print header

איך צפייה משותפת בטלוויזיה יכולה לחזק את הזוגיות שלכם?

 אם צריך לציין תחביב אחד המשותף לזוגות בכל רחבי העולם שאצל לא מעט כבר הפך לחלק בלתי נפרד מהשגרה המשותפת של סוף היום, הדבר הראשון שקופץ למחשבות הוא צפייה משותפת בטלוויזיה. אך אם חשבתם שמדובר בסתם בילוי זוגי פאסיבי , כזה שפשוט מאפשר להעביר זמן, לנקות את הראש וסתם להתכרבל יחד מול המסך – תחשבו שוב! מתברר שצפייה משותפת בטלוויזיה – ובעיקר בסדרות, תוכניות וסרטים שעוסקים באהבה, בזוגיות ובמערכות יחסים יכולה ממש לתרום לזוגיות שלכם, לחזק ולעגן אותה לעוד שנים רבות קדימה. כיצד ואיך זה אפשרי בכלל אתם שואלים? הרשו לנו להסביר לכם מה הם היתרונות של הצפייה המשותפת בתכנים שונים בטלוויזיה עבור הזוגיות שלכם על פי מומחים בתחום, וגם לתת לכם הנחיות כיצד תוכלו לבצע יחד צפייה פעילה, מחזקת ומעוררת מחשבה שכזו - בשיטה המבוססת על מחקר מדעי בנושא.

5 יתרונות של צפייה משותפת בטלוויזיה עבור הזוגיות

1. צפייה בטלוויזיה עם בן/בת הזוג ייצור תחושה של זהות משותפת בין שניכם

אם אתם אוהבים לבלות זה עם זאת ביחד, אתם וודאי תשמחו לשמוע שעל פי מחקר שפורסם בשנת 2016 בכתב העת למערכות יחסים חברתיות ואישיות, דרך טובה ומועילה עבור זוגות להרגיש קרובים יותר היא באמצעות "מציאות חברתית משותפת". מלבד חיי חברה זוגיים ופיתוח תחביבים חופפים, ניתן להשיג את התחושה הזו גם באמצעות צפייה בסרטים או סדרות בטלוויזיה שאתם ובני זוגכם נהנים מהם יחד. הפעילות הזוגית הזו יכולה לסייע לכם להרגיש שאתם משדרים על אותו הגל האחד עם השנייה.

2. שיחה על סרטים רומנטיים עם בן/בת הזוג יכולה למנוע פרידה/גירושים

צפייה משותפת בתכנים רומנטיים - כאלו המדברים על אהבה, זוגיות ויחסים – יכולה בהחלט להעלות זיכרונות מהמסע הזוגי הפרטי שלכם. בלא מעט מהמצבים, זה בהחלט יכול להקל עליכם ועל בני זוגכם לשוחח, בעקיפין, על מערכת היחסים שנשקפת לפניכם על המסך, במקום ישירות על זאת שלכם. בדרך הזו אפשר להיפתח כמו שאולי לא הייתם נפתחים בצורה הישירה יותר – ובמקרים רבים שיח פתוח שכזה, המושלך מן המציאות שעל המסך לעולמכם הזוגי, יכולה לשמור על מערכת היחסים.

צפייה משותפת בטלוויזיה לחיזוק הזוגיות: גבר ואישה מסתכלים זה על זה על רקע הטלוויזיה

3. צפייה בקומדיות מצבים יחד עם בני זוגכם יכולה להיות חוויה מיוחדת עבורכם

על פי יועץ היחסים והמומחה לדייטים לאונרדו בוסטוס, צחוק הוא דבר ששולח אנדרופינים למוח שלנו וגורם לנו להרגיש טוב. לכן, כך הוא אומר, רגע זוגי משותף שטוף אנדורפינים יכול לייצר עבורכם, כזוג, חוויה חדשה שתקשור אתכם יחד ותגרום לכם לשכוח מכל הצרות והבעיות לפחות לזמן מה. צפייה זוגית בקומדיות מצבים פופולריות או כל תוכן דומה אחר שקולע לחוש ההומור המשותף של שני בני הזוג עשויה להוות עבורכם אפשרות נפלאה לבלות זמן איכות מלא בתחושה טובה ביחד.  

צפייה משותפת בטלוויזיה לחיזוק הזוגיות: זוג צוחק מול הטלוויזיה

4. אם יש לכם אופי שונה, צפייה משותפת בטלוויזיה יכולה להיות הדבר שיחבר ביניכם  

אם אתם ובני זוגכם עובדים שני בתחומים שונים לגמרי או שאתם גמעט ולא חולקים תחומי עניין או חברים, בהחלט יכול להיות שתתקשו לפעמים למצוא נושאים לדבר עליהם כדי להצליח לתחזק מערכת יחסים בעלת תקשורת פנימית משמעותית. כאן בדיוק יכולה להיכנס הצפייה המשותפת בטלוויזיה, בסדרות ובסרטים – שיכולה להוות עבורכם עמוד תווך לקיום שיחות ולהזנקת הקשר קדימה, דבר שיכול להוות נקודת מפתח בהצלחתכם הזוגית. רק בחרו סרט או סדרה מסוגה ששניכם מתחברים אליה – ותיהנו מזמן איכות משותף.

צפייה משותפת בטלוויזיה לחיזוק הזוגיות: זוג נדהם וצועק תוך כדי צפייה בטלוויזיה

5. צפייה משותפת בדרמות יכולה לסייע לכם להביע את הרגשות שלכם ביותר קלות

על פי מומחים לפסיכולוגיה, לסרטי וסדרות דרמה יכולה להיות השפעה רגשית חזקה עלינו, מאחר וזוגות נוטים לצפות בהם יחד מההתחלה עד הסוף, ומתמודדים לא פעם עם אותם מצבים דרמטיים אליהם נכנסות הדמויות שעל המסך. כפי שכבר אמרנו בסעיפים קודמים, הסוגיות היומיומיות שבדרך כלל מציפות הדרמות מעודדות את שניכם, כבני זוג, לחלוק את הדעות שלכם על מה שקורה בתוך הטלוויזה ובאופן ספונטני לחלוטין להתחיל שיחה כנה על היחסים שלכם.  

איך תעשו זאת נכון – השיטה לצפייה משותפת שתעודד ותתרום לתקשורת ביניכם

אם כל הדברים שציינו עד עכשיו גרמו לכם להבין שהפעילות הזוגית הקרובה שלכם צריכה להיות בצפייה משותפת בטלוויזיה, אז לפני שאתם עושים זאת, אנחנו רוצים שתיווכחו עד כמה העניין באמת מוכח מחקרית. במקביל חשוב גם שתבינו מהי הדרך הנכונה שיכולה לעזור לכם להפוך את העניין היומיומי והשגרתי הזה לחוויה אמיתית ומקרבת, כזו שבאמת תחזק את הזוגיות שלכם ותייצב אותה על יסודות איתנים.

ראשית נספר לכם על מחקר שערך רון רוג, פרופסור לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת רוצ'סטר, שביקש לבחון את הדרך הטובה ביותר להגביר את הסיכוי של זוגות בשנות נישואיהם הראשונות להישאר ביחד. 174 זוגות השתתפו במחקר של רוג: 2 רבעים מהם נשלחו לסדנאות זוגיות על בסיס שיטות שונות, רבע נוסף מהם התבקש שלא לעשות כלום ולהוות למעשה קבוצת ביקורת, והרבע הנותר התבקש על ידי רון לנקוט בדרך מיוחדת: לצפות יחד בסרט אחד בשבוע שבמרכזו עמדה מערכת יחסים רומטית ואייקונית כזו או אחרת (שקרים אמיתיים, מר וגברת סמית', אמריקן ביוטי ועוד). כמו כן הונחו הזוגות האלו לשוחח בעקבות הצפייה בסרטים ולדבר על הדברים שהזוגות הרומנטיים שכיכבו בהם עברו.

צפייה משותפת בטלוויזיה לחיזוק הזוגיות: זוג מחובק צופה יחד בסרט רומנטי

התוצאות של המחקר היו ברורות למדי: אצל אותם זוגות שנקטו בשיטה האחרונה שצוינה, ואירגנו לעצמם צפייה שבועית משותפת בסרט במשך 5 שבועות במסגרת המחקר, שיעור הגירושים ב-3 שנות הנישואים הראשונות עמד על 12%, בדומה מאוד לשיעור הגירושים של זוגות שרק הלכו לסדנאות זוגיות ובשונה מזוגות שלא עשו לא את זה ולא את זה – אצלם עמד אחוז הגירושים ב-3 השנים הראשונות עמד על 24%, פי 2 משאר הקבוצות!

רוג מדגיש מה בעצם היתרון הגדול של הזוגות שנקטו בדרך של צפיית טלוויזיה משותפת: "במקום לעשות סדנאות בנות 14 שעות שמכריחות אותם להגיע לקמפוס, הם פשוט צפו בסרטים בבית וקיימו דיון על מערכת היחסים שלהם, שהיה קל להם להיכנס אליו בזכות כך שהם דיברו קודם על מערכת היחסים שראו על המסך".  במחקר המשך שלו, רוג אף הראה שיש יתרונות מידיים לצפייה אפילו בסרט אחד הכולל סצנות ומצבים רומנטיים על המסך. אף שמחקריו של רוג התמקדו בשלבים הראשונים בלבד של הזוגיות – מומחים אחרים מדגישים שהשיטה הזו יכולה לעבוד באופן דומה עבור כל זוג בכל חלק של מערכת היחסים, משלב הדייטים דרך האירוסים ועד לנישואים ארוכי טווח.

צפייה משותפת בטלוויזיה לחיזוק הזוגיות: זוג מבוגר יושב יחד וצופה בטלוויזיה

אז מהי בעצם השיטה שרוג מציע לנקוט בה? הצעד הראשון בה הוא כמובן לבחור יחד סרט או סדרה הכוללים הצגה של מערכת יחסים זוגית/רומנטית – רצוי כאלו שיש בהם זוגיות מבוססת. דרמות כפי שכבר ציינו, הן בדרך כלל האפשרות הטובה ביותר, קומדיות קצת פחות – כי כפי שרוג מציין, בדרך הכלל הזוג שמוצג בהן לא באמת ביחד עד סוף הסרט, וסרטי אימה ומדע בדיוני פחות צריכים לבוא בחשבון כי אין להם לרוב את אותה השפעה רגשית. אם אתם צריכים עזרה במציאת סרט שכזה, בכתבה הבאה מחכות לכם המלצות ל-15 סרטים רומנטיים נפלאים. 

אחרי הצפייה, שבו לניתוח זוגי פעיל של העלילה הזוגית שראיתם בסרט ושאלו אחד את השני שאלות כמו:

  • איך הזוג על המסך ניהל את הלחצים שלו? האם הם תמכו האחד בשנייה? האם כל אחד מבני הזוג רק נאבק על שלו? איך אנחנו היינו מתנהלים במצבים האלו בתור זוג?
  • איך הזוג שעל המסך הגן על החברות שלו? מה הם עשו כדי לתחזק את החברות ביניהם ולחזק אותה? איך זה היה שונה או דומה למה שאנחנו עושים?
  • איך הזוג שעל המסך התמודד עם חוסר הסכמה? האם הם החלו לתקוף זה את זה, או שהם היו יותר רגישים ומבינים? ואיך זה שונה או דומה למה שאנחנו עושים?
  • איך הזוג שעל המסך התמודד עם מצבים כשאחד מבני הזוג פגע ברגשות של השני? האם הם סלחו זה לזה, או שהיו נקמניים? כיצד זה דומה או שונה לאיך שאנחנו מתמודדים עם הצורך בסליחה?
  • איך הזוג שעל המסך בילה? האם הם עשו עבודה טובה בלגרום האחד לשנייה ליהנות? האם הם הפתיעו זה את זאת? איך זה שונה או דומה למה שאנחנו עושים?

שוחחו על הנקודות האלו ובחנו אותן ברצינות - זה אינו בזבוז זמן או ניתוח יתר שיש להשאיר לחוג לקולנוע. זה יכול ממש להציל את הזוגיות שלכם - וכל הטיעונים שהבאנו לכם עד כה, כולל מחקרו החד משמעי של רוג, בהחלט מוכיחים זאת.  

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.