print header

משל מעורר השראה שיגרום לכם להפסיק לפחד ולדחות

 בתוך חיינו היקרים נראה שאנחנו בוחרים פעמים רבות להימנע מלעשות דברים מתוך פחד אין סופי ומטריד. אנחנו חוששים ממה שיגידו עלינו אחרים, חוששים לאכזב, חוששים לאבד, חוששים להיפגע פיזית או נפשית וכן הלאה. אך אם נביט על חיינו במבט מפוכח נראה שהפחדים שמצליחים לשלוט בנו הם משהו שאנו הפכנו לדבר גדול ורב עוצמה, הרבה יותר משהו ראוי להיות... זה בדיוק מה שילמד אתכם המשל המקסים שבכתבה הבאה, וכדאי מאוד שתקראו אותו ותחשבו האם גם אתם מתנהגים באופן הזה...
 
דמות מפלצת חצובה באבן, סביב צמחייה

המפלצת בראש ההר - או מי הורס לך את החיים?

יום אחד הגיע בחור אוהב מסעות לכפר שקט ויפה ששכן למרגלות הר סביב גבעות ירוקות ופורחות. כשפגש את תושבי הכפר, הופתע לגלות כי הם מתהלכים בשקט, שחוחים ועצובים כמו היו רוחות ללא גוף וללא נשמה. בניסיון לברר מדוע תושבי הכפר נראים כך, הוא מצא אדם שישב מחוץ לכפר ושאל אותו "מה קרה פה?". האדם הצביע אל ראש ההר ואמר: "הבט, שם בפסגה יש מפלצת ענקית, משתוללת וצורחת שמאיימת לבלוע את תושבי הכפר אם יצאו מבתיהם או יעסקו במלאכה. הצרחות כה חזקות עד שהן  זורעות פחד בליבם, ולכן הם חיים בסתר, בייאוש, נפולי פנים וכנועים. נראה שמחכים הם בקוצר רוח למותם. פחדם ערער את בינתם ודלדל את כוחם".
 
השיב לו העלם: "אעלה לראש ההר לשאול את המפלצת מה רצונה ומדוע היא מפחידה ומפריעה לאנשים לחיות בשלווה וביטחון". שמע אותו האדם ונבהל: "בני, אדם שפוי לא יעז לעלות ולסכן חייו. שמור נפשך!", אך הבחור הצעיר היה נחוש בדעתו והחל לעלות לראש ההר.
 
הרים על רקע שקיעה


לאחר שעות ארוכות של טיפוס, כאשר התקרב העלם אל פסגת ההר הוא הבחין במפלצת מרחוק. תחילה היא נראתה לו גדולה, אך ככל שהתקדם לעברה , היא קטנה וקטנה, וכשהגיע אליה , נדהם לגלות שהיא קטנה יותר מגודל הזרת שלו! הבחור הצעיר פתח את כף ידו והיא קפצה ונחתה עליה.

"מי את?" שאל הבחור.

"אני הפחד", ענתה המפלצת.

"פחד ממה?", שאל הבחור.

ענתה המפלצת: "זה תלוי באיך כל אדם מדמיין אותי. יש המפחדים ממחלות - אז רואים בי כאב. אחרים חוששים מעוני - לכן רואים בי מחסור. יש המפחדים מסמכות - ורואים בי חוק. יש המפחדים מאי - צדק, מחיות פרא או מסערה, וכך לפי פחדם הם רואים בי את העוול הגדול, הנמר הרעב, או את הרוח ההרסנית. מי שמפחד ממים - מדמה אותי למבול ומי שחושש ממלחמה - אני עבורו צבא, תחמושת ועוד".

השיב לה הבחור: "אך את כמעט כלום... אז למה את נראית להם גדולה יותר ממה שאת באמת?". אמרה לו מפלצת הפחד: "ככל שהפחד גדול יותר, אני גדולה יותר בעיני אותו אדם. כל עוד הם אינם מתקרבים ומתעמתים איתי ,הם לעולם לא ידעו מה הגודל האמיתי שלי". 

כף יד פתוחה

להעלים את "המפלצת" בך...

אגדת העם המחכימה הזאת שולחת אותנו למחשבות על הפחדים שקיימים בכל אחד מאיתנו, שהרי לכל אחד יש מפלצת משלו, וכולנו שבויים במנהגים, טקסים והתנהגויות שמגבילים אותנו מאוד. למשל יש מי שידחה תכניות כל הזמן מחשש מהגשמה ומימוש, יש מי שיפחד לפנות לבחורה נחמדה או אנשים חדשים, בגלל פחד מדחייה וחרדה חברתית, ויש מי שנשאר ביחסים שאינם טובים לו, מחשש לבדידות וכן הלאה. האם אי פעם עצרתם לשאול את עצמכם מי היא המפלצת שמגבילה אתכם וגורמת לכם כל כך הרבה פחד, עד שאתם שוכחים שהיא לא כזאת גדולה? את הבירור של מה היא המפלצת שלכם וכיצד אתם רואים אותה תוכלו לעשות לבדכם או בעזרת חבר או יועץ, רק זכרו שהפחד לא צריך לשלוט בחייכם. 
 
בהצלחה,
אורנה אורבך תאומי.
 
פורסם במקור באתר דעתון מבית בא במייל
לחצו כאן כדי לקרוא כתבות נוספות מאת אורנה אורבך תאומי

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו