print header

איך להפוך לאנשים עקביים ומתמידים ב-3 שלבים

עקביות היא תכונה חשובה ונדרשת כדי להגשים את עצמנו בחיים - היא מסייעת לנו לקבוע מטרות נכונות ולהשיגן; היא עוזרת לנו לשמור בקלות על הקשרים החברתיים שלנו עם המשפחה או החברים; וכמובן, היא תורמת לתפקודנו בעבודה, בלימודים או כמעט בכל דבר שאנחנו בוחרים לעשות. לצערנו, לא כולנו התברכנו במשמעת מ"ברזל" שמשאירה אותנו בכל זמן נתון על המסלול, ורבים מאיתנו נוטים לפזול לצד או להתפתות לדברים אחרים שמסיטים אותנו מהגשמת המטרות והשאיפות. החדשות הטובות הן שעקביות והתמדה הן כמו שריר שאפשר לפתח ולהגדיל אותו אם רק נחליט לעבוד עליו בנחישות. סקרנים אילו צעדים נדרשים לכך? עקבו אחר 3 השלבים הבאים שישפרו את החיים שלכם בכמה רמות ויעזרו לכם להתמיד כל הדרך להצלחה.

שלב 1: כיצד לבנות את היסודות והתנאים הנכונים ליצירת עקביות?

צרו מטרות ממוקדות ומציאותיות

אחד הדברים שעלולים לתקוע מקל בגלגלי העקביות שלכם הוא העובדה שאין לכם רעיון ברור של מה שאתם רוצים לעשות או להשיג. כשאתם מתחילים את צעדיכם הראשונים, עליכם להגדיר מטרות קלות ופשוטות שיביאו לתוצאות ממוקדות ומדודות. כיצד לעשות זאת?
 
 • הגדירו מדוע העקביות חשובה לכם ובאיזה נושא: האם אתם מצפים מעצמכם להיות עקביים יותר בכל מה שקשור לפעילות גופנית? האם אתם מעוניינים לשפר את פריון העבודה שלכם? או שאולי אתם רוצים להיות יותר פנויים, קשובים ותומכים בבני או בנות הזוג?
 • חשבו על הצעדים: ברגע שהגדרתם את "מטרת הקצה" שלכם, התחילו להעלות רעיונות לגבי הפעולות הקטנות והפשוטות שיעזרו לכם להשיג אותה. כך לדוגמה, אם אתם רוצים להיכנס לכושר, החליטו כצעד ראשון שמהיום ולחודש הקרוב אתם מקדישים בכל יום 10 דקות לאימון ספורט או קובעים לפחות פעם בשבוע לצאת לפעילות ספורטיבית עם אחד החברים.
 • הסתכלו על הדרך: במקום לומר לעצמכם: "אני אעריך מאוד את עצמי אם אעשה את השינוי הזה בזוגיות", תאמרו: "אני אודה לעצמי על כך ששטפתי את הכלים, הכנתי ארוחת ערב רומנטית והפתעתי את בן/בת הזוג שלי עם מתנה מקסימה". אם תראו את הדרך והפעולות הקטנות שמובילות אתכם צעד צעד אל עבר המטרה, התהליך יהיה הרבה פחות מתיש ומעיק עבורכם.
איך להפוך לעקביים ומתמידים יותר ב-3 שלבים: חץ ולוח מטרה

הכינו לעצמכם לו"ז

כדי לעקוב אחר ההבטחות שלכם לעצמכם ולדאוג שהן תמיד יהיו לנגד עיניכם, עליכם להכין תכנית ברורה שתשאיר אתכם על המסלול. תכנית שכזו תעזור לכם לתכנן כל יום ולסיים אותו עם הישג אחד או יותר. כמו כן, היא תעזור לכם להבין אילו מההתחייבויות שלכם לא ניתן להשלים באותו היום, וכך תחסוך מכם תחושה מיותרת של החמצה. כיצד עושים זאת?
 
 • צרו משהו מוחשי: השתמשו בכל דרך כדי לבנות לעצמכם לוח זמנים בצורה נוחה ונגישה לכם - יומן, מחברת, פתקים, או אם אתם טיפוסים "טכנולוגיים" יותר, הורידו אפליקציות ארגון מתאימות לנייד (לדוגמה: Google Calender - לחצו להורדה לאייפון או לאנדרואיד).
 • הגבילו כל צעד: לכל משימה שאתם מגדירים הקציבו זמן מוגבל. אם אתם לא בטוחים כמה זמן היא תיקח לכם - תנסו להעריך, ועל הזמן הזה הוסיפו כמה דקות כדי להבטיח שתעמדו בלו"ז. אם מדובר במטרות ארוכות טווח - כמו ירידה במשקל או הכנת אלבום תמונות משפחתי - הקציבו לעצמכם זמן מוגדר סביר בכל יום לעבוד על כך, אך כזה שיביא אתכם למועד סיום מציאותי.
 • בכל יום השאירו מקום להפסקות קצרות בין לבין המשימות או ארוכות יותר לאחר רצף ארוך. על כך עוד נדון בהמשך.

​פזרו תזכורות בכל מקום אפשרי

בבית, בחדר העבודה, במשרד או על החפצים האישיים שלכם - הניחו בכל מקום שניתן תזכורות בשלל צורות לגבי המטרות, השאיפות, ההבטחות וההתחייבויות שנתתם לעצמכם בתחילת הדרך. הפעולה של להזכיר לעצמכם את כל הדברים האלה בדרך חזותית תתברר לכם בהמשך כדרך מועילה להנחיל לתודעה את השאיפות שלכם בחיים. כיצד לעשות זאת?
 
 • כתבו את המטרות שלכם על פתקיות דביקות ותלו אותן על המראה, המחשב, המקרר, וכן באוטו וגם ביומן שלכם.
 • הכינו פתק נוסף שמאגד את כל המטרות שלכם והכניסו אותו לארנק, למגירה במשרד או לתיק שלכם.
 • הכינו לעצמכם תזכורת בטלפון הנייד עם כיתוב שיזכיר לכם את המטרות והצעדים הקטנים שלכם בכל יום למען השגתם.

איך להפוך לעקביים ומתמידים יותר ב-3 שלבים: גבר כותב על פתקים

חשבו פעמיים לפני שאתם מבטיחים משהו למישהו

עקביות בנויה ממחויבות והיכולת לשמור עליה. זה קל מאוד להיכנס לסחרור ולהלם מכמות ההתחייבויות שנתתם לאחרים ולעצמכם, ולכן מומלץ לא לפזר הבטחות בלי "כיסוי". אם אתם חושבים או משוכנעים שלא תצליחו במסגרת הזמן או היכולת שלכם להיענות בצורה טובה לבקשתו של האחר, פשוט תשקלו מחדש את התשובה או שתסרבו בצורה נעימה. איך עושים זאת?
 
אם לדוגמה בן או בת הזוג ביקשו מכם לעזור להם הערב במטלות הבית, לפני שאתם מתחייבים לעשות זאת, נסו להעריך האם יש לכם מספיק זמן לכך אחרי יום העבודה. אם אתם מעריכים שלא תספיקו, תוכלו לקבוע יעד חדש - כלומר, במקום לסרב לבקשה או לקבל על עצמכם משהו שלא תעמדו בו, הציעו לבצע חלק מהמטלות היום ואת החלק השני ביום אחר. תיאום ציפיות שכזה ימנע מכם תחושת תסכול בנוגע ליכולת שלכם להיות עקביים או לעמוד בהבטחותיכם.

טיפחו לעצמכם מדי פעם על השכם

אם הצלחתם להשיג את המטרה שלכם, ראו בכך מאורע שצריך לחגוג. זה נכון גם לגבי המשימות והצעדים הקטנים שהצבתם לעצמכם לאורך הדרך. בכל פעם שיש לכם הישג שכזה - גדול או קטן - פנקו את עצמכם במשהו שישמור על המוטיבציה שלכם.
 
 • לדוגמה: אם הצלחתם לעמוד בכל המשימות שלכם בעבודה במהלך כל השבוע האחרון, קחו לעצכם ערב של הנאה - צאו לסרט עם חברים, פנקו את עצמכם בארוחת ערב רומנטית עם בן או בת הזוג, או רכשו כרטיסים למופע מוזיקה או בידור.
 • אם הבטחתם לעצמכם להיכנס לכושר והתמדתם בחודש האחרון להגיע לכל האימונים ולאכול בריא, אפשרו לעצמכם להשתחרר ערב אחד ולסעוד משהו קצת יותר "מושחת". תנו לעצמכם את ההרגשה שבעתיד תמיד יש משהו טוב שמחכה לכם.

איך להפוך לעקביים ומתמידים יותר ב-3 שלבים: איש מצביע על סיכת ניצחון

שלב 2: כיצד לתחזק את העקביות לאורך זמן?

הפנימו שטעויות קורות

גם האדם הכי עקבי, מתמיד ומאורגן טועה לפעמים. אל תתנו לכל דבר שכזה לשבור אתכם, ותמיד תתכוננו למצב שבו דברים ישתבשו או לא ילכו בדיוק כפי שציפיתם. אם טעיתם נסו ללמוד מכך להבא והימנעו מלהלקות את עצמכם על כל שגיאה.
 
 • תמיד יש צד ג': אם נאלצתם לבטל פגישה, להפר הבטחה או לדחות משימה שהתחייבתם אליה עד למועד מסוים, זה לא אומר שאתם לא עקביים. לפעמים, על אף רצוננו הטוב והשתדלותנו ישנם גורמים חיצוניים שעלולים להכריע את התוצאה, מבלי שלנו תהיה היכולת להשפיע.
 • הכינו ״תוכנית ב׳״: תמיד טוב שתהיה לכם תוכנית מגירה למקרה שמשהו לא ילך כמו שצריך. אם לדוגמה תכננתם להתאמן בחדר הכושר, אבל מסיבה כלשהו שעריו נשארו סגורים בדיוק באותו הזמן - תדאגו שתמיד תהיה לכם תוכנית אימונים ביתית. רק כך תוכלו למנוע עיכובים שקשורים לתחושת הכישלון ולהבטיח שתמשיכו כל הזמן לצעוד קדימה.
 • עקביות היא אינה שלמות: אם פספסתם יום בחדר הכושר או שכחתם להקריא הלילה לילד שלכם סיפור לפני השינה, אל תשקעו במחשבות שליליות, אלא הבטיחו לעצמכם לשוב למסלול למחרת.

קחו הפסקה כשהגוף שלכם צריך את זה

המשמעות של להיות עקבי אינה אומרת להיות כל שנייה ושנייה בתהליך מעשי כלשהו להשגת המטרה שלכם. להיפך, אם תיקחו גם קצת זמן חופשי לעצמכם, תוכלו לשפר את היעילות והתפוקה ולהימנע משחיקה. על כן, כפי שהזכרנו כבר קודם לכן, כשאתם מרכיבים לעצמכם לו"ז, השאירו תמיד מקום להפסקות - והמשמעות היא שזהו זמן פנוי לחלוטין ממילוי התחייבויות או הגשמת מטרות. כיצד עושים זאת?
 
 • זמן איכות יומי: כשאתם בונים לעצמכם סדר יום, הקדישו בכל ערב פרק זמן מסוים שבו לא תעשו דבר שקשור למטרות שלכם, אלא תבלו זמן איכות עם עצמכם או עם אדם קרוב. קראו ספר, עשו אמבטיה מפנקת או תצפו בטלוויזיה או בסרט.
 • מדיטציה: זוהי דרך נהדרת לתת מנוחה ושלווה אמיתית לעצמכם בזמן הקצר שבין המשימות. תרגלו מדיטציה במשך 5 דקות בכל יום לפחות, ועם הזמן ובהתאם לצורך תוכלו להעלות זאת עד ל-15 דקות.
 • ״מנוחה היא קודש״: אם הקדשתם לעצמכם זמן למנוחה, אל תפרו אותו עם משימות או פעילויות. כך לדוגמה: אם קבעתם לעצמכם לישון עד שעה מאוחרת יותר ביום שבת בבוקר כי אתם יודעים שאתם זקוקים לזה לאחר המאמץ השבועי, השתדלו להימנע ככל הניתן מלהיענות להצעות לבילויים או ממטלות כאלו או אחרות שנכנסות בתחום הזמן הזה של היום.

איך להפוך לעקביים ומתמידים יותר ב-3 שלבים: איש קורא ספר

השתמשו בעזרים לשימור המוטיבציה

כשאתם לחוצים או חווים ירידה באמונה בעצמכם, הדחף לוותר על המטרות גדל ולפעמים מכריע אתכם. אך בכל רגע שכזה, הקדישו כמה דקות למחשבה על הדברים שישמרו על המוטיבציה שלכם וישאירו אתכם על המסלול. כיצד עושים זאת?
 
 • העניקו לעצמכם מתנות קטנות: כאמור, דרך נהדרת לשמור על מוטיבציה היא להעניק לעצמכם פרסים על הישגים. אלו לא חייבים להיות דברים חומריים, אלא פעולות קטנות שיתנו לכם רוח גבית. כך למשל: אם המנהל בעבודה הטיל עליכם משימה ארוכה שדורשת מכם לכתוב 10 עמודים שלמים, תנו לעצמכם הפסקה של 5 דקות לאחר כל השלמה של שני עמודים.
 • זכרו את המטרה: השתמשו במטרות שלכם כדי לזכור שמה שאתם עושים כרגע הוא לא לשווא. במקום לומר בייאוש: "אני ממש לא רוצה להשלים את הדו"ח הזה היום", תאמרו לעצמכם: "אם אסיים את זה היום, אוכל להגיע בזמן הביתה ויהיה לי מספיק זמן לבלות".
 • מותר להתפשר: אם עובר עליכם יום קשה, תוכלו לעשות לעצמכם הנחה קטנה. אם לדוגמה הבטחתם לעצמכם לאכול בריא בכל יום, אבל אין לכם זמן או כוח להכין ארוחה שכזו בעצמכם, קפצו לאחת המסעדות באזור וחסכו את המאמץ על ידי כך שתזמינו לעצמכם משהו דומה.

היו עם היד על הדופק ונכונים לשינויים אפשריים

כדי להיות עקביים, חייב לזהות בזמן מצבים שלא מאפשרים לקיים את ההבטחות. בכל פעם שזה קורה, עליכם לקחת את הזמן ולשקול האם המטרות הנוכחיות מציאותיות לנוכח השינויים, או לחשוב על דרכים להשתפר כדי להשיג אותן. כיצד לעשות זאת?
 
 • עקבו אחר ההתקדמות שלכם: הסתכלו במשימות שהגדרתם לעצמכם ובחנו באילו הצלחתם לעמוד ובאילו לא. הפעולה הזו תעזור לכם לחוש סיפוק עצמי, וכן תסייע לכם להבין כמה משימות אתם מסוגלים להשלים ביום נתון.
 • אמצו לעצמכם "מפקח מנטלי״: בחרו חבר או בן משפחה קרוב שאתם סומכים עליו ובקשו ממנו לוודא עמכם פעם בשבוע מהי מידת ההתקדמות שלכם עם המשימות שהצבתם לעצמכם, ותנו לו גם רשות "לעורר" אתכם במידת הצורך.
 • תבינו מתי זו לא הדרך: אם שבוע אחר שבוע ישנם כשלים ביכולתכם להשלים את המשימות שמובילות למטרה, נסו לשנות את הדרך או לחילופין לשקול שוב את המטרות ועד כמה הן מציאותיות להיום.

שלב 3: היו מוכנים לשינויים מחשבתיים

למדו להמתין: דברים טובים לוקחים זמן

בכל פעם שאתם מנסים ליצור בסיס למטרות או לשאיפות חדשות, עליכם לקחת את השלבים צעד אחר צעד מבלי למהר לראות את התוצאות. במקום להעמיס על עצמכם הרבה מאוד משימות לאורך היום כדי לראות שמשהו מתקדם, עבדו לאט בשיטה של ניסוי וטעיה וגלו מהם הצעדים הנכונים עבורכם. הדבר הזה יאפשר לכם להיות מציאותיים יותר לגבי הציפיות שלכם לאורך הזמן. כיצד לעשות זאת?
 
בדרך כלל, נדרשים כ-3 שבועות של תרגול עקבי כדי לאמץ לעצמכם את ההרגלים שישיגו עבורכם את המטרה. בכל 3 שבועות עדכנו את המשימות שלכם בהתאם להתקדמותכם, ואל תצפו להגיע תוך זמן קצר מתחילת המסלול לסופו. כמו כן, בנו את ההרגלים הללו ברמות קושי עולות - בשלושת השבועות הראשונים התחילו עם משימות פשוטות יותר ולפי יכולתכם העלו את הדרישות בשבועות הבאים.

איך להפוך לעקביים ומתמידים יותר ב-3 שלבים: שעון חול

הציבו גבולות ברורים

גבולות יעזרו לכם לעמוד היטב בהתחייבויות שלכם, מאחר שהם מגדירים היטב את הזמן שבו תעבדו על משימותיכם. לפני שאתם קובעים משימה חדשה או מבטיחים לעצמכם משהו, הקדישו כמה דקות לחשוב על הדברים שאתם מוכנים לעשות כדי להשיג את זה, וכן כיצד ניתן לפעול כדי לגרום לזה לקרות. ֿ
 
איך בדיוק לעשות זאת? ניתן דוגמה: כחלק מהמאמץ שלכם לשמור על הזוגיות וחיי המשפחה, החלטתם לא לענות לטלפונים בזמן ארוחת הערב. כפעולה מקדימה, עליכם להודיע מראש למנהל בעבודה, לעמיתים ולחברים שלכם שאינכם צפויים להיות זמינים בשעות אלה. שימו את הנייד שלכם במקום אחר כדי להימנע מהסחות דעת ותשבו לארוחת ערב רגועה עם המשפחה.

חזקו את כוח הרצון שלכם

זהו לא סוד שכדי להיות עקביים צריך להחזיק בכוח רצון חזק, בעיקר מכיוון שכל מטרה כוללת בתוכה גם צעדים שלא תמיד יש לנו כוח להשקיע מאמץ כדי להשלים אותם. אילו פעולות אפשר לנקוט כדי לחזק את כוח הרצון?
 
 • הימנעו מפיתויים: אם אתם רוצים לשמור על אורח חיים בריא שכולל תזונה נכונה ומאוזנת, וודאו תמיד שיש לכם מאכלים או חטיפים בריאים בהישג יד למצבים של רעב או נשנוש. אל תאפשרו לאוכל לא בריא להימצא בבית ולהוות לכם מכשול אפשרי.
 • שמרו על האנרגיות שלכם: תשישות עלולה לגרום לכם לדלג על משימות. הקפידו לפחות על 7-9 שעות שינה בכל לילה כדי לשמור על הכוחות הדרושים להמשך הצעידה על המסלול.
 • קראו בכל יום את מטרות הקצה שלכם כדי להכניס שוב ושוב לתודעה שבסוף מחכה לכם משהו גדול שהיה שווה להשקיע עבורו.
איך להפוך לעקביים ומתמידים יותר ב-3 שלבים: גבר דוחף חציר בטבע

ירטו רגשות שליליים

רגשות שליליים עלולים למוטט את העקביות וכוח הרצון שלכם. אז אם אתם באמת נחושים להשיג את מטרותיכם, למדו כיצד לשים בצד את השלילי ולהתמקד בחיובי. כיצד לעשות זאת?
 
 • המירו את הרע בטוב: בכל פעם שמחשבה שלילית עולה לראשכם, נסו לזהות את הדפוס או הצורה שבו היא מגיעה ולהטות זאת לטובתכם. במקום לומר לעצמכם "אני לא יכול לעשות את זה", עצרו מיד ושנו את הניסוח: "אני הולך לנסות את זה, אפילו אם אני לא אהיה מושלם בפעם הראשונה".
 • התקדמו עקב בצד אגודל: אם אתם לפתע נתקפים בחרדה ומרגישים שהמטרה שהצבתם לעצמכם גדולה עליכם - עצרו והתחילו מחדש! רק שהפעם "תפרקו" את הדרך לחלקים קטנים יותר והעניקו לעצמכם פרס בכל פעם שתשלימו צעד אחד. זה יעזור לכם להסתכל על המשימה בפרופורציות הנכונות ולהשלימה באופן בטוח, יעיל ונוח יותר לנפש.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.