוב את עצמכם בדיוק כפי שאתם, ורק לאחר מכן יגיע הביטחון שיעזור לכם למצוא את הנפש התאומה שלכם. רק כך תוכלו לתת לאחרים את האפשרות לאהוב אתכם, ואמנם תמיד ישנה אפשרות שמערכת היחסים תיכשל, אך מה שבטוח זה שהסיכויים שלה להצליח יעלו באופן משמעותי.
אמונות שגויות בנוגע להצלחה: גבר ואישה נוסעים על אופניים ומתנשקים

5. "ההצלחה תשנה אותי לרעה"

רבים מאיתנו ראינו אחרים שזכו להצלחה והינם אנשים מסוג שלא היינו רוצים להיות. לדוגמה, יתכן שראיתם אנשים עשירים שהם גם חמדנים ואנוכיים, ואתם חוששים שכך נראית הצלחה כלכלית עבור כל אחד. אם אתם אכן מאמינים בדברים שכאלה, אתם מחבלים בסיכויי ההצלחה שלכם רק מתוך הפחד להפוך להיות אותם האנשים, אך זה לעולם לא יוכל לקרות, משום שאתם מודעים למה שאינכם רוצים להיות.
 
כמובן שחקר חייהם של אנשים מוצלחים יכול לעזור לכם להבין מה עליכם לעשות כדי להגיע להצלחה גם בעצמכם, אך לכל אחד יש את דרכו שלו, ועליו להתמודד איתה עם האופי שלו. יש לא מעט אנשים מוצלחים בעולם שהם גם אדיבים ונחמדים, ולמעשה הצלחה היא לא משהו שהולך תמיד יד ביד עם גישה אנוכית ושלילית לאחרים. אם אתם אכן אנשים אדיבים וטובים, המשיכו לפעול באותה הדרך שבה פעלתם עד כה, ואתם תראו שההצלחה לא תשנה את מי שאתם אלא רק תחזק ותעצים את האופי האמיתי שלכם.

6. "ההצלחה עלולה להרחיק אותי מהאנשים שאני אוהב"

משום מה אנחנו נוטים לחשוב שיש גבול לדברים הטובים שיכולים לקרות לנו במהלך חיינו, ושהצלחה בתחום אחד דורשת מאיתנו לוותר על הצלחה בתחום אחר, למשל הצלחה בתחום הפיננסי אמורה לגרום לנו להקריב חלק ממערכת היחסים הזוגית שלנו. חשוב שתשנו את הגישה הזו ותבינו שבתחום ההצלחה ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, משום שאם אתם נמצאים במערכת יחסים אוהבת ובריאה, האדם שלצדכם צריך לעודד אתכם להצלחה ולא לאיים לברוח אם היא תגיע.
 
כמובן שהחיים הם לא תמיד כאלה, אך אפילו אם לבן או בת הזוג שלכם יש חשש מסוים מפני ההצלחה האישית שלכם והמחיר שהיא תגבה מכם, תוכלו לעזור להם להפיג את הפחד בעזרת הפעולות שלכם. כתבו על דף את כל הדברים הטובים שתעשו עבור האנשים שאתם אוהבים עם הכסף, הכלים או ההשפעה שיגיעו אליכם בעקבות ההצלחה, ולאחר מכן הקדישו לכל אותם אנשים את הדברים האלה, אך במנות קטנות שביכולתכם לספק כבר מעכשיו. למשל, אם אתם מתכננים להשקיע יותר זמן במשפחה אחרי שתצליחו להשתחרר משעות העבודה הרבות שלכם, זה כנראה דבר מה שאתם רוצים כבר עכשיו, לכן ישנו ככל הנראה משהו בחייכם שהתרגלתם אליו וביכולתכם לוותר עליו על מנת להקדיש להם את הזמן הזה, לדוגמה, שעה של צפייה בטלוויזיה ביום – השינוי הפשוט הזה יקדם אתכם אל עבר ההצלחה, או לכל הפחות יעזור לכם לחתור אליה בראש שקט יותר.
אמונות שגויות בנוגע להצלחה: צלליות של איש עוזר לאדם אחר לטפס על הר

7. "אנשים אחרים ישנאו אותי אם אהיה מוצלח יותר מהם"

חלקנו בטוחים שההצלחה שלנו תגרום לאחרים לקנא בנו או להפוך לשיפוטיים עוד יותר כלפינו, וגישה שכזו מחלקת את העולם למצב של "אני נגד כולם". גישה שכזו אומרת לנו שאנחנו תמיד עומדים נגד העולם והאנשים שסביבנו, ועלינו להילחם על האהבה והקבלה שלהם, אפילו אם זה אומר לוותר על דברים מסוימים שהיינו רוצים לראות בחיינו.
 
הגישה הזו מתפתחת לרוב משום שאנחנו בעצמנו חווים סלידה מפני אנשים עשירים, מפורסמים או מוצלחים, ואנחנו רוצים להיות בצד של האנשים "הטובים", אפילו אם זה אומר שלא נשיג את המטרות שלנו. עם זאת אנחנו לא מצליחים לראות שהאנשים שאוהבים אותנו ירצו לראות אותנו מוצלחים ומאושרים, ומי שמקנא או מנסה לחבל בדרכנו, לא באמת שווה שנבזבז עליו מחשבות.

כמה מילים לסיום

השלב הראשון בהתגברות על האמונות השגויות והחששות שלנו בנוגע להצלחה הוא להפוך להיות מודעים אליהן. על מנת לעשות זאת, עלינו לבחון את החלקים שאיננו מרוצים מהם בחיינו, ובהם נמצא את הרמזים למה שאנחנו עושים לא נכון. אם אתם חוזרים בראשכם על המשפטים שבסעיפים שקראתם, אתם ככל הנראה מונעים מעצמכם הצלחה רק בגלל אמונות שגויות, ומומלץ מאוד שתשנו את קו המחשבה שלכם ותפעלו באופן מודע על מנת לספק לעצמכם את העתיד שבו אתם רוצים להיות.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו