print header

8 סיבות שידרבנו אתכם לשפר את הערך העצמי שלכם

 החיים שלנו משקפים את האופן שבו אנו תופסים את עצמנו. כאשר הערך העצמי שלנו נמוך, אנחנו נכנעים לתכתיבים של אחרים, מתקשים לעמוד על הדברים שבאמת חשובים לנו ומנסים לרצות את כולם חוץ מאת עצמנו. לעומת זאת, כאשר הערך העצמי שלנו גבוה, אנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו שווים וכן בדיוק עלינו לשים את עצמנו בראש סדר העדיפויות. החדשות הטובות הן שבשום שלב בחיים זה לא מאוחר לשנות גישה ולעלות על מסלול חדש שיהפוך אותנו למאושרים יותר ובטוחים בעצמנו - וכל שזה דורש מאיתנו זו קצת עבודה על הצד המנטלי. בדיוק לשם כך אנחנו רוצים להכיר לכם 8 סיבות מספיק טובות להעריך את עצמכם יותר, שידרבנו אתכם לשאוף ולדחוף לשינוי שכזה בחיים האישיים שלכם.

1. השליטה העצמית שלכם תגבר

אנשים שסובלים מערך עצמי נמוך מרגישים לעתים קרובות שאין להם שליטה מלאה על חייהם ועל מה שקורה להם. זה כנראה נובע מהאמונה שאין ביכולתם ליצור שינויים משמעותיים בחייהם האישיים או בסביבתם. לעומת זאת, כאשר נחליט לטפח את הערך העצמי והאמונה ביכולותינו, הדבר יספק לנו עוגן שיעזור לנו לעצור את הסחף הכבד שהמציאות דוחפת אותנו בכיוונו, יחזיר לנו את המושכות לידיים ויאפשר לנו להחליט בעצמנו על גורלנו. השגת שליטה עצמית על החיים עלתה במחקרים ככזאת שמקושרת לא רק להעלאת הערך העצמי אלא גם לשיפור במצב הנפשי.

2. לא תמצאו סיבה להשוות את עצמכם לאחרים

בעידן הרשתות החברתיות של המאה ה-21 זה כמעט בלתי אפשרי שלא ליפול למלכודת ההשוואה לאחרים. כבר במשך שנים ארוכות אנחנו מורגלים לעקוב אחר התמונות והסרטונים שחברינו מעלים לרשתות, והמוח שלנו מיד משדר לנו כמה ירוק יותר הדשא של השכן. התופעה הזו עלולה לצער ולתסכל כל אדם, ולגרור גם תחושות של חוסר תקווה והטלת ספק כבד בעצמנו, בייחוד כאשר הערך העצמי שלנו נמוך. אמנם לא קל להימנע מהשוואות, אבל אנשים בעלי ערך עצמי גבוה יודעים להשתמש בזה לטובתם האישית - במקום להסתכל על אחרים ולחשוב שהחיים החיים שלהם יותר טובים ולהתעצב מכך, הם ישתמשו בזה ככלי שיעזור להם לקבל השראה כדי לשפר את חייהם.
 
8 סיבות לשפר את הערך העצמי: אישה מקנאה בחברתה

3. אתם תקבלו את מה שאתם זקוקים וראויים לו

כשיש לנו ערך עצמי נמוך אנחנו מתקשים לבקש את הדברים שאנו זקוקים להם. לעתים, מה שמקשה עלינו היא תחושת המבוכה בחשיפת הצרכים והרצונות שלנו בפני אחרים, ולעתים זו אפילו האמונה שאנחנו לא ראויים לקבל אותם. בשל כך אנחנו נמנעים מלשים את הדברים שאנחנו באמת רוצים בראש סדר העדיפויות, בוחרים להסתדר בלעדיהם ומחמיצים הזדמנויות שיכולות להפוך את חיינו לקלים יותר. אך עם זאת, אם נעמול על שיפור הערך העצמי שלנו, נכריח את עצמנו לשים לעצמנו מטרה ברורה ולשעוט לעברה מבלי לעצור, לוותר או להסתכל לצדדים - בתחילה זה יהיה לטובת דברים קטנים שאנחנו באמת זקוקים להם, ובהמשך, כשנבנה את הביטחון שלנו לתלפיות, זה יהיה למען שאיפות גדולות יותר. 

4. תזכו ביכולת לנטרל חששות וספקות עצמיים

ברגע שנתרגל להאמין בעצמנו נצליח לפתח חוש נוסף - כזה שיעזור לנו להאמין בכל מאודנו בצדקת דרכנו. אם למשל קיבלנו החלטה לגבי דבר מסוים, אין שום סיבה שניסוג ממנה או שנטיל ספק בדרך ובמסקנה שהובילה אותנו אליה. כמו כן, אין שום הצדקה לתור אחר חוות דעת נוספות כדי לאשר אותה, והסיבה לכך היא פשוטה למדי - ההחלטה הזו היא תוצר של מה שאנחנו באמת מאמינים בו, ודעות של אחרים יובילו אותנו למקום שהוא לא בהכרח מתאים וטוב לנו. פיתוח הערך העצמי שלנו יעזור לנו להימנע מהרהורים מיותרים על החלטות שכבר התקבלו, וכן מהטלת ספקות בעצמנו במקום בו אנחנו - ורק אנחנו - מקור הידע הכי טוב לגבי טובתנו האישית.
 
8 סיבות לשפר את הערך העצמי: איור של איש קופץ מעל המילה בלתי אפשרי באנגלית

5. סוף כל סוף תדעו ליהנות ממחמאות

אנשים שיש להם דעות חיוביות בנוגע לעצמם ויכולתם צפויים לקבל בקלות ובאהבה תגובות חיוביות ומחמאות על עבודתם או כישרונם. ברגע שאנחנו בטוחים בעצמנו, תחושת החשדנות ואי-האמון במה שאחרים אומרים לנו פוחתת, מכיוון שאנחנו חושבים בדיוק את אותו הדבר על עצמנו, ואין כל טעם לפקפק בדעתו של האחר או להאמין שהדברים נאמרו מתוך אינטרס או כוונה נסתרת שנועדה להערים עלינו. 

6. אתם תתרכזו תמיד בחוזקות שלכם

לכל אחד מאיתנו יש יתרונות וחסרונות, אבל מה שבטוח זה שאף אחד לא נולד מושלם. מה שמבדיל אדם שיש לו ערך עצמי גבוהה הוא ההתרכזות שלו בחוזקות ובמה שיש לו להציע לעולם ולא בחולשות ובמגרעות שלו. התכונה הזו יוצרת עבורו עולם חיובי, שמח יותר ומלא הזדמנויות. ברגע שנבחר להתרכז בתחומים שאנחנו טובים בהם, מיד ניכנס לאזור שבו נרגיש נינוחים יותר, נוכל לתקשר עם הסביבה שלנו בחופשיות ואפילו נקבל ממנה הערכה בחזרה ללא כל מאמץ. זה יגרום לנו לא רק לחוש ולשדר ביטחון אלא גם לדעת לדבר בצורה חיובית על עצמנו בפני אחרים ולא להלקות את אישיותנו על כל טעות.

7. תדעו להציב גבולות מול אנשים

אנשים שיש להם ערך עצמי גבוה לא חוששים להציב גבולות מול מי שקרוב או יקר לליבם. הם לא מרגישים אשמה או חשש שאותם אנשים יפסיקו לאהוב אותם רק כי הם לא נעתרו לבקשתם ונמנעו מללכת איתם באותו הראש. ברגע שתצליחו לקבוע לעצמכם סדר עדיפויות שמורכב מטובתכם האישית, הדבר הזה יעזור לכם לשמור על מערכות יחסים בריאות עם הקרובים לכם וגם להישמר מפני אנשים שלא יודעים לכבד את המרחב הפרטי והזמן שלכם.
 
8 סיבות לשפר את הערך העצמי: אישה עם הכיתוב "לא" באנגלית על כף היד

8. תרצו בעיקר את עצמכם

כשיש לנו ערך עצמי גבוה אנחנו מאמינים בלב שלם שהאנשים בסביבתנו מעריכים אותנו גם מבלי שנתרוצץ סביבם וננסה לרצות אותם כל הזמן. זה למעשה עוזר לנו להיות ערים יותר לסביבה, לדעת היטב מתי צריך לצאת מגדרנו כדי להושיט יד לחברינו ולמשפחתנו ומתי זו העת לשים את עצמנו בעדיפות עליונה. התכונה הזו הופכת אותנו לבטוחים יותר בעצמנו, לבעלי כושר הבחנה חברתי בריא יותר וכמובן זה גורם לסביבה שלנו לכבד אותנו יותר ולא להוזיל או להמעיט בערך של העזרה שלנו.
 
כפי שוודאי שמתם לב, ערך עצמי גבוה הוא המפתח לחיים קלים ונינוחים יותר, אבל כמו הרבה מאוד דברים טובים - צריך לעבוד על עצמנו לא מעט כדי להשיג אותו. אז כדי לעזור לכם לעשות את הצעדים הראשונים קיבצנו עבורכם כמה כלים יעילים במיוחד:
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.