print header

העוצמה והיופי של פרחי הלוטוס

פרח הלוטוס הוא ללא ספק אחד מיצירות הטבע היפות ביותר, במיוחד שחושבים על כך שהוא מגיע מביצה מלוכלכת ועכורה ומצליח לשמור על טוהרו ואצילותו. מעבר לתכונה יוצאת הדופן הזו, ואולי דווקא בזכותה, פרח הלוטוס מסמל שלמות בתרבויות שונות כמו בודהיזם והינדואיזם ומזוהה עם אדם שהגיע ממקום אפל בחייו למקום של מודעות וחשיבה שתוביל אותו לחיים חדשים. תרבויות אלו העניקו לפרח הלוטוס משמעות עמוקה ומעוררת השראה ואחרי שתכירו אותה תבינו את סוד הקסם של הפרח היפהפייה הזה ואת המשמעות המיוחדת של סוגיו השונים.

פרח הלוטוס
 
 
ישנן גישות רבות ומגוונות בנוגע ליכולתו של האדם לשלוט על עתידו וגורלו, כאשר בתרבויות מסוימות כמו הבודהיזם וההינדואיזם מאמינים שהאדם הוא זה שקובע את עתידו, ללא שום קשר למקום ממנו הגיע והוא יכול להחליט ולהשפיע על המשך חייו. כל זאת בזכות שינוי הגישה והמחשבה שמובילה את האדם לרמת רוחניות גבוהה שאינה תלויה בחומר ובדברים ארציים. פרח הלוטוס משתלב בצורה מושלמת בתפיסת העולם של כל אחת מהתרבויות האלו, אך בכל זאת כל אחת מהן רואה בו ייחודיות מסוימת שכדאי להכיר.
 
פרח הלוטוס
 

בודהיזם

בבודהיזם מסבירים את יכולת האדם להגיע למקום טוב יותר באמצעות פרח הלוטוס - כמו שהפרח צומח מהבוץ המלוכלך ומצליח לצמוח נקי ומרשים לכיוון האור, כך על כל אדם לשאוף להתקדם למעלה, לנקודה גבוהה יותר של ידע, אמונה, רוחניות וחוכמה אפילו אם הסביבה שלו מקשה עליו. זאת אומרת שהכל תלוי בהחלטה של האדם, כמו פרח הלוטוס, הוא צריך להשתמש בכוחו הפנימי ואז הוא יצליח להתגבר גם על המכשולים הקשים ביותר. 

פרח הלוטוס

פרח הלוטוס
 

הינדואיזם

בהינדואיזם תופסים את פרח הלוטוס באופן מאוד דומה לבודהיזם וכשהוא פורח הוא מסמל את האדם הרוחני שממלא את תפקידו ללא רצונות חומריים או רגשיים. למעשה היכולת להתנתק מרצונות "מזהמים" שכאלה מאפשרים חיים ללא השפעות מהנאות ארציות וכך אפשר להגיע לשלמות רוחנית. כלומר, כשהאדם מתחיל להאמין בעצמו ולהיאחז ביכולתו האישית ובכוח שלו, אין לו צורך בפריטים ממשיים כדי להגיע לחיבור עמוק עם עצמו ועם הסביבה שלו.

פרח הלוטוס
 
פרח הלוטוס
 

התרבות המצרית

בתרבות המצרית הלוטוס מייצג לידה מחדש: הוא פורח בזריחה ונסגר בשקיעה, אך הוא גם מזוהה עם המוות. בספרות המצרית מאמינים שאדם מת יכול להפוך לפרח הלוטוס בעזרת לחשים וקמעות ולכן הוא מסמל גם תחייה ותקומה. במצרים נהגו להשתמש בקני השורש של הלוטוס, טחנו אותם לקמח והכינו מהם לחם ומשקה, כשהמשקה לטענתם הביא לתחושת אופוריה. האגדה גם מספרת שהשמש נבראה מפרח הלוטוס ושהאלים של השמש מפיקים ממנו את הנעורים שלהם, ובכך לא מזדקנים. נוסף לכך הביאו את הפרחים הללו כמתנה לאלים, כך שאם אתם מחפשים תוספת מקורית ומרהיבה לזר שלכם אין בחירה טובה מזאת.

פרח הלוטוס
 
פרח הלוטוס
 

התרבות ההודית

בתרבות ההודית פרח הלוטוס הינו הפרח הלאומי והוא מסמל את כוח אלוהי, טוהר, יופי וחיי נצח. בתרבות זו מאמינים כי דמויות מרכזיות וחשובות מההיסטוריה נולדו מתוך הפרח הזה. בתרבויות אלו גם נוהגים לפזר פרחי לוטוס על מצבות וכך גם בטקסים לכבוד נשמות המתים. לפרח הלוטוס יש גם שימוש פיזי מעבר לדוגמה שיש ללמוד ממנו – משתמשים בו כמשחה שאליה מייחסים יכולת לעכב את נזקי הזקנה, למנוע מחלות לב, לריפוי שלשולים והקאות ונגד חום וצהבת.  

פרח הלוטוס
 
פרח הלוטוס
 

התרבות הסינית

בספרות הסינית יש לא מעט דגש על פרח הלוטוס וגם באגדות הללו ניתן למצוא דמיון רב לתרבויות אחרות. רוב הסיפורים באים להעצים ולחזק את האדם בדרך שלו על ידי לקיחת דוגמה מפרח הלוטוס הנקי והיפה שיוצא ממקום מלוכלך ועכור. התרבות הסינית הושפעה מהצמח בעיקר בתחום הספרות, השירה והציור – כשציור פרח הלוטוס נתפס כמדיטציה מטהרת והשירה ניסתה להעביר את חווית הנפש של האדם בעת צפייה בפריחתו. הבודהיסטים מאמינים שבכל מקום בו דרך בודהה, צמח פרח הלוטוס כשכל צעד יצר צבע שונה. פרח הלוטוס מופיע בחמישה צבעים שונים כשכל אחד מהם ניחן במשמעות רוחנית שונה ומרתקת עליה יוסבר בהמשך.

פרח הלוטוס
 
פרח הלוטוס
 

לוטוס לבן

הפרח הקסום הזה הוא הנערץ והאהוב ביותר ומזוהה כרחם של העולם. הוא מסמל את טוהר המחשבה, את הרוגע והשלווה של הטבע האנושי ויכולת הגעה לשלמות רוחנית.

פרח הלוטוס
 

לוטוס סגול

פרח מיסטי זה מתואר בכתות אזוטריות גם כפרח פתוח וגם כניצן. שמונת עלי הכותרת של הלוטוס הסגול הן נציגיו של הדרך המתומנת האצילה של בודהה: כל שמונת העקרונות של הדרך כוללים את הדרך הנכונה לשלמות ואחידות ובסופה ייגמר הסבל ותושג הארה עצמית. הדרך הזו תעזור להשיל מעלינו את תאוות הבצע, שנאה ושקיעה באשליות וחלומות

פרח הלוטוס
 

לוטוס אדום

הצבע האדום של פרח זה מסמל את הלב: אהבה חסרת אינטרסים, חמלה, מלאת תשוקה ואכפתיות. לוטוס שעלי הכותרת שלו נפתחו מסמל טוב לב ונדיבות.

פרח הלוטוס
 

לוטוס כחול

את פרח הלוטוס הכחול קשה ואף נדיר מאוד למצוא, אך יש לציין שפרח זה גדל בנחל הירקון לפני שהזדהם. הוא מסמל חוכמה וידע ומסמל ניצחון על החושים. פרח זה מזוהה עם שליטה עצמית של האדם על הרוח והמחשבה שלו - עליו לשחרר את הדברים החומריים שבחייו ולהתמסר לרוחניות. 

פרח הלוטוס
 

לוטוס ורוד

הפרח העדין הזה מזוהה עם האלים החשובים ביותר בתרבויות שונות ויש אומרים שהוא מייצג את בודהה הארצי, כשלא מעט פעמים נוכל למצוא את בודהה יושב לצד או על פרח הלוטוס הורוד. הפרח מסמל את שלבי המחשבה השונים של האדם: כשהניצן סגור הוא מסמל את הדרך לרוחניות והפרח הפתוח מסמל הארה. 

פרח הלוטוס
 

ככל שהמים עכורים כך פורח פרח הלוטוס יפה ובוהק יותר וזו דרך מעניינת להסתכל על החיים – ללמוד להפוך את הבוץ והלכלוך שמסביבנו לאתגרים מרתקים וללמוד כיצד להתמודד איתם ולצמוח מהם. עלינו לזכור שאנו חזקים בדיוק כמו גבעול הפרח שמסמל את החוזק הנפשי, למרות שהגבעול מאוד גמיש אי אפשר לשבור אותו וזאת עקב הסיבים הפנימיים החזקים שלו.

פרח הלוטוס
 

לאחר שהתרשמתם מתמונות פרח הלוטוס, כל שנשאר לכם הוא לצפות בסרטון הזה שעוקב אחר הפריחה המדהימה של פרח הלוטוס. זו הזדמנות נהדרת לצפות בפריחה יפה ונקייה של אחד הפרחים הכי יפים שצומח מהמקום הכי לא צפוי.  

 

חשוב לזכור שהפריחה היא תוצאה של הזריעה שלנו בעבר וזה למעשה מה שיקבע את עתידנו. הלוטוס מסמל את ההשפעה של הפעולה למען התוצאה. יש לנו את היכולת להשפיע על גורלנו ולשנות אותו ובכדי לשנות את הסביבה קודם כל עלינו לשנות את עצמנו. ברגע שנהייה מודעים למתרחש סביבנו ונדע להשתמש כראוי בכלים שרכשנו, כך נוכל להגשים את עצמנו ולחיות חיים עם משמעות, חיים עם יופי ושלווה.

 
מקור: Jennifer  Yoshikazu TAKADA PROtdlucas5000 Patrick Sledz  Margie Savage (Beedie)  matze_ott  Roger Sanderson Jeremy Sorrells  Khánh Hmoong Anupam2009  Swaminathan  Dan  ポトフ Abraham Morales Jason Meaden  Jim  Michael Geminder Hawaiian Sea

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו