print header

8 טיפים להתמודדות עם בני זוג חולים ולשמירה על מערכת היחסים עימם

 התחתנתם עם האדם שאתם אוהבים והתחייבתם להיות שם האחד בשביל השנייה בבריאות ובחולי, בתקווה שתחיו יחדיו חיים שלווים ומלאים באושר ובעושר. אך החיים הם לא תכנית כבקשתכם, ובני זוגכם חלו – בין אם מדובר במחלה כרונית קשה ובין אם בבעיה נפשית כזו או אחרת. כעת עליכם לטפל בהם ולעזור להם להבריא ולחזור לסורם ולמיטבם, ואתם מוכנים לעשות זאת באהבה אינסופית. עם זאת, עליכם להתמודד עם עוד ועוד אתגרים שנערמים בדרך, ואתם שמים לב שהזנחתם את חייכם הקודמים וזקוקים לרגע שבו תוכלו לנשום. מפני שאנחנו מבינים את הקושי הרב שלכם, החלטנו לעזור לכם עם 8 עצות ממומחים, שכל אחת מהן תסייע לכם להתמודד עם החיים שהשתנו בעקבות זוגיות עם אדם חולה. זכרו שברגע שיהיה לכם מעט יותר טוב במציאות החדשה שנכפתה עליכם, תוכלו להיות חזקים יותר בשביל האהובים שלצדכם.
 

1. הציבו ציפיות חדשות

כשהכרתם לפני שנים רבות, ואולי אפילו רגע אחרי החתונה, היו לכם ציפיות ואולי גם חלומות משותפים לעתיד, כמו למשל טיסה ליעד שתמיד רציתם לפקוד. כעת אתם צריכים להתמודד עם מחלה של בני זוגכם, ובעקבות כך לחשב מסלול מחדש ולוותר על כל אלו. במסגרת זאת ד"ר ג'ון רולנד, מרצה מן החוץ לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה פיינברג שבשיקגו, ממליץ לכם לחשוב בצוותא מה תוכלו לעשות יחדיו ומה בנפרד. חפשו פעילויות חדשות ומשותפות שתוכלו לערוך וליהנות מהן, למשל קראו את אותו ספר או בשלו ביחד. הקפידו עדיין לערוך את התחביבים האישיים שלכם, למשל, אם אתם אוהבים לרקוד או לרכוב על אופניים – אל תוותרו על כך וערכו אותם מבלי לחוש רגשות אשם. ברגע שתשנו את הציפיות לכאלו שהן יותר מציאותיות ותמצאו את שביל הזהב שבו תוכלו ללכת ביחד, יהיה לכם קל יותר לתפקד והזוגיות שלכם תתחזק.

2. התחלקו באחריות

כשבני הזוג חולים במחלה שמקשה עליהם לתפקד, מי שמטפל בהם נוטה ליטול על עצמו את כל האחריות על מטלות הבית – כך נוצרת מערכת יחסים לא מאוזנת. אם זה המצב אצלכם, דעו שהוא ממש לא צריך להיות כך, וצריך לאזן אותו ככל האפשר. כדי לעשות זאת, ערכו רשימה של כל מטלות הבית שצריכות להיעשות, וחלקו אותן ביניכם באופן כמה שיותר שוויוני, כמובן שבהתאם ליכולות של בני זוגכם החולים. אם יש משימות שאף אחד מכם לא רוצה או יכול לעשות, חשבו כיצד ליישם אותם בכל זאת. למשל, אם אין לבני הזוג כוח לנקות או לצאת לקניות, ולכם אין זמן לכך – הביאו מנקה או הזמינו מהסופרמרקט, בהתאמה. זכרו שאתם לא צריכים להיקרע תחת הנטל, ואם בני הזוג לא מסוגלים לעזור לכם – אתם יכולים למצוא פתרון מתאים ויצירתי.
 
התמודדות עם בן זוג חולה: אישה מקבלת משלוח של שקית ובה מוצרי מזון

3. שלבו את בני הזוג בתכניותיכם

הימנעו מלהכניס את בני זוגכם למשבצת ה"חולה שצריך לטפל בו ולא יכול לעשות דבר", והציבו גבולות בכל הקשור לתמיכה שאתם מעניקים לו, כך שמערכת היחסים ביניכם תהיה הדדית ככל האפשר. אם הגעתם למצב שבו אתם לא יכולים לעשות ביחד פעילויות מסוימות – לפעמים מספיק "להיות שם" בשביל להביע קרבה וסולידריות. למשל, אם בני הזוג שלכם מתקשים בדיבור, אל תימנעו מלשוחח עימם, להפך, שבו לידם, חבקו אותם ושתפו אותם בהרגשתכם. אם למשל הם איבדו את התיאבון בעקבות המחלה ואתם מעוניינים לצאת למסעדה, הציעו להם בעדינות ואם זה כמובן נראה לכם מתאים, להצטרף אליכם כדי לפחות לארח לכם חברה – יתכן שהם יענו לבקשה ברצון רק כי מתחשק להם לצאת לבלות. אם תנהגו כך, תראו להם שאתם לא מרחמים עליהם וחושבים שהם מסכנים, אלא מתייחסים אליהם כאל שווים.

4. הרחיבו את מעגל החברים שלכם

יתכן שאתם חשים שהאנשים שמסביבכם – בני המשפחה וחבריכם – פשוט לא מבינים את מה שאתם עוברים. זה די הגיוני, לא כל אחד יכול לעכל את האתגרים שאתם חווים כרגע, וגם אלה שכן – לא תמיד יכולים למצוא את הכוחות לתמוך בכם כפי שאתם צריכים ורוצים. בשל כך, במצב שכזה אולי כדאי לכם להרחיב את מעגל החברים שלכם, ולהקיף את עצמכם בכאלו שיכולים להבין אתכם ואולי היו או עודם במצב שלכם. כדי למצוא אותם נסו את מזלכם בקבוצות תמיכה, אפילו כאלו שהן מקוונות, שייעודיות לאנשים כמוכם, שם תוכלו לפרוק את אשר על לבכם, להקשיב לאחרים ולהבין שאתם לא לבד. לסיכום, אל תחששו או תתביישו לחפש את המסגרת החברתית שתגרום לכם להרגיש בבית.
התמודדות עם בן זוג חולה: קבוצת תמיכה

5. הרגיעו את הלחץ ואת התחושות הקשות

זה נורמלי לחלוטין לחוש עצב ולחץ בגלל מחלה של אהוביכם, בעיקר אם היא כרונית או פתאומית. לפי הפסיכולוגית הקלינית רוסלינד קאלב, הדרך הטובה להתמודד עם הרגשות האלו ובעיקר עם המתחים והדאגות שמלווים אליהם היא לזהות את השורש שלהם ולהעניק להם שם. לשם כך, עליכם לעקוב עם בני זוגכם אחרי 4 השלבים הבאים, ולעזור זה לזו כדי ליישם אותם. ראשית, כדי לחוש שאתם בשליטה על המצב, למדו על המחלה כמה שיותר. שנית, אם אתם זקוקים לכך, לכו לייעוץ כלשהו או שוחחו עם איש מקצוע על תחושותיכם – לבד או עם בני הזוג. שלישית, ודאו שהעצב שלכם לא הופך לדיכאון, ותוכלו לעשות זאת ולטפל בבעיה בעת הצורך בעזרת המדריך הבא. אחרון חביב, קבלו את העובדה שמערכת היחסים שלכם כבר לא מה שהיא הייתה בעבר, כך יהיה לכם יותר קל ליישם את מה שהסברנו בסעיף הראשון.

6. בדקו את מצבכם הכלכלי

זוגות רבים סובלים מבעיות כלכליות, אך הן עלולות להתעצם בעקבות מחלה של אחד מבני הזוג. יש לכך מגוון סיבות הגיוניות למדי, כשהראשונה שבהן היא אבדן הכנסה בעקבות תפקוד לקוי של בני הזוג שמאלץ אותם לפרוש ממקום עבודתם. יתכן שאפילו אתם עזבתם את המשרה שלכם או הורדתם את האחוזים שלה כדי לטפל באהוביכם. בל נשכח את ההוצאות הגבוהות על הטיפולים הרפואיים שעלולים לרוקן את הארנק יותר מהר משתכננתם. אז נכון שעצם ההכרה בבעיה הגדולה הזאת, שמתווספת לשאר ההוצאות הרגילות שיש לכם, עלול להעציב ולהדאיג אתכם – אבל ברגע שתפתרו אותה, יהיה לכם יותר קל להתמודד עם מצבכם. כדי לשפר את מצבכם הכלכלי היעזרו בכתבה הבאה או באנשי מקצוע.
התמודדות עם בן זוג חולה: אישה סופרת שטרות

7. אל תזניחו את בריאותכם

אתם כנראה עסוקים ומשקיעים את כל כוחותיכם העצומים בלעזור לבני זוגכם החולים, אבל מה איתכם? איך אתם מרגישים היום או בתקופה האחרונה? אם לא עצרתם לשאול את עצמכם את השאלות החשובות הללו, אולי הגיע הזמן לעשות זאת, כי אם תשחקו את עצמכם, מי יוכל לעזור לאהוביכם? יש כמה וכמה סימנים שיעזרו לכם להבין האם הגעתם למצב שכזה: 
  • התרחקות מהסביבה 
  • חוסר עניין בפעילויות שאהבתם לעסוק בהן בעבר
  • תחושות עצב, כעס וחוסר אונים
  • שינויים קיצוניים בתיאבון ו/או במשקל
  • שינויים קיצוניים בהרגלי השינה
  • מצב בריאותי מידרדר שבו אתם חולים לעיתים תכופות
  • רצון לפגוע בעצמכם או באדם שאתם דואגים לו
  • תשישות נפשית או פיזית
כדי להתמודד עם הבעיות הללו, אתם יכולים להרשות לעצמכם לקחת רגע של מנוחה, או אפילו לערוך פעילות גופנית מועדפת שתאפשר לכם לשחרר את האנרגיות השליליות.

8. העניקו משמעות לטיפול שאתם מעניקים

טיפול ממושך בבני זוג חולים עשוי לעזור לכם לגלות צדדים חדשים שלא ידעתם שקיימים בכם – אל תחששו לחבק אותם ולאפשר להם להשתלב בזהות שלכם, גם אם זה ידרוש מכם להשתנות מעט. כמו כן, אם יישמתם את כל הטיפים שציינו עד כה, עליכם להיות מסוגלים להעניק משמעות למה שאתם חווים. עבור אנשים רבים, היא בדרך כלל מקושרת לנאמנות שנובעת מהמחויבות שיש לבני הזוג ומתחושת השותפות שיש במערכת היחסים. בשל כך, ההצלחה שלכם לשרוד את התקופה המאתגרת הזו צריכה להימדד על פי האופן שבו אתם מתקשרים זה עם זה, אוהבים אחד את השני וחשים נאהבים על ידי האחר. כדי להעניק את המשמעות הרצויה, היזכרו במהלך רגעי משבר בדברים הטובים שיש לכם בזוגיות, כמו הילדים שלכם והעובדה שאתם בכל זאת מצליחים לעבוד כצוות אוהב ומנצח.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.