print header

4 שאלות שחשוב לשאול בזמן משברים

  אנשים שמצויים במאבק מסוים בחייהם, כזה שקשור למקום העבודה, לבני הזוג או לחברים, עלולים לחוש מותשים, בודדים ולעתים אף מיואשים וחסרי תקווה. לרוב מדובר ברגשות שקשה לשאת ולהתמודד איתם לבד, ובשל כך אנשים שכאלו פונים לאנשים הקרובים אליהם כדי לקבל תמיכה. למרבה הצער, אותם המכרים עשויים לבחור לומר להם כיצד לנהוג או לחילופין לבטל את תחושתם בטענה שהבעיות שלהם קטנות ושוליות. ייתכן שגם אתם חשתם כך בעבר בזמן שהתמודדתם עם משבר מסוים, ובחרתם לוותר על שיתוף המצב עם סביבתכם בשל התגובות שאתם נתקלים בהן. עם זאת, החדשות הטובות הן שבמקרים רבים הדבר שאתם זקוקים לו יותר מכל הוא לא תשובות מאחרים אלא מעצמכם. באמצעות 4 השאלות החשובות הבאות, אותן מומלץ שתשאלו את עצמכם בכל פעם שאתם מרגישים מיואשים או מדוכדכים, תוכלו לשנות לחלוטין את היום שלכם ואפילו את השקפת עולמכם העתידית...
 
אישה יושבת על אבן בשקיעה עם גבה למצלמה
 

1. באילו ציפיות מהעבר אתם עדיין נאחזים כיום?

היכולת להרפות מציפיות היא לרוב רעיון טוב, ואנשים שאינם חוקקים את חלומותיהם באבן לרוב לא יהיו מאוכזבים ומיואשים כשהם יגידו שהמציאות שונה מהמצב המצופה. מובן שקשה לוותר לחלוטין על כל ציפייה שהיא, וזו גם לא אמורה להיות השאיפה שלכם, אך כאשר מדובר בציפיות שקשורות לאירוע מהעבר שאינו ניתן לשינוי, חשוב להכיר בכך שצריך להתנתק מהצפיות שהיו בעבר ולקבל את המצב הקיים. ההמתנה לתוצאה שלא קרתה או לשינוי בהתנהגות של אדם שאכזב אותנו, היא רק מתכון שיוביל לאכזבות נוספות. אינכם יכולים להשתמש בניסיון העבר כדי לשנות את מה שכבר היה, אבל תוכלו להיעזר בו כדי לשנות את ההווה.
 
השתמשו ברגעים הקשים שעברתם כדי לתרגל קבלה, להרפות מהציפיות ולהבין כיצד להשתמש בתבונה בזמן שלכם. אירועים שליליים כמו שברון לב, מחלה או אובדן הם לא דבר שאנשים מחפשים אחריהם כמובן, אבל אם אחד מאלה תקף אתכם באופן בלתי צפוי, למדו מהם את מה שאתם יכולים, ולאחר מכן שמרו את הידע והניסיון שצברתם בראשכם מבלי לתת להם להשתלט על תודעתכם לחלוטין.
גבר מתבונן באגם

2. מהו הדבר שהייתם יכולים להתמקד בו, לו הייתם רוצים להיות חיוביים?

חיוך ומצב רוח חיובי הם במקרים רבים בחירה מודעת שלנו, ולא משהו שקורה לנו במקרה. מדובר בבחירה שגורמת לנו להרגיש טוב יותר, שכן היא שולחת למוח הודעה על כך שאנו מאושרים והגוף שלנו שולח אנדורפינים שגורמים לנו לתחושה טובה. במקביל, גם עצב יכול להיות בחירה, ולמרות שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים זוהי אחריותנו לא לאפשר לו לשבש את ההסתכלות הכללית שלנו עליהם.
 
כשדברים אינם מסתדרים בהתאם לרצוננו, אנחנו עלולים להרגיש כאילו איבדנו את הכל, אבל זה לא נכון. בניגודיות שנוצרת בין האגו לבין המציאות, עליכם למצוא את הדברים החיוביים בפער שבין מה שאתם רוצים לבין מה שיש לכם בפועל. לשם כך, עליכם לשחרר את האחיזה בחיים שאתם חושבים שצריכים להיות לכם, ולחבק את החיים שיש לכם עכשיו. ברגע שתתנו לעצמכם את המתנה הזו, תהיו פתוחים לא רק לאהוב את מה שיש לכם, אלא גם להשיג יותר ממנו.
פתח של מערה בצורת לב שפונה אל החוף
 

3. מהי המשמעות שאתם מעניקים לאתגרים הנוכחיים שלכם?

אפילו האנשים החיוביים ביותר עדיין מתמודדים עם אתגרים ורגשות שליליים, וכל החיוביות שבעולם לא תצליח להעלים אותם לחלוטין מחייכם. הסוד להתמודדות נכונה עימם הוא במתן היחס הנכון למשברים שעוברים עליכם, וכאשר תשאלו את עצמכם את השאלה הזאת תוכלו לדעת מהם השינויים המחשבתיים שעליכם לבצע כדי למסגר אותם בצורה חיובית יותר. כדי להבין איזו משמעות אתם מייחסים לאתגרים הללו, שאלו את עצמכם את הדברים הבאים:
 
  • כאשר משהו משבש את חייכם, בין שמדובר במחלה, פציעה או אובדן, האם אתם נוטים לחשוב שמדובר בסוף של פרק מסוים או בהתחלה של פרק חדש? 
  • כאשר אדם מתעמת אתכם, האם הוא מנסה להעליב אתכם, לאמן אתכם או לעזור לכם?
  • האם אתם מצליחים למצוא הזדמנות בבעיות מסוימות?
התשובות לשאלות הללו יעזרו לכם להבין עד כמה אתם מעצימים את האתגרים שמפתיעים אתכם, דבר שהוא לרוב בעל השפעות הרסניות. הזכירו לעצמכם מה שאתם כבר יודעים: משמעות שווה רגש, ורגש שווה כוח. בחרו בתגובות שלכם בחוכמה, ולמדו לנסח מחדש את האופן שבו אתם מסתכלים על האתגרים שמולכם. מצאו משמעות חיובית בכל אירוע, וכך תוכלו לפתור כל בעיה בקלות רבה יותר.  
אישה מתבוננת בחלון

4. מה אתם לא רוצים שאנשים אחרים יידעו עליכם?

במקרים רבים הסיבה לתחושות השליליות שלנו קשורה אך ורק לחוסר הביטחון שלנו בעצמנו. רבים חושבים שבעיות, פגמים ואתגרים הם משהו שרק הם מתמודדים עמם, אך מובן שמדובר בחלק מהחיים של כל אחד ואחת. הזכירו לעצמכם שגם לאנשים המצליחים ביותר היו לא מעט מבקרים לאורך השנים, ושבשעה שחלק מהאנשים עשויים לחשוב שאתם מצחיקים, חכמים ומוכשרים, אחרים עלולים לחשוב דברים שונים ופחות נעימים. הדעות של אנשים אחרים לא אמורות לעצב את מי שאתם או להגדיר את הבחירות שלכם בחיים, ובסך הכל מדובר בהשתקפות של האופן שבו הם רואים את העולם. ביקורת לא מעידה על כך שאתם לא מספיק טובים, כך שאין סיבה שתתביישו במה שחשוב לכם כל עוד הוא תואם את מערכת האמונות שלכם. 
 
כדי לעזור לכם לפעול אך ורק בהתאם לדעתכם האישית, התחילו ברישום של בין 5 ל-10 תכונות שחשובות לכם בעצמכם ושהייתם רוצים לפעול לפיהן כמו למשל: יושר, כבוד, משמעת עצמית, חמלה, חיוביות וכדומה. למרות שזה נשמע פשוט, רוב האנשים לא מחליטים מה חשוב להם בדימוי העצמי שלהם, אלא נותנים לאחרים להחליט עבורם, בייחוד בזמנים קשים. הרשימה הקצרה הזו תעניק לכם כלים ברורים שינחו את ההתנהגות שלכם בהתאם למה שחשוב לכם, במקום לבצע בחירות אקראיות שמושפעות מאחרים. 
 
אישה יושבת על אדן החלון

לסיכום

המכנה המשותף לכל השאלות הללו הוא היכולת להתמקד בצעד אחד בכל פעם, כדי להחליט ולקבוע אילו פעולות המידיות שאתם רוצים לבצע. כאשר תצליחו לענות אפילו על שאלה אחת, כבר תרגישו טוב יותר והיכולת שלכם ללמוד מהעבר ולבחון את העתיד תצמח ותשתפר. זכרו שמה שמשפיע עליכם הוא לא מה שקורה לכם, אלא החרטה שלכם לגבי דבר שאירע בעבר או הפחד מפני מה שעתיד לבוא. קחו החלטה קטנה להיות חיוביים יותר בכל יום מחדש, והיעזרו בשאלות המנחות הללו כדי לעשות את המרב בדרך להרגשה טובה יותר בכל יום.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו